Hlavní navigace

Přejděte ze Solaris na Linux

8. 2. 2006

Sdílet

Chcete-li ukázat, jak bez problémů přejít ze Solaris na Linux nebo prostě jen chcete vidět, jak to může být snadné, podívejte se na článek Solaris-To-Linux Migration technical roadmap, který vyšel na IBM.com.

Zjistíte vše potřebné k tomu, abyste udělali vše správně a v pravou chvíli. Můžete se tak vyhnout mnoha problémům, které jsou obvykle s podobným přechodem spojené.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 2. 2006 14:18

    benco (neregistrovaný)
    Knizka je super, chapem aj to, ze IBM tlaci Linux a preto takuto knizku proste musi vydat, co ale nechapem je zmysel prechodu od Solarisu smerom k Linuxu. Vobec si nemyslim je S je super a L je na hovno, ale v tomto pripade mi fakt unika akykolvek zmysel takehoto kroku:)
  • 8. 2. 2006 16:59

    Izak (neregistrovaný)
    Solaris umi jen SPARC a x86 (no to jeste neni nic hrozneho)
    Solaris de facto vybec nepodporuje HW, rozjet v nem sitovku jinou nez SUN kompatibilni je silenost, a vadi mu kazdy prd, to jest sitovku podporuje, ale ma vice cache ... smula.

    Solaris je slozitejsi, kompilator je strasne drahy ... no takze tam kazdy dava GNU GCC veskere GNU library ... dnes je tam i bash .....

    Solaris portebuje rekonfiguracni rebooty, dela dinamicko staticky bordel v /dev/

    Solaris ma tvrdy problem se FC SAN, staci prehodit FC kabel ve switchi a ohen je na strese ... a vsechno vyexportovat, naimportovat ... at zije veritas volume manager.

    Archytektura x86 je pro solaris k nicemu, nebot je na ni malo softu s vyjimkou GNU.

    Aplikace na Solaris jso kdyz dobre tak 2x darzi normalne ovsem 10x nez na linuxu

    Support od SUNU je mnohem drazsi.

    Pocet lidi co umi do hloubky linux a solris je tak 1x100 ve prospech linuxu.

    Solaris uz opravdu oproti kernelu 2.6.x nic nenabizi.

    HW Sparc je mnohem drazi nez napr. Opteron.
  • 8. 2. 2006 17:57

    benco benco (neregistrovaný)
    >Solaris umi jen SPARC a x86 (no to jeste neni nic hrozneho)

    ak niekto hodla migrovat nejaku masinu zo solarisu niekam, tak je predpoklad ze ten solaris na tej masine bezi a tym padom je tento argument irelevantny:) dalsie platformy su bud iba minimalne rozsirene, alebo je ich podpora v linuxe realne aj tak bud malo pouzitelna, alebo vobec..

    >Solaris de facto vybec nepodporuje HW, rozjet v nem sitovku jinou nez SUN >kompatibilni je silenost, a vadi mu kazdy prd, to jest sitovku podporuje, ale ma >vice cache ... smula.

    nezmysel, pozri si HCL na strankach SUNu, podporovane je takmer hocico a ked uz hovoris o sietovkach, tak su podporovane vsetky bezne dostupne sietove karty a ak tam nejaka nie je, tak je to skor rarita..s posratym realtekom na 300 korun mi to funguje uplne v pohode..

    >Solaris je slozitejsi, kompilator je strasne drahy ... no takze tam kazdy dava >GNU GCC veskere GNU library ... dnes je tam i bash .....

    do solarisu sa uz default davaju gnu veci, nevidim na tom nic zvlastne, podla mna je to uplne ok, ked su taketo nastroje k dispozicii a su sucastou systemu..nechapem, co si tymto argumentom chcel povedat..a este nechapem, v com je solaris zlozitejsi..je to unix ako hociktory iny..no a SUN Studio 11 je zadarmo - to len tak na okraj..

    >Solaris portebuje rekonfiguracni rebooty, dela dinamicko staticky bordel v /dev/

    mozes konkretizovat nejaky rekonfiguracny reboot?

