Hlavní navigace

ARM oznámil nový Cortex-A76

1. 6. 2018

Sdílet

ARM Cortex

Včera ARM oznámil nový procesor ARMv8 Cortex-A76. Měl by mít o 35 % větší výkon a být o 40 % efektivnější než A75. V umělé inteligenci a strojovém učení je jeho výkon 4krát větší.

Procesor by měl být vyráběn 7 nm technologií a dosahovat frekvencí nad 3 GHz. Více detailů o A76 naleznete v oficiálním blogu. Spolu s procesorem byly oznámeny GPU Mali-G76 s 30% nárůstem výkonu a efektivnosti a na video specializovaný Mali-V76, který dokáže zpracovávat UHD 8K video.

(zdroj: phoronix)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 6. 2018 9:50

    mkudlacek (neregistrovaný)

    Jasny. A vyvojari z vyssiho vykonu zajasaji, zacnou delat jeste slozitejsi aplikace, ktery budou delat nemlich to stejny jak pred deseti lety. Takze misto toho, aby se vyuzilo vetsiho vykonu k rychlejsimu dokonceni operace a castejsimu uspavani a tim padem zlepsene vydrze, tak se nezmeni vubec nic.

  • 3. 6. 2018 14:12

    nobody (neregistrovaný)

    jiste, vyvojari GNU/Linuxu, Firefoxu, VLC, GIMPu apod, zacnou kvuli tobe ted hned delat narocnejsi kod aby se vykon vykonejsiho ARM nedal vyuzit... ;-)

  • 3. 6. 2018 11:06

    snajpa (neregistrovaný)

    Dokonce uplne presne to neni ani jedno z toho. Navrh procesoroveho jadra, coz vychazi z davno navrhnute architektury, no a procesor to tezko bude, kdyz se bavime o jadru a nerikame nic o sbernicich, ani DDR pametovych radicich, ani nic jineho. A76 je CPU core, ktery poskytuji jako licencovatelny navrh a ted uz ho maji overeny i prvnim upecenim do realneho kremiku.

  • 3. 6. 2018 21:11

    snajpa (neregistrovaný)

    Ale kdyz si to tak po sobe ctu, tak rejpalove starsiho data vyroby budou urcite namitat, ze za jejich mladych let v procesoru bylo akorat to procesorovy jadro, jestli chceme pocitat pametovou sbernici jako sbernici tak budiz ;) Takze "procesor A76" by kdysi mohl existovat jako vec, co jde koupit jako svaba.

    Kazdopadne dneska, kdyz se neco pece, tak je to vzdycky slepenec a uz jsme v podstate na takovym stupni vyvoje, ze je na tom jednom cipu skoro vsechno, co jsme driv nazyvali pocitacem.

    SiFive kdyz sli kreslit Freedom SoC, ktery pouziva open-source RISC-V architekturu, taky dali open-source jenom navrh jadra a zbytek je uzavreny. Myslim, ze to bude tim, ze si spoustu z toho licencovali jinde a sami stihli zatim jenom vyvoj tech jader, po periferiich bych cekal, ze pujdou dal.

    Po tom, co predvadi Intel, tomuhle vsemu vyvoji fandim a pokud se zacina rozjizdet open-source HW, docela se nebojim, ze bychom museli kupovat uzavrene servery do vpsFree vecne.

    Myslim, ze s tim vyvojem budeme schopni taky pomoct - jsme tak 2 cm od toho si zacit kreslit svuj HW z cizich cipu, vlastni cipy pak budou logickym pokracovanim.

    Osobne bych se chtel dozit momentu, kdy si budeme moct upyct ty cipy v open-source pekarne.

  • 17. 8. 2018 14:46

    BlackRider

    Tak pokud bych te chtel tahat za slovo, tak bych te upozornil, ze kazdej processor ma nakou sbernici. Bez sbernice by si z/do procerosu nedostal zadny data. A dokonce to ani nemusi byt pametova sbernice. PC mely jeste na prelomu stoleti pametovej radic v northbridge.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.