Hlavní navigace

Enigmu vydražili za 149 tisíc liber

15. 7. 2015

Sdílet

Britská aukční síň Sotheby v úterý vydražila šifrovací zařízení Enigma za cenu 149 tisíc liber, po přepočtu přibližně 5,7 mil Kč. Dražil se model Enigma I, který měl tři funkční rotory, náhradní žárovky a dva náhradní kabely. Enigma I patřil mezi novější typy stroje, který se od starších lišil především přidáním rozvodné desky. Díky ní mohla být prohozena písmena na klávesnici.

Enigma je elektromechanické šifrovací zařízení, využívané na komunikaci během druhé světové války německou armádou. Zařízení šifruje postupně jednotlivá písmena textu pomocí série posuvných permutací abecedy definovaných použitými rotory. Klíčem jsou jednak zvolené rotory, jejich počáteční otočení a nastavení pevných permutací.

Šifrování realizované Enigmou dokázal s využitím práce polských kryptologů dešifrovat britský tým pod vedením Alana Turinga. Podle informací od spojenců se dešifrováním německé komunikace podařilo zkrátit válku odhadem až o dva roky

(Zdroj: DSL.sk)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 7. 2015 9:42

    frk (neregistrovaný)

    Průpovídky o zkrácení války o rok až dva prolomením Enigmy mi vždy vyloudí rozpačitý úsměv na tváři. Protože by to taky chtělo analýzu například toho, o kolik Němci prodloužili válku prolomením bristké námořní šifry. O lame šifře, kterou používal náš odboj, už ani nemluvě. A skutečně, vůbec se o tom nemluví.

  • 16. 7. 2015 10:26

    nene (neregistrovaný)

    Chapu tvuj prispevek jako pochlubeni se, ze narozdil od mnoha ostatnich vis ze byly prolomeny i jine sifry. Super. Jinak ale to, ze nektere udalosti valku prodlouzily nijak nesouvisi s tim ze jine udalosti valku zkratily. V souctu to dalo ~6 let.

  • 16. 7. 2015 11:48

    sab (neregistrovaný)

    No nas odboj mal celkom solidne rucne sifry, len ich neustale chybne pouzivanie (nove kluce a zmeny substitucnych tabuliek zasielane "vzduchom" a i. vychytavky:)aj zo strany najvyssich predstavitelov vojenskej spravodajskej sluzby (napr. plk. Moravec) bolo uplne zasadnym faktorom pri ich vytazovani nemeckymi lustitelmi.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.