Hlavní navigace

Další srovnání 32 a 64 bitů

5. 1. 2010

Sdílet

Různých srovnání 32bitových a 64bitových operačních systémů už byla připravena celá hromada. Pokud vás výsledky stále ještě zajímají, můžete se podívat na Phoronix, který připravil srovnání v Ubuntu. Kromě dvou výše zmíněných variant bylo testováno také 32bitové jádro s podporou PAE.

Jak se dalo očekávat, rozdíl mezi ne-PAE a PAE jádrem byl minimální, u 64bitového jádra se nárůst výkonu dle aplikace pohyboval mezi 10 a 40 procenty. Největším překvapením byl Apache, který byl schopen na 64 bitech obsloužit šestnáctkrát více dotazů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 1. 2010 16:48

    ab (neregistrovaný)

    Poslední test je nesmysl, holt kernel má jenom 1GB, takže je jasné, že test, který operuje se 4GB dat, dopadne špatně.
    K apache – chtělo by to konfiguraci. Pokud jde o thread worker, pak výsledek není otázkou 64bitů, jako spíš policy, kterou glibc používá na této platformě pro memory management – jednotlivé thready se zdaleka tak nemlátí. Obzvlášť při rychlých statických stránkách (s téměř nulovou latencí) to může být poznat.

    Zbytek je holt SSE vs. i386 FP, Ubuntu je na tom líp, ale já na Debianu s i386 optimalizací – škoda mluvit.

    64bit přináší o něco lepší instrukční sadu, ale větší náročnost na paměť, škoda, že zatím nikoho nenapadlo použít x86_64 na 32bit adresovém módu.

  • 5. 1. 2010 18:22

    Me (neregistrovaný)

    Však také nikdo neříká že výsledky jsou pouze právě a jen odrazem počtu bitů. Prostě se srovnávají dva systémy, je jedno co v konkrétních případech vede k vyššímu či nižšímu výkonu. Podobně můžeš srovnat auta, třeba diesel s benzínem a nikoho ne*ere že kromě jiného paliva to má i jiný motor :)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.