Hlavní navigace

Catapults: odkaz středověkých předků

Filip Vrlík

Ovládali jste někdy katapult? Onu středověkou zbraň, jež dokázala nejednou pokazit den svým přesným zásahem? Dnes bude využita především v souboji založeném na logickém uvažování, ačkoliv její drtivý účinek také oceníte. Zvláštní mix herních prvků a principů je předmětem dnešní recenze.

Catapults jsou v první řadě logickou hrou na motivy světoznámých piškvorek. Tato hra má mnoho jmen, ale princip zůstává v podstatě jen s drobnými obměnami. Hlavní myšlenkou v naší modifikaci je dosáhnout čtyř kuliček své barvy v jednom směru. Horizontálním, vertikálním, v levé nebo pravé diagonále. Není to tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Herní plocha je omezena na šest krát sedm polí. Na výběr jsou dva hlavní směry. Můžete hrát buď v klasickém, zde myšleno tahovém módu, nebo real-time, který je více o postřehu a rychlosti.

Catapults 1

Nejprve pravidla klasická. Dva katapulty, dvě strany, dva hráči. Možnost hry proti počítači nebo s dalším humanoidem. Postupně se střídáte, vždy po tahu. Zvolíte si sloupec kam přijde váš kámen a hodíte. Není možné jej hodit kamkoli, vždy se plocha zaplňuje zespodu. Kdo první dokáže položit čtyři kameny do řady, vyhrál. Soupeř vše může zhatit vržením bomby namísto kamenu. Ta zničí pole o velikosti tři krát tři. Z této části je to v podstatě vše.

Catapults 2

Zaměřme se na zajímavější část real-time. Jak vznikají nové situace způsobené střílením, je i princip vítězství odlišný. Povšimněte si i veselých oveček prohánějících se na hrací desce. Mají své opodstatnění. Konec zápolení nastává třemi možnými cestami. Dosažením čtyř kuliček v řadě, ale celkem šestkrát. Další cestou je sestřelení padesáti ovcí, a poslední, když zaplníte svými kuličkami tři čtvrtiny pole. V prvním případě vyhráváte, v druhých dvou rozhoduje výše vašeho skóre, jež se započítává následovně:

Čtyři kuličky v řadě – 500 bodů
Sestřelení ovce – 50 b
Sešrotování ovce bombou – 250 + 50b (pokud to bude stát za to, tři a více ovcí)
Zničení oponentova kamene – 25
Avšak zničení vlastního – –13
Za zničení pěti ovcí získáte exkluzivně bombu navíc.

Catapults 3

Pokud je vaše a nepřítelova salva křížová, mohou se kameny srazit, a v tom případě se stornují. Jednalo-li se ovšem na obou stranách o bombu, dojde k menšímu zemětřesení. Kdyby něco nebylo zcela jasné, doporučuji shlédnout tutoriál. Je zpracován formou ukázky, nic neděláte, jen se snažíte pochopit instrukce. Veškeré herní možnosti jsou na něm přehledně znázorněny. Catapults nabízí také hru týmů. Dva na dva. Při výběru oponenta ovládaného počítačem máte k dispozici tři obtížnosti. Ovládání jednotlivých katapultů se nastavuje v Options. Zmíním ještě, že hra skýtá i hru po síti.

Jak dopadlo zpracování? Catapults je graficky i hudebně přijatelný. Vyskytují se barvy, detaily, vnímatelný pohyb. Co víc si přát. Ne, myslím, že to není špatné. Hudba je energická. Mezi skladbami se volně přepíná klávesami F9 a F10. Náhodná hudba F8. Dá se samozřejmě i volit hlasitost. Kdyby se vám žádná z nabízených skladeb nejevila kvalitní, není problém přidat vlastní skladby. Čtyřklávesové základní ovládání by nemělo být překážkou. Hratelnost je velmi dobrá, ostatně to byla u piškvorek vždy. Inu odkaz předků.

Pár vět závěrem. Dnešní hra s názvem Catapults přináší v podstatě jedno z klasických zpracování. Krom toho se však pyšní i oním real-time, která jim umožnila přidat prvky vlastní fantazie. Rozhodně to stojí za vyzkoušení. Není to lehká hra, trochu poškádlí a přitom i dosyta pobaví. Určena je nejen mladšímu osazenstvu, ale vyřádí se na ní všichni. Na nic nečekejme, nadešel čas nabít katapulty a pustit se do sebe. Ochránci zvířat asi nebudou potěšeni počtem mrtvých ovcí, ale nic jiného se nedá dělat. Nechť zvítězí logické uvažování nad bezduchou silou.

Catapults 4

Kvůli vyzkoušení této hry kvanta zbytečných dat rozhodně stahovat nebudete, stačí si z její stránky stáhnout cca 0,5 MB zip archiv pod nadpisem For Linux. Jeho obsah rozbalit a soubor catapults učinit spustitelným a spustit.

Našli jste v článku chybu?

24. 3. 2007 17:02

S posledni vetou souhlasim: skutecne by se meli hry rozdelovat, nedava smysl aby se v jednom serialu nepravidelne stridali jednoduche "odreagovavaci" hry, 3D strategie a MMORPG ... kdyz to clovek cte kdyz to vyjde, je to jedno, ale kdyz hleda v archivu ...

24. 3. 2007 15:23

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Existuje spcializovany linuxovy herni casopis??
Root je linuxovy portal zamereny na uzivatele linuxu a jeho propagaci. Pokud v Sekci software - hry publikuje toto, pak minimalne budi dojem, ze toto je linux herni.

Mozna kdyby rozdelili hry a desktopove 'oddychovky'...


Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?