Hlavní navigace

Asus zapíná PCI Express 4.0 na starších deskách, AMD se to nelíbí

15. 7. 2019

Sdílet

Asus ROG STRIX X470-F GAMING Autor: Asustek

Ač to AMD nedoporučuje a asi nikdy oficiálně nezaštítí, na některých dobře navržených AM4 deskách mohou výrobci podporu PCI Express 4.0 „se skřípením zubů“ zapnout. Činí tak aktuálně Asustek, a to aktualizací BIOSu, která volbu PCI Express 4.0 zpřístupní.

Má to samozřejmě omezení. Jelikož tyto PCI Express 3.0 desky nenesou žádné aktivní PCI Express 4.0 prvky, je podpora omezena na sloty/konektory přímo připojené k CPU a v případě Ryzenů 3000 tedy jeho PCI Express 4.0 řadiči. To znamená v podstatě první PCI Express ×16 slot (typicky pro grafickou kartu), případně M.2 slot (napojený PCI Express ×4 linkami přímo do CPU).

Podporou nově budou disponovat víceméně Asus desky s čipsety X470 a B450, a to i ty s jednoduchým návrhem pouze čtyřvrstvého PCB. Asustek tak nechá pouze na uživateli, zdali PCI Express 4.0 zkusí, využije či bude považovat za zcela spolehlivé. Dlužno podotknout, že u grafických karet s větším množstvím onbvoard paměti je vliv 3.0→4.0 prakticky nulový, u SSD v M.2 slotu může být v benchmarcích velmi velký (v reálu ale uživatel často rozdíl nepozná).

Asus - kompatibilita PCI Express 3.0 desek s PCI Express 4.0

Asus – kompatibilita PCI Express 3.0 desek s PCI Express 4.0

Čínský web MyDrivers mimochodem dodává, že AMD tohle opravdu nevidí rádo a údajně tuto věc zkusí zablokovat aktualizací AGESA kódu CPU. Prozatím je tedy asi nejlepší strategií spíše vyčkat, kam se situace vyvine. Ale AMD plně chápu, nepotřebuje, aby světem začaly kolovat pomluvy na nestabilitu Ryzenů 3000 či celé platformy, kde naštvaný uživatel často nedodá, že používá starší desku s čipsetem řady 400.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 7. 2019 14:11

  bez přezdívky

  Nevím už co to bylo, ale u jednoho programu jsem zažil zajímavou situaci. Při instalaci doplňků nebo neoficiální verze jsem při instalaci musel opsat a potvrdit, že "Vím co dělám, a nebudu si stěžovat, když to nebude fungovat." Bylo to anglicky, case sensitive a se správnou diakritikou.
  Pohled AMD chápu. Nechtějí nést kritiku za problémy, které nevytvořili a ani neovlivní. Takhle hrozí, že výrobce desky pošle changelog biosu "- funkční PCI-e 4.0" a informaci o absenci jakékoli záruky funkčnosti dají na 58. stránku manuálu do poznámky pod čarou. AMD umožňuje spoustu věcí se ztrátou záruky (ryzen master myslím varuje, že to nemusí dopadnout dobře nebo tak nějak), takže jde pravděpodobně o absenci kontroly ze strany AMD.

 • 15. 7. 2019 16:08

  bez přezdívky

  V PR článcích to bude vypadat dobře, a zákazníci to nevyužijí, takže nebude vadit, když to náhodou nebude fungovat.

 • 15. 7. 2019 21:53

  J L (neregistrovaný)

  Běžný uživatel to řešit nebude, PC znalejší to většinou taky nebude. Takže to zůstane u "testerů" a hodně znalých lidí. Tester vše zmrví takže tam je to jedno a hodně znalej člověk to ani nebude zkoušet a půjde případně do novější desky. ;)
  Takže jako takový vždy za to může uživatel a jak se k tomu postaví je na něm. To už firmu nemusí zajímat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.