Hlavní navigace

Webové prohlížeče

Mozilla, Firefox, Opera, MSIE, Lynx, Links a další.

Mozilla M15

Mozilla M15 je na světě. Zatím jsme ji nestihli vyzkoušet, takže nevíme, jak tato verze vypadá a zda už se blíží použitelnosti. Všichni ovšem doufáme, že už ano :)

Netscape Navigator 6.0 zklamáním

Zklamání: nový Netscape Navigator 6.0 není nový produkt, který implementuje renderovací engine Gecko z Mozilly, ale úplně obyčejná Mozilla M14 s vyměněnou animací, která běží při natahování stránky. Možná je tam pár vylepšení (já je nenašel), ale…

6. 4. 2000 0:00

Netscape Navigator 6.0 preview

Dnes již zmiňovaný Netscape Navigator 6.0 preview si můžete stáhnout zde. Špatná zpráva je, že server Netscapu je brutálně přetížen a navíc má navzdory původním předpokladům instalační balík něco přes 10 MB. Naladěn Mozillou jsem čekal tak poloviční velikost.

5. 4. 2000 0:00

Netscape 6 beta dnes!

Netscape Navigator verze 6 bude představen již dnes, i když zatím pouze v betaverzi. Jde o vůbec první verzi (samozřejmě míněno ve smyslu produktu přímo od AOL, nyní vlastnící firmu Netscape), která obsahuje výsledky projektu Mozilla. Oficiální představení můžete sledovat i na webu.

5. 4. 2000 0:00

Mozilla slaví druhé narozeniny

Projekt Mozilla slaví druhé narozeniny. Pokud vás zajímá, jak to vlastně všechno po ty dlouhé měsíce dřiny probíhalo, můžete navštívit novou stránku MozillaZinu, která se zaobírá historií programu. Vše bohatě obrazově dokumentováno :)

3. 4. 2000 0:00

5. dubna se těšte na betu Netscape 6

Beta verze prohlížeče Netscape verze 6 bude představena již 5. dubna, tedy za necelý týden. Předpokládá se, že tato verze nabídne větší rychlost a také menší velikost (cca 5,5 MB). Tato verze bude vůbec první, která integruje technologii Gecko,…

31. 3. 2000 0:00

Beta verze Netscape 6 do měsíce

V pondělí America Online prohlásila, že během 25 dnů uvolní beta verzi šesté verze prohlížeče Netscape. Sedm společností – IBM, Intel, Red Hat, Sun Microsystems, NetObjects, Liberate Technologies a Nokia – současně s tím ohlásilo…

23. 3. 2000 0:00

ChromeZone - skiny pro Mozillu

Jednou z novinek prohlížeče Mozilla oproti svému předkovi, tedy Netscape Communicatoru, je podpora skinů neboli témat. To myslím není nic nového a napsalo se o tom již mnoho článků. Novinkou je ovšem server The ChromeZone při serveru MozillaZine,…

Šifrování v Mozilla M14

Původně se slibovaná podpora šifrování do Mozilly M14 nedostala, ale krátce po jejím vydání jsme se přesto dočkali. Šifrování schopné verze najdete zde. Jsou to ty se slovíčkem Crypto v názvu (překvapení :).

Opera pro BeOS a Epoc

BeOS a Epoc jsou první dva operační systémy, pro něž se norský prohlížeč Opera přehoupl do stádia beta verze. Nevím, čím si to zasloužily zrovná tyto dva, ale přejme jim to :). Podrobnosti.

Mozilla M14

Mozilla M14 byla zveřejněna. Aktuálně jsou k dispozici binárky pro Windows, Mac OS a Linux a samozřejmě také zdrojové kódy. Oproti očekávání M14 neobsahuje podporu šifrování. Poslední verzi si můžete stáhnout zde.

Mozilla M14 zřejmě se šifrováním

Nadcházející verze prohlížeče Mozilla M14 bude již zřejmě obsahovat i podporu šifrování. Kód je prý již dostatečně odladěný a neohrozí stabilitu programu.

MSIE 5.5 beta se nechce odinstalovat

Chcete vyzkoušet MSIE 5.5 beta (samozřejmě ve Windows :)? Možná to není dobrý nápad, protože jsou prý velké problémy s odinstalováním. Vždycky, se mi při podobných zprávách vybavuje scéna z Vetřelce, kdy se ta malá chobotnička coby instalátor…

15. 2. 2000 0:00

Mozilla M13

Vyšel další build prohlížeče Mozilla M13. Zatím jsou k dispozici verze pro Linux, Windows a Mac OS, první dvě jmenované pak s i bez FullCircle Talkback klienta. Informace o této verzi naleznete zde. Pokud se něco nezměnilo, mohla by být M13 posledním krokem před první uživatelskou betaverzí.

