Hlavní navigace

Steam pro Linux byl otevřen všem hráčům

27. 12. 2012

Sdílet

Před Vánoci otevřela společnost Valve betu linuxového klienta služby Steam všem uživatelům. Ti si nyní mohou na Linuxu zahrát 41 her, mezi kterými jsou třeba Amnesia: The Dark Descent, Serious Sam 3: BFE, FTL, Galcon Fusion a další. Některé hry jsou aktuálně k dispozici v akci s až 75% slevou. Klienta si můžete stáhnout z webu Steamu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 12. 2012 13:59

  Rudolf Klusal

  Já myslím, že je skvělé, že se Steam otevírá a že v prvé řadě vůbec pro Linux vzniká!

  <fantazie>
   Nejdříve se začne vůbec uvažovat, že mohou vznikat hry na Linux a obecně na "neWindows"
  
   Hry budou napsány lépe
  
   Vznikne první pořádná konzole (asi Valve?), která běží na Linuxu
  
   Linux se stane herní platformou
  
   Linux se stane herní platformou "numero ajns" ;)
  
   Widle půjdou se svými dlaždicemi jen na tablety
  </fantazie>

  Mno... Asi se to takhle nestane, ale bylo by to fajn. ;)

 • 27. 12. 2012 15:15

  zubozrout

  Já bych se ani nedivil. Až na ten Microsoft a Windows. Těm bych ty tablety nenechával. Spíše bych čekal, že Microsoft začne prodávat rohlíky, protože jim zřejmě nic jiného nezbude :)
  Každopádně mě sled nejnovějších události těší. Ono totiž nejde jen o hry, ale obecně o podporu Linuxu. A ta je každým dnem větší.
  Teď ještě získat uživatele - takže donutit prodejce hardwaru, aby prodávali počítače i bez Windows 8. Hrám by potom mohla pomoci Valve konzole.

 • 27. 12. 2012 15:33

  Rudolf Klusal

  Ale tak zase já bych MS moc nekřivdil, je pravda, že udělali hodně "bot" a blbostí v historii, ale ne vše co dělali, dělali špatně. Současně netvrdím, že jejich produkty jsou "pro mne", ale to neznamená, že nejsou "pro nikoho".

  Ale jak říkáš -- klíčové je, aby byla možnost volby a ne jen teorie možnosti volby. Aby když si koupím notebook -- klidně i s Widlemi, aby šly "nenainstalovat" a třeba do 5 dnů jsem měl refund na účtu. Přece jen "předinstalovaný widle" nejsou až tak špatný nápad (pro některé lidi, kteří to nechtějí řešit, prostě koupí ntb a mají), jen by to chtělo doladit detaily.

  S tou konzolí; jistě, ono to všechno souvisí, ale musí se postupně. Rychlé změny neprospívají. Prostě chce to vytáhnout uživatelskou penetraci tak na 10 %, změní se trošku poměry, HW firmy budou rozumnější a pak to může pokračovat. Je to pozvolný efekt. A tím, že je to pozvolné, si Linux staví i pevné a kvalitní základy. Kdyby se ze dne na den změnila penetrace třeba na 50 %, byl by to zánik Linuxu -- protože na takový stav není prostě komunita zvyklá a celé by to šlo nakonec do kopru a MS by ještě řekl něco jako "vidíte, že Linux nemůže být první..." (a měl by v ten moment pravdu). To je jako dát lidem ve středověku moderní technologie; taky je za týden po životě na Zemi. Chce to prostě postupně.

  Pro mě je to: Podpora her <==> Podpora HW ==> větší penetrace ==> Větší podpora her (goto start :-D)) A konzole... možná pomůže a možná ne; je to jen další diverzifikace už takhle roztříštěné situace "na trhu".

  Obecně nemyslím, že komercializace linuxu je špatná věc (nemylsím stylem "plať za licence", ale tak nějak obecně, že se prostě nebrání), jen se musí udělat dobře, aby nevznikly "další widle", to je všechno. Systém může být komerční, levný (či zadarmo) a přesto funkční, jde jen o to najít správný model -- stačí se podívat na WOT a podobné projekty. Na druhou stranu chápu, že situace je "zamrzlá" -- lidé jsou prostě konzervativní a u Linuxu bych řekl, že to platí dvojnásob (tedy jak v které části či odvětví). Na jednu stranu je komunita neskutečných výkonů, na druhou stranu by někteří chtěli mít desktop ve stylu roku 2000... A pokud se tohle bude řešit roztříštěním, Linux se nikdy nikam nepohne. Ale to už jsem odbočil. Herní konzole prostě může být jen dalším roztříštěním a na desktop zase zbyde "jen ten zbytek". A nejsem si jist, že je to správné řešení. Ale to ukáže čas ;) ;)

 • 27. 12. 2012 19:14

  Nick Nik (neregistrovaný)

  Naprosto souhlasím - nevidím žádný důvod, proč by některé aplikace postavené nad Linuxem nemohly být komerčního charakteru. Jenom tak se dostane Linux i tam, kde by jinde nebyl zájem/podpora a krok Valve je jedním z prvních, který zvýší penetraci. Přeci jen se tak Linux může dostat i ke "svátečnějším" hráčům a to je jedině dobře. Z historie dobře víme, že právě hry jsou z velké části tahákem rozvoje PC, takže možná se dočkáme i toho, že napřed vyjde hra na Linux a pak teprve bude portována na ostatní platformy.
  Co se týká MS - s produkty s označením 2012 myslím udělali dobře a tablety by mohly zahýbat trhem. Přeci jen, Microsoftu jde o život, takže buď se v následujících letech znovu chytí trhu, nebo se najde jiná platforma (a že je jich okolo poměrně dost).

 • 27. 12. 2012 19:26

  Rudolf Klusal

  Historie) Jo, přesně tak. Netvrdím, že to bude už takový "tahák" jako tehdy, když se vůbec odvětví PC rozvíjelo, ale mohlo by se z toho ještě něco takto vyždímat.

  Hra pro Lin a pak pro ostatní platformy) Tak zatím bych si tohle dal taktéž do slotu "<fantazie />" :-) Ale co není může jednou být, ano ;)

  Produkty 2012) Též si myslím, i když udělali (v této řadě, resp. nevím jestli už si to netáhnou ze starších řad) spoustu (především designérských) chyb. Třeba ty nové "panely" -- je to sice hezké, nicméně je to nepřehledné. Teď to netvrdím z hlediska "byl jsem 10 let zvyklý na A a oni přišli s B", ale z hlediska funkčnosti a ergonomie; mají tam prostě základní chyby (např. menu se nesmí přeskupovat, když už změnit, tak pořád "na stejně", základní funkce nesmí vyjíždět, ale musí "tam prostě být" atd.) Nicméně jako celek je celé to jejich Office a Outlook poměrně vyspělé, udělali i velký kus práce v synchronizaci a vůbec celkově práci s počítačem, časem, online. A nic proti Thunderbirdům a dalším, ale prostě myslím, že Outlook + další produkty mají zatím nejvíce co nabídnout pro "kancelářskou" práci. Pravověrní linuxáci sice mohou plakat nad tím, že to není otevřené a kdesi cosi, ale prostě zákazníky (klienty, uživatele) nezajímá, jaké to je uvnitř, ale jak se jim to používá, co to umí a jak to vypadá.

  MS jde o život) Možná... Myslím, že MS by měli vydat vlastní HW telefon. Myslím, že na to mají, spousta HW od MS je fakt fajn (herní joysticky a myši atd. třeba), i když je telefonní odvětví trošku "jiné", přesto myslím, že na to prostě mají. A hlavně tím nebudou muset ničit další firmy (i když trošku myslím, že mají za cíl zničit Nokii, pak ji levně skoupit a začít takto vyrábět telefony. Svým WP 7.5 a WP 8 jsou zatím na skvělé cestě tohoto dosáhnout, kdyby se Nokia držea normálních systémů -- byť i třeba toho jejich meega, byli by na tom (myslím) trošku lépe, než s WP... Ale to je jen můj názor, třeba.).

 • 27. 12. 2012 21:04

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Souhlas, předinstalace mají pro většinu uživatelů dobrý smysl. A znovu souhlas, rozšíření Linuxu nemůže proběhnout jinak než jako pozvolný proces.

  Nicméně se domnívám, že dát lidem Linux je jako dát jim v dnešní době středověké technologie. Vždyť je to technologicky opis UNIXu ze sedmdesátých let, s libc, X11, device files, terminálovými sekvencemi, hromadou primitivních textových utilit. GUI je těžce nedotažené, drivery chybějí nebo jsou mizerné, vývoj ztěžuje fragmentace platformy i nedostatečná dokumentace. Pro řadu akcí (zjištění/změna IP adresy, založení uživatele) vůbec neexistuje API. K tomu naprostý nedostatek orientace na uživatele, odfláknutý design UI, nedostatek testování...

  Ohledně Steamu pro Linux nejsem moc optimistický. Steam je dneska 32-bitová aplikace, která umí zprostředkovat nákup hry v jednom podporovaném distru. Nic víc, nic míň. Podporovat více dister v různých verzích bude pro Valve daleko složitější. A ještě složitější pro vývojáře her. Navíc vzhledem k malému rozšíření těžko můžete počítat s áčkovými tituly.

  Steam Box mi přijde jako koncept, který nemá v konkurenci současných (a nově očekávaných) konzolí moc šancí na úspěch. XBox 360, PS3 i Wii si zahrajete hry s inovativním ovládáním, kouknete na film, přehrajete hudbu atd. Pořizovací cena je daleko nižší než u herního PC. Jak tomu chce Valve konkurovat, co chce nabídnout navíc? Třeba přijdou s nějakou super vychytávkou, která jejich konzoli prodá, ale osobně tomu moc nevěřím. A pak je tu samozřejmě nabídka titulů. XBox 360 má okolo tisícovky áčkových her, plus asi pětistovku těch z originálního XBoxu. Indie jednohubky nemohou nahradit áčkové tituly.

