Hlavní navigace

Microsoft označil Red Hat a Canonical za konkurenty

5. 8. 2009

Sdílet

Microsoft ve výroční zprávě přímo poprvé označil dvě linuxové firmy za své konkurenty. Společnosti Red Hat a Canonical (tvůrce Ubuntu) jsou prý konkurencí pro desktopovou variantu MS Windows. „Netbooky ukázaly možnost, že by nějaký jiný operační systém mohl převzít iniciativu na desktopu,“ komentoval zprávu Rob Helm, ředitel výzkumu v Microsoftu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 8. 2009 12:14

    Radovan Suchánek (neregistrovaný)

    Toto označenie ma ani v najmenšom neprekvapuje,ale ako sa hovorí konkurencia je velmi zdravá vec hlavne pre monopol Microsoft a ich zaťial extremné ceny za OS a iné ich produkty,mimocho­dom konkurencia Linux nemá finančné náklady pre desktop takže myslím že volba bude jasná,aspon pre mna určiťe :)

  • 5. 8. 2009 17:57

    Martin Lipocký

    Mňa zase toto trochu prekvapilo, lebo tá tancujúca a vrieskajúca opica Steve, sa stále bila do pŕs, že to žiadna konkurencia nie je a z Linuxu sa vyzmieval asi tak ako nedávno z iPhoneu. K…!

  • 5. 8. 2009 20:05

    mofo (neregistrovaný)

    Další, kdo si plete monopol :). Jinak rozumím, že pro nuzáka je cca 2000 Kč za systém zcela nedostupná záležitost. Zejména nyní v době krize a tak malých podporách v nezaměstnanosti…

  • 6. 8. 2009 9:55

    Radovan Suchánek (neregistrovaný)

    Rozprávame o rozdieloch medzi systémami,a myslím že Microsoftu by určiťe stačilo za systém učtovať trebars aj 30euro,možno by som už vážne premýšlal nad jeho kúpou ale len v prípade žeby bol pre mna viacej vyhovujúcí :) … Z toho vyplíva že som zvolil Linux ako systém pre svoj Desktop ktorý mi vyhovuje viac…

  • 6. 8. 2009 10:10

    onyx (neregistrovaný)

    Pro někoho je 2000 Kč málo, pro někoho hodně, třeba až čtvrtina mzdy. Ale když máš doma třeba pět počítačů tak z těch 2000 Kč je najednou 10 000 Kč.

  • 7. 8. 2009 9:44

    Murděj Ukrutrný

    2 litry za takový šrot jako je Vista, znám hromadu lepších způsobů jak ty 2 litry utratit. A to určitě nejsem socka na podpoře.

  • 5. 8. 2009 20:25

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    LOL. Monopol musí splňovat tři podmínky: 1) jediný výrobce nebo prodejce, 2) neexistuje substitut (alternativa), 3) nepřekonatelné překážky díky kterým nelze vstoupit na trh. Operační systémy Microsoftu sice nesplňuje ani jednu z nich, ale to je jedno. Monopol je módní slovo, tak ho zkusím napsal. No, neprošlo vám to. Extrémní ceny SW? Člověče… Za cenu dvou dnů práce průměrně chudéch Čecha dnes dostanete operační systém, který stálo napsat několik miliard dolarů. Vy si prostě nevidíte do úst. Linux nemá finančné náklady pre desktop? Pokud chcete počítač vážně používat jako nástroj, tak těžko používat nějaké nedovařené beta verze typu OpenSUSE nebo Mandriva. Musíte připlatit za SLED nebo RHED. A ani na SLED/RHED nedostanete firemní SW zdarma. Bude za peníze, jenom budete mít daleko menší výběr (nebo prostě neseženete). A kupodivu ani za peníze neseženete slušně lokalizované distro Linuxu.

  • 5. 8. 2009 21:23

    dfghdfh (neregistrovaný)

    Ten smejd vista stal nekolik miliard dolaru? Hohoho :-). BTW pro to aby se vyrobce mohl chovat monopolne nepotrebuje mit splnenu ani jednu z uvedenych podminek. Monopol neni nikde presne definovan, resp. tech definic je cela rada. Tvoje definice je stejne dobra/spatna jako ty ostatni. Pro me je vyznamnym fakt, ze Microsoft byl uznan vinnym z monopolnich praktik.