27. 1. 2000 0:00

Mozilla M12

Na ftp serveru projektu Mozilla je již k dispozici verze M12 v binární podobě pro různé platformy. Potěšující je, že alespoň v RPM formátu lze konečně stahnout zvlášť prohlížeč a zvlášt mailového klienta.

Mozilla M12

Vyšla další vývojářská verze prohlížeče Mozilla. M12 je zatím dostupná pouze ve zdrojové podobě. Podle zákulisních informací se Mozilla za posledních 14 dní pohnula značně kupředu a zejména uživatelské rozhraní se mělo výrazně zrychlit.

22. 12. 1999 0:00

Zkušenost s kompilací Mozilly M12

Tak jsem se rozhodl, že zkusim zkompilovat Mozillu M12 k obrazu svému. Pravda, velikost rozbalených zdrojáků – 120 MB – mě už docela překvapila, ale zábava začala až při vlastní kompilaci. Každou chvíli se volné místo na disku smrsklo…

22. 12. 1999 0:00

Opera pro Linux je za dveřmi

Darren R. Starr, šéf vývojářů prohlížeče Opera pro Linux, očekává uvolnění první beta verze v časovém horizontu čtyř až šesti týdnů. Aktuální stav je prý takový, že je implementována naprostá většina funkcí, dolaďuje se XML, SSL a CSS. Poslední, co…

13. 11. 1999 0:00

NScache pro práci s cache Netscape

Števo Ondrejička vydal další verzi programu NScache pro offline práci s obsahem cache Netscape Navigatoru.

30. 10. 1999 0:00

Inteligentní browser? Děkuji, nechci.

Co si budeme povídat, udělat stránku tak, aby rozumné vypadala ve všech prohlížecích (a jejich všech verzích) není žádná sranda a chce to určitou zkušenost. Nedávno jsem narazil na dva do oči bijící prohřešky některých 'webmasteru' a proto vznikl tento článek.

Doba čtení: 4 minuty

w3m - solidní textový www prohlížeč

Že existuje textový prohlížeč Lynx ví dnes zřejmě každé malé dítě. Aniž bych mu ale chtěl upírat jeho nesporné kvality v mnoha oblastech, rozhodně nelze považovat jeho zobrazování tabulek, neřku-li rámů (frames) za ideální. Naštěstí však existuje i jedno další řešení. Jmenuje se w3m.

8. 9. 1999 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Co používat po přechodu? (Internet a komunikace)

Nebojte se, nestala se z nás poradna pro dámy vyššího středního věku :). Dnes budeme trochu porovnávat. Pokud čtete Roota pravidelně, víte, že srovnávání nesrovnatelného mi doslova leze krkem. Přesto se dnes vrhnu na porovnání Linuxu s Windows. Ovšem nebudu hodnotit rychlost, hardwarovou náročnost nebo jiné mírně pofidérní hodnoty, ale zaměřím se na aplikace. Pokusím se vyjmenovat alternativy k windowsovským programům, ať už komerčním nebo nekomerčním, které by se vám mohly hodit po přechodu z Windows na Linux, na který se už beztak chystáte :)

16. 7. 1999 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Mozilla M8

Na FTP serveru projektu Mozilla se objevila další verze stejnojmenného prohlížeče. Jde již o osmou vývojářskou verzi v pořadí.

16. 7. 1999 0:00

Mozilla M7

Vyšla další vývojářská verze prohlížeče Mozilla M7.

23. 6. 1999 0:00

Mozilla M6

Projekt Mozilla se opět pohnul o kousek dál. V sobotu totiž vyšel další milestone, M6. Zatím existují verze pro Linux a Windows.

31. 5. 1999 0:00

Netscape Communicator 4.6

Na ftp serveru firmy Netscape se objevil zcela v tichosti Communicator (potažmo Navigator) verze 4.6.

16. 5. 1999 0:00

Mozilla M5

Další verze prohlížeče Mozilla, tzv. Milestone 5, byla uvolněna. Zdá se, že vývoj teď nabírá na obrátkách.

6. 5. 1999 0:00

Netscape Communicator s češtinou

V článku o uživatelských aplikacích jsme se dopustili jedné nepřesnosti. Netscape Communicator totiž může být počeštěn. Jde sice o neoficiální lokalizaci a navíc je určena jenom pro verzi 4.06, ale lepší než nic :)

23. 4. 1999 0:00

Mozilla.org spouští projekt Necko

Mozilla.org startuje nový projekt s kódovým označením Necko. Jeho cílem je kompletní přeprogramování síťových rutin prohlížeče, což by mělo vést k dalšímu zvýšení rychlosti.

19. 4. 1999 0:00

Mozilla M4

Vyšla další verze prohlížeče Mozilla, tzv. Milestone 4.

16. 4. 1999 0:00