Hlavní navigace

Evropský soud: poskytovatelé nemusí blokovat P2P sítě

24. 11. 2011

Sdílet

Evropský soud dnes rozhodl v případu poskytovatele připojení Scarlet Extended a belgické společnosti SABAM, která hájí práva autorů. Organizace SABAM uložila poskytovateli povinnost blokovat sítě peer-to-peer, kterými si uživatele vyměňují (nejen) hudební soubory. Firma se ale proti tomuto rozhodnutí odvolala u Evropského soudu s tím, že tento příkaz je v rozporu s unijním právem, jelikož ukládá obecnou povinnost dohledu nad komunikací.

Rozhodnutí soudu (celý dokument v PDF) dal poskytovateli za pravdu. Doslova se v něm píše: Tímto příkazem by tak došlo k uložení povinnosti obecného dohledu, která je neslučitelná se směrnicí o elektronickém obchodu. Takový příkaz by byl v rozporu i s příslušnými základními právy. Dále se v dokumentu píše:

Účinky takového příkazu by se navíc neprojevily jen u společnosti Scarlet. Systém filtrování by totiž mohl porušovat i základní práva jejích zákazníků, konkrétně právo zákazníků na ochranu osobních údajů a jejich svobodu přijímat a rozšiřovat informace, což jsou práva chráněná Listinou základních práv Evropské unie. Je totiž nesporné, že by tento příkaz obnášel systematické analyzování veškerého obsahu, jakož i shromaždování a identifikování IP adres uživatelů, od nichž pochází protiprávní obsah odesílaný na síť, přičemž tyto adresy jsou chráněnými osobními údaji. Daný příkaz by navíc mohl porušovat i svobodu informací, neboť hrozí, že tento systém nebude dostatečně rozlišovat mezi legálním a protiprávním obsahem, takže by při jeho provozu mohlo docházet i k blokování sdělení s legálním obsahem.

Z celého rozsudku tedy plyne, že není možné poskytovateli přikázat, aby blokoval či sledoval provoz na P2P sítích. Dokládá to také shrnutí celého případu:

Unijní právo brání tomu, aby vnitrostátní soud uložil poskytovateli internetového připojení povinnost zavést systém filtrování za účelem zamezení protiprávnímu stahování souborů.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.