  • 10. 8. 2009 19:42

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Monopol je poměrně přesně popsaný pojem, na rozdíl od „monopolního chování“. Je roztomilé, jak laici považují monopol ze div ne sprosté slovo, a rádi jím naprosto nesmyslně nálepkují různé věci. Přitom nad monopoly typu České pošty, ČNB, monopolem státu na výběr daní nebo sociálního pojištění si hlavu nelámou. Chtělo by to alespoň základní znalosti ekonomie, než budete plodit příspěvky o „monopolním chování“.

  • 5. 8. 2009 22:06

    Sten (neregistrovaný)

    MS nemá monopol, ale monopolní postavení. A podmínku 3 docela dobře splňuje. Mimochodem stačí splnit jen jednu, aby šlo o monopol.

    Místo betaverzí tam stačí dát zadarmo Debian (nebo Ubuntu) i s velmi dobrou lokalizací ;)

  • 5. 8. 2009 22:11

    Jaromír Vojtaj
    Zlatý podporovatel

    Říká se tomu trochu jinak, ale obsah je hodně podobný: Podobně jako naprostá většina národních právních úprav, ani evropská reglementace antimonopolní problematiky nezakazuje existenci dominantního postavení, ale až jeho zneužití (abuse, abusive exploitation). Právní úprava vtělená do článku 82 Smlouvy ES implicitně stanoví, že samotné získání či držení dominantního postavení na rozhodném trhu tedy ještě není předmětem reprobace ze strany norem soutěžního práva.141 Postihu se podniku s daným postavením dostává až tehdy, vykazuje-li jeho tržně orientované chování (ať již ve formě facere či omittere) z hlediska zabezpečení řádného fungování svobodné soutěže nenáležitý charakter. Za dané tržně strukturální situace, kdy na daný podnik není vytvářen zdravý tlak ostatních soutěžitelů, nelze jeho soutěži škodlivému počínání přiznat ochranu a je nutné jej sankcionovat. Jen tak lze poskytnout účinnou ochranu zájmům ostatních účastníků na daném trhu, tedy zbylým konkurentům a spotřebitelům

  • 5. 8. 2009 22:15

    Jaromír Vojtaj
    Zlatý podporovatel

    Tady je ejště část zákona 143/2001 Sb. o ochraně hospodářské soutěže:

    Část první: Ochrana hospodářské soutěže Hlava III: Dominantní postavení a jeho zneužívání § 10

    (1) Dominantní postavení na trhu má soutěžitel nebo společně více soutěžitelů (společná dominance), kterým jejich tržní síla umožňuje chovat se ve značné míře nezávisle na jiných soutěžitelích nebo spotřebitelích.

    (2) Tržní sílu podle odstavce 1 Úřad posuzuje podle hodnotového vyjádření zjištěného objemu dodávek nebo nákupu na trhu daného zboží (tržní podíl) dosaženého soutěžitelem nebo soutěžiteli se společnou dominancí v období, které je zkoumáno podle tohoto zákona a podle dalších ukazatelů, zejména podle hospodářské a finanční síly soutěžitelů, právních nebo jiných překážek vstupu na trh pro další soutěžitele, stupně vertikální integrace soutěžitelů, struktury trhu a velikosti tržních podílů nejbližších konkurentů.

    (3) Nebude-li pomocí ukazatelů podle odstavce 2 prokázán opak, má se za to, že dominantní postavení nezaujímá soutěžitel nebo soutěžitelé se společnou dominancí, kteří ve zkoumaném období dosáhli na trhu menší než 40% tržní podíl.

  • 10. 8. 2009 19:44

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    2× nesmysl. 1) SW může psát každý doma, a pro vstup na trh neexistují žádné překážky. Nakonec operačních sytsémů jsou na světě desítky až stovky, a píšou je i někteří studenti v rámci studia. 2) Monopol musí samozřejmě splňovat všechny tři popsané podmínky. Když se nad tím zamyslíte, tak je to velmi logické.

