Hlavní navigace

Subpixel sampling nejen v Linksu

31. 10. 2006

Sdílet

Jak funguje optimalizace pro LCD je názorně vidět na jednoduchém příkladu. Jedná se o výňatek z patentu na koaxiální kabel. Pokud je LCD optimalizace a fullscreen v prohlížeči Links zapnutá, obrázek se zmenší a jemné čárky v kresbě napravo jsou ostré a duhové. Pokud se LCD optimalizace vypne, čárky jsou rozmazané a šedivé. Ve skutečnosti (vypneme-li fullscreen), jsou čárky černé.

Tato optimalizace je dnes už běžná ve fontovém subsystému X Window a Microsoft Windows, kde se používá pro zostření písma. Říká se jí také subpixel sampling. Barevné artefakty jsou nevyhnutelným důsledkem principu algoritmu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 10. 2006 14:17

    repulsive (neregistrovaný)
    Tak tuto novou vlastnost vítám, ikdyž ji nepoužívám, protože barevné okraje černého textu vnímám rušivě a jako degradaci. Používání subpixelově vyhlazených obrázků natvrdo v grafice na webu nebo dokonce v tisku (i s tím se lze setkat) je už vyložené zvěrstvo.
  • 31. 10. 2006 17:19

    petr_p (neregistrovaný)
    To bude tim, ze subpixel anti-aliasing je zavisly na zarizeni a take na umisteni na tomto zarizeni. Obrazky ktere jsou takto nadvzorkovane, vypadaji jako kdybych na ne koukal pres cocku s velmi silnou chromatickou vadou :)
  • 31. 10. 2006 17:36

    repulsive (neregistrovaný)
    Ono to vypadá hnusně i při správném nastavení, na LCD.
    To, že je na webu obrázek zprzněný subpixelovým antialiasingem (často grafy a podobně), je podle mě většinou tím, že obrázek je pořízen screenshotem z nějakého programu při zapnutém ClearType.
  • 31. 10. 2006 14:41

    bez přezdívky
    Predpokladam, ze se zde hovori o tom stejnem jako v pripade KDE Subpixel hinting a v pripade Windows ClearType. To uz mam 3 terminy, cert aby se v tom vyznal :-)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Karel Kulhavý vystudoval operační systémy, sítě a překladače na MFF UK a je autorem optického pojítka Twibright Ronja a spoluautorem textového a grafického webového prohlížeče Twibright Links.