    >Solaris ma tvrdy problem se FC SAN, staci prehodit FC kabel ve switchi a ohen >je na strese ... a vsechno vyexportovat, naimportovat ... at zije veritas volume >manager.

    k tomuto sa neviem vyjadrit, je to mozne..

    >Archytektura x86 je pro solaris k nicemu, nebot je na ni malo softu s vyjimkou >GNU.

    co konkretne z toho, co existuje na linux neexistuje vo verzii pre solaris? ak si narazal na software, ktory je pre sparc a nie je pre x86, resp. i64, tak vela veci sa uz portuje..

    >Aplikace na Solaris jso kdyz dobre tak 2x darzi normalne ovsem 10x nez na >linuxu

    napriklad?

    >Support od SUNU je mnohem drazsi.

    asi preto, ze je dobry..ale inak je to pravda, support je drahy

    >Pocet lidi co umi do hloubky linux a solris je tak 1x100 ve prospech linuxu.

    pripustam, ale toto sa podla mna zmeni, odkedy SUN zmenil licencnu politiku a odkedy existuje opensolaris..okrem toho v dnesnej dobe je taka moda, ze za linuxoveho guru sa povazuje casto aj ten, kto zvladol zakladnu instalaciu nejakeho user-frendly linuxu:) malo solaris adminov nie je preto, ze solaris je tazky, ale preto ze ludia si myslia, ze solaris je tazky:)

    >Solaris uz opravdu oproti kernelu 2.6.x nic nenabizi.

    prosim?:) povedz mi, ake su alternativy (podotykam pouzitelne) k nasledovnym ficuram, ktore v solarise najdes:

    - containers
    - zfs
    - predictive self-healing
    - dtrace

    povedzme, ze to zfs by som mohol vziat spat, pretoze to tam este realne nie je, ale coskoro uz bude..no a este stale dufam, ze to co si napisal si nemyslel vazne:)

    >HW Sparc je mnohem drazi nez napr. Opteron.

    asi preto zacal SUN vyrabat opteronove servery..najlacnejsie stoja pod 1000 euro, za taku cenu podla mna neposkladas ani poriadnu skladacku v rackovej krabici..sparc je uplne ina kategoria, o takej skalovatelnosti mozu ine systemy akurat tak snivat..stale hovorim o x86 strojoch

    na zaver este 2 veci:

    - vsetko co som napisal sa tyka solarisu 10
    - nie som ziadny solarisovy purista, na vacsine servrov mam debian (x86)
  • 8. 2. 2006 22:47

    kuk (neregistrovaný)
    Solaris je slozitejsi, kompilator je strasne drahy ... no takze tam kazdy dava GNU GCC veskere GNU library ... dnes je tam i bash .....

    Na zaklade ceho hodnotite Solaris jako slozitejsi? Na zaklade toho, ze ma (muze mit) Solaris komercni i GCC kompilator? To trosku nedava smysl.

    Solaris portebuje rekonfiguracni rebooty, dela dinamicko staticky bordel v /dev/

    Tak toto je absolutni nesmysl, hodnotite na zaklade neznalosti systemu. Presne opak je pravdou, restarty jsou nutne jen v pripade upgradu kernelu. Pridavat/vyndavat disky, pole, PCI karty, dokonce procesory i pameti lze pridavat za chodu bez nutnosti restartu.

    Solaris ma tvrdy problem se FC SAN, staci prehodit FC kabel ve switchi a ohen je na strese ... a vsechno vyexportovat, naimportovat ... at zije veritas volume manager.

    Opet nesmysl, opak je pravdou. Pripojuji Solaris velmi casto do SANek a pokud je podpora, tak neni problem pokud clovek umi cist manualy a zna teorii. S podporou zarizeni je na tom Solaris velmi dobre, rozhodne zatim lepe nez Linux nebo nedej boze Windows.

    Aplikace na Solaris jso kdyz dobre tak 2x darzi normalne ovsem 10x nez na linuxu

    Ktere? Gcc, mozila nebo snad Oracle, SAP? Opet to neni pravda, nesetkal jsem se s ruznou cenou aplikace z hlediska OS.