  • 10. 8. 2009 19:55

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Ubuntu coby jedno z nejlépe lokalizovaných dister má prokazatelně desítky procent textů bez české lokalizace. Stačí se podívat na Launchpad. V Ubuntu 9.04 je je 32.17% textů bez české lokalizace. U arabštiny 51.8%, u ukrajinštiny 41,62%. Takový produkt těžko považovat za lokalizovaný. Navíc jsou lokalizace mnohdy amatérské. Překlady nekonzistentní, v dialozích přetékají texty atd. S lokalizací Windows nesnese Linux srovnání.
    https://transla­tions.launchpad­.net/ubuntu

  • 6. 8. 2009 15:11

    Libor Šedivý

    To je všechno jistě pravda, ale ve své firmě si umím představit Ubuntu, tak jak ho používám a bez jakýchkoliv nákladů. Správu i síťování na jednoduché úrovni si zařídím klidně sám. Tohle fakt není problém. Horší to mají ti, co s linuxem neumí vůbec (pozor, nejsem žádný geek a považuju se za loosera na linux, ale klikat, hledat a psát umím, takže administrace základních věcí mi fakt nedělá problém). Jinak za dva dny si vydělat 2000? To máme 2000/16 při standardním úvazku, to je 125 Kč. Co tak znám lidi, jsou rádi i za 80, takže to, co tu píšete, je blbost. Navíc berte v úvahu, že stát vám sebere velkou část z těchto peněz, takže na nějakou ubohou OEM verzi viděláváte déle a je třeba, abyste si vydělal i na jídlo, nájem, případně hypotéku, půjčky atd. Já nevím, ale OEM verze by mi nestačila. Nebo se už za 2000 prodává plnohodnotná premium verze? ;) Poučte mě.

    Mimochodem souhlasím s vámi – Windows už nám monopol, máme tu kvalitní alternativy. Pravda pravda. ;)

  • 6. 8. 2009 15:13

    Libor Šedivý

    Ach ty chyby – omlouvám se za to „viděláváte“ a v posledním řádku jsem chtěl napsat

    Windows už nemá monopol…

  • 31. 8. 2009 1:45

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Průměrná česká mzda v Q4/2008 byla CZK 25381. Za dva dny tedy má průměrný Čech 2000 v kapse. U nás v IT je CZK 2000 věcí pár hodin.
    Proč by vám nestačila OEM verze? Funkčně je shodná v retailovou verzí. Za CZK 1950 dostanete OEM Microsoft Windows Vista Home Basic, za CZK 2474 pak OEM Microsoft Windows Vista Home Premium.

    Alternativy tu byly ale vždy. Unixové workstation, OS/2, MacOS, BeOS, FreeBSD, Linux… Jen ta kvalita není nic moc, takže si zákazníci celou dobu vybírají Windows.

  • 31. 8. 2009 16:39

    Libor Šedivý

    Jenže kdo tu průměrnou mzdu má? ;) Já nevím, ale většina lidí (i s VŠ vzděláním) okolo mě má nejvíce 18 tisíc hrubého (!), tak nevím nevím. Podle mě to navyšují jen politici a semtam nějaký šťastný manažer, případně dobří programátoři, designéři apod., kteří si našli dobrého zaměstnavatele. To je realita. Jinak OEM verze mi nestačí, jelikož je právě vázána na konkrétní SW a já do budoucna plánuji nový počítač a na tomhle zůstane pouze Linux, jelikož brácha Windows už pár let nepoužívá a ostatní blízká rodina už též ne (asi rok dva) a všichni jsou spokojeni s user-friendly linuxem. Je to zcela něco jiného než Windows, který je uživatelsky zrovna nepříliš přívětivý. Namátkou – centrální evidence programů, aktualizují se i jiné části než jen systém, dále se jim líbí kategorizace menu, grafická podoba (proč tisíc složitých voleb?). Dodám, že všichni používáme Gnome, hlavně kvůli jeho přehlednosti a nenáročnosti. KDE opravdu nemusím, i když 4. verze se mi po grafické stránce líbí již více. Co se týče Windows, tak tu máme jen anglické XP a jedny poničené české (ovšem to je kvůli chybám na disku). Na XP nemohu nadávat, je to výborná herní konzole, ale to je asi tak vše, na co se hodí. Co se týče Vist, tak po pár neskutečných situacích je nechci ani vidět. To, co nastavím na Linu během 1 minuty bez blbostí, tak ve Win na to potřebuju projít tunu nastavení a wifi pořádně nefungovala. Dále se dost blbě a nepřehledně nastavuje síť. Pokud bych byl uživatel lama, asi by mi ty karty se zvukovými efekty stačily. Ale já potřebuji více, stabilní PHP s Apachem (já nevím, ale to se mi na win ještě nepovedlo :-D ) a mysql databází, dále požaduji stabilitu. Když mi po roce spadl linux, byl jsem s nervama dole. S Win XP to bylo každý den několikrát. Visty jsou lepší v tomto ohledu. Kamarád má RC verzi Win7 a říká, že nepadají vůbec, to beru. Ale je to RC, takže uvidíme, co si MS ještě vymyslí. Co jsem viděl ale to rozhraní, pořád stejný nepořádek, který běžný laik nemá šanci pochopit. A asi se budu opakovat, když jsem byl na jedné přednášce, kde přednášel pán z MS, tak se mi z těch nástrojů pro programátory opravdu brečet. Snažil se nás přesvědčit, že v PHP můžeme programovat i na Windows, no já nevím, jsem zvyklý na větší komfort… Navíc používal příliš mnoho anglicismů, to je taková dnešní blbá móda. Buď mluvím česky a nebo anglicky. Asi tak. Jinak proč si asi zákazníci vybírají Windows? Protože v obchodech nic jiného (až na vyjímky) není a nebýt naší linuxové komunity, tak o Linuxu ani nevědí. Osobně ověřeno. Pak se diví, proč se tak přívětivý systém, který je neobtěžuje věčně viry a podobnou havětí a věčně se s ním nemusí bát o svá data, nepoužívá.

  • 1. 9. 2009 3:26

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Průměrná mzda vysokoškolsky vzděleného člověka je v ČR dlouhodobě nad 1.5-násobek půrměrné mzdy, v roce 2007 to bylo 42472 Kč (u mužů 48343 Kč). Medián mzdy je pro VŠ vzdělané 32269 Kč, u mužů 36635 Kč. Pokud vaši přátelé s VŠ vzděláním končí dokonce pod celostátním platovým průměrem, tak jsou mimořádně neúspěšní. Dále mi uniká jakákoliv souvislost otázky „jenže kdo tu průměrnou mzdu má“ s diskutovaným tématem.

    OEM licence je prostě vázaná na HW. Jestli chcete licenci, kterou můžete přenášet na jiný HW, kupte si retail. Je ale dražší.
    Co máte na mysli centrální evidencí programů? Centrální evidenci nainstlalovaných programů máte i ve Windows. Naopak centrální evidence nabízených programů neexistuje ani pro Linux. Horší ale je, že neexistuje ani žádná použitelná DB HW, který s Linuxem slušně funguje.
    Windows řady NT jsou odjakživa mimořádně stabilní. Pokud vám Windows padají, nebude to problém Windows jako takových. Tipnu si drivery nebo HW.
    Vývojové nástroje pro Windows jsou ve srovnání s čímkoliv pro Linux výrazně lepší. Programovat v PHP pod Windows samozřejmě můžete (za běhu je PHP na IIS7 dokonce velmi rychlé), ale podpora ve Visual Studiu údajně není nic moc. Otázkou je, proč vůbec patlat weby v tak příšerném jazyce, jakým je PHP.
    Anglicismy jsou bohužel nutné. Český rámec (frame), mezipaměť (cache), paměť trvalých vzpomínek (ROM), mírám klepnutí na reklamu (ad click rate) a další jsou příšernosti, kterým stejně odborníci většinou nerozumí, protože komunikují s anglicky mluvícím světem.
    Opravdu čekáte, že obchody budou nabízet ty desítky dister Linuxu, a každých pár týdnů jejich nabídku aktualizovat? Než se stačí nové distro vylisovat, dovézt, proclít, zavést do systému a rozvést na prodejny, tak je tu nová verze, a staré krabice můžete vyhazovat. Navíc zákazníci o Linux nemají zájem, vždyť ho používají na desktopu jen nějaké desetiny procenta uživatelů. Reklama by to možná vylepšila, ale kde brát peníze na reklamu (a hlavně na kvalitní vývoj), když koncový zákazník za Linux neplatí?