 • 27. 12. 2012 21:18

  Rudolf Klusal

  Bohužel se v konzolích nevyznám a vůbec nevím, jak taková věc vlastně funguje, nikdy jsem to nepoužil a ani neměl v ruce. Takže mohu jen těžko hodnotit přínosnost.

  Nicméně ohledně steamu právě taktéž nejsem tolik optimistický. Rád tedy věřím, že to tak bude, ale steam je pouze jedna věc, hry musí někdo dodat -- či překopat ty staré (jak tomu bylo u spousty her, že šly z konzolí na PC).

  Zastaralost -- naprosto souhlasím. Problém je, že pokud se to začne "guifikovat", dopadne to (dle mého) jako Unity -- tzn. že se něco nastaví defaultně a zbytek se uživatelům zakáže měnit (resp. se jim na to neudělají prostředky). A to je iPhonizace a blbizace -- a nejsem si jist, že to je cesta, kterou by se někdo (kdo má rád Linux) chtěl vydat...

 • 27. 12. 2012 22:10

  zubozrout

  Nevím jak to nakonec s konzolí od Valve dopadne, ale četl jsem, že má být pravděpodobně postavená na Ubuntu (tedy, že Canonical chce, aby byla postavená na Ubuntu) a kompatibilní s desktopovým Linuxem. Vývojáři by mohli mít motivaci v jednodušším vývoji, respektive vyvíjeli by jen jednu verzi.
  Zároveň má být Steam Box "otevřený", tzn. když si ho uživatel koupí, měl by mít možnost si na něj nainstalovat co chce. To asi nenaláká běžné hráče, ale vzhledem k hardwaru, který má nabídnout, to určitě zaujme množství geeků.

  Jinak souhlasím s tím, že roztříštěnost Linuxu do jisté míry škodí, na druhou stranu těžko někomu zakazovat, aby nevytvářel nové nástroje/distri­buce.
  Co se Unity (a z mého pohledu stejně tak i Gnome Shellu) týče, omezené možnosti konfigurace se standardními nástroji mi také vadí, ale běžnému uživateli je to často úplně jedno. Toho zajímá především to, jak prostředí vypadá a jestli se v něm dobře pracuje. Hráči jsou na tom ale asi jinak, ti by si možná rádi hráli s nastavením.

 • 27. 12. 2012 22:33

  Rudolf Klusal

  Konzole a Valve) Tak to je zajímavé, s tím Ubuntu -- ale jako proč ne. Jen doufám, že to nezačne nějakou "interlinuxovou" občanskou válku :-(

  Otevřenost) To je zajímavé, doufám, že to nebude pro tuto konzoli vražedné.

  Nová distra) Jo, souhlasím ;)

  Unity) Taktéž souhlasím.

 • 27. 12. 2012 22:40

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Geeků je v populaci pár, laiků je naprostá většina. Otevřená konzole je pěkná myšlenka, ale lidé velmi silně slyší na pořizovací cenu. Valve tedy může Steam Box buď zamknout jako ostatní výrobci, nebo ho nechat otevřený, ale mít z toho vyplývající vyšší cenu. Jinak by dotovali lidem PC do domácnosti, což se jim asi nebude moc líbit :)

  Ohledně Unity asi těžko říci něco jiného, než že takhle se kvalitní UI opravdu nedělá.
  http://www.root.cz/zpravicky/unity-proslo-testy-pouzitelnosti/

 • 28. 12. 2012 0:54

  ubuntu-user (neregistrovaný)

  Myslim si, ze Valve ma sancu sa presadit aj s vyssimi cenami, ked ich konzola bude pouzitelna aj "namiesto PC". Tym myslim browsovanie, scanovanie, tlac, nejaky kancelarsky balik atd. Ludia v domacnostiach dnes setria a ak by im stacila jedna vec, namiesto dvoch v sucte drahsich, tak si ju kupia.

  Kvalita UI, to je vec kazdeho. Ja som nedavno robil v screene, 2 splity a v castiach vim, pomocny shell a shell s poznamkami. Niekto sa ma pytal, ako v tom mozem robit - a mne sa zda, ze to je najlepsi UI, aky moze byt - nic naviac a s perfektnym ovladanim. Netreba mi ani mys, ani X alebo dalsie zbytocnosti okolo, ktore ma len rozptyluju a beru miesto.
  Vo Windows som zasa maval skryty ten hlavny panel a vsetko som mal nastavene na skratky v dialogu Win+R. To podobne plnilo svoj ucel, aj ked bolo treba viac klikat (hlavne kvoli klikacim programom).
  To ale neznamena, ze to je najefektivnejsie pre kazdeho. Niekto mozno radsej mysou zavodi po obrazovke, klika si na dlazdice, kde je kazda cez 1/4 obrazovky a doplna si to asi 50 otackami kolieska, aby sa mu obrazovka posunula dalej...

 • 28. 12. 2012 0:58

  Rudolf Klusal

  Ano, přesně tak, je to věc každého.

  Jen myslím, že Unity jde stylem, že se snaží vnutit "svoji pravdu" (špatnou) každému, takže ve Vašich Widlích by nešla schovat lišta (protože lidi ji mají většinou neschovanou) a Win+cokoliv by nefungovalo, protože to skoro nikdo nepoužívá.

  To mi přesně vadí; že když už něco nedají do defaultu -- to by nevadilo, dá se doinstalovat, donastavit. Jenže ono se často nedá ani doinstalovat a donastavit... (normálně nějak)

 • 28. 12. 2012 10:45

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Steam Box který má browser, umí skenovat, tisknout, má kancelářský balík a dají se na něj instalovat běžné aplikace? Není to pak úplně běžné PC?

  Kvalita UI samozřejmě není věc každého. Existuje řada způsobů, jak se dá UI napsat. Když SW používá široká masa uživatelů, je potřeba ho napsat tak aby vyhovoval začátečníkům, běžným uživatelům, power userům, adminům, vývojářům a dalším. A konkrétně to co jsem linkoval o testech (ne)použitelnosti Unity je ukázkou toho, jak se interface rozhodně psát nemá.

 • 27. 12. 2012 22:34

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Konzole jsou pro laika super věc. Vloží médium (případně stáhne) a hraje. Bez setupu, bez tisíce nastavovacích dialogů, aktualizace driverů atd.

  Ta "blbizace" je bohužel nutná. Zákazníky totiž nejsou primárně IT experti, kterých je na světě pár, ale počítačoví laici. Přitom i IT profíci mají často herní konzole, iPhony a podobná zjednodušená zařízení. Proč? Prostě se v té věci nechtějí hrabat, stejně jako se nehrabou v mikrovlnce nebo televizi.

 • 27. 12. 2012 22:47

  Rudolf Klusal

  Dovolím si souhlasit i oponovat: Ano, blbizace má určitý smysl -- např v uvedeném případě, že vezmu médium, vložím, hraju, nenastavuju. Nicméně pod blbizací si představuju trošku něco jiného -- např. věci, které jsou záměrně uzamknuty, i když by být nemusely. Např. telefon má Bluetooth, ale ten neumí přenášet soubory, protože MS si řekne, že to není potřeba. Tohle mi třeba vadí -- nu tak když už mám bluetooth a jsem na BFU LVL 2, takže vím, že mám bluetooth a nemám telefon jen "na smskování a volání", tak už zase třeba po něm chci, aby to něco umělo. A v Unity je to stejné; prostě v prvních verzích nešlo nic nastavit, ani velikost ikon, nic. Muselo se to tweaknout konfigurákem nebo prostě "nějak". Tohle je pro mě blbizace -- tedy stav, kdy něco jde, jen se uživateli schválně / z blbosti nedá něco, čím se do tá změnit. Pokud by to mělo ohrozit stabilitu, pak tam to nastavení prostě nedávám a je to.

 • 28. 12. 2012 11:02

  Lael Ophie (neregistrovaný)

  To je širší otázka. SW může umět obrovskou spoustu věcí. Není problém aby váš shell uměl na CTRL+Alt+pravou_myš přehrát vybraný soubor jako PCM na zvukové kartě. Není problém nastavit točítko myši na změnu tapety na ploše. Takových nesmyslů si můžete vymyslet hromadu, udělat se dá skoro cokoliv. Jenže co má opravdu *smysl* dělat? To není o tom co lze udělat, ani o tom co dokážete udělat. Je to o designu.

  Tenhle princip mimo jiné vede k tomu, že spoustu věcí prostě do SW záměrně nezahrnete, abyste udržel SW jednoduše použitelný pro často používané úkony, udržel stabilitu a bezpečnost. Všimněte si, že přesně z těchto důvodů na TV, domácím routeru nebo iPhonu prostě nevidíte FS. A je to i důvod, proč VW Lupo i Ford Transit mají volant jaký znáte, a ne něco takového:
  http://s1.aecdn.com/images/news/how-to-read-an-f1-steering-wheel-7154_4.jpg

  BTW kdybyste chtěl řekněme z Ubuntu odstranit všechna nastavení, která mohou ohrozit stabilitu či bezpečnost, asi by tam těch nastavení moc nezbylo.

 • 28. 12. 2012 17:16

  Rudolf Klusal

  Tak jasně, jde o smysl. Jenže problém je najít, kde je hranice mezi "použitelností" (nebo prostě jak je to šikovný a co to umí) a bezpečností (či stabilitou a těmito vlastnostmi).

