Hlavní navigace

Má být kompilátor energeticky úsporný?

Sdílet

Petr Krčmář 17. 4. 2013

V mailové konferenci projektu LLVM se diskutuje o tom, zda by neměl kompilátor nabízet zvláštní režim, ve kterém bude generovat energeticky úspornější binárky. Otázkou je, jestli to má vůbec smysl řešit nebo je lepší prostě aplikaci zkompilovat tak, aby běžela co nejrychleji.

Mohla by ale vzniknout nová kompilační předvolba -Oe, která by připravovala binárky tak, aby byly při běhu energeticky efektivnější, na rozdíl od jiných voleb, které vytvářejí co nejrychlejší, nejmenší nebo nejlépe debugovatelný výstup.

Většina vývojářů LLVM není nápadem nijak nadšená, protože na běžném hardware je nejlepší udělat binárku tak, aby proběhla co nejrychleji a umožnila procesoru přejít do některého ze stavů s nízkým příkonem. Tím je zároveň možné takto zkompilovanou aplikaci považovat za energeticky úspornou.

Nejde o nijak novou myšlenku, návrh byl do LLVM zaslán už před třemi lety a už tehdy byl zamítnut. Teď se o něm ale znovu začíná hovořit, protože na některých architekturách (zejména ARM) by mohlo být energeticky výhodné snížit energetický příkon tak, že by se méně používala paměť RAM. Práce s ní totiž spotřebovává velké množství energie.

Co si o podobných nápadech myslíte vy?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.