  • 6. 9. 2009 23:00

    Libor Šedivý

    Ke mzdám – asi žijeme každý v jiném světě. Můj kamarád s VŠ si víc vydělá v hudební branži, VŠ znalosti skoro nepoužívá a takto bych mohl pokračovat dále. Z okolí neznám NIKOHO, kdo by měl nad 30K měsíčně. A to znám mnoho lidí. Možná se s tím raději nechlubí, nevím. Pravda, znám především mladé lidi a mnoho středoškoláků. Pouze můj známý, co dělá do akcií si vydělá kapku více. ;) Ale to se musí umět a VŠ k tomu taky nepotřebuje, jde o zkušenosti z branže. S tématem průměrná mzda souvisí, nenačal jste to náhodou vy? Souvisí to s cenou Windows. Neobracejte fakta prosím.

    K centrální evidenci programů – špatně jsem se vyjádřil, myslel jsem repos (když potřebujete ty anglicismy, česky jsou to zdroje na internetu), vše to spravuje apt a v grafické podobě i Synaptic atd., je to mnohem lepší nástroj než Přidat/Odinstalovat ve Windows, to se na mě nezlobte. Navíc když používám ověřené zdroje, je pravděpodobnost nákazy virem podstatně menší, neříkám že nulová. To není nikdy a nikde.

    Nestabilitu Windows omlouváte HW atd., ale Linux za to očerňujete. S dobrým HW jede Linux výborně. To samé se dá tvrdit o Windows. Toto bych uzavřel. To samé platí o ovladačích.

    Já nevím, ale jako nejlepší vývojový nástroj pro programování považuju COKOLIV, v čem se dá psát a lze to uložit jako text do souboru, který proženu kompilátorem či vůbec – např. s PHP či Pythonem. ;) Už jsem se vyléčil z vyvíjení pomoci GUI klikátek, které mě dosti omezovalo. Na Windows jsem měl nejraději PSPad, pak jsem ale objevil Gedit a už jsem u něj plně zůstal. Rady si naleznu na internetu, nevím v čem je problém. Jediné, co oceňuji, je zvýrazňování syntaxe kódu, což Gedit má, a kontrolu hodnot u proměnných, to gedit bohužel nemá, ale když kombinuju s databází, tak by to asi neprošlo. Nevím, co je zrovna na PHP špatného. Vyvíjí se mi v něm pohodlně a skripty jsou rychlé, tak kde je problém??? Prakticky jsem neviděl chybu na serveru s PHP, zato ASP jsem už viděl párkát rozsypané a byl tam nějaký XML syntax error apod., to mě vždy naštve. Samozřejmě je to i o blbosti vývojářů. Mnoho z nich je vyloženě líných a schovávají se za svoje super truper vývojové nástroje a v ničem jiném neumí. Takto si profíka nepředstavuji.

    K anglicismům – myslím si, že nejsou nutné. Nevím, co je špatného na rámci, mezipaměti atd. To jsou termíny používané, trochu jsem se nad vaší informací pousmál. Jinak nevím, kde jste vzal ten patvar češtinský pro ROM, já prostě píšu ROM a mluvím o tom jako o nepřepisovatelné paměti. Běžného uživatele nic více nezajímá, i když dobře víme, že tuto paměť lze za určitých podmínek přepsat, tedy podle druhu. Je ale fakt, že paměť trvalých vzpomínek je taková romantická. ;). Jinak já také komunikuji s anglicky mluvícím světem a když mluvím anglicky, používám pouze jejich anglické výrazy, v Čechách používám české. Prostě nejsem lamka, co by to nedokázala. Držím se hesla, přijímej vše, odesílej jen standardní věci. To bylo myšleno všeobecně.

    K prodeji desítek dister Linuxu – to opravdu neočekávám. Stačí dodávat (ne prodávat!) pár základních distribucí (čti Debian, SuSE, Ubuntu a pár dalších), či nechat uživatele vybrat. Holt obchodník z toho nebude mít love (když potřebujete ty anglicismy). Další věc, distro lze vypálit na místě. Není třeba dlouhé životnosti disků v řádech desítek let. ;) Tento argument u mě též neobstál. Proclít? Co, když je zdarma? ;) Jiné je to u podpory, ale kdo ji dnes potřebuje? Leda firmy a ty na to mají své profíky – ať na Windows, tak na Linux. Standard.