  Asi jak píšete -- není potřeba, aby na iPhonu nebo WP byl vidět FS, protože to prostě není potřeba. Jistě, někdo by mohl oponovat, že se mu to hodí, ale v tomhle případě fakt ne. Není to prostě potřeba. Pokud mě to neomezuje. Problém je, pokud mě to začne omezovat -- např. pokud si do telefonu nemůžu uložit "soubor". Neříkám, že je to potřeba, ale už jsem se kolikrát přistihl, že bych si chtěl uložit něco (třeba přílohu z mailu) a prostě ne. Ale jak říkám, zatím jsem na to pomyslel tak jednou (mám WP 7.5, přítelkyně vyhrála Nokii Lumii 800, takže mám zkušenosti "z první ruky" :-))

  U OS na PC je však problém, že není hned jasné, k čemu je. Na WP nebo iPhonu třeba je jasné, k čemu je -- bude na telefon, optimalizovanej na dotyky atd. U PC musí být prostě univerzální -- někdo má velkej displej, někdo malej, někdo chce barevný pozadí, někdo ne. A systém se bu´d musí nastavit tak, aby vyhovoval všem (což je pakárna), anebo aby vyhovoval většině a zbytek lidí, kteří "to chtějí jinak" si to mohli snadno nastavit, dodělat. Např. v tomhle mi vyhovovalo Ubuntu do 10.04 (prostě než tam narvali Unity) -- mám rád ikonky (zavřít, minimalizovat atd.) vlevo na oknech, protože mám všechno pak vedle sebe vlevo (ovládací prvky). Takže jsem to snadno nastavil a bylo to. A tak dále. Jenže problém je, pokud se to extrémizuje; např. pokud je systém dobře nastavitelný, ale na úkor "použitelnosti" -- např. že mám systém, který je sranda nastavovat a nedělám pak nic jiného, než že si něco nastavuji. To je vlastně také špatně. No a druhý protipól -- nejde nastavit nic (tedy iphone, WP...). A zeptejme se: Je potřeba mít taková nastavení? Je potřeba mít nastavení barev plochy v paletě, možností zapsat jako #FCABCA barvu atd., anebo stačí, že je tam přednastavený profil "růžová, modrá, zelená, hnědá"? U telefonu mi fakt stačí přednastavené profily -- pokud jsou nastaveny dobře, tzn. že designéři docílili toho, že v některých aplikacích nebude modré písmo na modrém pozadí třeba, tak mi to tak vyhovuje. Tohle se zákonitě ale při manuálním nastavení může stát.

  Takže suma sumárum -- věřím a myslím si, že v určitých případech můžu vytěžit z toho, že je to jednoduché, ale nesmí mě to omezovat. Např. výše zmíněná Lumia, telefon "tehdy" za 11 litrů a neumí přes bluetooth poslat kamarádovi, kterej v hospodě sedí vedle mě, ani fotku, kterou právě vyfotím? To je omezující, to je blbizace (nemístná). Chci poslat písničku? Smůla. Fotku? Smůla. To je špatně. A proti tomu právě "brojím" ;)

 • 29. 12. 2012 1:45

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Souhlas, je to o hranici mezi features a bezpečností/sta­bilitou. Čím blbuvzdornější něco s procesorem uděláte, tím víc lidí to může používat. MS tomu nevěřil, dokud jeho plně customizovatelné WM nepřeválcoval Apple se zamknutým a ořezaným iPhonem, kterému se všichni zezačátku smáli díky absenci řady funkcí.

  Opět souhlas ohledně PC. Je to zařízení, na kterém se dělá obrovská spousta činností, takže musí jít nastavit daleko více než u telefonu. Ono to tak v praxi také je. Nicméně tím druhým extrémem jsou systémy/aplikace, které nastavovat *musíte*. A to dlouho a důkladně. Navíc čím víc se toho dá nastavit, tím debilnější bývají defaults, a tím méně bývají otestované předvolby, volby a kombinace voleb. Nakonec ve Windows jsou defaultní témata velmi propracovaná (zkuste je ovládat jen myší či jen klávesnicí - jde to), a alternativní témata a shelly jsou většinou plná problémů a nedodělků.

  V případě WP je potřeba říci, že MS ten systém psal - po dlouhém a trestuhodném zanedbání WM - celkem rychle. Než aby dali například přístup k FS a zabili tím celý koncept bezpečnosti/sta­bility, raději některé features vůbec neimplementovali. Příkladem je cut/copy/paste na WP7.0, nebo posílání médií přes BT ve WP7.5 (umí je mail, FB a SkyDrive). Na mých WP8 (Lumia 820) mám možnost poslat přes BT obrázky i skladbu, vždy z příslušné aplikace (menu Share). Přílohy z mailu lze otevřít (pokud k nim máte aplikaci) a uložit lokálně, na SkyDrive nebo na jiné úložiště; systém úložišť je modulární. WP 7.8 umí totéž i pro Lumii 800 (netestováno, můj HTC Radar ještě WP 7.8 nemá). Upgrade Lumie 800 na WP7.8 můžete provést už dnes pomocí NaviFirm Plus (stažení firmware z webu Nokie) a Nokia Care Suite (vlastní flash). Chcete build 1750.*, samozřejmě pro váš model (RM-801, RM-819 nebo RM-802). V případě problémů to lze flashnout zpátky, dokonce i pokud by se telefon tvářil mrtvě. Pokud nejste dobrodružný typ :), počkejte radši až vám přijde aktualizace oficiální cestou; mělo by to být v první polovině ledna.

 • 29. 12. 2012 1:56

  Rudolf Klusal

  Hezké "ráno" ;)

  iPhone) Jo, taky myslím. Nicméně to neznamená, že vítám iPhone u mě doma ;) To už raději tu Lumii, která je pevná a skoro nezničitelná (přejel jsem ji i židlí a drží) ;) ;)

  pc) Jop, souhlasím. Tohle je i na Linuxu (např. v Ubuntu) velký problém. Systém je velmi dobře (resjp "je"...) vyladěn pro používání v defaultním prostředí -- takže kubuntu na KDE, ubuntu na Unity, xubuntu na Xfce atd. Nicméně pokud si "jen tak" doinstaluju (byť defaultní) třeba KDE do Ubuntu, ne, že by nešlapalo, ale... prostě to není ono. Půlka věcí tam nešlape tak, jak má atd. Pokud chci, aby mi to šlapalo, nestačí nainstalovat KDE, ale opravdu kde-desktop, který tam nahraje i settings a různé fíčurky, které z toho udělají použitelný systém. Jenže ptejme se: Proč tohle musí "ubuntu" obecně dělat? Nemělo by tohle být už defaultně v KDE nebo Gnome, nebo čemkoliv? Já (z pohledu usera) očekávám, že se mi nelíbí třeba gnome, nainstaluju třeba xfce a FUNGUJU. To znamená, že používám. Ale ne, že nainstaluju xfce a musím hodinu hledat, jak nastavit klávesové zkratky, manuálně tam doinstalovat démona na sledování klávesnice (záměrně přeháním) a tak podobně -- prostě aby tam v balíku všechno bylo. Od toho je to doháje distribuce, že vezmou věci, ohnou si je "pro sebe" a pak se to nabízí uživatelům.

  WP) Jasně, jasně, nicméně to mě jako uživatele nemusí zajímat -- prostě pokud mám telefon a způlky nefunguje, tak je to blbej telefon. Jasně -- pak tam narvou aktualizace a spraví se to. Pro mě je to dostatečné řešení, nemohu očekávat, že se to povede hned správně napoprvý, zvlášť když je to fakt novinka. Ale co udělala Nokia (resp MS) s Lumiema, že odstřihli od aktualizací na WP8... I když by tam prostě ten systém šel. Já chápu, že je to marketing a pro ně je ideální stav, že si každý rok koupím telefon za 11 litrů, pro mě je ideální stav, že si jeden telefon koupím třeba za 20, ale vydrží mi podporovanej a funčnkí třeba 10 let (oba jsem záměrně zextremizoval). A pravda je někde uprostřed, no.

  aktualizace) Už jsem nad tím fakt přemýšlel, no ;) Ale raději si počkám an WP 7.8 "přirozenou cestou" ;) ;) A co vlastně všechno umí ten "novější neofiko" firmware? Krom bluetooth atd.? Stačí mi nějaký věrohodný odkaz na to, jsem to nikdyn ehledal a ani pořádně netuším, co mám hledat (jinak bych samozřejmě utfg, žejo :-D)

  Hezký den. R.

 • 29. 12. 2012 3:16

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Dobré ráno i vám :)

  iPhone mi připadá dost extrémní. Je drahý, vyžaduje příšerné iTunes, nic moc nevydrží, lehko se poškrábe, a produkty Applu mě obecně moc netáhnou. Lumie jsou podle mě krásné a odolné. Své L820 bych vytknul jen vyšší hmotnost, ale zvyknul jsem si. Uvažoval jsem o HTC WP 8S, jenže ten je ve všech parametrech horší, a nemá kompas, což zamrzí u geocachingu a znemožňuje city lens.

  Ani defaultní desktopová prostředí v distrech nejsou bez chyb. Například na CRT monitoru jsem opakovaně zápasil s problémy jako že KConfig vidí jen některé kombinace rozlišení a refresh rate, X11 config vidí jiné kombinace, a nakonec člověk skončí u ruční editace konfiguráku (ve Windows se detekovalo vše správně). Instalace nVidia driveru zahrnovala i stažení zdrojáků kernelu (moje verze mého distra nebyla v balíčku předkompilovaná), hromada balíčku v Synapticu měla jako popis jen svůj název, po připojení druhého monitoru (beze změny konfigurace, open source driver) se mi rozpadl obraz na tom prvním, 3D akceleraci jsem ani na nVidia driveru nerozchodil (nedostatek trpělivosti), při změně video karty jsem skončil na command line a z ní instaloval nový driver (to už se snad dnes nestává), a nakonec instalace odešla po nějakém zásahu na disku (fsck -f psal že FS je clean, mount naopak psal že je corrupted - WTF?). Zkuková karta v jednom distru fungovala, v jiném napůl, v dalším vůbec. Většinou po instalaci do hodiny objevím spoustu zjevných chyb. U SLES mi například různé utility při zakládání 16té partition na RAIDu házely různé naprosto nesmyslné hlášky, místo aby řekly že 16tou partition založit nelze (omezení prastarého unixového systému major/minor number). SW RAID1 se mi zase opakovaně rozpadal a corruptil, atd. Prostě to nejsou dobré zkušenosti, a na rozdíl od spoustu zdejších diskutérů mě moc nebaví ty chyby obcházet, natož abych u toho ještě druhým dechem tvrdil, jak je ten Linux vlastně skvělý. A ano, automatická instalace jiného desktopového prostředí do distra bývá většinou dost polovičatá, a vyžaduje pak hromadu ručních zásahů. A matně si například pamatuji, že se mi programy přidávaly do "Start Menu" jen v jednom prostředí, ve druhém je pak bylo třeba přidat ručně.

  Ad WP: otázkou je, jestli je absence některých (v manuálu/specifikaci neuvedených) funkcí chybou/nefunkčnos­tí. Pro uživatele je to ale bez pochyby nepříjemné. Ohledně aktualizace: WP8 mají jiné HW požadavky. Když kouknete na iPhone, tak nové verze iOS pro staré telefony také nejsou úplně shodné s iOS pro nové telefony, a navíc mívají dost příšerný výkon. Výrobci telefonů s Androidem pak své produkty často prostě opustí a neaktualizují je, což "ideálně" zkombinují se zamčeným bootloaderem.
  MS novému OS pro staré telefony prostě jen neříká "WP8 pro staré telefony", ale WP7.8. Nakonec přijdete více-méně jen o vývoj aplikací v native code (podporovaný je jen pro MS key partners), což se podle všeho bude týkat minima aplikací. Není to dobré, ale také to není zdaleka tak špatné, jak řada lidí píše. Spíš mě mrzí zpoždění WP7.8 oproti WP8. Vážně uvažuji ten starý HTC Radar, který mi slouží jako záložní telefon, posadit na neoficiální WP7.8 ROM. Ta má navíc i Nokia Drive+, což je s těmi mapami 90+ zemí skvělá věc na cesty po světě. BTW na cesty se skvěle hodí i Microsoft Translator, zvlášť pokud neumíte místní jazyk. A samozřejmě externí akumulátor, zvlášť pokud intenzivně využíváte GPS mimo dosah napájení.

  Novinky ve WP7.8 jsem nezkoušel, ale něco málo je popsané třeba tady:
  http://nokiarevolution.com/2012/09/12/windows-phone-7-8-brings-bluetooth-file-transfer-to-other-phones/

  Ať se daří, L.

 • 29. 12. 2012 3:26

  Rudolf Klusal

  Též též ;)

  iPhone) Ano, je extrémní ;) Ale jako příklad skvělý ;) (To neznamená, že bych si ho nechtěl třeba vyzkoušet...)

  Problémy) Zajímavé portfolio problémů, já se setkal akorát s tím monitorem na CRT a že fsck hlásilo clean a přitom nebylo (vyřešil jsem to nabootováním livedistra a fsck odtaď... a to to spravilo) ;)

  WP) Jasně, no ;) Nokia Drive není vůbec špatná aplikace ani na 7.5. Každopádně pořád je co zlepšovat (hrozně mi chybí možnost "navigovat na bod", prostě kliknout a "jet sem") ;)

  A děkuji za odkaz, mrknu na něho, hodím si ho do svého "toread" ;)

  Hezký den ;) R.

 • 27. 12. 2012 23:56

  pravdokop

  Ten podle Vás středověký Linux umí vše, co Widle, nabootuje za pětinu času a stojí nekonečně méně. A když připojím tiskárnu, mohu většinou hned tisknout narozdíl od Widlí, kde bylo nutno nainstalovat 800 MB(!) bloatware od Canonu. Zlatý středověk :-))).

  P.S. Koukněte někdy do Widlí, co se skrývá pod reklamním pozlátkem za archaické kódy.
  P.P.S. IMHO starý kód neznamená automaticky špatný kód, ba často naopak!

 • 28. 12. 2012 0:17

  Rudolf Klusal

  Většinou to tak je, ano. Už jsem to prakticky fakt i několikrát zažil, dokonce. Nicméně to je individuální, na každý typ práce vyhovuje něco jiného, s tím se nedá nic dělat (a je to dobře). Když dělám web, ve Widlích trpím, když používám multimédia, zase trpím v Linuxu třeba. A zase na jiných počítačích to může být jinak, jak říkám -- tohle je individuální.

  Ale souhlasím s tím, že Cannon je obecně zlo (v Linuxu často navíc nefunguje).

 • 28. 12. 2012 11:27

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Neumí vše co Windows, a moderní distra typu Ubuntu bootují podobně dlouho jako Windows. Souhlasím, že cena je dobrý argument. Bohužel té nulové ceně často odpovídá i kvalita.

  Když si na Linuxu připojíte tiskárnu, ve spoustě případů ji můžete použít jen jako generické PCL zařízení. Když opravdu bude tisknout jak má (což zdaleka není pravidlem), budou barevné obrázky vypadat jako když lidé na nich mají nějakou hodně ošklivou kožní chorobu, tisk bude nejspíš daleko pomalejší, nebude to umět vybírat zásobníky papíru, potiskovat CDčka, fólie a fotopapíry, vybírat výstupní zásobníky, natož ovládat sešívačku.

  Pro kompletní obsluhu multifukce Canon vám postačí driver o velikosti cca 35MB, kde většinu místa zabírají lokalizace a obslužné aplikace. Samozřejmě pokud si stáhnete balík, který vyjma toho obsahuje i dodatečné aplikace (fotoeditor, nějaké levné OCR, spešl aplikaci na tisk webových stránek atd.), bude to výrazně větší.
  http://www.canon.cz/Support/Consumer_Products/products/Fax__Multifunctionals/InkJet/PIXMA_MG_series/PIXMA_MG4240.aspx?DLtcmuri=tcm:126-960290&page=1&type=download

  Jaké archaické kódy se ukrývají ve Windows? Něco horšího než tradiční Big Kernel Lock na Linuxu? :D

 • 28. 12. 2012 15:08

  D.A.Tiger

  "Když si na Linuxu připojíte tiskárnu, ve spoustě případů ji můžete použít jen jako generické PCL zařízení. Když opravdu bude tisknout jak má (což zdaleka není pravidlem), budou barevné obrázky vypadat jako když lidé na nich mají nějakou hodně ošklivou kožní chorobu, tisk bude nejspíš daleko pomalejší, nebude to umět vybírat zásobníky papíru, potiskovat CDčka, fólie a fotopapíry, vybírat výstupní zásobníky, natož ovládat sešívačku."

  Nesouhlasím. Mám starší multifunkční inkoustovou HP DeskJet a na Linuxu tiskne stejně dobře jako na Windows 7 (mám to vyzkoušené z kamarádova notebooku - a tiskl tehdy fotografie s textem). Kvalita byla naprosto stejná, v obrázcích ani textu nebyly okem patrné rozdíly.

  IMHO bývá problém rozjet některé tiskárny, a nebo všechny funkce daného stroje. Ale to není problém Linuxu obecně, jako ovladačů. Například ke své činosti potřebuji občas tisknout fotografie ( je na to speciální "fotopapír" ) a dalo mi docela zabrat než jsem donutil tu tiskárnu, aby tiskla i takhle. Na Widlích ji sice systém našel a určil hned, a rozchodil hned na poprvé všechny její funkce, ovšem docela jsme si užily, než jsme je nakonfigurovali do použitelné podoby. Takže suma sumárum o moc lepší to není: Jestli se patláte s instalací a pak jedete, nebo instalace bez problému , ale pak si zobnete s konfigurací (a zase tisk fotografií)...

  Co mě mrzí, že ani na jednom systému soft pro obsluhu tiskárny není schopný donutit ji tisknout alespoň černobíle, když dojde některá barva (tahle tiskárna nemá klasické tonery, ale samostatné barvy, plus černou). Dále neobsahuje nástroj pro reformát tisknutých materiálu ( třeba dokument z A5 na A4, zpřeházení stránek kvůli oboustrannému tisku, atpd...). Vím, že na widlích to dokáží některé programy nabídnout jako samostatnou službu. na Linuxu jsem to nakonec vyřešil (co se dokumentů týče) pomocí PDFTools. Je to škoda, docela by se to hodilo.

 • 29. 12. 2012 0:38

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  A ta multifunkce od HP vám šla bez instalace dodatečného SW (HPLIP)? To by mě překvapilo.

  Osobně jsem měl problémy s laděním barev na tiskárně naposledy v NT4, kde nebyla podpora barevných profilů. A samozřejmě bych čekal problémy při použití neoriginálních inkoustů, nebo pokud si uživatel "vyhrál" s nastavením color managementu.

  Moje multifunkce od Canonu umí tisknout i pokud dojde nějaký inkoust. Jenom je potřeba stiskonout a držet nějaké tlačítko; v návodu je disclaimer, že se tím vystavujete nebezpečí jaderného výbuchu, nebo něco na ten způsob :). Černobílý tisk by snad měly umět všechny barevné tiskárny. Změnu velikosti stránky apod. může dělat ovladač, v těch generických to tuším je.

 • 29. 12. 2012 11:29

  D.A.Tiger

  "A ta multifunkce od HP vám šla bez instalace dodatečného SW (HPLIP)? To by mě překvapilo."

  Ano, ale HPLIP jsou hlavně ovladače pro tiskárny HP + další pomocný soft, navíc jsou v podstatě součástí každé slušnější distribuce (minimálně v repositářích).

 • 28. 12. 2012 17:18

  Rudolf Klusal

  Myslím, že jste hezky popsal vše, co mi na "dnešních desktopových linuxech" vadí -- sice funguje všechno, ale "tak nějak meh..." ;)

 • 1. 1. 2013 20:33

  asdf (neregistrovaný)

  to je klamstvo. Win 8 nabootuje za 10 sekund, to sa s Linuxom ani nesnivalo.Aj Win7 je na tom lepsie. Ked pripojim k Win tlaciaren, stiahne sa driver z net a nemusim ho instalovat z dodaneho CD, Z Linuxom sa musim spolahnut, ze to bude fungovat samo, ak nie mam smolu, s Win ked driver nenajde staci instalovat to dodane CD.

 • 1. 1. 2013 21:07

  Rudolf Klusal

  To také není úplně pravda. Tedy tak na 90 % je, ale už jsem zažil situaci, že na Win8 nefungovalo připojení na wifinu, protože ovladač wifi. Tak jsem tam vrazil origo CD s instalací (wifiny) a "sorry, it is not for your system".

  Ale to je spíš problém instalátoru ovladače, než widlí. Vyřešilo to vražení USB wifiny, připojení se, přes winupdate doinstalaci integrovaný wifi a bylo ;)

 • 16. 1. 2013 19:16

  dw

  Chcelo by to porovnavat boot systemu s boot systemu, prebudenie z usporneho rezimu s prebudenim z usporneho rezimu a prebudenie z hybernacie s prebudenim z hybernacie...

  Win mi nikdy nenabootoval rychlejsie ako linux a tiez sa nikdy nepprebral z hybernacie/us­porneho rezimu ako linux.

  Skusane na instalacii: 2 rovnake HDD (jeden pre linux, druhy pre win) v tej istej masine ;)

 • 28. 12. 2012 20:28

  mattyy1hp (neregistrovaný)

  Chováte se fakt jako malé děcko. Jste už vyloženě trapný a opravdu mě unavujete.
  Pod každým článkem koment, kde tenhle trapák hází špínu na Linux.

  První odstavec rovnou ignoruji, nemá absolutně žádnou vypovídající hodnotu, je to jen směs odborných názvů týkajících se Linuxu a jejich odsuzování na základě neznalosti.

  O Steamu pro Linxu nevíte vůbec nic, budu Vás muset opravit:
  - Steam je ZATÍM 32bitová aplikace, stačí číst Valve blog
  - Už teď funguje bez problémů na *buntu, Mintu, Archu, Fedoře, openSUSE a tak dále
  - podporovat více dister zas tak složité není, to jen vy Windowsáci máte takové představy, koukněme se na Desuru
  - je to obrovský ekosystém, platforma, nákup her je možná tak sotva 5% z toho, co to umí
  - podíl na trhu blablabla... moc ohrané téma, chce to vymyslet něco nového
  - je to stále BETA. Vykládat něco o omezené funkčnosti a jednom distru není na místě, budoucnost je jiná (viz. Valve blog...)

  SteamBox že nemá šanci na úspech? To je vtip, že? Konzolím se neustále vyčítá zastaralost hardwaru. SteamBox má být do jisté míry modulární, bude ho vyvjíjet více firem, takže se HW bude upgradovat rychleji. Kromě toho výhoda StemPlay je určitě velký bonus, každý nehce při přechodu na konzoli překupovat desítky/stovky her. Jestli nechají ještě možnost hrát na klávesnici s myší i na gamepadu, bude to zajímavé.

  Widláci měli vždycky tendence chodit trollit na Linuxová fóra. Věšinu z nich to po pubertě přešlo. Jiné tu vídáme stále.

 • 29. 12. 2012 0:52

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Nejde o házení špíny na Linux, ale o fakta, případně o hodnocení. Nemusíte se mnou samozřejmě souhlasit. Nicméně mám za to, že mám své názory dost dobře podložené.

  Big Kernel Lock, X11, absenci řady API a další věci posuzuji na základě jejich znalosti. Myslím že ani brýle s Tuxem nemohou inteligentnímu člověku zabránit vidět zcela zjevné věci. Linux je z hlediska technologií těžce pozadu.

  - Psal jsem "dneska". Zítra může být situace jiná.
  - Bez problému? Nebo máte na mysli "linuxové bez problému", tedy po s dalším howto a po pár hodinách experimentů?
  - Podpora více dister samozřejmě je problém. Pokud chcete bezproblémovou instalaci, potřebujete balíček pro konkrétní verzi konkrétního distra.
  - Nákup her tvoří 99% aktivity uživatelů ve Steamu. Možná Valve časem rozvine i další části businessu, ale zatím to tak není.
  - Stagnující tržní podíl Linuxu je jistě dlouho diskutované téma, ale to mu nijak neubírá na důležitosti. Právě naopak. Krokodýlů v řece se také nezbavíte tak, že řeknete "bla bla, to je ohrané téma, chce to něco nového".
  - Vykládat o omezené funkčnosti a jednom distru je plně namístě, dokud to tak je.

  Konzole jsou mají sice po čase zastaralý HW, ale zase mají jednotný HW. Díky tomu není ve hrách potřeba nastavovat hromady parametrů, nemusíte se starat o drivery, lze hry dobře optimalizovat atd.
  SteamPlay je fajn, pokud a dokud je hra k dispozici pro více platforem. Většinou tomu tak ale není.

 • 28. 12. 2012 20:41

  mattyy1hp (neregistrovaný)

  Ještě k tomu středověkému Linuxu, nemyslel jste spíš Windows? Dávalo by to pak větší smysl, protože:

  - stále trpí viry - což buď jsou zaměstnanci Microsoftu totální idioti, nebo to dělají schválne. Kdyby to zabezpečit chtěli, tak to zabezpečí. I v případě nouze můžou vzít zdrojáky Linuxu a zkopírovat to. Asi nějaká slouva s NSA nebo antivirovými společnostmi.

  - má hodně málo ovladačů v kernelu - vím, že je to asi licencí, ale do jiných moderních OS se nestahují stovky až giga ovladačů třetích stran

  - nestabilní - o tom není co dál říci, každý to ví

  Tyhle tři věci se za posledních několik let vůbec nemění, přitom jsou klíčové. Kde je ten středověký OS tedy?

 • 29. 12. 2012 1:03

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Koukněte se na technickou stránku věci - Linux je počítačový středověk. Nakonec jsem k tomu něco psal, tady i dříve.

  - Windows samozřejmě pořád trpí na malware, ovšem například Android založený na Linuxu také. Proč? 1. Protože SW má díry, a kde jsou díry a psaní malwaru umožňuje zisk (mimo jiné díky dostatečně velké základně uživatelů), tam se prostě malware píše. 2. Protože uživatelé počítačům nerozumí a dělají spoustu věcí, které soudný člověk neudělá.
  - Windows mají spoustu ovladačů už na instalačním médiu. Samozřejmě na distribuční DVD těžko zahrnout ovladače, které ve chvíli vydání SW neexistují (ty jsou pak na DVD s integrovaným service packem). Velikost ovladačů je poměrně malá. Problémem je SW, který výrobci dodávají s HW kvůli vylepšení funkcionality. V balíčku nadepsaném "driver" si nakonec stáhnete vyjma 1MB driveru také 10MB dialogů s lokalizacemi do 50 jazyků, a 100MB "praktických aplikací". Situace na Linuxu je samozřejmě výrazně odlišná. Driverů je pomálu, díky absenci ABI (uživatelé by měli děkovat házením kamenů) jsou specifické pro konkrétní build kernelu, většina ovladačů je generických pro chipset a nikoliv zařízení, tedy nezná specifika daného zařízení, a ještě jsou často zabugované. A k tomu neexistuje opravdu funkční program certifikace HW pro Linux, takže je nákup HW vždy sázkou do loterie.
  - Windows řady NT jsou odjakživa velmi stabilní. Chce to samozřejmě certifikovaný HW a certifikované drivery. Pokud si doma postavíte systém ze šrotu, a přidáte k tomu ještě nepodepsané drivery, tak se pak nedivte.

 • 29. 12. 2012 12:14

  D.A.Tiger

  Je vidět jak skvěle ovládáte reklamní vymývání mozků. Příspěvek o obhajobě Widlí začnete flusancem po Linuxu :-D

  Argumentovat Androidem je takové trochu ... no zvláštní. Na Androidu je Linuxové jen jádro. A zbytek je zpatlanej v Javě. Upřímně to porovnání moc nesedí. Je to asi stejné jak Kdybych porovnával Badu s Widlemi. Co takhle bezpečnost Linuxových serverů a těch co běží na Widlích? Nebo desktopů? Tam už je situace trochu někde jinde... ;)

  Stabilita jakýchkoliv Windows byla odjakživa věc naprosto diskutabilní a hodně záleželo na tom co uživatel s počítačem dělal, jak se o něj staral. Minimálně do XP se kompletně celý systém hezky zanášel balastem, časem fragmentoval (i přes všechny kecy o tom, že ne) NTFS i při téměř poloprázdném disku. Navíc stabilita systému se nejvíc prokáže ve chvíli kdy si jej uživatel pokusí ohnout ku obrazu svému a tady měly widle vždycky co dohánět. (například při odstraňování některých částí integrovaných do systému. Pamatuji třeba na svůj pokus zbavit se kompletně IE v XP, kdy sice IE jsem odstranil, ale Widle v podstatě téměř nefungovaly). Na Linuxu si můžu předělat snad téměř vše, a není to ani zdaleka tak složité jak na Windows. Kolikrát prostě jen stačí odinstalovat jedem balík a nainstalovat druhý.

  Nainstalovat kompl, zakonzervovat jej a pak si honit triko jak je to stabilní, sice zní hezky v reklamě a propagandistických hemzech, ale stabilitě Linuxových systémů se to ani nepřibližovalo ;)

 • 29. 12. 2012 15:23

  Rudolf Klusal

  Zdravím, taktéž se trošku připojím do kotle se svým názorem :-)

  Stabilita) Stabilita serveru mě nezajímá -- stabilita desktopu ano. Steam je "ryze" desktopová věc.

  XP) Tak XP... to už je (naštěstí) minulost. Srovnávat XP s novými verzemi dister je nesmyysl a trošku podfuk. Srovnával bych XP s verzemi dister, když byly XP majoritní (tedy třeba 2007). A tam už situace pro linux není tak přívětivá (resp. pro desktopová distra).

  snadná odinstalace IE atd.) Jasně, to byly ale zase XP. Netvrdím, že ve W7 je to jinak (protože to nevím), ale běžný uživatel tohle prostě nedělá. A upřímně -- balíčkovací systém je super věč, jenže zkusme porovnat systém z pracovního hlediska (tzn. ne, jak se spravuje a instaluje, ale jak se používá, jak vypadá). Prostě ořežme třeba Ubuntu od nějakých balíčků a tak, prostě posaďme před to uživatele, který to nezná. A dopadne to jako v tom testu Unity (někde výše). Uživatele nezajímá,že "si mohou přeinstalovat unity na gnome", uživatele nezajímá, že mají desítky (kvalitních) možností na výběr, uživatele přece zajímá, že sednou před systém, který není intuitivní a nefunguje dle představ. Jasně, že něco se lidi musí doučit, je to přece jen dost jiný systém, ale o tom to není.

  Probgramové vybavení) Tady vítězí jasně lin. distribuce, to bez debat. Ve Widlích se skoro nedá pracovat, protože toho moc neumí a musí se tam všecko doinstalovat z nějakých "stahujů" a tak ;) ;)

  Stabilita lin. systémů) Penetrace stabilních lin. systémů je ale podle mě důsledkem malé penetrace linuxů mezi uživatele, stejně jako neexistence virů, malware atd. Pokud posadíte před linux 90 % populace, včetně těch nevjětších BFU, najdou si (jak bfu tak tvůrci virů) cestu, jak se k lidem dostat. Já nechci křivdit linuxovému desktopu (na serverech je to jasné...), ale obávám se, aby celá bezpečnost linuxu nebyla také jen fantazie, kterou podporuje akorát to, že linux mají hlavně (neříkám jen!) lidé, kteří kompům prostě více rozumí a stejnou míru bezpečnosti prostě mají i na Windowsech, aniž by měli antiviry, stačí jim firewall a mozek. Např. já mám v dualbootu pořád nějaký XP nebo samozřejmě teď už dávno W7, ale nikdy, NIKDY jsem nepotřeboval Antivir a nikdy jsem nepřeinstalovával. Dokážete však vrazit ruku do ohně za BFU, co ani nečte, co píšou při instalaci a s každým programem doinstalujou tunu toolbarů a kravin? Jasně, tohle se z repo nestane, ale kdyby byla 90% penetrace linux. destopu, myslíte si, že by firmy v tom neviděly taky zajímavý prostředek jak se vetřít a za peníz by nabídly firmám, aby to do instalací přidaly, jak je to tady? Já si myslím, že přesně tohle by se stalo.

 • 29. 12. 2012 20:03

  D.A.Tiger

  XP a stabilita)
  "Tak XP... to už je (naštěstí) minulost. Srovnávat XP s novými verzemi dister je nesmyysl a trošku podfuk. Srovnával bych XP s verzemi dister, když byly XP majoritní (tedy třeba 2007). A tam už situace pro linux není tak přívětivá (resp. pro desktopová distra)."

  Ano i ne. Rozhodně ne v tomhle směru, Widle byly odjakživa víceméně stavěny poměrně monoliticky, jako jeden funkční celek a zásah do tohoto celku byl i pro non-BFU koledování o poměrně slušné problémy (nebo reinstalaci). Navíc pan Ophir se odjakživa holebal, že i Widle jde "očesat" (mimochodem, jaksi vždycky opomenul co si pod tímhle slovem máme představit :-D ). Jde (šlo?) ale rozhodně to nebylo nijak jednoduché a o stabilitě nemohlo být ani řeči. V tomto směru už tehdy jasně vedla "středověká" modulární stavba systému, kterou Linux zdědil z unixových systémů. A to jsme jen u odstraňovaní komponent, z Windows. Když si vezmete, že už to byl porod, tak jejich náhrada byla téměř nemožná. Jestli se to už změnilo, tak klobouk dolů, ale trvalo jim to....

  "snadná odinstalace IE atd.) Jasně, to byly ale zase XP. Netvrdím, že ve W7 je to jinak (protože to nevím), ale běžný uživatel tohle prostě nedělá."
  Nedávno se mě jedna kočka (o níž rozhodně nemůžu tvrdit, že by nějak vybočovala z rámce běžného uživatele) ptala, jestli vím na co je ve Windows IE? "No, schválně...", já na to. Prý aby bylo možno hned po instalaci Windows stáhnout a nainstalovat Firefox. Jj běžný uživatel to sice nedělá, ale znám dost takových, který na svém počítači horko těžko trpí každý soft, který se jím zdá být nepotřebný. A nepoužívaný webbrowser je (i podle mě) zbytečný. Možná to nedělají, ale dost jich to řeší. O tom svědčí i množství nejrůznějších návodů a aplikací na netu.

  Uživatelé) Víte, teď se na mě nezlobte, ale každýho kdo si pořídí Linux a myslí si, že má vlastně legální Widle zadara a najivně si myslí, že všechno bude stejný jak ve widlích mám tak trochu za hlupáka. Obávám se, že alespoň podle mě, by průměrně inteligentní člověk mohl trochu předpokládat, že když je to jiný systém, není vyvíjen M$ (až na jeden jaderný modul), může předpokládat, že bude v některých směrech odlišný a bylo by dobré si o něm něco trochu zjistit a nebo počítat s tím, že to bude potřeba. Krásně o tom píšou třeba zde : http://shadow.cz/static/lnw/LNW.htm

  To mě vede ještě k jedné věci. pokud mě paměť neklame tak existovalo několik projektů, které se snažily co nejvíce napodobit chování a vzhled MS desktopu. Co vím ani jeden se nedočkal nějakého většího rozšíření (ale hodně mě teď překvapilo, že třeba Famelix žije, měl jsem ho za dávno mrtví projekt). Řekl bych, že sice komunita (hlavně díky tlakům ze strany KDE, Gnome, Ubuntu) k mé nelibosti přejímá prvky z widloidního přístupu, ale o systém, který by Windows napodoboval nestojí. Konec konců, kde je dneska RactOS? Wipadá to, že mu ani moc nepomohla spolupráce s vývojáři Wine. Nevím, ale kdyby byl o něj větší zájem, možná by byl dneska trochu jinde....

  bezpečnost) Jo, máte pravdu, je to opravdu o tom. Jde jen o to, že linuxové systémy poskytují trochu lepší prostředí (nástroje, možnosti, konfiguraci, filosofií, otevřeností atd, atd) umožňující uživateli mnohem lépe si svůj stroj ohlídat a mít nad ním větší kontrolu a tím pádem i bezpečnější. Ovšem zas na druhou stranu, vyžaduje to jistou dávku aktivity a trochu toho "učení se". Ono, ať se to vezme jak chce, ty poslední dvě věci jsou nutné i na Widlích. Že počítač myslí za uživatele je mýtus, který se snaží M$ propagandisti nabulíkovat lidem, ale skutečnost je jinde. Co mě ale zaráží, že jim to furt někdo žere....

 • 29. 12. 2012 21:11

  Rudolf Klusal

  Zdravím :-)

  ...Nedávno se mě jedna kočka (o níž rozhodně nemůžu tvrdit, že by nějak vybočovala z rámce běžného uživatele) ptala, jestli vím na co je ve Windows IE?...

  Tak jistě, to už se tu můžeme hádat, že jeden udělal tohle, druhý tamto. Vždy se najde někdo, kdo něco udělá jinak, než je řečeno. Nicméně já mluvím o "většině" uživatelů, kteří tohle prostě neřeší.

  ...Víte, teď se na mě nezlobte, ale každýho kdo si pořídí Linux a myslí si, že má vlastně legální Widle zadara a najivně si myslí, že všechno bude stejný jak ve widlích mám tak trochu za hlupáka.

  No, něco v tom smyslu. Akorát nemyslím, že jsou vyloženě hloupí, spíš neznalí. Ale obecně souhlasím.

  ...Jde jen o to, že linuxové systémy poskytují trochu lepší prostředí (nástroje, možnosti, konfiguraci, filosofií, otevřeností atd, atd) umožňující uživateli mnohem lépe si svůj stroj ohlídat a mít nad ním větší kontrolu a tím pádem i bezpečnější.

  Zde prostě nemohu souhlasit s implikací. Sice souhlasím s premisou, ale rozhodně to neimplikuje větší bezpečnost a větší (řekněme třeba) pohodlí uživatelů.
  Mohou mít větší kontrolu, ale nemají. Proč? Protože to NIKDO NEŘEŠÍ :-) Tedy z bfu. Pokud jsem člověk, co se rád hrabe v systému, pak je mi jedno, co používám, mám bezpečné všechno. Pokud jsem BFU, který neví, která bije a hlava-nehlava kliká na všechny bannery slibující prodloužení penisu, potom mi ani konzole s lynxem nepomůže ;)

  ... znám dost takových, který na svém počítači horko těžko trpí každý soft, který se jím zdá být nepotřebný...

  Viz to, co píši výše o výjimkách potvrzující pravidlo. Navíc tohle je přesně to, co by mělo vadit takovým lidem na distrech -- nainstalují systém, který jim nahraje do pc hromadu kravin, které nepotřebují, jako gimp a libreoffice ;)

 • 29. 12. 2012 22:08

  D.A.Tiger

  Také zdravím :)

  "Tak jistě, to už se tu můžeme hádat, že jeden udělal tohle, druhý tamto. Vždy se najde někdo, kdo něco udělá jinak, než je řečeno. Nicméně já mluvím o "většině" uživatelů, kteří tohle prostě neřeší."

  Dobře, nebudem se hádat. :-) Ale určitě se shodneme na tom, že od systému, splňující podmínku vyjádřenou pojmem "stabilita", budeme rozhodně očekávat víc, než že systém se kterým se prakticky nic moc nedělá a do něž se nijak nezasahuje vydrží nějakou dobu běžet aniž by se dostal do havarijního stavu. To je konec konců myšlenka, o kterou mi jde.

  "Akorát nemyslím, že jsou vyloženě hloupí, spíš neznalí."

  Nevím.... rozhodně si pod pojmem BFU nepředstavím naprostého pitomce, ale nejsem si jist jestli se to dá svést na neznalost. Mě to příjde prostě logické. Nějak mi to prostě vyplívá z podstaty věci. Pamatuji, že když jsem si koupil Win95 docela trvalo, než jsem se v nich zorientoval (v té době jsem měl RedHat s Black boxem což bylo naprosto jiné prostředí). A už tehdy mi to přišlo nějak logické... Nevím, fakt nevím...

  "Zde prostě nemohu souhlasit s implikací. Sice souhlasím s premisou, ale rozhodně to neimplikuje větší bezpečnost a větší (řekněme třeba) pohodlí uživatelů."

  Ale já to ani netvrdím, právě naopak. Prostě jen konstatuji to, že Linux nabízí více možností, ale výsledek je silně závislý na uživateli (správci) samotném. Dokonce jdu tak daleko, že tvrdím, že právě laxnost ke které jsou uživatelé na Widlích vychovávaní vedou k tak častým úspěšným průnikům na jejich stroje.

 • 29. 12. 2012 23:13

  Rudolf Klusal

  Ahoj, vezmu zase pár věcí a vypíchnu ;) ;)

  ...Dobře, nebudem se hádat. :-) ...

  Uvítal bych :-D

  ... Ale určitě se shodneme na tom, že od systému, splňující podmínku vyjádřenou pojmem "stabilita", budeme rozhodně očekávat víc, než že systém se kterým se prakticky nic moc nedělá a do něž se nijak nezasahuje vydrží nějakou dobu běžet aniž by se dostal do havarijního stavu. To je konec konců myšlenka, o kterou mi jde...

  Jo, to by šlo ;) ;) Systém, do kterého se nezasahuje (výrazně) by měl vydržet. XPčka tuto moc nesplňují, W7 rozhodně ano, desktopy Linuxu co jsem měl čest používat, tak taktéž. ;) (V současnosti jsem na notebooku na bubu, ale na desktopu jsem míval gentoo a to je radost -- ale to prostě není pro každého :-))

  ...Linux nabízí více možností, ale výsledek je silně závislý na uživateli (správci) samotném...

  Tak jistě ;) Nicméně neřekl bych, že je zde slovo Linux právě to relevantní. Dosadil bych obecně "operační systém".

  ...tvrdím, že právě laxnost ke které jsou uživatelé na Widlích vychovávaní vedou k tak častým úspěšným průnikům na jejich stroje...

  Vytesat do kamene a tím kamenem bouchat do hlav lidí -- amen, přesně tak ;) To tvrdím už dlouhou dobu ;) ;) Myslím tedy "laxnost ==> průniky", ale moc nesouhlasím s tím, že "windows ==> laxnost", já bych spíš řekl "obecně PC a IT výchova ve školách a tak vůbec ==> laxnost" ;) ;) Ale to už je jen slovíčkaření ;) ;)

 • 30. 12. 2012 4:07

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Argumentovat Androidem je zcela na místě. Je to jediná klientská aplikace, ve které Linux nějak uspěl. A je to pěkná ukázka toho, že s rozšířením platformy mezi běžné uživatele později přichází i malware.

  Bezpečnost serverů je obecně lepší než u desktopů, a to na Linuxu i Windows. Mimo jiné proto, že servery ve většině případů spravují kvalifikovaní odborníci. To se o desktopech na Windows ani o Androidu říci nedá. Specifickým problémem Linuxu jsou samozřejmě patlači LAMP aplikací, kteří nikdy neslyšeli o SQL injection, normálních formách, zamykání záznamů apod.

  U každého nezamčeného systému může stabilitu zhoršit zásah uživatele. Windows XP se "zanášely" jen balastem který nainstaloval uživatel, a fragmentace NTFS byla nízká, dokud nedošlo k zaplnění disku nad cca 80%. Na rozdíl od Linuxu ale měly Windows už od verze 2000 vestavěný defrag, a běžel už tehdy i na přimountovaném FS (na NT4 to byla zdarma dostupná utilita).

  Windows se dají ohýbat tak že velmi. Bez rekompilace a podobných opičáren z nich můžete například udělat h@rd re@l-time OS (Interv@lZer0 R7X), můžete customizovat shell (Wind0wBlind5, SkinStudi0), nebo ho úplně nahradit (http://goo.gl/62jH plus i KDE for Windows).

  Zbavil jste se kompletně MSIE, včetně MSHTML (aka Tr1dent HTML Layout Engine)? A věděl jste, že ten MSHTML používá řada aplikací, včetně systému, k zobrazování spousty obsahu, včetně například helpu? Pokud jste nevěděl co odstraňujete, neměl jste to dělat. Pokud jste to věděl, dobře vám tak.

  Ano, na Linuxu můžete například nainstalovat ke Gnome paralelně KDE. Bohužel vás pak bude čekat pěkných pár hodin ruční práce, a minimálně mě se poté nově instalované aplikace objevovaly jen v defaultním shellu. Fakt veliká výhra.

 • 30. 12. 2012 4:09

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ten občasný leetspeak byl (úspěšným) pokusem o obejití té !@#$ kontroly proti spamu.

 • 31. 12. 2012 14:37

  D.A.Tiger

  "Argumentovat Androidem je zcela na místě. Je to jediná klientská aplikace, ve které Linux nějak uspěl. A je to pěkná ukázka toho, že s rozšířením platformy mezi běžné uživatele později přichází i malware."

  Jenže to nemá co společného s Linuxem ani jeho možnostmi, ale s uživateli a jejich přístupem. o tom píšu už mnohem výše a jen opakujete věc, kterou mnoho Linuxářů tvrdí už hodně dlouho.

  Otevřený systém je tak bezpečný, jak schopný je jeho administrátor, nebo uživatel. Uzavřený systém je tak bezpečný, na kolik je schpný jeho uživatel, či administrátor a to celé děleno tím, na kolik to dovolí výrobce tohoto systému.

  "Zbavil jste se kompletně MSIE, včetně MSHTML (aka Tr1dent HTML Layout Engine)? A věděl jste, že ten MSHTML používá řada aplikací, včetně systému, k zobrazování spousty obsahu, včetně například helpu? Pokud jste nevěděl co odstraňujete, neměl jste to dělat. Pokud jste to věděl, dobře vám tak."

  To je naprosto v kontextu stability systému šumák. Důležité je, že systém není schopen na tenhle uživatelův požadavek reagovat, právě proto, že aplikace a systém mají mnohé technologie (a pod) v sobě zadrátovány natvrdo. Tečka.

  "Ano, na Linuxu můžete například nainstalovat ke Gnome paralelně KDE. Bohužel vás pak bude čekat pěkných pár hodin ruční práce, a minimálně mě se poté nově instalované aplikace objevovaly jen v defaultním shellu. Fakt veliká výhra."

  Cože? :-D Mohl by jste to prosím trochu rozvést, asi mi nějak nedochází o čem píšete :) každopádně můžete něco s tím dál dělat. nejde do kytek jako widle ;)

 • 31. 12. 2012 15:46

  Rudolf Klusal

  Zdravím, musím reagovat na:

  ...To je naprosto v kontextu stability systému šumák. Důležité je, že systém není schopen na tenhle uživatelův požadavek reagovat, právě proto, že aplikace a systém mají mnohé technologie (a pod) v sobě zadrátovány natvrdo...

  S tímhle prostě nemůžu zcela souhlasit. Systém má některé věci "neudělatelné" právě proto, aby je někdo nedělal. Pokud má např. automobil svařené některé části, tak jsou svařené ne proto, že by to bylo sešroubovat třeba jednodušší na výměnu, ale právě proto, že se některé věci prostě neoddělitelně do systému "přivaří".

  Stejně tak třeba WP a FS. Prostě pokud by to mělo ohrozit stabilitu systému, raději se na WP zablokuje přístup k FS. Pokud to ničemu jinému nevadí.

  Prostě pokud jsem v Gnome, tak také nebudu odinstalovávat nautilus. Jenže tam snadno můžu. Ale potká mě to, co bych čekal -- celé se to rozsype a gnome vůbec nepůjde spustit. Takže nevím, proč bych měl čekat od IE něco jiného (ano, uvědomuji si, že IE není "E" :-D).

  To, že má spousta aplikací na IE závislost -- to už je věc další, jestli by to nešlo udělat jinak. Ale to není v tento moment relevantní. Přece nemohu vinit IE za to, že si na něm někdo udělá závislost (špatně) a pak když ho odinstaluju, tak že nejdou některé programy třeba.

 • 31. 12. 2012 18:14

  D.A.Tiger

  Není to docela pravda.

  Osobně využívám momentálně XFCE a nechci na svém počítači vidět Thunar. A taky ho tam nemám, místo něj používám Dolphin z KDE4. A XFCE je (už) postavené tak, aby mi to umožnilo. Stejně tak bych asi zuřil, kdybych se rozhodl dát pryč Iceweasel a zjistil, že mi kvůli tomu nefunguje 85% systému.

  Stejné je to s IE. Nevidím jediný důvod, proč bych musel s KDE trpět Konqueror, když používám Operu a přesto zbytek aplikací nemohly využívat KHTML. Ve Wine můžete využívat gecko (a taky nemusíte jej mít vůbec - nepotřebujete-li přístup k webovým stránkám) a nikdo vás přitom nenutí mít nainstalovaný např. Firefox.... Tudíž ano, není to vina IE, že jsou mnohé aplikace a funkce Win na něm závislé, ani vývojářů těch "špatně napsaných aplikací", ale je to vina vývojářů Windows, že špatně navrhli systémové části a volí podobná zvěrstva jako je integrace IE do systému.

  Každopádně, tak jako tak, když odstraníte z Gnome Nautilus, znamená to, že Vám Linux už nebude fungovat? Já bych řekl že ne. A kolik aplikací to z Gnome hned od začátku nerozchodí? Taky jich moc nebude, že ano?

  A o tom to je. Jak jsem psal už víše: Od stabilního systému očekávám VÍC, NEŽ JEN, ŽE nějakou dobu poběží aniž by se dostal do havarijního stavu, když se s ním defacto nic nedělá.... Stabilita systému se totiž nejvíce projeví tehdy, když s ním uživatel pracuje a když si jeho prostředí snaží co nejvíce přihnout ku obrazu svému a v tomto Widle naprosto selhávají :)

 • 31. 12. 2012 18:48

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  1. Minimálně starší verze Firefoxu byly monolit, a Gecko bylo zazděné uvnitř. Když chtěla Gecko používat jiná aplikace, měla ho zvlášť. To se sice nezměnilo, ale alespoň se pánové z Mozzila Foundation po letech naučili rozdělit FF na moduly.
  2. MSIE je jeden malý execubable, který trochu GUI kódu svazuje dohromady Trident (MSHTML), Chakra (JavaScript engine) a další komponenty. Ten vlastní MSIE si klidně odstraňte. Ty knihovny pod ním, jako Trident (MSHTML), používá ale i řada dalších aplikací, takže to nedělejte.
  3. Stabilita systému musí samozřejmě zůstat zachována, i když se systém používá. Naopak nevidím důvod tvrdit, že když si smažete řekněme kdelibs a přestane pak něco fungovat, tak je systém nějak nestabilní. Pokud chcete něco ohýbat, musíte vědět, jak na to. Když to nevíte, je to problém váš, a nikoliv problém systému.

 • 31. 12. 2012 19:06

  D.A.Tiger

  1. Jj to je pravda. Zas na druhou stranu... Je poměrně ostuda, že Unix něco takového zná už od pravěku, Linux se tím řídí od svého vzniku, Mozzila se to před léty naučila a MS s tím má pořád problémy (i když přiznávám, že ke mě došli zvěsti o tom, že se alespoň v některých ohledech snad blízká na lepší časy - pokud to nesprasý jako obvykle, viz oddělený grafický subsystém)

  2. Samozřejmě. :-D Žel bohu tak jednoduché to prostě není (nebylo)

  3. To je pravda. Zas na druhou stranu odstraněním Konqueroru nedojde nezvratnému poškození kdelibs.

 • 31. 12. 2012 19:54

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  1. MS s tím má problém? Windows i většina aplikací jsou poskládané z COM komponent jako z lega. Unixy používaly hromadu knihoven, což byl pra-základ komponentového systému, ale nebylo to zrovna dvakrát flexibilní. Zrovna MSIE je silně komponentový.
  2. Pokud někdo odstraní sdílené komponenty používané MSIE, tak to holt jednoduché není.
  3. Když ale odstraníte Konqueror "kompletně" včetně sdílených komponent, které používají i další aplikace, asi se také dočkáte překvápka :)

 • 1. 1. 2013 4:17

  Rudolf Klusal

  Dobrá ;) Já už k tomu napsal svoje, ale rozumím ;)

  Jak říkám -- to, že to tak windows dělají, tak to tak dělají. To je jejich věc, pokud jim to lidi kupují, nemají důvod toto měnit. ;)

 • 31. 12. 2012 18:34

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ano, šíření malware záleží hlavně na rozšíření SW, na uživatelích, a na tom co jim dovolíte spáchat. Na om se shodneme. Nicméně téma otevřel ten člověk, co psal '[Windows] stále trpí viry - což buď jsou zaměstnanci Microsoftu totální idioti, nebo to dělají schválne'.

  V kontextu stability systému jste odstranil prostým smazáním jednu ze součástí systému, a "kupodivu" pak přestaly fungovat věci, které jsou na ní závislé. Mohl jste smazat ikonu MSIE, klidně i ten executable (ve Windows 7 to lze udělat z dialogu Turn Windows Features on or off), ale mazat MSHTML je velký omyl. Nakonec když si "kompletně odstraníte KDE" včetně smazání kdelibs, také tím rozbijete spoustu aplikací.

  Nejde o to, že s tím můžete dát něco dělat. To můžete i ve Windows. Problém je v tom, že s tím *musíte* něco dělat. Například když nainstalujete balíček z repozitáře (tj. máte to štěstí že má balíček popis, a máte to štěstí že se vůbec nějak projeví ve Start Menu), tak se aplikace objeví jen v defaultním shellu vašeho distra. Pokud jste ten shell odstranil, a místo něj jedete třeba icewm nebo fluxbox, tak se vám v něm nainstalovaná aplikace vůbec neobjeví.
  Ještě praktičtěji: balíček určený pro distro stavěné na KDE zapíše menu item to /usr/share/applnk, a je vidět jen z KDE. Balíček určený pro Gnome zapíše menu item do /usr/share/gno­me/apps, a je vidět jen z Gnome. Je velmi vtipné to pak ručně dávat dohromady.
  Od jisté verze KDE a Gnome se menu ukládají v tuším v /etc/xdg/menus a /usr/share/ap­plications, takže alespoň vidíte v obou prostředích tytéž aplikace - pokud jsou změny v těch XML souborech reflektované v KSycoca (protože textové konfiguráky jsou tak nebetyčně skvělé, že je KDE z důvodu výkonu mirroruje v binární formě, a Gnome dělá v podstatě totéž). Nicméně když používáte fvwm2 nebo fluxbox, nainstalovaný balíček se vám do menu sám nedostane.

 • 31. 12. 2012 19:15

  D.A.Tiger

  "Ano, šíření malware záleží hlavně na rozšíření SW, na uživatelích, a na tom co jim dovolíte spáchat. Na om se shodneme. Nicméně téma otevřel ten člověk, co psal '[Windows] stále trpí viry - což buď jsou zaměstnanci Microsoftu totální idioti, nebo to dělají schválne'."

  Shodnem a tohle vám neberu. Ale rozhodně použít jako příklad Android je divné, protože tohle není typický Linuxový systém. Všechno tam obstarává Java a jvm jede na Linuxu. Což je bohužel ta chyba, protože vrstvy na tím jádrem osobně považuji za ideální semeniště pro malware. A co s tím potom nadělá to jádro, když skořápka je už teď děravá a zkažená??? Kolik malware jste zaznamenal na takový Ubuntu (jen pro zajímavost)?

  "Ještě praktičtěji: balíček určený pro distro stavěné na KDE zapíše menu item to /usr/share/applnk, a je vidět jen z KDE. Balíček určený pro Gnome zapíše menu item do /usr/share/gno­me/apps, a je vidět jen z Gnome. Je velmi vtipné to pak ručně dávat dohromady."
  Jo takhle. Jo s tím souhlasím, a taky na to nadávám, ale to je bordel mezi těmi danými projekty.

 • 31. 12. 2012 20:07

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Kernel většinou nebývá až tak velký problém. Daleko větší problém je v userlandu. Tam je totiž potřeba překlenout tu obrovskou propast mezi primitivními funkcemi v C/C++ a laickým uživatelem. Mnoho vrstev kódu, obrovská spousta funkcionality, a s tím související chyby.
  Malware pro Unbuntu je dost neobvyklá věc. Důvodem je ale spíš malé rozšíření Ubuntu, protože děr je v Ubuntu (přesto že není atraktivní cíl pro jejich hledání) celkem dost.

  Přeji vám mnoho štěstí a úspěchů v roce 2013, a odcházím pařit :D

 • 1. 1. 2013 4:19

  Rudolf Klusal

  Ano, je to bohužel tak. Ale já jsem optimista a věřím, že existuje nějaké možné sjednocení dister a programů, takže to bude fakt nezávislé na Gnome nebo KDE třeba, ale pokud nainstaluju program, vytvoří se někde nějaký link, který budou číst všechny správci oken a pak to tam bude. Ale zatím to tak fakt není.

  Ale věřím, že bude ;)

 • 1. 1. 2013 4:44

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Doporučení opendesktop.org Desktop Menu Specification je tu minimálně od roku 2004. Co soudruzi z NDR udělali za těch 9 let špatně? :)

 • 29. 12. 2012 7:59

  Franta <xkucf03/> (neregistrovaný)

  Ad „Přece jen "předinstalovaný widle" nejsou až tak špatný nápad (pro některé lidi, kteří to nechtějí řešit, prostě koupí ntb a mají)“

  To ale platí obecně pro jakýkoli předinstalovaný (a otestovaný s daným HW) operační systém. Uživatel nepotřebuje Windows, on potřebuje fungující celek, který dal někdo dohromady, vybral součástky a nakonfiguroval systém a základní prostředí.

 • 29. 12. 2012 15:10

  Rudolf Klusal

  Ano, potřebuje fungující celek ;) Ale pro BFU si nejsem jist, že je to správná cesta, 2 hodiny se v tom bude hrabat a zkoušet nainstalovat toolary do exploreru a pak to přeinstaluje kradenýma widlema :-D

 • 4. 1. 2013 14:56

  andrej (neregistrovaný)

  to repo uz nejaky cas nezije
  nasiel som http://software.opensuse.org/package/steam na suse, ale ich verzia pre fedora16 je totozna (az na jednu libku) s verziou pre fedora17 a ma v zavislostiach verziu glibc ktora nie je na fedora16 dostupna.
  na fedora17 by to z toho suse repozitara ist mohlo.

 • 7. 1. 2013 11:07

  Andrej Kvasnica

  Na F17-64 to mám rozchodené. Steam RPMka majú nekompletné závislosti - asi to niekto testoval len na 32-bit systéme.

  V krátkosti - treba stiahnuť
  http://download.opensuse.org/repositories/games/Fedora_17/x86_64/steam-1.0.0.18-1.1.x86_64.rpm
  resp.
  http://download.opensuse.org/repositories/games/Fedora_17/i686/steam-1.0.0.18-1.1.i686.rpm
  a nainštalovať spolu so zabudnutými závislosťami:

  yum install openal-soft.i686 mesa-libGL.i686
  yum localinstall steam-1.0.0.18-1.1.*.rpm

  Po spustení sa steam po sieti updatne (stiahne ešte cca 140MB), čo trvá aj na rýchlej sieti pekelne dlho. Mne to niekoľkokrát spadlo, ale po reštarte steamu pokračuje viac-menej tam kde skončil. Po update už len potvrdenie EULA a steam beží.

 • 29. 12. 2012 11:57

  Petr (neregistrovaný)

  Dělám něco špatně? Mám Steam nainstalovaný z AURu a jediná hra pro Linux, kterou mám dostupnou je Team Fortress 2 Beta. Dokonce ani, když jsem chtěl naimportovat nějaké hry, které jsem koupil v Humble Bundle, tak u nich mi to říká, že pro mojí platformu nejsou dostupné (Bastion např.)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.