Hlavní navigace

Drahá a spolehlivá datová úložiště

22. 2. 2010

Sdílet

Úložiště dat dnes řeší prakticky každý, kdo zpracovává nějaká data. Dostupná řešení se liší ve spolehlivosti, rychlosti reakce na problémy a krom dalších faktorů to je i cena. Velmi zajímavý článek na toto téma vyšel na m4r3k.org, kde autor popisuje NetApp, což je velmi drahé řešení pro velmi velké firmy. I když si většina z nás k něčemu podobnému ani nečuchne, je určitě zajímavé vědět, co dnešní datová úložiště dokáží.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 2. 2010 12:13

    r4in

    Čtení je to zajímavé, ale spíš bych ocenil nějaký přehled levných či dokonce free úložištích pro „běžné uživatele“. Osobně používám Mesh (MS), Skydrive (MS) a Google Docs; znám ještě Dropbox, Ubuntu One a Office Live, ale určitě toho bude víc a nějaký článek by se hodil.

  • 22. 2. 2010 13:05

    Jindřich (neregistrovaný)

    Alternativy k Live Mesh: http://alternativeto.net/desktop/live-mesh/

    Na ten Dropbox pozor, má nespravené bezpečnostní díry. Ostatní služby běžící i pod Linuxem jsou na tom po této stránce lépe.

  • 22. 2. 2010 12:15

    stn (neregistrovaný)

    … ze i takovehle enterprise-class hracky se dokazou porouchat (i kdyz vetsinou je to diky kombinaci vice softwarovych ci firmwarovych chyb a/nebo HW problemu) – bez ohledu na redundanci. A to pak je teprve kolotoc! :-)

  • 22. 2. 2010 19:06

    Izak (neregistrovaný)

    Tak netapp ma pole od nizsi stredni tridy do hi-end, sam mam na tyhle srandy certifikaty ;-)) a nase firma je bezne prodava po CR, maji je i stredni firmy a vsichni si chvali spolehlivost.
    Maji je i na magistratech, nemocnicich a tak.

    NetAppy jsou naopak levne, pokud potrebujete spolehlivost az na urovni lokalit, tedy jiz vam nestaci RAID6 a 2 radice, ale chcete mit data na 2 mistech, NetApp totiz nelicencuje TB ale hlavy, tudiz cim vetsi reseni, tim vice usetrite proti konkurenci.

    Ale pozor, je to reseni, ktere za kazdou cenu zabranuje ztrate dat, takze kdyz nemate spare a pole vam, padne do degradovaneho rezimu, vypne se.

    No a zaverem bych chtel rict, ze to cele bezi na linuxu, maji zde vlastni SW RAID, kde je paritni disk, tedy ne jak RAID5/6 ale single parity a double parity … pry je to rychlejsi.

    Dale velmi rychle zapisuje a neumi cist sekvencne, kazde cteni je tam po delsi dobe nahodne, diky tomu, ze dochazi k velke fragmentaci, takze kdyz delat benchmarky pres iozone/DD pri cteni prohraje, kdyz ale pustite DB a nasimulujete realne prostredi, vysledky se otoci.
    No a taky nema copy on write snapshoty, tedy ve snapshotu jsou aktualni data, zatimco puvodni volume je zmrazen, ovsem nesmi se vam stat, ze snapshotem zaplnite veskere misto, pak je z nej RO a je treba jej zaclenit do puvodnich dat … tedy pri nekterych fcich je treba hlidat email, ci SNMP a nebrat varovani na lehkou vahu, nebo nektere fce nevyuzivat.

  • 22. 2. 2010 19:27

    Marek Stopka (neregistrovaný)

    No a zaverem bych chtel rict, ze to cele bezi na linuxu,
    // kec, běží to na FreeBSD

    No a taky nema copy on write snapshoty, tedy ve snapshotu jsou aktualni data, zatimco puvodni volume je zmrazen
    // tohle nějak nechápu, i když snapshot není tak se data zapisují někam jinam, to je princip WAFLu

    ovsem nesmi se vam stat, ze snapshotem zaplnite veskere misto, pak je z nej RO a je treba jej zaclenit do puvodnich dat … tedy pri nekterych fcich je treba hlidat email, ci SNMP a nebrat varovani na lehkou vahu, nebo nektere fce nevyuzivat.
    // Operation manager? :)

  • 22. 2. 2010 19:36

    Marek Stopka (neregistrovaný)

    NetAppy jsou naopak levne, pokud potrebujete spolehlivost az na urovni lokalit, tedy jiz vam nestaci RAID6 a 2 radice, ale chcete mit data na 2 mistech, NetApp totiz nelicencuje TB ale hlavy, tudiz cim vetsi reseni, tim vice usetrite proti konkurenci.
    // MetroCluster je drahá obluda, a dvě HA konfigurace se syncmirrorem jsou osina v zadku, protože když jedna active/active padne, tak začne zvonit telefon, aby si to nahodil. Obzvláště pokud máš Cisco based SAN síť mezi datacentry, pak si MetroClusterem nemůžeš být nikdy jist, nebo musíš použít další Brokády navíc, které budou v Gateway módu, protože NetApp shelfy a cluster interconnect nemůžou být připojeny do Brocády, která je v Gateway režimu.

    A navíc když se ti ta E300 brokáda porouchá, tak metrocluster dělá pěkné psí kusy. :-(

    Ale pozor, je to reseni, ktere za kazdou cenu zabranuje ztrate dat, takze kdyz nemate spare a pole vam, padne do degradovaneho rezimu, vypne se.

    // Tohle dělá každý opravdový enterprise storage systém :) Nicméně i na tom NetAppu se to dá vypnout, respektive nastavit ten timeout na tak dlouho, že NetApp doručí nové disky 3× za tu dobu :)

  • 22. 2. 2010 20:04

    stn (neregistrovaný)

    > Ale pozor, je to reseni, ktere za kazdou cenu zabranuje ztrate dat, takze kdyz nemate spare a pole vam, padne do degradovaneho rezimu, vypne se.

    To mi neprijde jako idealni chovani. Vypinani (resp. nasledne nutne) zapinani je pro veskerou elektroniku docela velky sok, a pro mechaniku disku taky, takze s trochou smuly pak pri nastartovani toho systemu muze klidne odejit zrovna ten disk v jiz degradovanem poli, zatimco kdyby to bezelo, mohl by treba vydrzet jeste tyden a poskytnout dost casu na vymenu disku a rekonstrukci prislusneho pole. Ale predpokladam, ze tohle chovani je nastavitelne.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.