    Jinak proč by měli mít zákazníci o Linux zájem? Jak o něj mohou mít zájem, když o něm skoro nikdo neví? Už jsem to tu někde na Rootu psal několikrát, ale dvě dámy, kterým jsem nahodil Linux, se divily, proč tak skvělý a jednoduchý systém není používán více. No a já odpovídám – protože z toho nejsou love (přeloženo pro vás). Volně přeloženo, když někdo neumí prodat dobrý produkt, sníží se k jednodušší cestě že. Vše jsou to jen výmluvy. Těším se na vašich 1000 argumentů, předpokládám, že zas o ničem. Máte dobré znalosti, to se musí nechat, ale žijete v realitě?

  • 16. 9. 2009 20:21

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Určitě žijeme každý ve svém světě. Proto jsem nepoužil data o sobě a ze svého okolí, ale data ČSÚ. To zjevně není žádné obracení fakt, klidně si ta data dohledejte na webu ČSÚ. Pokud mají vaši přátelé příjmy statisticky neodpovídající dosaženému vzdělání, tak jsou asi z nějakého důvodu neúspěšní. Možná tráví moc času šťouráním v Linuxu, a málo času produktivní prací ;)


    Zdrojů na internetu najdete ve světě Windows hromadu. Například Windows Compatibility Center, Tucows a další. Bohužel žádný podobný zdroj nepokryje veškerý SW. Dále pokud chcete mít trh se SW svobodný, tak instalace SW nesmí být vázána na zavedení aplikace do nějakého centrálního zdroje, který někdo schvaluje (jako to dělá Apple). A zcela otevřené repository zase nijak nezaručuje ochranu proti malwaru.


    Drivery pro Windows píšou ve spoustě případů výrobci HW. MS těžko může být odpovědný za jejich pochybení. Naopak pokud je driver součástí distra Linuxu, tak je odpovědný dodavatel distra (a transitivně často autoři Linuxu, kteří kód dodávají). Prot v jednom případě nadávám na výrobce HW, a v druhém na autory Linuxu.


    Kupodivu zbytek světa preferuje ta klikátka před prostými textovými editory. Ono to totiž má daleko vyšší efektivitu. Na PHP je špatná bezkoncepčnost toho jazyka (MojeFunkce, mojeFunkce i moje_funkce, hledej(jehla,kupka) i hledej (kupka, jehla) atp), daná amaterismem autorů. Verze 5.3 je prý učesanější, to ale nemohu posoudit.

    Neviděl jste chyby na PHP serveru? Zato já jich viděl až dost.


    Na rámci, mezipaměti a dalších věcech je špatné totéž, jako na klapkobřinkostroji (aka klavír), nosočistopleně (aka kapesníku) a podobných novotvarech. Ono už bohatě stačí, že PC čteme ‚pí sí‘, kdežto DMA čteme ‚dé em á‘. Jako nevymýšlíme poznámkokniho­počítače místo notebooků, nechme i cache, frame a další výrazy v originále. K tomu „odesílej standardní“ snad jen tolik, že pro počítačovbou četěinu žádný standard neexistuje. De facto standardem je lokalizace MS produktů, která bohužel ty patvary zavádí. Některé další zavádějí překladatelé, kteří umí anglicky tak „dobře“, jako autoři zdejších zpráviček.

    Když jsme u toho, tak love není anglicismus. Love (čteno láv) je anglicky láska. Love (čteno lo-ve, ale bez pauzy) z brněnském nářečí značí peníze. Protože ty výrazy nemají společný význam, jde nejspíš o patvar, který vznikl v prostředí brněnské spodiny v minulých stoletích (leda by souvislostí byla láska za peníze, a patvar vznikl v bordelech – anglicismus by to asi nebyl ani pak). Ovšem idiocie stála i za vznikem některých anglicismů. Například zkolomit beef steak na biftek mi přijde dost brutální. Že „zmutoval“ i samotný pokrm označovaný tím jménem pak ani nepřekvapí.


    Proboha proč by obchodník měl něco prodávat za nákupní cenu? Nějak přehlížíte smysl obchodu, kterým je dosažení zisku. A pokud prodáváte produkt za peníze, mají i distra Linuxu své balení, lisovaná média atd. Podporu potřebuje minimálně každá firma. Vy si ji ovšem pletete s helpdeskem. Podporu používají lidé, kteří se o IT ve firmě starají. Bez podpory nemáte v případě problému se SW čeho se chytit, a to většina firem nemůže dopustit, protože jeden den odstávky systému vyjde typicky mnohem dráž, než jeho podpora na rok. Domácí uživatelé samozřejmě podporu také ocení, byť v ČR je cena zjevně důležitější kritérium.


