Hlavní navigace

Proč zvolit Debian GNU/kFreeBSD

10. 2. 2011

Sdílet

Debian 6.0 Squeeze přišel s možností nainstalovat systém s FreeBSD jádrem. Kdo ještě s FreeBSD nepracoval, může trochu váhat nad tím, co mu to přinese a proto vývojáři připravili seznam několika vlastností tohoto jádra, který váhavým uživatelům pomůže se rozhodnout. V seznamu najdeme třeba volnější přístup vývojářů k novým vlastnostem, přátelštější licence, jednotná jaderná rozhraní, podporu pro ZFS a mnoho dalšího.

Zdroj: debian-linux.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 2. 2011 16:10

    brm (neregistrovaný)

    mate niekto otestovanu instalaciu s FullZFS na systeme ? ide to vobec s GRUB?
    ci terba robit boot zvlast na inej FS?

  • 10. 2. 2011 16:40

    Petr Krčmář

    Připravujeme o kFreeBSD článek, ale právě jsem to vyzkoušel a instalátor vůbec instalaci na ZFS nenabízí. Dokonce na instalačním obraze nejsou ani příslušné utilitky. Takže by bylo asi potřeba udělat to předem ručně mimo instalátor.

  • 10. 2. 2011 16:23

    xaint (neregistrovaný)

    uz na tom jde truecrypt? podle udaju na strankach TC nejde ve freebsd kvuli freebsdimu bugum uz dlouho neopravenymu.
    a uz maji i zapis na NTFS? tyhle 2 veci mi brani v tom, abych se s tim zacal ucit.

  • 10. 2. 2011 18:59

    druhé Já pana Houby (neregistrovaný)

    Nevím v jakém stavu je zápis na NTFS ve FreeBSD kernelu neb jsem to nikdy nezkoušel, ale mam vyzkoušené a občas i používám ntfs-3g z portů.

  • 10. 2. 2011 22:10

    izak (neregistrovaný)

    Takze vyhody uz nam rekli, ale tak nejak zapomneli na nevyhody.

    Desktop: kupa nepodporovanych zarizeni, ktere ac by v BSD fungovat mohli, neb nemaji problem s nelicencovanymi binarnimi bloby, proste nefunguje.

    Servery: vyrobci je nepodporuji, pravda, muzu na to kaslat, kdyz to tam jede, OK. Jaksi se ale zapomina proc vlastne FreeBSD a jine BSD opustili pozici svtove jednicky v hosting centrech ... a ano, je ty vykon vazeni, v dobe, kdy byl kernel 2.2 a freeBSD 4.x jej porazela, risel kernel 2.4 ktery uz se dal i vyladit lip, ale porad 4.x rada byla super, nez prisla 5.x ktera vazeni sla do kytek ... mezitim prisel 2.6 kernel .... a porazilo i onu stabilni, lez jiz notne zastaralou 4.x .... a nastavaly problemy s plaikacema, ony chtely novy userspace, rostly naklady na vyvoj a nebyla cesta dopredu, naopak prechodem na linux kernelu 2.6.* jsme disahli pokroku, noveho userspace a s tim spojene knihovny, php atd. atd. atd ... ale i lepsi vykon a zvladani vyssi zateze. Takze BSD je dnes temer vyjimkou, pritom predtim tam kraloval a linux se pouzival jen na neco.

    Dale na BSD asi nebudede fungovat linux binarni aplikace ze ;-)) ... a nebo se vyuziva linuxova kompatibilita ve f.a.k.e.rootu? sa tou jsem si taky uzil sve spolu s backup Dataprotectorem ;-))
    Tedy mame zde jiny OS, s GNU userspacem, ale nutnosti jej znova kompilovat, tedy na binarni SW zapomente, leda ze by jste jej chteli emulovat pres emulaci linxu v BSD ... coz asi nebude vhodne treba pro oracle ;-))

  • 10. 2. 2011 23:17

    jk (neregistrovaný)

    Klid, dejte si nohy do tepla a obklad na čelo...

