Hlavní navigace

GNOME stále nemá 10% podíl na desktopech

3. 1. 2012

Sdílet

Server Phoronix vytáhl jeden nenaplněný sen vývojářů desktopového prostředí GNOME, ve kterém měl mít jejich projekt 10% celosvětový podíl na desktopech. Plán se naplnit nepodařilo, ale wiki stránka, která ho popisuje, stále existuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 1. 2012 14:46

    bez přezdívky

    GNOME jsem pouzival ve verzi 2. Pak jsem si na nejakou dobu zkusil Unity na Ubuntu a kdyz jsem se chtel vratit k Fedore s GNOME 3, tak jsem to vzdal asi po hodine. Takze ve me spis o uzivatele prisli. Treba to s nim zkusim jeste nekdy v budoucnu, ale zatim se na to ani nechystam.

  • 3. 1. 2012 15:25

    bez přezdívky

    Ono hlavně linux na 10% desktopů je nenaplněný sen, ať už zkombinujete Gnome, KDE, "light" desktopy, skoro-desktopy a ne-desktopy.

    I kdyby byl Gnome hyper-super desktop, jeho rozšíření stojí a padá s rozšířením tohoto OS. A kvalita desktopu je jen jednou z posuzovaných parametrů při výběru OS. O rozšíření Gnome rozhoduje stejně tak (ne)schopnosti LibreOffice pracovat s DOCX formátem.

    Snad kbyby udělali kvalitní Gnome for Windows :) to by mělo nějakou naději na úspěch. Takový Gimp určitě najdeme na více desktopech než linux, díky portu pro Windows, i přesto, že kvality portů Gtk aplikací nejsou ideální.

    Espinosa

  • 3. 1. 2012 16:29

    Sten (neregistrovaný)

    KDE pro Windows existují, ale že by byly nějak moc používané…

    Jinak problém není v LibreOffice, ale v uživatelech, kteří nechtějí „ty Linuxy“, když jim (nelegální) Windows sežene a nainstaluje sousedovic Franta za jednu flašku.

  • 4. 1. 2012 0:04

    JeCh

    O stabilitě se nedá mluvit hlavně už z toho důvodu, že je třeba, aby se to alespoň spustilo, což se v případě KDE na Windows většinou nepodaří.

  • 3. 1. 2012 17:28

    Karel (neregistrovaný)

    Ačkoliv s Linuxem problém nemám, tak s LibreOffice ano. Ono je to s tím jako s dobrým vínem, kvalitním sýrem, kvalitní čokoládou atd. - dokud ho neukusíte, bude vám chutnat i to obyčejné. Takže lidé, kteří s MS Office nikdy nepracovali, nebo ho prostě moc k práci nepotřebovali a tak jim nepřešlo do krve, tak tihle lidé s LibreOffice nemají problém. Ani s většinou dalších open source officů. Jenže těch pár, co měli to štěstí/smůlu, že s MS Office museli trávit hodně času, ten rozdíl vidí a byť ho autoři open source sebevíce bagatelizují, je tam a je zásadní. Drobný příklad: udělejte si v MS Excel tabulku o 5 sloupcích a 5 řádcích. Jděte na pole A2. Stiskněte CTRL+C. Přepněte se pomocí ALT+TAB do něčeho jiného a tam "jako že dáte CTRL+V, získáte výsledek a dáte CTRL+C". ALT+TAB zpět do Excelu. Stiskněte 3xTAB, takže se dostanete do pole D2. Stiskněte CTRL+V a pak ENTER (v případě některých verzí MS Office dvakrát ENTER). A jste na poli A3 a můžete opakovat. V případě LibreOffice tohle nefunguje (zůstanete ve sloupci D) a musíte se vracet pomocí šipek nebo myši, což začne být obzvláště legrace pokud máte zmrazených několik sloupců, nebo pokud nepracujete se sloupcem A, ale nějakým jiným (jak často omylem skončíte v jiném sloupci? I po padesáti řádcích?) Není to nijak zásadní věc, ale vždycky se vám připomene. A takových drobností je tam bohužel víc. Casual user je nevidí, ale poweruser nejen že je vidí, ale i ho dost bolí.