    Fakt myslíte, že zákazníci o Linuxu nevědí? Vždyť minimálně 10 let padají CD a DVD s Linuxem z časopisů, a v době .com bubliny se o něm psalo snad i v časopisech pro ženy. Na ministerstva chodí argumentačně, stylisticky i gramaticky pochybné výplody čtenářů root.cz (jistě jste na blozích před cca rokem dvěma četl dopisy stylu „proč ještě nepoužíváte Linux a OpenOffice, když je to lepšÝ a doporučené“). Ve skutečnosti jsou problémy úplně jiné. Podpora HW, dostupnost SW, dostupnost podpory, marketing (reklamu není z čeho zaplatit, když uživatelé neplatí, a když není ani na kvalitní vývoj).

    Jak jsem psal na začátku, realitu máme každý svoji. Kdo je blíž té objektivní realitě? Vy s prosazováním systému, který ani po 17 letech prakticky nikdo nechce? S vaším náhledem na příjmy, který zjevně nekoresponduje s tvrdými daty z ČSÚ?

    Ale mám ještě jeden důkaz subjektivity vašeho (mého, obecně jakéhokoliv osobního) pohledu na svět. Linux používá na desktopu cca 1% lidí. Zkuste se podívat kolem sebe, jaké procento vašich známých používá Linux. Je to 25%? Skvěle – váš subjektivní pohled je tedy tak zkreslený, že je asi 25× mimo. Podobně s těmi platy apod. Není třeba se nijak stydět. Tyhle deformace názorů způsobené subjektivitou pozorovatele jsou běžné. Poprat se s tím chce víc informací, umět s nimi zacházet, a umět se oprostit od svého úzkého úhlu pohledu. Tolik k realitě.

  • 17. 9. 2009 0:10

    Libor Šedivý

    Jen krátce – minimum mých přátel používá aktivně Linux a už vůbec se v něm nerýpe. Váš argument je tedy zcela zcestný a subjektivní. Možná byste si to přál. Dalším nesmyslem je to, kolik si myslíte, že si myslím, kolik je procentní zastoupení uživatelů Linuxu. Já nikdy netvdil, že 25, takže se vzpamatujte. Já naprosto neopovrhuji ČSÚ. ;) Když o mně nic nevíte, raději mlčte. Dále k obchodníkům – proč nemohou nabízet pc s Linuxem? Za počítač jim přeci zaplatím, jakožto i za instalaci os, pokud to neumím. Prosté a jednoduché. K PHP – v tom se asi neshodneme. Možná má své nevýhody, ale pro mě převažují výhody a zákazníci si mi nestěžují, že by moje moje skripty v php jely hůře než v ASP atd. K Linuxu – v některých věcech máte pravdu, ale podporu koupit lze. Když se podívám třeba na dnešní Ubuntu, tak nevím, ale mě to distro přijde uživatelsky velmi přívětivé a přehledné a lidé mi to potvrzují a to to nejsou žádní linuxáci. Je to jen a pouze o tom, že výrobci a prodejci často o Linuxu nechtějí ani slyšet. Jednoduše to lze pojmenovat – předsudky – kdysi si také lidé mysleli, že rychlejší jízda je roztrhá na kousky. Toť mé shrnutí. Myslete si o mě, co chcete. Dle mého názoru je Linux naopak příležitostí pro podnikatele. Zajímavé, že. ;) K anglicismům – je od vás hezké, že přiznáváte, že mnoho českých pc termínů vzešlo z lokalizace Win. Mě přijde blbost srovnávat staročeské obrozenecké patvary třeba s mezipamětí. Já jsem Čech a svého jazyka si vážím…

  • 5. 8. 2009 12:47

    *n (neregistrovaný)

    Anebo Microsoft uz SUSE (SLED) povazuje za partnera a trojanskeho kone ? Jak jinak si mam vysvetlit fakt ze M$ bere RH za konkurence (ktery ma Desktop nabidku jen pro nektere velke zakazniky) ale SLED ktery se tlaci vsude neni pro Microsoft konkurence. DOst zajimave, na tom Monu neco bude …

  • 5. 8. 2009 18:12

    Martin Lipocký

    http://www.you­tube.com/watch?v=wvsbo­PUjrGc

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.