Hlavní navigace

Nakrmte si pandu (5. 8. 2005)

Petr Krčmář

Dnes si budeme povídat o velmi užitečném rozšíření Greasemonkey a jeho pomocníkovi s názvem Platypus. Oba umožňují zajímavé a neomezené hrátky s prohlíženými stránkami. Pokud si rádi hrajete a ladíte, je určeno právě vám.

Greasemonkey

Dnes si budeme povídat o velmi užitečném rozšíření Greasemonkey, které umožňuje zajímavé a neomezené hrátky se stránkami. Pokud si rádi hrajete a ladíte, je určeno právě vám.

Greasemonkey je jedno z nejsilnějších rozšíření pro Firefox, které umožňuje spouštět scripty napsané v javascriptu. Ty se aplikují na načtenou stránku a mohou do ní libovolně zasahovat. Nejzajímavější na tom všem ale je, že skripty mohou být přiřazeny konkrétním webům a jejich spouštění pak může být plně automatické.

Doporučuji nainstalovat si poslední verzi, kterou je 0.5 beta. Odstraňuje vážnou bezpečnostní chybu, která v dřívějších verzích umožňovala stránkám přistupovat k souborům na disku.

Po nainstalování malého rozšíření (asi 50 KB) dostanete k dispozici jednoduchého správce skriptů, ve kterém můžete přidávat, mazat nebo skripty přiřazovat jednotlivým webům. K tomu můžete využít kromě běžného zápisu URL také hvězdičkovou konvenci, a nastavit tak jeden skript například celému portálu. Bude se pak provádět nad všemi jeho stránkami.

Takto lze jednoduše doplnit konkrétním webům funkce, které za normálních okolností nemají. Můžete si například pozměnit design stránky, vložit odkazy navíc, nechat si vygenerovat obsah článku podle nadpisů, které se v něm nacházejí, a podobně. Možnosti jsou téměř neomezené, stačí si jen napsat nebo sehnat příslušný skript.

Sílu těchto úprav lze demonstrovat na příkladu: Existují například skripty, které dokáží u některých e-shopů přepočítávat ceny do národních měn nebo vyhledávat ceny u konkurence. Máte tak lepší přehled o tom, jestli vás náhodou někdo nechce ošidit.

Jistě vás také napadne celá řada využití. Pokud nechcete psát skripty sami, můžete se podívat na rozsáhlý archiv uživatelských skriptů.

Existuje však řada individuálních úprav, pro které nikdo univerzální skript nenapíše. Pokud tedy máte zájem o nějakou změnu, musíte sáhnout po editoru a skript si napsat. Ne každý je ale tak zdatným programátorem, aby si mohl skripty vytvářet sám. Pokud patříte právě do této kategorie uživatelů, není stále nic ztraceno.

Platypus

Platypus je vlastně zcela samostatné rozšíření, které je ale přímo svázáno s Greasemonkey. Platypus po svém nainstalování zobrazí v horní části prohlížeče své menu. Na něm naleznete tlačítka pro změnu načtené stránky. Celá úprava probíhá interaktivně, a přesně tedy jednotlivé úpravy vidíte.

Platypus

Jediné, co mi vadilo, byla absence tlačítka zpět. Pokud tedy některý krok nevyjde, jak jste očekávali, můžete stránku načíst znovu a začít od píky.

Samotná práce při úpravách je triviální. Klepnutí na jakékoliv tlačítko v nástrojové liště automaticky Platypus aktivuje a vybere příslušnou funkci. Pak už stačí jen namířit myš na zvolený objekt a funkci na něj aplikovat.

Kromě ikon z lišty můžete také pravým tlačítkem nad zvoleným objektem vyvolat kontextové menu se všemi funkcemi.

Lze mazat objekty, měnit jejich vlastnosti, přesouvat je, upravovat a podobně. Kromě toho můžete přímo zasahovat do HTML, měnit styly jednotlivých prvků nebo přidávat kusy vlastního kódu.

Je libo jednoduchého Roota?

Greasemonkey - Google

Zajímavou funkcí je také automatická úprava stránky, která je zaměřená na maximální přehlednost a čitelnost. Tato funkce se skrývá pod tlačítkem Repair. Ne vždy sice funguje úplně uspokojivě, ale často přináší překvapivé výsledky.

Pokud se vám úpravy líbí a jste s nimi spokojeni, klepnete na tlačítko pro uložení. Platypus vygeneruje javascript určený přímo pro Greasemonkey a rovnou jej také vloží do jeho nastavení.

Od té doby bude vaše úprava na stránku aplikována vždy, když na ni přistoupíte. Efektní a účelné. Sice tak zdaleka nemůžete využívat všech schopností Greasemonkey, ale na jednoduché grafické úpravy to plně postačuje.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Exekuční poradna: ptejte se online

Exekuční poradna: ptejte se online

DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

DigiZone.cz: SES zajistí HD pro M7 Group

SES zajistí HD pro M7 Group

DigiZone.cz: V Plzni odstartovalo Radio 1

V Plzni odstartovalo Radio 1

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

DigiZone.cz: Ohrozí Freedom TV přechodové sítě?

Ohrozí Freedom TV přechodové sítě?

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky