Hlavní navigace

Co můžete čekat od Fishera?

Michal Burda 6. 2. 2001

Nová verze distribuce Red Hat Linuxu s označením 7.1 je ve stádiu beta testování a tak se všichni můžeme těšit na den, kdy spatří světlo světa. Na Rootu si dnes můžete přečíst, jaká vylepšení na nás čekají v nové "červeno-kloboučnické" distribuci, která nese označení "Fisher".

Na Linuxu mě vždy kromě toho, že je zdarma a dodává se i se zdrojáky, fascinovalo to, jak často vycházejí nová jádra, nové verze programů a vlastně celých distribucí. S Linuxem se nemusí čekat dva až tři roky na novou verzi, jako to je u některých jiných operačních systémů. Nejméně každý půlrok vyjdou (dnes už v jednoduše instalovatelné podobě) přepracované distribuce shrnující práci stovek programátorů, po jejichž nahrání do počítače ihned vidíte spousty různých vylepšení a hromadu práce, která se udělala – prostě paráda.

A protože Red Hat Linux 7 je přece jen k dostání už nějaký ten pátek a svět Linuxu zaznamenal dramatické novinky, dalo se čekat, že se brzo objeví nějaké nové vydání. Na co se tedy můžeme těšit?

Předně, Red Hat Linux 7.1 na naše počítače uvede dlouho očekávané jádro 2.4.0 se svou podporou Itania, USB a spoustou dalších novinek (viz článek „Co přináší jádro 2.4“).

Zahrnuta bude samozřejmě i čerstvá verze X-Window serveru: XFree86 ve verzi 4.0.2. Pro uživatele, jejichž grafické karty si s novou čtyřkovou řadou Xek moc nerozumí, bude přibalen i starší server XFree86 3.3.6.

Jistotou jsou i nové verze „okenních manažerů“ a desktopů: budete moci otestovat beta verzi KDE 2.1 nebo upgradovat na opět vylepšené GNOME (core 1.2.4, libs 1.2.8).

„Červeno-kloboučníci“ slibují, že verze 7.1 přinese nové konfigurační nástroje, z nichž spousta prý pojede v grafickém hávu. Objeví se nová utilitka pro konfiguraci tiskáren, webového serveru Apache, BINDu a síťování. Instalace pracovní stanice do sítě bude bezpečnější, protože defaultně po nainstalování budou všechny síťové služby vypnuté. Zlepšení prý dozná i samotný instalátor (sláva, protože někdy fakt blbnul).

Samozřejmostí jsou i nové verze ostatních aplikací, které mají v distribuci Red Hat své pravidelné místečko. Populární grafický program GIMP se představí ve verzi 1.2.1 (s několika novými plug-iny), zlepší se i (X-okenní) skriptovací jazyk Tcl/Tk (8.3.2), E-mailový klient Pine (4.32) nebo přehrávač (nejenom) empétrojek XMMS (1.2.4). Hitem bude i skvělý textový editor VIM v zaokrouhlené verzi 6.0 prerelease (viz také článek „Co nového ve VIM 6.0“).

Určitě přibude i nějaký zbrusu nový softík, který jste dosud museli tahat jenom z Internetu. Z distribuce Red Hat si poprvé budete moci nainstalovat třeba OGG/Vorbis audio enkodér/dekodér nebo stále lepší a oblíbenější WWW prohlížeč Mozilla.

Red Hat Linux se sice utěšeně rozrůstá co do počtu megabajtů, ale více než 2 CD ještě zabírat nebude. K šesti CD, které nabízí například SuSE, má sice daleko, ale i tak je to už hezký bumbrlíček. Jen tak dál. :-)

Nechce-li se vám čekat na finální verzi, případně hodláte-li se zapojit do zkoušení a testování, můžete si už dnes stáhnout beta verzi z FTP archívu Red Hatu nebo z některého jeho mirroru (asi nejlépe přímo ze zrcadla v České Republice na sunsite.mff.cu­ni.cz) a případně nalezené chyby hlásit bugzillou.

Příjemné čekání na zbrusu nového „Fishera“ přeje a u dalších článků na Rootu se těší

Našli jste v článku chybu?

9. 2. 2001 11:05

Peter Jurcovic (neregistrovaný)

No, takze asi nebudem sam, kto vam dakuje za skutocne vycerpavajucu odpoved (v dobrom slova zmysle ;)

Predchadzajuce diskusie na linuxworld.cz a rootovi som bohuzial necital, co bolo asi dovodom, preco som celu tuto redundantnu diskusiu vyvolal (diskusie na geek.com a podobne bohuzial ziadne hlbkove rozbory neobsahovali ;)

Takze este raz vam dakujem za vas cas a sypem si popol na hlavu... (bez ironie ;)

7. 2. 2001 23:39

Milan Keršláger (neregistrovaný)

Víte, únavné je právě to, že i když se snažím něco vysvětlit, vždy se najde někdo, kdo si donekonečna melduje svou (jako kdyby se nic neřeklo). Pokusím se opět vyvrátit všechny zde vyskytnuvší se připomínky.

GCC 2.96 byl dlouho a pečlivě testován právě u RH. K současným programům musely být dodány úpravy syntaxe, použití maker, hlavičkových souborů a podobně. Stejné opravy byly dodělány do knihoven i do kompilátoru. Při vydání verze 7.0 bylo u RH v balíčku s aktuální CVS verzí GCC navíc přes …

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

DigiZone.cz: ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA