Hlavní navigace

Za problémy zákazníků UPC jsou obchodní neshody

2. 9. 2011

Sdílet

Včera jsme vás informovali o problémech, které mají uživatelé UPC při pokusu připojit se k některým českým serverům. To, co původně vypadalo jako technický problém, se nakonec ukázalo být záměrným rozpojením peeringového spoje. Společnosti UPC a Master Internet (server housing) se totiž neshodly na podmínkách provozu tohoto spoje, který pak byl ze strany UPC odpojen. Následné přesměrování přes záložní konektivitu narazilo na technické potíže a uživatelé se tak ocitli prakticky bez spojení na servery u Master Internetu.

Oficiální informace od obou stran se ale zásadně liší. Zatímco Master Internet tvrdí, že nikdy UPC za peering neplatil, druhá strana trvá na tom, že původně peníze dostávala. Později každopádně došlo k vytvoření jiného spoje, který teď byl ze strany UPC zrušen a protistrana dostala nabídku provozovat placený spoj. Obě strany se také rozcházejí v tom, s jakým časovým předstihem byl Master Internet varován. Zatímco UPC tvrdí, že odstup byl dostatečný, Master se zlobí, že se vše dozvěděl na poslední chvíli.

Uživatelé si oprávněně stěžují, že se stali rukojmími v obchodní hře dvou velkých subjektů a tahanic o (relativně) drobné poplatky za propojení. Podle článku Jiřího Peterky na Lupa.cz se možná jedná o první vlaštovku a poskytovatelé připojení budou v budoucnu silněji tlačit na to, aby se s nimi poskytovatelé obsahu dělili o své zisky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.