Hlavní navigace

Intel představil koncept pro otevřený firmware ModernFW

15. 5. 2019

Sdílet

Intel CPU procesor

ModernFW představený Intelem, je experimentální open-source projekt, který si klade za cíl náhradu za běžné firmwary používané v zařízeních. Cílí mj na serverové/cloudové platformy, u kterých je tak trochu ku škodě věci, že jejich firmwary sebou vláčí dlouhou historii zpětné kompatibility, pročež jsou velké a často neefektivní.

Intel se tak rozhodl pro nový přístup a nová kritéria, které tato náhrada firmwaru nabízí. Aktuální cíle projektu ModernFW tak zahrnují například nativní 64bit boot proces, minimum vlastního firmwaru pro boot a samoúdržbu, eliminaci zastaralých typů zařízení, minimální podporu emulovaných/virtuálních zařízení, předávání co nejvíce věcí operačnímu systému, co nejrychlejší předání běhu kernelu, minimalizace počtu firmware ovladačů, modulární a uživatelská konfigurace a sdílení kódu mezi firmwarem a kernelem/OS.

Projekt aktuálně cílí na platformu x86_64 a operační systémy založené na jádru Linux.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 5. 2019 18:56

    ITFUN

    Keby tak Intel chcelo otvoriť zdrojové kódy Intel Managment Engine - to by znamenalo prielom. Momentálne IME považujem za sofistikovaný backdoor. Niektorí výrobcovia hardweru napr. System76 vypínajú IME. Kvôli IME ma to značne odradzuje od CPU od Intelu.

  • 15. 5. 2019 19:00

    ventYl

    Nejako som sa nemohol ubranit pocitu, ze Intel vymysla koleso, ktore bude hranate. Uz druhy krat. Tak som sa trocha pozrel na to, aku ma ten projekt historiu a ono to je vlastne EFI reboot. Vzali zdrojaky TianoCore (ktore su vlastne len remixom ich vlastnych referencnych implementacii EFI), vyhadzali z nich balast a teraz ho tam idu selektivne nahadzovat naspat. Dufaju, ze ak to bude opensource, tak to nebude taky humus, akym sa EFI based firmware-y casom stali.

    Keby radsej nevymyslali hluposti a pouzili OpenFirmware, svet by bol o trocha menej skarede miesto. Je sice pravda, ze poreba pisania firmware pluginov zariadeni v jazyku Forth moze byt pre dnesnych programatorov odchovanych na objektovych jazykoch stresujuci zazitok, ale ono to funguje. FCode je prenositelny a nezavisly na procesore, interpret Forthu/FCode je maly (vojde sa trebars aj do 8bitoveho mikrokontrollera) a az ma pamat neklame, videl som onehda niekde Forth VM, ktora mala matematicky dokazane, ze je nerozbitna.

    OF navyse vie priamo zaviest Mach/O, ELF a ktohovie ake ine dalsie binarky, loadovat moduly z filesystemu a ma vsetky tie vlastnosti, ktore si Intel vysnival (je pomerne lahky, cross-platformovy, rychly, ma komunikacne rozhranie s operacnym systemom a nechava drvivu vacsinu veci robit OS).

    Jo a dalsim malym bonusom je, ze podporu noveho firmware netreba pridavat do OS, pretoze ho Linux, BSD a dost mozne, ze este stale aj Windows uz podporuju.

    15. 5. 2019, 19:01 editováno autorem komentáře

  • 16. 5. 2019 8:44

    Martin X (neregistrovaný)

    Spominam si, ako som v case, ked na IBM Power systemoch este nebol oficialne podporovany Linux, manualne natahoval jadro z diskety cez OpenFirmware prikazy.

  • 16. 5. 2019 5:50

    Peter Fodrek
    Zlatý podporovatel

    Niečo podobné tu bolo od AMD pred 13imi rokmi vtedajším Linuxbios-om, dnešným CoreBootim

    LinuxBIOS Enablement
    Strategy @AMD
    Jiming Sun
    10/01/2006

    Customers have the options use AGESA with LinuxBIOS, UEFI/PI implementation, or legacy BIOS under proper license

    https://www.google.com/url?q=https://www.coreboot.org/data/LinuxBIOS%2520AMD%25202006%2520Final_10-02-2006.pdf&sa=U&ved=2ahUKEwj3pOzJjZ_iAhWDIlAKHQeSBTwQFjAAegQIBBAB&usg=AOvVaw2W58keIh-

    7LFO7kfOdl1Ec

  • 16. 5. 2019 18:53

    RDa

    Ono by uplne stacilo kdyby byla podpora tech novejsich x86 nativni pro uboot - to je totiz to, co splnuje vsechny body zadani. Kdyz to muze inicializovat komplexni ARM64 procesory, nejaky bezny x86 by to zvladlo take.. ale to by nekdo prvne musel zverejnit zakladni dokumentaci a nejenom PR kydy :-)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.