Hlavní navigace

Finanční výsledky Mozilly za rok 2008

20. 11. 2009

Sdílet

Na mozilla.cz najdete zprávu o uvolnění finančních výsledků Mozilly za minulý rok. Celkové příjmy dosáhly 78,6 milionů dolarů. Většina z těchto peněz pochází od společností Google, Yahoo, Amazon, eBay a několika dalších. Výdaje se vyšplhaly na necelých 50 milionů dolarů. Mozilla nyní zaměstnává kolem 200 lidí po celém světě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 11. 2009 18:59

    Kolega od vedle (neregistrovaný)

    Moc prosím našeho kašpárka, aby sem přišel zacinkat svými proslulými rolničkami, zejména na téma opensource, výdělky, zadarmo, ochodní model a konkurenceschop­nost. Díky.

  • 20. 11. 2009 19:23

    skrat (neregistrovaný)

    hello, tady kasparek! neni mozilla nahodou neziskovka? za tych zvysnych $ 28.6 mil. by mohli trosku poladit vykon XULu, je to hroza

  • 23. 11. 2009 9:42

    Č (neregistrovaný)

    Není to náhodou příspěvková organizace? Ta zisk (většinou z darů/sponsoringu) vykazovat může.

    Nezisková organizace zisk vykazovat nemůže, většinou končí ve ztátě, kterou účetně dorovná její velká matka … mají to ulehčené ve vedení účetnictví

    Tak to aspoň funguje v našem kašpárkově, počítám že ve světě to nebude o tolik odlišné.

    Neplést příspěvkovou (typicky malé sportovní kluby a pod) a neziskovou organizaci (nadace apod.)

  • 23. 11. 2009 10:38

    SanTiago (neregistrovaný)

    Neziskova organizace (napr. obcanske sdruzeni) samozrejme zisk vykazovat muze, pouze nemuze tento zisk predat zrizovateli (napr. rozdelit clenum), ale pouzije ho v dalsim obdobi k financovani svych cinnosti.

  • 21. 11. 2009 22:32

    Pavel Cvrček

    neni mozilla nahodou neziskovka?

    To záleží na tom, kterou Mozillu máš na mysli. Mozilla Foundation, která vlastní ochranné známky jako je např. logo Firefoxu, Thunderbirdu a dalších aplikací, je neziskovou organizací. Tato organizace však nezajišťuje vývoj žádné aplikace.

    Vlastní však organizaci Mozilla Corporation, která vyvíjí Firefox. Pak je tu Mozilla Messaging, která zajišťuje vývoj Thunderbirdu. Jaký je zde status přesně nevím, ale předpokládám, že je obdobný. Jedná se o klasické společnosti, které generují zisk/ztrátu, ale nejsou obchodovatelné na burze a spadají pod Mozilla Foundation.

    Uvedené finanční výsledky za rok 2008 pak zahrnují finanční výsledky celé této struktury.

  • 21. 11. 2009 22:46

    Pavel Cvrček

    Není to bohužel tak jednoduché, jak si patrně myslíš. V případě webových prohlížečů se obchodní model našel, ale to neznamená, že je platný a aplikovatelný na každou open source aplikaci.

    Tvůrci webových prohlížečů (zde tvůrci Firefoxu, ale platí to i jinde) vydělávají díky integrovanému vyhledávání. Např. Google platí za to, že díky tomu, že je ve Firefoxu pro většinu světa výchozí, desítky miliónů dolarů ročně. Je to klasický business a výše získané částky bude patrně závislá na zobrazené reklamě, případně prokliku na ni.

    Až se podobné kontrakty přestanou Googlu apod. vyplácet, ztratí webové prohlížeče svůj aktuální business model. Bohužel jiný významný zde není.

    Pokud se podíváme např. na Mozilla Thunderbird, tak ten bohužel žádný business model nemá. Jeho vývoj je defakto dotován. OpenOffice.org bude patrně také ztrátovou záležitostí a tvůrci linuxových distribucí těžko vydělají na uživatelích, co si zdarma stáhnou image své oblíbené distribuce.

    Business modely tu jsou, některé jsou úspěšné, ale jsou aplikovatelné jen na některé případy. Pro zbytek se musí business model hledat.

  • 22. 11. 2009 16:51

    Kolega od vedle (neregistrovaný)

    Já netuším, co si myslíš, že já si patrně myslím.

    Ostatně ono je úplně jedno, že obchodní model Mozilla má. Protože když obchodní model není není, začne Liar cinkat rolničkama, že když se něco dělá zadarmo ,tak to nefunguje, že je to k ničemu a nikdo to nebude používat. Když se obchodní model najde, tak Liar zacinká, že je to na houby opensource, když si platí vývojáře nebo dokonce vydělávají, že to se v OSS nenosí a podobné kydy, ze kterých se tu většina z nás válí smíchy pod stolem.

    Tak jsem čekal, kdy Liar zacinká, protože většinou na jakýkoliv úspěch ve světě OSS reaguje jako býk na rudý hadr. Teď už je to několik dní a já pořád čekám, kdy nás přijde pobavit. Opravdu si nějak dává na čas a já jen doufám, že je to jen proto, že v sobě sbírá dostatek jedovatých slin, aby pak jeho reakce stála za to.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.