Hlavní navigace

Tažení proti Microsoftu na windows7sins.org

27. 8. 2009

Sdílet

Microsoft se svým monopolem leží v žaludku nejednoho člověka z Free Software Foundation a samozřejmě také z celé linuxové komunity. Proto se FSF rozhodla vypustit web, který světu náležitě sdělí, co si o Microsoftu myslí. Web najdete na adrese windows7sins.org s titulkem „Hříchy Windows 7“. Jde o kampaň proti monopolu a proprietárnímu softwaru.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 8. 2009 20:54

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    FSF je politická organizace, propagující (nejen softwarový) komunismus. Jejich argumenty jsou částečně fakticky nesprávné, ale hlavně jsou podané přes brýle jejich naprosto zvráceného komunistického vidění světa. Dál ty konkrétní věci nemá smysl komentovat.

  • 27. 8. 2009 12:18

    steve (neregistrovaný)

    1) muze MS za to, ze pouze na platformu Windows existuji dostatecne vyladene, funkci aplikace? … specializovane a podobne… samozrejme v OSS svete je spousta programu urcenych pro vyuku, bohuzel obcas stoji za backoru – a to je smutny fakt. kantor / skola proste neprejdou na Linux (ktery je „zadarmo“) jen kvuli jedne aplikaci. pro prechod je potreba mit v podstate vse co skola pouziva / potrebuje kompatibilni, prenosne, nebo dostatecnou alternativu.

    2) chranit komercni produkt pred rozkradanim je snad bezne… je to jako stezovat si, ze maji v supermarketu videokameru. a ze program smejdi po disku a stoura se v datech uzivatele – je proto nejaky dukaz?

    3) otazka je, zda-li by lide pocitac bez OS kupovali. precejen, lide, kteri si poradi s linuxem a podobne je minimum. toto neni chyba MS, ale MS-vyrobcu-prodejcu-poptavky … cili ponekud neresitelne. az bude vetsi poptavka po pocitacich bez OEM Windows, urcite se to zmeni. nebo by libo regulaci trhu? ostatne i dnes si lze vydupat pocitac bez OEM windows – ano, stoji to sice namahu, ale jde to.

    4) ukonceni podpory stareho SW neni nic vyjmecneho ani ve svete OSS. napriklad linuxove distribuce maji o mnoho let nizsi support nez maji Windows… a kdyby se firma, ktera je ziva z vyvoje aplikaci, musela starat i o 10 let stare programy, to by se vyvoj programu velice prodrazil – a pak by zadne Office nestaly par tisic, ale treba desitky.

    5) …

    6) …

    7) bohuzel je to nestastny koncept uzivatelskch prav, ktery je proste hluboce zakorenen na teto platforme. problem vidim i v tom, stezovat si, ze Windows jsou uzavrene. kdyz si koupim nove auto, do motoru se nepodivam – vyrobce vse zaridi tak, aby se clovek proste nemel sanci v necem hrabat. Windows jsou komercnim produktem, a ackoliv EULA je opravdu sporna, precejen pro prodejce vyplyvaji nejake povinosti. v momente, kdyby si kazdy uzivatel mohl v systemu udelat co chctel, kde bychom byli?

    … takze ackoliv uzivatel linuxu, tenhle web opravdu nechapu, a souhlasim jen s body 5 a 6…

    a mozna si tohoto vsimne nejaky BFU, a bude si klast otazky… a treba se odhodla, ze si stahne Ubuntu a nainstaluje si ho… pri prvnim problemu se nase*e a uz se Linuxu ani nedotkne – vzdyt mu vsichni rikali, jak je to bajecne, ze je to raj na zemi…

  • 27. 8. 2009 12:35

    . (neregistrovaný)

    v momente, kdyby si kazdy uzivatel mohl v systemu udelat co chctel, kde bychom byli?

    Snad staci jenom tahle veta na pochopeni celeho prispevku, protoze se nese v podobnem, ne-li stejnem duchu …

    Byli by jsme tam, kde by vsichni meli byt. Ve svete, kdy se uprednostnuje inteligence a rozum pred konzumem a lzi vydlabanych panu v saku … tam by jsme byli. Vim ze pro Vas i pro spoustu dalsich lidi je to tezke pochopit …

  • 27. 8. 2009 12:48

    steve (neregistrovaný)

    ocividne je slozite pochopit, ze jsou lide, kteri pocitacum vubec nerozumi (jako nerozumi treba autum) a pokud by zde byla ta moznost, vubec by nevahali se pak v necem vrtat. co by vzniklo? spousta kricicich uzivatelu, kteri si vlastni vinou neco pokazi v systemu (nebo aute). pro prodejce nejakeho produktu je samozrejme mnohem vyhodnejsi produkt uzavrit, aby nemusel resit tisice zadosti uzivatelu o pomoc.

    svoboda je hezka, to ano, ale ma sva uskali. (to je videt treba v politice, kdyz nevzdelani lide voli ty, kteri slibi vice pecenych holubu do chrtanu). neni proste mozne, aby byli vsichni IT experti, jako Vy.

    mimochodem, jaktoze Applu podobne chovani prochazi bez sebemensiho povsimnuti?

  • 27. 8. 2009 13:09

    . (neregistrovaný)

    Tezke to neni az do urcite chvile. Viz. situace u nas doma: vsichni 4 mame vlastne ntb a vsichni 4 jedeme na ruznym linuxovych distrech. Pokud me nekdo z nich pozada o zapojeni a zprovozneni webkamery nebo jineho kusu HW, tak pokazde svorne prijdu a ani jim nevysvetluju, co ze to tam vlastne delam. Tohle u BFU cenu nema. Ale pokud me uz po 5. zavolaji, ze potrebuji pomoct s ulozenim souboru, ze jim z toho vylejza nejakej o de ef a ne ten doc, na kterej sem zvyklej a ja jim pokazdy musim vysvetlit, rozdil mezi formaty a v ukladacim dialogu ukazovat, kde zmeni typ souboru, tak je to na bednu a je neco spatne. A to spatne je v tom, ze ve skolach se uci, ze kliknou na ulozit, vyleze jim z toho neco (pokud vim, tak na Windows v defaultu neni ani zobrazovani pripon souboru) co se jmenuje „Cenik sluzeb“, tak neni divu, ze nic netusi o tom, jak se ten souboru uklada a ze ma nejakou koncovku. A tohle je spatne …

    Pokud je mi znamo, v autoskolach se porad delaji zkousky z techniky vozidla. A to ze instruktor to odflakne a neukaze jim poradne co je co a co se kde deje, je chyba na strasne ucitele. Pokud nekdo nevi, jak funguje zataceni v aute, je opet neco spatne. Nejedna se o nic extra sloziteho, co by nemohl vedet kazdy. Nikdo nechce, aby lide dokonale znali jak funguje prime vstrikovani nebo si umeli sestrojit vlastni motor. To nikdo netvrdi … ale obecny prehled je dulezity (to v kazdem oboru, kazdy by mel vedet, kde se nachazi hypotalamus nebo ze delfin skakavy je savec … )

    Ano, to mate pravdu. Svoboda ma sva uskali. Je fakt, ze nekdy clovek zatouzi po diktature, protoze ty blbosti, co se dokazou lidem dostat z pusy az zaboli.

    Applu to prochazi z toho duvodu, ze nema ani zdaleko takovy podil jako MS. Pokud by ten podil mel, byla by situace stejna, jen s jinym jmenem. Nejde o to ktera spolecnost to dela, ale CO dela, JAK to dela a v JAKE MIRE to dela. Navic Apple se chovam k OSS rekneme, vic pratelsky …

  • 27. 8. 2009 13:09

    BlackRider

    A proto mame miliony rozvrtanych a botnety asimilovanych Windows :D.

    Apple prodava svuj vlastni HW. Nenuti ostatni vyrobce, aby prodavali jeho system. Krome toho je, co se trzniho podily tyce, trochu jinde.

  • 27. 8. 2009 13:13

    bender (neregistrovaný)

    Idiotovi řidičák taky nevydáte. To že řídím auto neznamená že se můžu hrabat v motoru když tomu nerozumím. Když to udělám musím počítat s následky.

    BTW: Apple s jeho chováním a politikou je u mě to samé co Microsoft

  • 27. 8. 2009 13:15

    Přezdívka? To jsou ale novinky.

    Apple si může zavřít co bude chtít, kdy bude chtít. Na***e tím jenom ty lidi, kteří si už od Applu něco nakoupili a musí to používat. Pokud M$ zavře formát dokumentu a procpe jej kde může, odnesou to pouze lidé, kteří si od M$ nic nekoupili a jsou spokojeni s otevřenou alternativou. V tom je pointa monopolu.

  • 28. 8. 2009 9:24

    Přezdívka? To jsou ale novinky.

    Například jsem byl nucen naučit se programovat grafické C++ v Borlandu a ten jsem v Linuxu nerozběhl (možná se to někomu jinému povedlo). Mohl jsem sice učiteli projekt odevzdat v Javě, jenže by to znamenalo samostudium. Z dřívějších zkušeností vím, že čim víc problémů bude mít učitel s kontrolou a čim víc projevím svoji vlastní vůli, tím horší mi dá známku. Obzvláště když byly projekty zaměřené na použití konkrétní třídy z Borland knihovny. Už jsem takhle bojoval v případě ANSI C++ za Linux/g++ namísto Visual Studia. I když je výsledek stejný (odevzdával se jeden jediný .cpp zdroják), našla se velká spousta problémů. Samozřejmě pokud je výuka něčeho, tak bych neměl rýpat a prostě se to učit, stejně jako nemůžu rýpat o hodinách literatury. Kvůli domácím úkolům musím doma použít něco od M$.

    To, že M$ nechal všem počítačovým třídám volné MSDNA za jednorázovou částku od školy mě zachránilo před placením/kradením WIN, ale zároveň mi to přijde jako násilné protlačení ke všem studentům. Samozřejmě, že moderní „klikač programátor“ potom nebude chtít mít nic společného s ničím jiným než s Win, Visual Studiem atd.

    Tohle by se tu dalo rozvádět do nekonečna. Takových příkladů je jistě nespočet. Třeba celá Jižní Korea.

  • 28. 8. 2009 13:30

    bez přezdívky

    Nehnevaj sa, ale to, že chceš mať ukončené vysokoškolské vzdelanie a teda lepší plat a lepšie žiť možno ťažko označiť za „byť nútený“. Štúdium si si vybral sám, nikto ťa do toho nenútil, vybral si si slobodne. O nejakom násilnom pretlačovaní nemôže byť ani reči – tak isto môže ktorýkoľvek vyznávač non-MS produktov prísť do školy a ponúknuť im podporu open source systémov.

    Taktieť je veľmi bláhové myslieť si, že keby tu nebolo Visual Studio, že by všetci programátori programovali v ANSI C++ na linuxe. A že klikači nechcú nič iné než MS? No a, je to ich slobodná voľba, rovnako ako tvoja, ak si vyberieš Linux.

  • 27. 8. 2009 13:50

    přezdívka je povinná (neregistrovaný)

    ad 1, 3 – muze za to monopolni postaveni microsoftu… kdyby nikdo nemel monopol, takova situace by neexistovala.

  • 27. 8. 2009 14:22

    bez přezdívky

    proti 1bodu sa velmi namietat neda, to iste moze robit kazda firma, podporovat skolstvo a snazit sa o pretlacenie svojho softveru do ucebnych osnov. moze ale neuspeje pokial nema prakticky monopol alebo dostatok financnych zdrojov na „presadenie“ produktov v skolstve ;) a to microsoft dnes ma.

    2)vo svojom prispevku si spomenul aj beznuch uzivatelov. co dokaze nastvat viac ako kupa dvd v inom regione (napriklad ako darcek) ale doma si to neprehras? zaplatis sa hudobnu skladbu oblubeneho interpreta ale mas smolu a kvoli drm ju neprehras?

    3)je to omielane dookola ale ak sa niekto niekedy pokusal kupit iny nez low-end notebook bez os od microsoftu urcite vie na co myslim. je to prakticky nemozne a to aj v pripade, ze mas kupenu krabicovu verziu toho isteho systemu. ms svojou politikou tlaci vyrobcov k tomu aby nedodavali stroje bez ich os, znova vdaka monopolu si to moze dovolit a vyrobcovia ani nepipnu, co ak nahodou by im ms zvysil ceny?

    4) tvoj priklad trocha odbaca od bodu 4 zo stranky ale skusim to. ak chces pouzivat softver za ktory si zaplatil (alebo za jeho licenciu) ako je mozne ze ho nemozes pouzivat kym to ty sam ako zakaznik chces? teoreticky si dnes mozes zaplatit inu firmu ktora pre teba bude tento softver udrziavat. to ovsem nejde bez toho aby si mal zdrojove kody. dostanes ich od ms? nie, dostanes len pravo po urcitu dobu pouzivat ich softver. osobne si myslim, ze zakaznik co za toto pravo zaplati je bud hlupak alebo zufalec.

    5)k bodu o standardoch sa snad ani netreba vyjadrovat :D od zaciatku ms prichadzal s kadejakymi proprietarnymi „vylepseniami“ standardizovanych protokolov, postupne zacal prinasat vlastne standardy, ktore ani sam nie je schopny dodrziavat medzi roznymi verziami vlastneho softveru.

    6)vendor lock-in? priznam sa, ze microsoft je prva firma ktora ma napadne ked toto slovo pocujem a tiez sa priznam, ze ma nenapada vela technologii s ktorymi dokazu ine spolocnosti okrem ms spolupracovat, pripadne naopak.

    7)nevyjadrujem sa, nedokazem posudit. ale v principe, vsetko co je uzavrete a komunikuje s niecim mimo tvojho dosahu moze zistovat a vynasat informacie.

  • 27. 8. 2009 21:14

    008 (neregistrovaný)

    ad 1) S tím školstvím je to pěkná blbost. Priklad: na katedre, kde jsem pusobil, byly nasazeny do novych a rekonstruovanych uceben pouze PC s Red Hatem na kterych bezel Matlab a OO. Primarne urcene na modelovani v Matlabu, zcela stabilni a bezproblemove. Vsechny servery na katedre bezi pod nekterou distribuci Linux (jo, jeden vlastne pod HP Unix ;-) To, ze si nekteri pracovnici dali na PC Wokna, ve kterych maji MS Word a IE je zpusobeno „strachem“ starsi generace z „toho“ Linuxu… potom nevi, jak maji vytvorit PDF a chteji kupovat Acrobat :-)) Zaver: je mnoho (ne-li temer vsechny) aplikaci ve skolstvi, kde se pouziva velice uzky profil softwarového vybavení a z něho většina existuje pod Linux nebo je tam adekvátní náhrada. Školství je moooc špatný příklad. Jiná situace je ve firmách. Mám na mysli tam, kde používají PC na něco jiného, než je Word a mail. Někdy se nelze vyhnout MS produktům kvůli přání zákazníků (vývojová prostředí apod.), jindy je pořeba používat různé jednoúčelové aplikace nebo i celé systémy, které výrobce „bohužel“ posadil na Windows server… Ale asi mnoho firem by se divilo zefektivnění práce svých zaměstnanců, kdyby měli na PC Linux (oni by totiž neuměli/nemohli nainstalovat všechnu tu zbytečnou havěť typu hry, IM apod.)

  • 27. 8. 2009 21:23

    . (neregistrovaný)

    +1

    Ono zase je rozdil mezi VS a SS … na SS je prave situace celkem strasna, skoly hromadne nakupovaly XP ale maji stary HW a na novy HW nemaji … takze ja si myslim, ze financni situace je popostouchne k prechodu na GNU/Linux. Protoze na vyuku „word + excel“ maji dostatecne kvalitni prostredi a pochybuju, ze vetsina skol dela ve Visual Studiu a v C# :)

  • 27. 8. 2009 12:45

    clen (neregistrovaný)

    Pripadam si ako clen linuxovej komunity, s linuxom sa kamaradim uz niekolko rokov, ale MS mi v zaludku nelezi. V zaludku mi lezia ludia, ktori maju klapky na ociach a vidia len MS.

  • 27. 8. 2009 14:14

    bez přezdívky

    Standards are important. With standards, users of various computing platforms can share information. It also removes users from the barrier of vendor lock-in. This is most prevalent in the area of Office documents, where entire governments, at both a state and national level, have made decisions based on the future proofing of their information.

    Errors found while checking this document as HTML 4.01 Strict! Result: 7 Errors, 4 warning(s)

    Úsměvné :)

  • 27. 8. 2009 16:57

    ferenc (neregistrovaný)

    „Monopolies are characterized by a lack of economic competition for the good or service that they provide and a lack of viable substitute goods.“ wiki. Linux podla vas nie je dostatocna nahrada (substitute goods)? Tak potom ho nepropagujte ludom, ze ho maju pouzivat miesto Win. Ak je, tak MS nema monopol, lebo mozete pouzivat Linux…

  • 27. 8. 2009 21:53

    bender (neregistrovaný)

    Až na ty tisíckrát omýlané formáty to monopol není, ale kdo by se jimi zabýval, vždyť je to jen drobný detail :-)

  • 27. 8. 2009 20:10

    anonymous (neregistrovaný)

    Because Microsoft's sof­tware is proprietary, it is incompatible with education. Users are simply passive consumers in their interactions with Windows.They are legally forbidden from adapting the software to solve a particular problem, or from satisfying an intellectual curiosity by examining its source code.

    Njn, už ani nepamatuju, jak dlouho nepoužívám MHD na cesty do školy. Od té doby, co pokryli dopravní prostředky kapotami, nevidím na motor, a tak je tu šance, že bez mého tweakování nejezdí tak úsporně, a tak zaplatím za jízdenku víc. Ke všemu je to tak strašně pohodlné, že v nich můžu zaspat, a nemůžu kecat řidiči do řízení, aby mě zavezl nejkratší cestou. Prostě naprosto nevhodné pro cesty do školy, a tak jezdím na kole nebo chodím pěšky.

  • 27. 8. 2009 21:31

    bez přezdívky

    cesta do skoly autobusom je zly priklad, velmi zly. napriklad na zakladnej/strednej skole sa mas naucit ako veci funguju, princip prace s nejakym typom softveru, nie skoncit ako cvicena opica a zmeraviet ked nevidis ikonku na mieste kde bola v starsej verzii.
    preto si myslim ze by si mal do skoly chodit na aute s manualnou prevodovkou, najlepsie na niecom ojazdenom, aby si sa o tom motore aj nieco naucil ked ti to prestane, nie sa len vozit autobusom ;)

  • 27. 8. 2009 21:27

    Milan (neregistrovaný)

    Neschopnost, z toho pramenící závist a nenávist k Microsoftu. Microsoft je velký, schopný, umí programovat, orientace na zákazníka, umí prodávat. Stallman @ Co. umí …! Nemáme kozu, tak ať chcípne i sousedovi… Největší problém opensource je totalitní sektářská FSF.

  • 27. 8. 2009 21:58

    jvyb (neregistrovaný)

    Nejsem zadny zasadni odpurce MS, ale velebit ho takhle, to jste krapet prehnal, ne? Jak se napriklad na Viste projevilo, ze „Microsoft je velký, schopný, umí programovat, orientace na zákazníka, umí prodávat“? Akcie MS za poslednich pet let (bavim se o dobe pred krizi) stagnovaly. Vetsina zisku MS je stale tvorena Windows a Office. Drtiva vetsina ostatnich projektu uz byla ukoncena nebo je ztratova. Za poslednich deset let MS vyslovene zklamal. Fenomen jmenem internet napriklad uplne prospal a jmeno Google je toho svedkem.

  • 28. 8. 2009 20:22

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Věšina zisku MS je tvořena Windows a Office proto, že se jich prodá nejvíc. Takových SQL Serverů nebo Exchange serverů se prodá pochopitelně daleko menší počet kusů. Přestou jsou MS SQL Server, Exchange server, MS Project a další produkty velmi úspěšné. Že by byla vetsina ostatnich projektu uz byla ukoncena nebo je ztratova, to jsem si nevšiml. Vydělává dokonce i XBox, na rozdíl od Playstation. Dlouhodobě prodělává jen Online Services Division, ovšem to si MS zatím může dovolit. Když má k dispozici desítky miliard dolarů, může klidně investovat. Utíkat teď z boje o online trh by pro MS bylo velmi předčasné a špatné.

    špatná investice vypadá úplně jinak. Třeba tak, že Sun Microsystems koupil za absurdně přemrštěnou částku MySQL AG, i když návratnost investice byla díky open source povaze MySQL prakticky vyloučená.

  • 30. 8. 2009 12:05

    jv (neregistrovaný)

    „Takových SQL Serverů nebo Exchange serverů se prodá pochopitelně daleko menší počet kusů. Přestou jsou MS SQL Server, Exchange server, MS Project a další produkty velmi úspěšné.“ Podla coho sa meria ‚uspesnost‘ projektov? Podla mna schopnostou dobyt trh a udrzat sa na nom niekolko rokov. V tomto smere vsak naozaj MS vo viacerych smeroch zaspal. Prikladom je MS Win Mobile a internetovy SW. Co sa tyka MS SQL Server, tak tam MS si dobyl svoje miesto (17% podiel) a mozno povedat, ze uz dlho zostava na rovnakej pozicii. Jednoducho, MS ma dominantne postavenie len v desktopovych OS. Tie su zatial velmi pouzivane, to je pravda. Lenze trh IT uz nie je len o desktopovych pocitacoch ako tomu bolo v 80 – 90 rokoch. Postupne sa objavuju nove oblasti, v ktorych MS tych 90% nevlastni a to sa mu zrejme stane osudnym, napriek celkom fajn technologiam ako .NET atd. Trh enterprise aplikacii uz vsak bol obsadeny Javou a teraz MS zistuje, ze dobyt ho nie je lahke a znamena velke investicie (vid Bing). Prijmy zacali MS podla poslednych vysledkov klesat a oblasti, kde treba investovat, je stale viac a viac…

  • 30. 8. 2009 19:54

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Za úspěšnost můžeme pokládat podíl na trhu. Například MS Exchange mezi lety 2000 a 2009 zvýšil podíl ze 46% na 60%, zatím co IBM (Lotus Notes a IBM Lotus Workspace) spadly z 50% na 22%. MS SQL Server má na Windows přes 50% a je tam nejsilnějším hráčem. Na všech platfromách má pravda asi jen okolo 20%, což má dva důvody: 1) licence MS SQL Serveru jsou levnější, což snižuje tržní podíl (ten se měří v tržbách); 2) MS SQL Server není k dispozici pro platformu UNIX. V obou případech jde ale o velmi dobrá čísla. Například MySQL má na trhu RDBMS podíl v desetinách procenta.
    Windows Mobile jsou na třetím místě s 12.4%. Ovšem na prvním místě je Symbian se 47.1%, přitom telefony s ním lze za smartphone považovat jen s nadsázkou. U WM podle mě MS použil špatný obchodní model. HW vyrábí partneři, a ti provádějí i nasazení WM. Bohužel partneři jsou banda prasat, takže některé telefony po koupi prakticky nelze používat. Důvodem jsou špatné drivery, aplikace od výrobce telefonu s hromadami resource leaků, nevhodná konstrukce HW atd. MS měl buď udělat pro partnery přísný certifikační program, nebo si nechat vyrábět HW na zakázku (jako třeba Apple). Navíc si přiznejme, že interface Windows Mobile chtěl dávno výraznou změnu. Ale podle některých spekulací budou Windows Mobile 7 velkou změnou, tak uvidíme.
    Java rozhodně neobsadila trh s enterprise aplikacemi. Java totiž není enterprise aplikace, a omezené nasazení Javy n aunixových serverech je naopak jejím posledním útočištěm. Java totiž projela boj o desktopové aplikace, applety, i Network Computer (JavaStation odpočívají na skládkách). Navíc MS může být z hlediska tržeb úplně jedno, jestli na jeho Windows poběží aplikace v .NETu nebo v Javě, protože za to ani v jednom případě nedostane ani dolar. U browserů je to dost podobné.

    Proč by se mělo MS stát osudným, že v té které oblasti nemá 90%? Veliký úspěch na jednom trhu (desktopové OS) nijak neimplikuje podobný úspěch na jiném trhu (třeba na trhu RDBMS). Nakonec řada firem na tomhle světě je leadery ve svém oboru, a o 90% na svém trhu si mohou nechat leda zdát. Například Toyota je světově nejúspěšnějším výrobcem automobilů, a má pod 15% trhu. Přitom i Škoda Auto se svým celosvětově zanedbatelným tržním podílem je pořád dost zajímavý business.

    Příjmy MS zažily pokles, stejně jako tržby většiny IT společností. MS musí investovat, a také to dělá. MS Research má řadu zajímavých výsledků. Proto má MS na rozdíl od konkurence v garáži prototypy operačního systému pro 21. století (viz Singularity, distribuovaný OS Helios připravovaný pro Intel Larrabee, Midori).

    Ještě dost překvapí to pokrytectví. Linux je megaúspěšný se svými desetinami procenta, a každý pohyb o desetinu procenta nahoru jeho příznivci oslavují jako konečné vítězství. Gimp je skvělý, i když se ho grafici štítí. MySQL je neobyčejně úspšěná databáze, i když má tržní podíl v desetinách procenta. Naopak když MS někde nemá 90%, tak je daný produkt naprostý propadák. Nezdá se vám, že je vaše vidění poněkud zamlžené?

  • 31. 8. 2009 0:45

    jv (neregistrovaný)

    Tak podme postupne a priamo k veci: „MS SQL Server má na Windows přes 50% a je tam nejsilnějším hráčem. Na všech platfromách má pravda asi jen okolo 20%, což má dva důvody…“ Zbytocne spekulovat o dovodoch a ospravedlneniach. Otazka znie, ako dlho ma MS SQL server taketo postavenie (20%)? Odpovedou je, ze velmi dlho a teda, ze MS zatial nenasiel sposob, ako ziskat vacsi podiel na trhu.