    Na začátku oné stránky se píše že to jsou důvody proč by někdo mohl preferovat kFreeBSD. Hrůza, jsou tam důvody proč by mohl někdo preferovat kFreeBSD

    Z reálných zkušeností z hostingu, tak před deseti lety výhodou FreeBSD oproti Linuxu byla lepší administrovatel­nost, větší pořádek v userlandu, o trochu větší stabilita. Rozdíly výkonu OS jsou pro tenhle obor spíš nepodstatné, dokud nejde třeba o 50% v něčem kritickém jako random ready z disku.

    Teď má z našeho pohledu Linux jednoznačně náskok ve virtualizačních technologiích, v defaultním stabilním filesystému s žurnálováním, a samozřejmě v množství různého binárního linux-only bordelu který nemáme rádi né kvůli licencím, ale administrovatel­nosti a stabilitě.

    Emulace Linuxu je celkem dobře použitelná, ve skutečnosti by mě nepřekvapilo kdyby v ní Oracle běžel srovnatelně rychle oproti skutečnému Linuxu. Samozřejmě v praxi je to totálně jedno, řídíte se tím co je oficiálně supportované.

  • 12. 2. 2011 14:12

    Izak (neregistrovaný)

    No jeste jsem zapomnel, ze FreeBSD 5.x pri vysoke zatezi padal ;-))

    Jak jsem na to prisel, byla nebyla jedna velka spolecnost, co ma portal, freemail etc.
    A ma skupinu serveru na obrazky, kazdy server tak 15.000 soucasnych spojeni bylo jich tusim 6. Bezel tam web server BOA a bezel na freeBSD 4.x, nebot linux s kernelem 2.2 by jich potreboval 2x tolik, aby to utah.
    No ale prislo rozhodnuti, ze by nebylo spatne, prejit na FreeBSD 5.x ... ale jehle, najedou to nestihalo a obcas se zhroutilo, byl to jen jeden uzel, takze zadny problem, postupne se tam zacali v tomto uzlu testovat i linuxy a dnes uz tam to freeBSD nebezi vubec, zel je tam linux s kernelem 2.6.x ... nebot je rychleji bez BSD 4.x mnohem rychlejsi nez 5.x a 6.x a taky funguje a takovouto zatez zvlada.

    Stejne tak poskytovatel nas mel na freeBSD, najednou nas odstrihl, ze pry jseme napadeni a zahazujeme jim router, kdyz jsem jim vysvetlil, ze to neni utok, ale zvyseny provoz jedne aplikace, tak nas to BSD vymenili za linux a prestalo jim to padat .....
    FreeBSD dnes ztratilo sve pozice a jiz jej pouziva minimum lidi, coz se muze zmenit, nebot diky tomu, ze vetsina tam provozuje free aplikace, tak je celkem jedno, na cem to bezi ... coz byl taky duvod toho, proc byl v naproste vetsine nahrazen Linuxem, tot vse.

  • 14. 2. 2011 13:57

    martin (neregistrovaný)

    ad FreeBSD 5.x: problémy této verze byly známe dopředu i s jejich důvody (např. N:M multithreading). Nemá cenu tu na tom stavět, protože podobně by se šlo strefovat do některých verzí Linuxu. Dramatické změny jsou vždy rizikové. Jestli to sledujete, tak třeba aktuální příklad s jazykem Ruby (v minulosti každý produkt alespoň jednou škobrznul).

    Zapomněl jste ale zdůraznit, že v té velké společnosti, co má portál a freemail, nikdo do FreeBSD nedělal a FreeBSD se tam nasazovalo v době, kdy Linux stejnou zátěž nezvládal. A jelikož to všichni byli/jsou linuxáři, tak ty stroje s FreeBSD nikdo neoprašoval.

    Ale souhlasím, že řadu výhod FreeBSD již Linux vyrovnal. Bude to podobné jako se Solarisem, který má také ještě některé výhody, ale většina lidí o ně zas tolik nestojí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.