    Support od SUNU je mnohem drazsi.

    Ktery support? Maji mnoho supportnich programu. Vuci jake nabidce jsou drazsi? Zkuste prosim argumentovat vecne. Cenik Sunovskeho supportu je srovnatelny s HP, IBM nebo RH.

    Pocet lidi co umi do hloubky linux a solris je tak 1x100 ve prospech linuxu.

    U nas je vyvojove centrum Solaris kernelu, takze v Dejvicich Vase tvrzeni z hlediska kernelu neplati. :-))

    Solaris uz opravdu oproti kernelu 2.6.x nic nenabizi.

    Tak to se velmi mylite, zkuste si neco precist. Doporucuji http://docs.sun.com

    HW Sparc je mnohem drazi nez napr. Opteron.

    Ovsem SPARC nabizi vyssi dostupnost, propustnost a skalovatelnost a za to se plati.

  • 8. 2. 2006 17:26

    Pepík
    Z hlediska IBM je to konkurencni tah, nic jinyho.

    Ja jsem presel od linux k Solarisu a jsem spokojeny. Chodi mi s tim i akcelerovana grafika, vystup na televizi, prehravani videa, grabovani DVD, usb zarizeni atd.

    Nejen na praci mi to vyhovuje mnohem vic, nez linux. A rekonfiguracni rebooty? Ano, jsou obcas potreba, kdyz patchujete jadro.

    Uz se tesim na Solaris update, kterej by mel obsahovat odladeny ZFS a brandz.
  • 8. 2. 2006 18:30

    benco benco (neregistrovaný)
    ja som mal na mysli servery, solaris na desktope moze byt v pohode, ale nikdy som to neskusal, linux mi plne na desktope vyhovuje a vie vsetko, co od neho potrebujem..a na zfs sa tesi vela ludi vratane mna:)
  • 8. 2. 2006 20:24

    Pepík
    Solaris na server si dam radsi nez linux - uz treba jen kvuli zonam. Jinak co se tyce hw - je potreba, stejne jako u linuxu, vybirat...
  • 8. 2. 2006 21:37

    benco benco (neregistrovaný)
    no ked potrebujes zony, tak ti koniec koncov ani nic ine nezostava:) ja vacsinou pouzivam znackove servery a vzdy som linux nainstaloval bez problemov bez toho, aby som dopredu zistoval, co v tom servri je za hardware..solaris som daval len na sparc-y, ale 10ku zacnem urcite pouzivat uz aj na x86 servroch..
  • 9. 2. 2006 10:31

    mato
    ja som 10-ku kedysi skusal, ale mal som problemy s panic hned pri starte systemu.. (bolo to dost zaujimave.. ked som pripojil usb mys aj flash disk tak sa system rozbehol, inak panic;))
    co vsak bolo vacsou prekazkou, ktoru som nevedel prekonat -- mal som 4 particie a na nich winxp, linux, bsd a solaris. problem bol, ze solaris vobec nezacal bootovat po tom ako si winxp oznackovali disk (myslim ze zapis 4 ci 8 bajtov tesne pred partition table). ked som nahodil solarisovsky mbr, tak z toho boli zasa rozhodene windows (zabudli oznacenie diskov). bsd aj linux fungovali v oboch pripadoch.
    :-(
  • 9. 2. 2006 9:39

    olda (neregistrovaný)
    Tak to jen tak zbezne prochazim, ale obcas mi prijde, ze v nekterych usecich prodpokladaj, ze je Solaris jen na sparcu, nebo taky tam napriklad vynechali u system services smf. Jinak ovsem ve vetsine pripadu je to dobrej material.
  • 11. 2. 2006 0:29

    Izak (neregistrovaný)
    Kernel, slozitos a GCC ... spatne jste me pochopil je to odelene carkou.

    konfiguracni reboot ... napr kdyz pripojim k SAN siti mi to ne vzdy bez nej funguje.
    Dale u SAN siti ... udelejte v lunech diru, mi to zatim vzdy nakonfigurovat slo, ale jeden clovek od SUNu to nebyl schopen rozjet ... tak dostal lun1 a 2 (0 byl procesor radice), mi teda po nem taky ne (nokdo nevi proc kdyz zaznam v sd.conf byl)
    O linux se v SAN laskave notirejte, protoze pokud umite pridat LUN na 0 do /proc tak neni problem. Ani s faloverem ... zatimco na solarisu musim konfigurovat persistent bulding ... jinak si po rebootu nahodne vutvori jene pismenko v nazvu zarizeni, a ano windows to je woodo ... ale taky to umim ... metoda nastoupit a vystupit, kupa rebootu a funguje to.

