Hlavní navigace

Linux 5.11 přinese řadu vylepšení Btrfs

15. 12. 2020

Sdílet

btrfs logo

Linux 5.10 je úspěšně venku, vyšla i rychlá aktualizace 5.10.1 a tak bylo otevřeno i začleňovací okno pro verzi příští, Linux 5.11. Do něj vedle spousty dalších věcí, o kterých se budeme v nadcházejících týdnech postupně dozvídat, přijde i řada vylepšení v souborovém systému Btrfs.

Například mount předvolba rescue= bude nově akceptovat hodnoty jako použití backup rootu ( usebackuproot), ignorování vadných rootů ( ignorebadroots), ignorování kontrolních součtů ( ignoredatacsums) a prostě vše ( all). Dále bude poskytovat více informací do uživatelského prostoru, přinese opravy řešící nakládání s asynchronní operací discard při velké zátěži, opravy pro strom volného prostoru, dokončení konverze infrastruktury Direct I/O na IOmap, přípravné práce pro podporu bloků dat a metadat, které jsou menší než pagesize, přípravy pro 64k stránky na 64bit platformách ARM a POWER, podporou Scrub jen pro čtení a konečně také některá vylepšení výkonu, za určitých situací i o desítky procent. A mnoho dalšího (podrobné shrnutí na LKML).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 12. 2020 12:02

    RDa

    Lze u BTRFS nastavit, aby metadata (a male soubory) byly vzdy na disku ktery je typu SSD v poolu vsech disku? (a pripadne v kopii na hdd - ale se spozdenim, jak to umi mdraid u write mostly)

  • 15. 12. 2020 13:08

    jimoo

    Metadata ano, malé soubory ne, ale to nemá smysl řešit na btrfs, jelikož malé soubory, menší než jeden blok, jsou stejně alokované do jednoho bloku k sobě a tím se šetří místo na disku, plus ještě máte možnost použít velice rychlou interní kompresi zstd.

    S těmi metadaty se to dá provést jednoduše mkfs.btrfs --metadata single --data raidXY /dev/sda /dev/sdb /dev/sdc ..... Dle vašeho zadání bude první disk /dev/sda typu SSD a zbytek HDD, že by šlo ale následně alokovat se zpožděním metadata na zbytek HDD v poolu takto, tak to pokud je mi známo nejde.

    Na prvním disku díky příkazu "--metadata single" budou alokovány výhradně metadata, ještě jde použít příkaz dup, který je bude na tomto disku duplikovat na dalším místě. Druhá věc je, že stejně pokud bude pool v RAID1/5, tak výrazně pomalejší HDD než jeden SSD v poolu, byť s metadaty na něm celkovou rychlost a propustnost výrazně nezvýší, protože ty HDD jej budou extrémně brzdit při zápisu dat na které zápis metadat musí čekat, tedy to už je vhodnější z důvodu celkové bezpečnostní architektury rovnou použít na metadata raid1/5 popřípadě XY.

  • 15. 12. 2020 14:54

    R.Y. Pák

    Co se brždění týče: Synology teď pro metadata propaguje SSD cache ("Lock metadata in SSD cache", https://download.synology.com/download/www-res/events/Synology_2020_after_event/slides/da-dk/Session_1.pdf). Uváděné zrychlení z 15m 51s na 1m 11s hodně záleží na typu zátěže, ale i tak to stojí za pozornost.

  • 15. 12. 2020 15:37

    RDa

    Ano, muj dotaz je reakci na uvedeni te SSD cache - me zajimalo jak to funguje, zda to pojede i v mainline, nebo si to Syno drzi jako patch jen pro sebe.

    BTRFS je moc velkej hype, umi to vsechny zazraky ale kdyz dojde na lamani chleba, se zjisti ze je to vzdy nejaky specificky pripad na ktery se nesmi sahnout jinak se to podela a sezere data :)

    Mam rozpracovano SSD cache (pro EXT4), ale napisu o tom spis vlakno do fora.

  • 15. 12. 2020 16:54

    ja.

    Synology nepoužíva btrfs ako všetci ostatní, ale nad LVM. Majú tam patche, ktoré umožňujú btrfs a LVM spolu pekne hrať (ak nastane chyba, aby btrfs dostal presné info aká a vedel sa zariadiť ako s raw diskami).

    SSD cache je klasická dm-cache, teda aspoň v DSM6.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.