Hlavní navigace

Další standard výměny dokumentů: PDF získalo ISO

Petr Krčmář

Po necelém roce vyjednávání a schvalování získal formát PDF vlastní ISO standard. Od této chvíle můžeme PDF formát označit také kulatým ISO číslem 32000. Přesně takové totiž získalo ve standardizačním řízení. Drtivá většina hlasujících byla pro. Kdo a jak hlasoval? Bude nyní následovat? Kolik bylo připomínek?

Tři kohouti na smetišti

Ještě to není ani jedenáct měsíců, co jsme přinesli článek o tom, že Adobe zveřejní specifikaci PDF a chce ISO standard. Zmínili jsme v něm silnou poptávku po standardizovaných formátech. Ta nijak nepolevila a stále je cítit snaha komunikovat průhledně nejen mezi jednotlivými uživateli, ale především se státními orgány, soukromými firmami a dalšími organizacemi.

V posledních letech můžeme pozorovat vzrůstající tlak ze strany velkých společností a vlád mnoha států, které požadují nové standardy pro formáty dokumentů. Požadavky jsou poměrně přesně definovány…

V tuto chvíli se o naši přízeň snaží především tři hlavní hráči:

Hlasování prošlo hladce

Na rozdíl od tahanic okolo Open XML probíhalo hlasování o PDF v poklidné atmosféře. Neprobíhal ani lítý boj v ISO, ani se o průběhu schvalování příliš nehovořilo. Proč taky? PDF je s námi už téměř patnáct let, je prověřené nejen časem, ale i uživateli.

Navíc některé další PDF subformáty jsou již delší dobu oficiálními ISO standardy:

  • PDF/X (ISO 15930)
  • PDF/A (ISO 19005)
  • PDF/E
  • PDF/UA

Nyní se Adobe podařilo standardizovat také PDF verze 1.7. Formát PDF je velmi dobře zdokumentován a je podporován snad ve všech systémech, na které si vzpomenete. Veřejnost tedy nebyla v zásadě nijak proti jeho standardizaci – de facto se stejně jedná o „průmyslový standard“ už mnoho let.

Pro schválení hlasovalo celkem devět států: Austrálie, Bulharsko, Čína, Japonsko, Polsko, Jižní Afrika, Španělsko, Švédsko a Ukrajina. Podmíněný souhlas vyslovily čtyři státy: Velká Británie (13 připomínek), Spojené státy (125), Německo (11) a Švýcarsko (19). Podmíněný nesouhlas pak vyslovila Francie, která jej doplnila 37 připomínkami. Celkem tedy bylo vzneseno 205 námitek proti standardu PDF.

Hlasování se zdrželo jen Rusko. Připomínky zaslala také Itálie, ta ale není hlasujícím členem ISO. Celkem bylo tedy zasláno čtrnáct platných hlasů, přičemž jen jeden byl negativní.

Třináct pozitivních hlasů znamená 93 %, což je více než požadovaná (pro přijetí) třetina souhlasů. Jeden negativní hlas tvoří zbývajících 7 %, což je méně než požadovaná čtvrtina hlasů. Výsledkem je tedy odsouhlasení ISO standardu 32000.

Co na to Adobe?

Jako první o získání standardu informoval James C. King z Adobe přímo na svém blogu. King byl také členem komise z USA. Podle něj proběhne příští měsíc mezinárodní meeting týkající se právě nového ISO standardu.

„Byl jsem komisí vybrán, abych se stal technickým editorem na setkání mezinárodní pracovní skupiny ISO 32000, které se uskuteční 21. až 23. ledna 2008. Budu připraven reagovat na všech 205 připomínek,“ píše James C. King. Podle něj je tu naděje vše na meetingu dořešit. „Pokud dokáže pracovní skupina odpovědět na všechny komentáře tak, aby uspokojila všechny zúčastněné země, především ty hlasující negativně, bude možné na setkání dokončit a vydat upravený dokument.“

Pokud nastanou komplikace, které nebude možno během tří dnů vyřešit, vstoupí jednání do FDIS fáze, která trvá dva měsíce. FDIS hlasování pak již není doprovázeno připomínkami, takže pokud se neobjeví další negativní hlasy, měl by být za dva měsíce finální dokument k dispozici.

King se také vyjádřil k počtu komentářů z USA. „Je zvláštní, že právě USA jsou zemí, která podala nejvíce připomínek, ale podle mého názoru to odráží dvě veci: komise ze Spojených států obsahuje mnoho odborníků, včetně několika přímo z Adobe, a upřímně řečeno i my jsme našli některé problémy, které by se měly vyřešit.“

King patří k lidem, kteří, ačkoliv jsou z Adobe, sami vznesli proti formátu některé připomínky. „Podle mě to odráží poctivost, s jakou se tato skupina zhostila celého úkolu,“ myslí si James C. King. „Mohli jsme to číslo snížit, ale to by se neshodovalo s tím, jak byla celá práce vedena. A my jsme nechtěli začít zrovna podvodem.“

PDF jako standard

Výsledek jednání je jistě pozitivní a přinese jasnou budoucnost formátu PDF. Ten se už teď používá velmi často k distribuci mnoha dokumentů a při schvalování šlo (a stále jde) především o „vychytání“ drobných problémů. Po ODF tu tedy máme další ISO standard, který nabízí otevřenost, multiplatformnost a zprůhlednění komunikace. Já jsem tomu rád.

Anketa

Vítáte přijetí PDF jako ISO standardu?

Našli jste v článku chybu?

6. 12. 2007 3:08

Miloš (neregistrovaný)
Takhle kibicovat můžete maximálně do mariáše, tomu byste (snad) mohl alespoň trochu rozumnět.

Formát PDF je určen pro tiskové výstupy, které vypadají shodně na všech tiskárnách s dostatečným rozlišením. U kancelářských balíků a jejich formátú stačí často jiný driver pro tutéž tiskárnu, aby byl výsledek odlišný a to bez ohledu na shodnou vizáž na monitoru.(A to nemluvím o různých tiskárnách). V tomto ohledu má formát PDF jen málo alternativ.

Pro dynamické dokumenty existují rozhodně vhodnější p…6. 12. 2007 8:38

melkor (neregistrovaný)
Ale fuj! Nebudte sprosty! Ten, jehoz jmeno se nevyslovuje ... :-)
Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

DigiZone.cz: ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu