Hlavní navigace

Americká armáda přestane používat 8" diskety k řízení systému jaderných zbraní

21. 10. 2019

Sdílet

Americká armáda diskety

Řídicí systémy pro americký jaderný arzenál používají prastarý hardware a jsou závislé na 8" disketách, které byly vynalezeny téměř před půl stoletím. Ministerstvo obrany se rozhodlo nahradit alespoň tuto malou část a opustí použití disket. Ty jsou konkrétně součástí systému SACCS, který je zodpovědný za přijetí a vykonání rozkazu vydaného americkým prezidentem.

Podplukovník Jason Rossi, velitel 595 komunikační eskadry, řekl, že diskety budou nahrazeny novým řešením, které doslova popsal jako „highly-secure solid state digital storage solution“.

Počítače ovládající odpalovací systém jsou IBM Series/1 ze 70. let, mají 16 MB paměti a 100MB disk. Podle zástupců armády má ale tato technika své výhody: je velmi spolehlivá a velmi špatně napadnutelná zvenčí. Nemá Wi-Fi, Bluetooth ani nepoužívá cloud a podobné moderní vymoženosti. Je to staré, to víme. Pokud to ale dobře slouží a nemusíme to aktualizovat, tak to neděláme, říká v následujícím dokumentu o počítačích v jaderném systému podplukovník Jimmy Schlabach.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.