    Verze ... problem je ze jsem v zivote nevidel solaris10 u zakazniku ale jen v testovacim prostredi .... vetsina zakazniku ma solaris od vezre 7-8 protoze dalsi verze SW uz bezeli na linuxu, sparc je brutalne drahy a konkretne kde sun s duvodu nestihani chtel dat na oracle dalsi CPU karty (cca 2M kc) tam bezi 2 x intel xeon bez problemu a stiha.

    Pocet vivojaru: a v OpenSource labs je 100% vyvojaru linux kernelu ;-)

    Drazsi apliace: Oracle licence, support oracle na Unix o 200% drazsi.
    Legato ...2x drazi, Data Protector server 2x drazsi, Microstation ... drazsi.
    spis neznam opak.

    Support SUNU je dobry a mam snim dobre skusenosti, ale narp. RED HAT ma uplne stejne dobry ... akorat jsem jej nikdy nepotreboval (ale znam lidi co jej vyuzivaji) Jinak cena neni spatna .... na UNIX.

    Slozitost:
    Ja jsem se Solarism setakl az ve firme, na VS jen Aplha digital unix, HP-UX a linux .... vse krome linux tam casem zaniklo (jo x86 ma uz radu let dobry vikon) Ovsem kdyz si vezmu lidi z VS kde Solaris maji a jsou to skara dobri lidi tak ti vetsinou o Solarisu nic nevi, zatimco v Linuxu si upravuji moduly ... proste jsou to lidi co zacali od nuli a meli soubezne oba systemi a jeden se naucili dokonale a na druhy moc nesahaji krome std. administrace ... samozrejme za to muze cena, kdy x86 ma kupu volnych stoju a Sparc na testovani nema ... ale i tam kde jej meli znaji vic linux a spracy tam uz taky konci a jsou nahrazovany AMD64 (jo ona NUMA ma vetsi potencial nez SPRAC arch) v clusteru (PVM, OpenMosix) proste za jeden nadupany SPARC maji 2xracky 1U serveru asy o 100x vetsim vikonu.


    Jinak ja jsem asy divny clovek, mozna to vyzniva jako ze jsem brutalne proti solarisu, ono to tak uplne neni Solaris neni spatny OS a do verze kernelu 2.6.x mel nad linuxem navrch napr ve velkem mnozstvi soubezne bezicich procesu, kde uz linux spotrebovaval 90% prostredku na jejich spravu solaris jeste stihal.
    Jenze ja osobne to vidim se solarisem blede, on se se sice snazi aby fungoval tak jednoduse jako linux, takze uz si treba najde zarizeni i kdyz mu je nekdo premistil (napr. v SAN siti). Utekl od CDE ke Gnome a vubec jde spravnym smerem, ale mi a lidem ktere znam fakt nic nenabizi.

    A ano musim uznat ze solaris neumim zdaleka tak dobre dobre jako linux, ale presto tak, ze jsem schopen tam pripojit pole, pridat kartu, neco nakonfigurovat a uz jsem dela neco misto SUNu, duvod cena, ja jsem za 1 den levnejsi nez oni za 2 hod. (no a bezna administrace je podobna na vsech UX*, ale to si delaji lokani admini, nejaka instalace sw, pridavani uzivatelu, konfigurace site atd. atd., te se netykaji zadne me vytky). A uznavam ze kdyby me znalosti byly opacne, tak mozna pouzivam solaris na serverech a linux jenom na desktopu.

    Jinak dale tvrdim ze solaris je uz par let to lepsi z komercnich UNIXu a z tech co trochu znam nejspise nejlepsi.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.