Hlavní navigace

Co můžete čekat od Fishera?

6. 2. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nová verze distribuce Red Hat Linuxu s označením 7.1 je ve stádiu beta testování a tak se všichni můžeme těšit na den, kdy spatří světlo světa. Na Rootu si dnes můžete přečíst, jaká vylepšení na nás čekají v nové "červeno-kloboučnické" distribuci, která nese označení "Fisher".

Na Linuxu mě vždy kromě toho, že je zdarma a dodává se i se zdrojáky, fascinovalo to, jak často vycházejí nová jádra, nové verze programů a vlastně celých distribucí. S Linuxem se nemusí čekat dva až tři roky na novou verzi, jako to je u některých jiných operačních systémů. Nejméně každý půlrok vyjdou (dnes už v jednoduše instalovatelné podobě) přepracované distribuce shrnující práci stovek programátorů, po jejichž nahrání do počítače ihned vidíte spousty různých vylepšení a hromadu práce, která se udělala – prostě paráda.

A protože Red Hat Linux 7 je přece jen k dostání už nějaký ten pátek a svět Linuxu zaznamenal dramatické novinky, dalo se čekat, že se brzo objeví nějaké nové vydání. Na co se tedy můžeme těšit?

Předně, Red Hat Linux 7.1 na naše počítače uvede dlouho očekávané jádro 2.4.0 se svou podporou Itania, USB a spoustou dalších novinek (viz článek „Co přináší jádro 2.4“).

Zahrnuta bude samozřejmě i čerstvá verze X-Window serveru: XFree86 ve verzi 4.0.2. Pro uživatele, jejichž grafické karty si s novou čtyřkovou řadou Xek moc nerozumí, bude přibalen i starší server XFree86 3.3.6.

Jistotou jsou i nové verze „okenních manažerů“ a desktopů: budete moci otestovat beta verzi KDE 2.1 nebo upgradovat na opět vylepšené GNOME (core 1.2.4, libs 1.2.8).

„Červeno-kloboučníci“ slibují, že verze 7.1 přinese nové konfigurační nástroje, z nichž spousta prý pojede v grafickém hávu. Objeví se nová utilitka pro konfiguraci tiskáren, webového serveru Apache, BINDu a síťování. Instalace pracovní stanice do sítě bude bezpečnější, protože defaultně po nainstalování budou všechny síťové služby vypnuté. Zlepšení prý dozná i samotný instalátor (sláva, protože někdy fakt blbnul).

Samozřejmostí jsou i nové verze ostatních aplikací, které mají v distribuci Red Hat své pravidelné místečko. Populární grafický program GIMP se představí ve verzi 1.2.1 (s několika novými plug-iny), zlepší se i (X-okenní) skriptovací jazyk Tcl/Tk (8.3.2), E-mailový klient Pine (4.32) nebo přehrávač (nejenom) empétrojek XMMS (1.2.4). Hitem bude i skvělý textový editor VIM v zaokrouhlené verzi 6.0 prerelease (viz také článek „Co nového ve VIM 6.0“).

Určitě přibude i nějaký zbrusu nový softík, který jste dosud museli tahat jenom z Internetu. Z distribuce Red Hat si poprvé budete moci nainstalovat třeba OGG/Vorbis audio enkodér/dekodér nebo stále lepší a oblíbenější WWW prohlížeč Mozilla.

Red Hat Linux se sice utěšeně rozrůstá co do počtu megabajtů, ale více než 2 CD ještě zabírat nebude. K šesti CD, které nabízí například SuSE, má sice daleko, ale i tak je to už hezký bumbrlíček. Jen tak dál. :-)

ICTS23

Nechce-li se vám čekat na finální verzi, případně hodláte-li se zapojit do zkoušení a testování, můžete si už dnes stáhnout beta verzi z FTP archívu Red Hatu nebo z některého jeho mirroru (asi nejlépe přímo ze zrcadla v České Republice na sunsite.mff.cu­ni.cz) a případně nalezené chyby hlásit bugzillou.

Příjemné čekání na zbrusu nového „Fishera“ přeje a u dalších článků na Rootu se těší

Autor článku

Michal Burda vystudoval informatiku a aplikovanou matematiku a nyní pracuje na Ostravské univerzitě jako odborný asistent. Zajímá se o data mining, Javu a Linux.