    „Windows Mobile jsou na třetím místě s 12.4%“ Detto co hore. Naco sa rozplyvat, ze ako, co, kde atd. Ma Windows Mobile stupajuci podiel? Nema. Chyba Microsoftu. Nizsi podiel, nizsie zisky…


    „Java rozhodně neobsadila trh s enterprise aplikacemi. Java totiž není enterprise aplikace“ Java samotna nie je aplikacia, ale platforma (J2EE), v ktorej su tieto aplikacie napisane. Pozrite si, ake je tazke ziskat si trh. Pred 4 rokmi sa hlasalo, ze Java zanikne. Nezanikla. Nebudeme sa rozplyvat nad plusmi, ci minusmi. Microsoft investuje do vyvoja .NET, ale zatial je stale trh s java programtormi 2* vacsi ako .NET. Nepolemizujme a povedzme rovno: nizsi podiel, nizsie prijmy.


    „Proč by se mělo MS stát osudným, že v té které oblasti nemá 90%? Veliký úspěch na jednom trhu (desktopové OS) nijak neimplikuje podobný úspěch na jiném trhu (třeba na trhu RDBMS). Nakonec řada firem na tomhle světě je leadery ve svém oboru, a o 90% na svém trhu si mohou nechat leda zdát. Například Toyota je světově nejúspěšnějším výrobcem automobilů, a má pod 15% trhu.“ No a toto je prave vec, ktoru treba povedat: keby mala Toyota 90% trhu a cesty by boli robene len na Toytoty, tak by sa Toyote inak podnikalo. Zial, auta ako vyrobky si nevytvaraju ziadnu zavislost. Desktopovy OS je zavislostou, na ktorej MS ryzuje. Doteraz. Lebo prichadzaju ine trhy a MS uz nie je najsilnejsi hrac. Je podstatny hrac, ale uz to nebude byvat tak, ako doteraz. Nizsi podiel, nizsie prijmy (viac-menej). Takze take ruzove okuliare by som si nedaval.


    „Příjmy MS zažily pokles, stejně jako tržby většiny IT společností. MS musí investovat, a také to dělá.“ :) Ale su firmy, ktore zazili narast a su to nemali hraci.


    „Naopak když MS někde nemá 90%, tak je daný produkt naprostý propadák.“ Pane, skuste sa drzat toho, co kto povedal a nie toho, co si myslite, ze povedal. Ulahci Vam (nam) to diskusiu.

  • 31. 8. 2009 5:01

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    MS by se jistě líbilo, kdyby získal 90% v každém odvětví. Jenže on by se 90% podíl líbil i IBM, Oraclu, SAPu, HP a dalším. Získat 90% na obsazeném trhu je o dost složitější, než trhu, který si vytvoříte. MS si trh zvaný Wintel vytvořil, spolu s přáteli zvanými Gang of Nine.

    MS SQL Server neporoste přes cca 50% podíl na celém trhu RDBMS, pokud nebude portován na unixy, nebo se nesníží prodeje RDBMS pro unixy.
    .NET je primární API operačních systémů Windows, takže má množství instalací, které Java asi mít nikdy nebude. Počet aplikací psaných v Javě je proti aplikacím v .NETu daleko menší; například prakticky všechny nové desktopové aplikace pro Windows jsou v .NETu. Navíc „nizsi podiel, nizsie prijmy“ je v tomhle případě naprostý nesmysl. Kdyby všechny aplikace běžící na Windows jely v .NETu a žádná nejela v Javě, jaký by z toho měl MS zisk navíc, když je .NET Framework součástí Windows?
    Auta jako výrobky samozřejmě vytvářejí závislost. Abyste měl na vůz záruku, musíte ho servisovat v autorizovaném servisu. Když svou Škodovku rozseáte, těžko na ní použijete blatník z Volva. Zvlášť u malých vozů tvoří příjmy ze servisu a dílů většinu zisku autosalonu. Když jsme u aut, viděl jste brutální vraždy kovových miláčků v USA? Při využití šrotovného musejí být automobily „usmrceny“ aplikací vodního skla do motoru místo oleje, a následným zadřením motoru. Přítelkyně byla velmi nešťastná už jen z představy, že by se něco takového stalo jejímu autu.

    Ano, zatím co tržby MS klesaly, tak se našly i firmy, kterým příjmy rostly. Hlavně ale nechápu, co celou dobu snažíte sdělit. Budeme sedět nad seznamem automobilek, a říkat u každé „má 90% trhu? nemá? no jo, nizsi podiel, nizsie prijmy“?

    Navíc „nizsi podiel, nizsie prijmy“ neplatí. Nejen v případě Javy vs .NETu, ale obecně. Nejde jen o procento koláče, které dostanete, ale také o velikost toho koláče (a ta bývá v životě klíčová). Když je koláč 10× větší, tak potom získáte stejně jídla z 10× menšího procenta koláče.
    MS se ale nijak nezmenšuje ani trh s OS, ani jeho podíl na tom trhu. MS ve skutečnosti má pořád podobný podíl na trhu OS, ale k tomu navíc získává procenta na trzích RDBMS, workgroupového SW, CRM a ERP systémů, OS pro embedded aplikace, herních konzol a her, licencování technologií atd. Některé investice vyšly skvěle (workgroup SW, RDBMS), některé dobře (XBox), jiné nevyšly (Embedded Windows 3.x, Microsoft Bob, Microsoft Zune), a další jsou zatím intenzivním bojištěm (CRM a ERP, vyhledávání, mobilní trh).

  • 31. 8. 2009 10:50

    jv (neregistrovaný)

    „MS si trh zvaný Wintel vytvořil…“ Ano, lenze co je podstatne, ze na tomto trhu nemozno donekonecna stavat biznis, kedze, ako som spomenul, v IT su v sucasnosti atraktivne aj ine trhy (aj ked desktop OS je stale ten najaktraktivnejsi z pohladu zavislosti a kompatibility).


    „MS SQL Server neporoste přes cca 50% podíl na celém trhu RDBMS, pokud nebude portován na unixy, nebo se nesníží prodeje RDBMS pro unixy.“ No a potom, ze unix / linux, to dnes nie je trh a ze dobry model ma jedine MS (vytiahnute z inej Vasej diskusie).


    „.NET je primární API operačních systémů Windows, takže má množství instalací, které Java asi mít nikdy nebude. Počet aplikací psaných v Javě je proti aplikacím v .NETu daleko menší; například prakticky všechny nové desktopové aplikace pro Windows jsou v .NETu.“ Prepacte, ale ja som hovoril o trhu s aplikaciami, t.j. obchodovaniu- napriklad v enterprise oblasti, ci chcete, ci nie, su ziadane Java aplikacie.


    „Auta jako výrobky samozřejmě vytvářejí závislost. Abyste měl na vůz záruku, musíte ho servisovat v autorizovaném servisu…“ Viete, kazdy vyrobok vytvara zavislost. Ide tu vsak o to, ze aku. Zaruka a autorizovany servis? Neporovnatelne slaba zavislost v porovnani s frameworkom / API operacneho systemu. Ako som spominal, ovela lepsie prirovnana zavislost (aj ked nie idealna) by bola s cestami a infrastrukturou urcenou len pre jednu znacku automobilu.


    „Ano, zatím co tržby MS klesaly, tak se našly i firmy, kterým příjmy rostly. Hlavně ale nechápu, co celou dobu snažíte sdělit.“ Mozno len protivahu Vasemu tvrdeniu, ze MS ma velmi dobre premysleny model oproti inym firmam? Naviac chcem povedat to, ze konecne je situacia v IT viac ‚farebna‘, co pre zakaznika znamena len dobre.


    „Navíc ‚nizsi podiel, nizsie prijmy‘ neplatí.“ Vedel som, ze sa tohoto chytite. Je to myslene asi tak, ze ‚vyssi podiel, vyssie prijmy; nizsi podiel, nizsie prijmy‘. Co vsak isto este napadnete tym, ze aj firma s nizsim podielom moze mat vyssie prijmy ako firma s vyssim podielom…


    „MS ve skutečnosti má pořád podobný podíl na trhu OS, ale k tomu navíc získává procenta na trzích RDBMS, workgroupového SW, CRM a ERP systémů, OS pro embedded aplikace, herních konzol a her, licencování technologií atd.“ No a toto mozem nazvat. Zavisi, co porovnavate. Nedivim sa, ze si zoberiete obdobie pred 5 rokmi, odkedy MS podiel sa zvysil (i ked nehovorim, ze drasticky). Skuste si analyzovat posledny rok, kedy MS ocakaval velke zisky podielu vdaka novym produktom. Napriek tomu MS na mnohych frontach stratil. Napriklad zamerne sa vzdy vyhybate Win Mobile, ci prehliadacu Bing. Naproti tomu, skusim letmo pozriet na Google a povedal by som, ze kam Google vstupil, tam mu podiel narasta a zaroven trzby / zisky stupaju.


    Nechcem povedat, ze MS je zly. Nechcem povedat, ze MS je neschopny. Jedine, co chcem naznacit je to, ze MS zrejme nema ziaden ‚genialny biznis model‘. Je to dobra firma, ale uspechy z 80. a 90. rokoch uz neopakuje. Prislo obdobie stagnacie (posledne 3 roky nestupa trhovy podiel skoro v ziadnej oblasti) a konkurencia reportuje uspechy: Apple, Oracle, Google.

  • 31. 8. 2009 17:37

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    MS těžko ohrozí, že jsou atraktivní i jiné trhy, než desktop/office. Naopak by ho mohlo ohrozit, kdyby se trh desktop/office zmenšoval. To se ale neděje.

    Unixový trh zcela zjevně existuje. Řada firem má profi unixy, jejich penetrace je pořád slušná. Sice všichni vědí, že tenhle trh umírá, ale agónie je to dlouhá. Digital umřel, SGI je pod kytičkami, Sun to nerozdýchal, Novell se z veliké firmy stal trpaslíkem…

    Desktop nepovažujete za trh s aplikacemi? :) Když se podíváte na enterprise trh, tak tam má Java relativně dobrou pozici, protože je multiplatformní. Ve všech ostatních oblastech je Java mrtvá. Ovšem v enterprise sféře najdete také velkou spoustu .NETu (viz rodina MS Dynamics, tj bývalé AXAPTA, Great Plains, Navision). A jak jsem říakl, kdyby všechny enterprise aplikace pro Windows běžely na .NETu místo Javě, MS by nezískal ani dolar navíc, protože .NET je v ceně Windows.

    U těch aut pro vaší informaci činí marže na dílech 40% i víc. A spočtěte si ceny servisu po dobu používání vozu.

    Situace v IT je farebná dlouhodobě. Je tu hromada výrobců SW i HW.

    Poslední rok probíhá celosvětový hospodářský útlum. Nezdá se vám, že je to pro zásadní zvyšování podílu na trhu dost nepravděpodobné období? A jestli MS někde ztratil, můžete napsat, kde konkrétně? Bingu podíl roste, a o Windows Mobile jsem už mluvil zde.

    Google dělá peníze na internetové reklamě, a ten trh si prakticky vytvořil. Všechny ostatní aktivity Google jsou spíš utopenými náklady, včetně Androidu. Boj o trh internetovou kontextovou reklamu (aka „trh vyhledávání“) je v plném proudu. Možná ho MS vyhraje, možná prohraje.
    A kdeže jsou ty údané úspěchy Apple? Ta firma před pár lety skoro zkrachovala, a zachránila ji podpora MS. Dnes Apple pořád ještě není tam, kde byl ve svých nejlepších letech. iPody a iPhony se sice prodávají, ale poslední verze iPhonu má nulové inovace („revoluční“ A2DP a clipboard přinesl už starší model), HW problémy (přehřívání a hoření), a prodeje váznou za očekáváním. Oracle založil trh RDBMS, a dnes se o něj těžce pere s IBM a MS. Na trhu podnikových aplikací pořádný podíl nezískal, kraluje tam SAP a útočí na něj MS. Ano, Oracle si koupil autora Javy, Solaris a UltraSPARC. Jenže to máte jako s mrkvovou zmrzlinou. Pěkná věc, ale co s ní chcete dělat?
    Úspěchy MS z 80. a 90. let byly určitě výjimečné. V principu neí třeba je opakovat – McDonald's také dlouhodobě úspěšně funguje jako fast food, nesnaží se dobít trh vysavačů ani automobilů, a svůj úspěch už nezopakuje. Přesto je to velmi dobrý business. MS má k opakování úspěchu minimálně dvě šance: Singularity (marketingový potenciál jako první verze Windows NT), a podnikový software (MS Dynamics). Využije je? Dost možná ano, protože MS už několikrát předvedl, že šance využívat umí (spolupráce s IBM, rozlučka s IBM, Windows NT, Windows 95, MS Office, MS Exchange, MS SQL Server). Ale nechme se překvapit.

  • 1. 9. 2009 16:02

    jv (neregistrovaný)

    „MS těžko ohrozí, že jsou atraktivní i jiné trhy, než desktop/office. Naopak by ho mohlo ohrozit, kdyby se trh desktop/office zmenšoval.“ Zial, trhy nie su oddelene a preto dianie na jednom trhu moze velmi lahko zmenit dianie na trhu inom. Presne tak ako MS postupoval pri ziskavani si trhu so serverovymi OS.


    Sice všichni vědí, že tenhle trh umírá, ale agónie je to dlouhá. Digital umřel, „SGI je pod kytičkami, Sun to nerozdýchal, Novell se z veliké firmy stal trpaslíkem…“ Vsetko umiera a zostava len Microsoft? Nebudte smiesni. Sam viete velmi dobre, aka je pravda. Sun je teraz pod Oracle (ok, bude), co je firma, na ktoru Microsoft so svojim SQL Serverom marketingovo este nevyzrel, nakolko obdobie narastu podielu skoncilo a Oracle je najvacsi, nehovoriac o prijimoch. Novell az po tom, co sa stal malym trpaslikom, presiel z Netware na linux. Novell spolocne s Oracle maju segment s linux OS ziskovy a reportuju staly narast (nereportoval MS nahodou pokles zisku?).


    „Desktop nepovažujete za trh s aplikacemi?“ Povazujem. Vy, naopak, asi nepovazujete trh podnikovych aplikacii za trh :)


    „Když se podíváte na enterprise trh, tak tam má Java relativně dobrou pozici, protože je multiplatformní.“ Podla Vasich tvrdeni by to ale znamenalo, ze Java je mrtva uz par rokov. Zrazu takyto argument?


    „Ovšem v enterprise sféře najdete také velkou spoustu .NETu (viz rodina MS Dynamics, tj bývalé AXAPTA, Great Plains, Navision).“ Co firma, to MS Dynamics. Fakt. Nie je to nahodou SAP?


    „A jak jsem říakl, kdyby všechny enterprise aplikace pro Windows běžely na .NETu místo Javě, MS by nezískal ani dolar navíc, protože .NET je v ceně Windows.“ Tak naco MS vyvija .NET? Len tak pre zabavu, resp. pozitok z technologie? Asi nie, vsakze… Asi by z toho mal rad peniazky.


    „U těch aut pro vaší informaci činí marže na dílech 40% i víc. A spočtěte si ceny servisu po dobu používání vozu.“ Pre Vasu informaciu k nam svetlo zo Slnka prileti priblizne za 8 minut. Este raz to skusim (ja verim, ze rozumiete, ale nechcete prijat): ak by cesty a komunikacie boli robene tak, ze by na nich chodili len auta znacky Toyota, tak je jasne, ze Toyota by predavala auta vo velkom. Biznis so servisom? To nie je skoro ziadna zavislost, servisy moze robit hocikto, ale novu infrastrukturu takmer nikto. Takze este raz to zopakujem a ja viem, ze rozumiete, ale vyhybate sa tejto myslienke: zavislost na platforme dava Microsoftu moznost zarabat. A ako vieme, coraz dalej ma Microsoft tuto zavislost mensiu, takze cim dalej sa buduju ine infrastruktury (sice pomaly, ale isto). Takze ziadne ruzove okuliare si nenasadzujme.


    „Situace v IT je farebná dlouhodobě. Je tu hromada výrobců SW i HW.“ Presne ako s tymi autami. Ale cesty kazdy vyrobca ciest vyraba len pre Toyoty, vsakze…


    „Poslední rok probíhá celosvětový hospodářský útlum. Nezdá se vám, že je to pro zásadní zvyšování podílu na trhu dost nepravděpodobné období?“ ??? Akoze kazdemu sa ma teraz (pravdepodobne) znizit podiel a celkovy sucet nebude 100%?


    „A jestli MS někde ztratil, můžete napsat, kde konkrétně? Bingu podíl roste, a o Windows Mobile jsem už mluvil zde.“ Samozrejme. Windows Mobile ste uz spomenuli. Bing po investicii viac ako 10% prijmov si zvysili z 8.0% na 8.9%, najviac odobrali Yahoo! (nie Google, ktory bol logickym konkurentom). Microsoft Windows (vsetky verzie) klesol z 93% na 89% napriek novej Viste. Trh s MS SQL Server nemam prestudovany v kratkej minulosti, ale viem, ze nestupal nejako dramaticky (ak mate cisla, kludne mozete uviest).


    „Všechny ostatní aktivity Google jsou spíš utopenými náklady, včetně Androidu.“ Boj o trh mobilnych OS (aka „trh smartphonov“) je v plnom prude. Mozno ho Google vyhra, mozno prohra. Boj o trh internetovou kontextovou reklamu (aka „trh vyhledávání“) je pre MS skor utopenymi nakladmi. ← vidite tu analogiu???


    „poslední verze iPhonu má nulové inovace („revoluční“ A2DP a clipboard přinesl už starší model), HW problémy (přehřívání a hoření), a prodeje váznou za očekáváním.“ :) posledna verzia Win Mobile … predaj viaznu za ocakavanim. Teda neviem, ake ocakavania ma Apple, ale urcite realita je taka, ze v praxi dosiahol viac, nez ocakaval samotny Microsoft.


    „Oracle založil trh RDBMS, a dnes se o něj těžce pere s IBM a MS.“ 1. Oracle ten trh nezalozil. Toto je vyjadrenie vhodne takeho stredoskolaka. 2. Oracle on tazko bojuje, co je v poriadku. Napriek tomu ma Oracle vacsinou navrch.


    „Na trhu podnikových aplikací pořádný podíl nezískal, kraluje tam SAP a útočí na něj MS.“ Utoci MS :) To je presne to iste, ako ked niekto napise, ze na Windows na desktopoch utoci linux… :)


    „Ano, Oracle si koupil autora Javy, Solaris a UltraSPARC. Jenže to máte jako s mrkvovou zmrzlinou. Pěkná věc, ale co s ní chcete dělat?“ Viete co, to uz nechaje na Oracle. MS si chcel kupit autorov Yahoo!, ale co s tym chcel robit?


    „Úspěchy MS z 80. a 90. let byly určitě výjimečné. V principu neí třeba je opakovat – McDonald's také dlouhodobě úspěšně funguje jako fast food, nesnaží se dobít trh vysavačů ani automobilů, a svůj úspěch už nezopakuje.“ Uz vidim, kde je problem. Asi si zjavne myslite, ze oddelenost roznych IT trhov je asi taka velka ako medzi trhom fast-food a trhom vysavacov. No, s tymto s Vami nesuhlasim. :D


    „MS má k opakování úspěchu minimálně dvě šance: Singularity (marketingový potenciál jako první verze Windows NT), a podnikový software (MS Dynamics).“ Singularity je pekny projekt a drzim mu palce. Kolko rokov mu davate sancu na prerazenie na trh? Podnikový software (MS Dynamics): tiez zaujimave, ale predsa len, ten tu je tiez niekolko rokov (nevravim, ze vela).


    „MS už několikrát předvedl, že šance využívat umí (Windows NT, Windows 95, MS Office, MS Exchange, MS SQL Server)“. Tu je vsak otazka, ze ake su predpoklady. – Windows NT: vedel zbehnut v samostatnom pam. priestore 16b. aplikacie.; predpoklad uspechu bola kompatibilita, a teda zazemie / trh z minulych produktov, Win 3.x – Windows 95: detto – MS Exchange + MS SQL Server: integracia do prostredia, najma spolupraca s Active Directory a MS Server… Cize vzdy tam boli zavislosti z uz rozbehnuteho trhu. Preto MS dobre vie, ze ak sa chce udrzat, mal by si spravit zazemie aj inde. Ci sa mu to dari, nemozno tak jednoznacne povedat, ako sa to snazite Vy. Naopak, pri Windows Mobile (celkom zasadny trh) a pri internetovom trhu, da sa povedat, ze situacia MS nie je v sucasnosti velmi pozitivna. Nastastie ma MS stale 88% desktopov, s ktorymi si lahsie zabezpeci vstup do inych segmentov (napriklad Bing default prehliadac na MSIE, ci spojeny s inymi sluzbami). Napriek vsetkemu, uz to nie je 96% desktopov. Co bude dalej? Nechajme sa prekvapit.

  • 27. 8. 2009 21:59

    . (neregistrovaný)

    Dalsi clovek, ktery nepochopil co je technicky vyspelejsi? :) Nebo nepochopil kdo je to lobbysta? Nebo si mysli ze pochopil jenom proto, ze papouskuje reklamy MS? Ja bych si tipnul vsechno dohromady a jeste neco navic … :D

  • 27. 8. 2009 21:57

    vandrovnik (neregistrovaný)

    1. ve škole se snažíme používat různorodý software – studenti mají běžně k dispozici i OpenOffice. OS je ale Windows – pod linuxem se nám zatím nepodařilo zprovoznit vše, co potřebujeme, ze serverů Novell (přihlašování, tisk, účtování tisku).

    2. pokud by někdo dokázal, že MS nástroje odesílají vaše data, jistě by si to už dávno nenechal pro sebe. Hash z ID procesoru, disku apod. nepovažuju za údaj, který by ohrožoval moje soukromí.

    3. žádný z asi 80 PC, cop jsme pořídili poslední dobou, neměl předinstalované Windows.

    4. žádný výrobce software nebude věčně udržovat stařičké verze programu, to mi přijde jako naprosto normální.

    5. souhlas

    6. souhlas

    7. bohužel MS trvalo hodně dlouho, než jim došlo, že není dobrý nápad, aby každý měl defaultně admin práva :) Nicméně to je jen díl viny – dost podstatný díl leží i na zcela bezstarostných uživatelích, kteří se chovají nezodpovědně, spustí kde co a neřeší následky (protože následky pro ně nejsou viditelné).


    Připadá mi, že většina podobných aktivit se vyžívá v ukazování, jak jsou oni MS zlí a špatní. Za daleko přínosnější bych považoval stránky, kde by lidé našli přehledný návod, jak si nainstalovat linuxovou distribuci, a třeba jak řešit nejčastější problémy.

    Osobně nemám téměř žádné zkušenosti s linuxem na desktopech, používám ho jen na serverech. Zato mám čerstvý zážitek s kamarádovým notebookem (měl Ubuntu, nevím verzi). Zapojili jsme nový flash disk – nalezen až po restartu. Přepojili jsme tiskárnu do jiného USB portu za chodu – další tisk možný až po restartu. Tohle jsou přesně věci, co každého uživatele vytočí a které jsem ve Windows zažil naposled v nenáviděných 98…

  • 28. 8. 2009 3:28

    bez přezdívky

    1. Pôjde niekto z FSF na školy a univerzity a bude tam inštalovať a podporovať „slobodný software“? Kto to zaplatí? Kto im dá podporu? Čo bráni Red Hatu, Ubuntu, SuSE, FSF atď. aby tiež zašli na školu a dali im bezplatne software a podporu? Na akom trhu má MS monopol?

    2. Windows Genuine Advantage sa pozerá na legálnosť Windows. Pochybujem, že by prechádzal trebárs všetky wordovské dokumenty.

    3. Blbosť – ktokoľvek si môže kúpiť samostatné komponenty a dať si postaviť počítač – sú takéto počítače zarátané v „štatistike“? Existuje aj kvantum notebookov, ktoré sú bez OS. Sú k dispozícii aj nejaké presné čísla, alebo sa spokojíme s „nearly every“?

    4. Napr. Mozilla už tiež nepodporuje Windows 98, alebo nebodaj 95. A akú podporu má linuxové jadro z roku 93? Nie sú nové linuxové distribúcie náročnejšie na HW ako staré?

    5. Ako sa pokúsil zablokovať štandardizáciu ODF? Podarilo sa dokázať, že MS niekoho podplácal? A netreba na podplácanie náhodou dve strany?

    6. Nezmysel. Ako by mi asi tak MS zabránil nahrať si čokoľvek na video alebo na divx player trebárs od Sony? Ja viem, zrejme mal na mysli, že to zabránil urobiť cez Windows, ale takto to vyznieva akoby im v tom zabránil úplne.

    7. Lebo Linux nemá dlhú históriu bezpečnostných chýb? To si už fakt musí robiť prdel. To si fakt myslí, že keď začnú milióny userov nerozumejúcich sa počítačom používať Linux, tak sa zrazu začnú správať racionálne a prestanú otvárať emaily typu britney_spear­s_shows_tits.a­vi.sh?

    Proti linuxu nič nemám, sám ho z času na čas používam a príkazovú riadku si neviem vynachváliť, ale takéto nezmysly nemôžu prispieť k jeho kladnému prijatiu.

  • 28. 8. 2009 9:16

    Jaromír Vojtaj
    Zlatý podporovatel

    ad 1) už se to tu řešilo několikrát, ale zřejmě je to pořád málo: MS nemá na žádném trhu monopol, ale na většině má něco, čemu se říká dominantní postavení. A to na mnoha trzích evidentně a prokazatelně zneužívá a je za to trestán

  • 28. 8. 2009 13:22

    bez přezdívky

    Prosím o jeden konkrétny prípad trhu a zneužívania dominantného postavenia Microsoftom.

    btw: Nenarúša taký Linux slobodnú hospodársku súťaž tým, že „predáva“ svoj produkt pod výrobnými nákladmi? (Viem, žiadna firma Linux neexistuje, ale snáď si rozumieme).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.