  • 3. 1. 2012 18:11

    Blaazen

    Vyzkoušel jsem s LibreOffice Calc 3.4.4 a jde to. Enter se musí zmáčknout dvakrát. A i kdyby to nešlo, tak proč pomocí šipek nebo myši? Existuje přece Home.

  • 3. 1. 2012 18:43

    Sten (neregistrovaný)

    S MS Office jsem pracoval jako programátor (s VBA) a byla to hrůza, už by konečně mohli začít podporovat i nějaký jiný jazyk. Ale z hlediska uživatele je to hlavně o zvyku. Něco je lepší v MS Office, něco v Libre Offce, třeba tam není ten debilní ribbon, u kterého se mění ikonky i podle toho, jak velké je okno.

    Btw. na Macu se ten debilní ribbon dá vypnout ;-)

  • 4. 1. 2012 7:34

    Ondra.kl (neregistrovaný)

    takže si to shrneme:

    1. najedu do A2
    2. 3x tab pro posun do D2
    3. vykopírování
    4. 1/2x enter pro přesun do A3
    5. celý postup opakovat

    ... tak a teď mi řekněte:
    1. proč se vám vlastně nelíbí že se v OOo dostanete v bodě 3 jedním enterem do D3 a místo toho chcete použít 4 klávesy k vykonání stejného pohybu
    2. proč vlastně děláte takovéhle vykopírování ručně, zvláště v situaci kdy uvažujete o více než 50 řádcích

  • 4. 1. 2012 10:16

    bez přezdívky

    A co když mi náš informační systém exportuje v CSV? To bych MS Office kopnul. Obzvláště když jsem si dovolil dát oddělovač sloupců středník a ne tabelátor. Pak Excel při otevření přímo z prohlížeče soubor naimportuje zmršený. Jediným řešením je soubor uložit na disk, otevřít prázdný Excel a Data-Importovat Externí data-Importovat a pak se konečně zobrazí Wizard na import CSV. Tam kde mám LibreOffice se dialog otevírá hned při stažení z prohlížeče. A světe div se funguje to i při kopírování přes schránku. Ale je vidět, že pan POWERUSER Karel s CSV pracovat nemusel...
    Nebo který ... vymyslel, že budou přeložené názvy funkcí do češtiny? To pak pokud musíte přecházet mezi několika LOCALs přináší řadu "obveselení".

  • 4. 1. 2012 12:27

    Jarda_P

    "Nebo který ... vymyslel, že budou přeložené názvy funkcí do češtiny?"

    To jako vazne? Porad jeste? "Lokalizovany" visual basic jsem videl snad nekde ve verzi 97 a LO tvrdil, ze uz od teto genialni myslenky upustili.

  • 4. 1. 2012 15:53

    Sten (neregistrovaný)

    Neupustili, pořád to tam je. A jako bonus lze používat jenom ty lokalizované názvy (nebo jsem nenašel, jak český Excel donutit spustit makra z anglického).

  • 5. 1. 2012 10:48

    Jarda_P

    Uzasne. Kdysi, ve verzi 97, jsem videl francouzsky Exel, kde se psala makra francouzsky, zatimco v ceskem se psala anglicky. Nyni tedy zlepsili situaci a i Cesi mohou plne vyuzit rozkose lokalizace a psat makra cesky. BTW, lokalizace maker do cestiny musela vyvolat vlnu radosti u uzivatelu, kteri zatim meli makra napsana v anglictine pro starsi verzi.

  • 3. 1. 2012 17:57

    bez přezdívky

    Nativní KDE pro Windows existuje, měl to být jeden z taháků nového KDE4, ale zůstalo z velké části u slibů, použitelnost slabá. Já jsem se nedostal ani přes instalaci. Už instalační program měl drsné bugy. Je to taková mini-distribuce KDE pro Windows, několik základních portovaných aplikací a služeb a knihoven. Z těch "featured" aplikací je tam asi tak jedna - Digikam. Ten snad má opravdu použitelný port a to je dobře. Například Krusader, K3B nebo Kdenlive už ne. Navíc, Nové verze vydávají dost nepravidelně.

    Problém je bohužel mnohem, mnohem hlubší než soudíte.

    Windows vám legálně doslova vnutí s novým počítačem, funkční Windows out-of-the box, žádné donastavování. S cenou a legalitou MSO je to už složitější, ale oni vás okolnosti donutí si je pořídit. Moje máma i sestra bezpečně legální MSO na svých laptopech rozhodně mají. Obě podnikají, s laptopy cestují, je to nutnost.

