Hlavní navigace

Nessus je mrtev, ať žije GNessUs

26. 10. 2005

Sdílet

O tom, že Nessus uzavřel zdrojové kódy a dále už nebude GNU GPL, jste si už pravděpodobně přečetli. Protože jsme ale u svobodného software, taková rána není nikdy dost silná, aby podobně kvalitní produkt zabila.

Došlo k očekávanému a z Nessusu se „forknul” nový projekt s názvem GNessUs. O něm i o samotném uzavření Nessuse píše NewsForge.

Není to poprvé, co se stalo něco podobného. Stejný osud čekal i XFree86, které změnilo licenční politiku a původní projekt nakonec zahynul ve stínu nového pokračovatele s názvem X.org.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 10. 2005 18:24

  Izak (neregistrovaný)
  Autor jasne rekl ze mu nikdo nepomahal a komerci firmy mu produkt vykradali.
  A protoze autor nema miliony USD na vedeni takovychto sporu, tipnul jim skripec.

  Mam takovy dojem, ze kdyby nekdo chtel pomoct, muze nabidnou autorovi spolupraci.
 • 27. 10. 2005 12:57

  anonymní
  No, jak je videt, tak to autor nejak nezvladl. Asi sve priznivce dostatecne nevaroval. Kdyby rekl: pokud si me nezacnete vazit a nevyjadrite mi aspon symbolicky vdecnost, popr. pokud mi s programem nepomuzete, nebudu ho dal sirit pod GPL. Ale on se rovnou nastval a prestalo ho sirit pod GPL, bez varovani. Proto si myslim, ze v takovem pripade selhala komunikace autora s komunitou i jeho vinou, a reakce komunity, totiz vytvoreni forku namisto nabidky spoluprace autorovi (na nyni jiz proprietarnim programu!), je legitimni a tez pochopitelna.
 • 14. 12. 2005 0:52

  lobo (neregistrovaný)
  "a reakce komunity, totiz vytvoreni forku namisto nabidky spoluprace autorovi (na nyni jiz proprietarnim programu!), je legitimni a tez pochopitelna."
  hmm, to sa ma autor pravidelne vyhrazat kazdy mesiac aby mu niekto pomahal?

  "Ale on se rovnou nastval a prestalo ho sirit pod GPL, bez varovani"
  asi ho niekto grandiozne nasral, nejaka firma co mu vykradla kod komplet

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.