Hlavní navigace

Nessus je mrtev, ať žije GNessUs

Sdílet

Petr Krčmář 26. 10. 2005

O tom, že Nessus uzavřel zdrojové kódy a dále už nebude GNU GPL, jste si už pravděpodobně přečetli. Protože jsme ale u svobodného software, taková rána není nikdy dost silná, aby podobně kvalitní produkt zabila.

Došlo k očekávanému a z Nessusu se „forknul” nový projekt s názvem GNessUs. O něm i o samotném uzavření Nessuse píše NewsForge.

Není to poprvé, co se stalo něco podobného. Stejný osud čekal i XFree86, které změnilo licenční politiku a původní projekt nakonec zahynul ve stínu nového pokračovatele s názvem X.org.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 10. 2005 18:24

  Izak (neregistrovaný)
  Autor jasne rekl ze mu nikdo nepomahal a komerci firmy mu produkt vykradali.
  A protoze autor nema miliony USD na vedeni takovychto sporu, tipnul jim skripec.

  Mam takovy dojem, ze kdyby nekdo chtel pomoct, muze nabidnou autorovi spolupraci.
 • 27. 10. 2005 12:57

  anonymní
  No, jak je videt, tak to autor nejak nezvladl. Asi sve priznivce dostatecne nevaroval. Kdyby rekl: pokud si me nezacnete vazit a nevyjadrite mi aspon symbolicky vdecnost, popr. pokud mi s programem nepomuzete, nebudu ho dal sirit pod GPL. Ale on se rovnou nastval a prestalo ho sirit pod GPL, bez varovani. Proto si myslim, ze v takovem pripade selhala komunikace autora s komunitou i jeho vinou, a reakce komunity, totiz vytvoreni forku namisto nabidky spoluprace autorovi (na nyni jiz proprietarnim programu!), je legitimni a tez pochopitelna.
 • 14. 12. 2005 0:52

  lobo (neregistrovaný)
  "a reakce komunity, totiz vytvoreni forku namisto nabidky spoluprace autorovi (na nyni jiz proprietarnim programu!), je legitimni a tez pochopitelna."
  hmm, to sa ma autor pravidelne vyhrazat kazdy mesiac aby mu niekto pomahal?

  "Ale on se rovnou nastval a prestalo ho sirit pod GPL, bez varovani"
  asi ho niekto grandiozne nasral, nejaka firma co mu vykradla kod komplet