    A ještě jeden příklad z akuální doby.

    Přítelkyně žádá o práci v HR. Poslali ji on-line test na základy MSO. Rutinní záležitost.

    Na linuxu si ten test ani nespustíte, i když je on-line a napsaný v Javě!
    (mohu poslat odkaz)

    I pokud test spustíte, neuděláte ho, i kdyby jste ovládal LO jako bůh. Jsou tam otázky na klávesové zkratky a položky v menu pro MSO.

    ..a nedostanete práci. Tady jde o peníze, živobytí, tady končí sranda, a tím i linux na nejednom počítači.

  • 3. 1. 2012 18:18

    Sten (neregistrovaný)

    Problém je bohužel mnohem, mnohem hlubší než soudíte.

    Problém je jen a pouze ve zvyku. Kdyby tomu totiž bylo tak, jak tvrdíte, dávno by dle vašich argumentů všichni BFU používali Mac, kde opravdu všechno funguje out-of-the-box a MS Office je tam taky.

    funkční Windows out-of-the box, žádné donastavování

    A instalačka antiviru, instalačka MS Office, instalačka použitelného prohlížeče, často instalačka ovladače desky, síťovky, zvukovky, ..., to není žádné donastavování?

    Obě podnikají, s laptopy cestují, je to nutnost.

    Taky podnikám, cestuju a takovou nutnost jsem nikdy neměl. Ani na komunikaci s úřady, ani s klienty, opravdu nikdy. Ale asi to bude proto, že dokumenty, které se nemají měnit, neposílám jako pětimegové DOCy, ale půlmegová PDF.

    Přítelkyně žádá o práci v HR. Poslali ji on-line test na základy MSO

    Pokud byl požadavek na práci MS Office, tak asi potřebuje MS Office (i když u mnoha firem jsem se setkal s tím, že MS Office mají jenom proto, že to kdysi dávno vzali jako tehdy nejjednodušší řešení, ale dneska by měnili, kdyby to neznamenalo vpodstatě začínat znovu — některé firmy ale mění i tak). Ale že by 95 % populace pracovalo někde, kde potřebuje MS Office, to se mi nezdá.

  • 3. 1. 2012 20:49

    bez přezdívky

    Zvyk samozřejmě hraje roli také, Nikdy jsem netvrdil že ne. Ale jen jeden z plejády důvodů.

    > to není žádné donastavování?

    Ne skutečně žádné doinstalování, můj Dell XPS s Windows Vista, koupený od Dellu, přišel kompletně nainstalován, včetně antiviráků (McAfee s předplatným na rok) a Skype :). Jen jsem postupně odinstaloval blbosti a nainstaloval svoje aplikace - OOo (později LO), Javu a Eclipse a Total Commander. Dell nabízí i kompletní vzdálenou administraci.

    A stejně jsem skončil u Linuxu a na druhé partišnu se nainstaloval Suse. Paradoxně - ze zvyku. A z faktu, že si jako Java Developer linux můžu dovolit, ne tak jako většina mého okolí.

    > Taky podnikám, cestuju a takovou nutnost jsem nikdy neměl.

    Taky podnikám, tedy podnikal jsem, cestuji a linux používám. Mnoho let.
    Záleží jestli si pokulhávající kompatibilitu můžete dovolit s majoritním světem.
    V čem podnikáte. Já jako Java Developer si to dovolit mohu. Výměna dokumentů je relativně malá, defekty při převodu si opravím nebo ignoruji, odesílané dokumenty buď doufám, že dojdou OK, občasně si je na Windowsech zkontroluji.

    Nepříjemné je hlavně rozdílná metrika fontů, nemůžete se spolehnout na stránkování, dokumenty přetékají. S převody odsazení jsou notorické problémy. Několikrát došli klientovi špatně. Vymluvil jsem se z toho ;) Já si to mohu dovolit, chápu, ale že většina potenciálních uživatelů ne.

    Vyrovnávání se z problémovými dokumenty mě stojí čas. Zase, já musím zpracovat dokumentů relativně málo, mohu si to dovolit, ale firmy s větším průtokem dokumentů, už ne. Někdy to jde vyřešit šalamounsky, MSO se nainstaluje sekterářce a obchodníkům, vývojáři dostanou OOo. Ušetří se. Tohle je reálná situace ve statupovce, kde jsem pracoval.

    I kdyby jste neotevřeli jen 2% dokumentů a jen 5% z ostatních mělo jen defekty v zobrazení, je to MOC. Sekretářku, která má překlepy 5 překlepů na normostranu, brzo vyrazí, a to má chybovost hluboko pod 1%!!!

    Využitelnost PDF jako alternativy k MSO formátům, tedy sotva k DOCu, ono těch formátů je ale víc, je na dlouhou diskusi a to už by jsme odbočili moc. Napište blog, já vám tam rád sdělím podrobnosti.

    > Pokud byl požadavek na práci MS Office, tak asi potřebuje MS Office

    Požadavek na MSO je zcela rutinní. Má ho 100% inzerátů které přítelkyně prochází. Ne vždy se ale kontroluje, ne tak podrobně. Já bych hádal, že požadavek na MSO má dnes 80% ne-manuálních jobů. Prostě všude kde vyžadují práci z počítačem, byť okrajově. I pro IT joby, ale tam se to prakticky nikdy nekontroluje. Tak nějak se předpokládá, že když prolezete Java Core testem na 90% tak si už nějak s MSO poradíte. Pro ostatní profese, hlavně ty ne-IT, takovou benevolenci raději neočekávat.

    > všichni BFU používali Mac

    Moje zkušenost z dvou měsíců cestování po USA, a že jsem byli na internetu obden - Mac 80% laptopů, Windows 20% laptopů (hlavně chudší oblasti, McDonald, a tak) Linux - 0% pokud nepočítám sebe a náš Dell Mini9. V Británii používá Mac tak odhadem 50%, měřeno podle známých. Proč Čechy zaostávají za trendem? Mac je dražší, nezvyk a hlavně, hůř se shání pirátský SW.

  • 18. 1. 2012 12:14

    Kaacz (neregistrovaný)

    Vzhledem k tomu, ze nepouzivam notebook (nemam pro nej vyuziti), jsem ochuzen o predpripravenou instalaci win s aplikacemi. :-)
    Sporne mi teda pripada rikat aplikace antiviraku (ktery na jinem os nemusi byt) a Skype (ktery nepouzivam). Jinak tam stejne vlastne nic neni. Holy OS bez aplikaci. Pruzkumnik je mi nanic a IE slouzi jen ke stazeni instalacky jineho prohlizece. Doinstalovavam bezne asi 30-40 aplikaci. Kazdy pes jina ves, napred je musim nekam postahovat a pak pul dne klikam. Tragedie.
    Na Linuxu je pulka z nich pritomna po instalaci. Linux mel "market" uz pred desetiletimi .. jmenuje se "repository". Zaskrtam co chci doinstalovat a jdu delat neco jineho (rozumnejsiho). Vsechny App se pak automaticky aktualizuji systematicky jednotnym zpusobem, nemusi mi v systray sedet 50 pidiapliakci, hlidajicich updaty kazdy jinde.

  • 3. 1. 2012 15:53

    Ondřej Tůma

    Možná to někomu pomůže, ale např v Debianu je přímo v GDM při přihlášení použít gnome classic. Ano není to úplně Gnome 2, ty panely jsou opravdu jiné atd. Ale není to Gnome Shell, a předpokládám, že stejnou volbu budou mít uživatelé i v ostatních distribucích.

    Jinak já se na Debian Wheezy poměrně chystám, právě pro Gnome Shell ;)

  • 4. 1. 2012 1:58

    Libor Šedivý

    Já ho zkoušel na svém ProBooku od HP, ale GS tam hrozně bugoval v zobrazení. Na vině je na 90% ovladač, jenže s jiným jsem to ani nespustil a ovladač jinde funguje naprosto briliantně. Aktuálně používám Unity a zvykl jsem si a dnes už na jiných desktopech hledám prvky Unity. Dobře se používá (až na maličkosti) a říkám si, že přes prvotní nevoli u něj zůstanu. Reakce rodiny je taky dobrá (nečekal jsem, že ho budou dokonce chválit). Prý že Gnome 2 bylo nepřehledné oproti Unity. Takový menšinový názor.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.