Hlavní navigace

Dave Gnukem

26. 3. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Po delší době se opět podíváme na jednu 2D hru nevyžadující silný stroj ani akceleraci. O zábavu bude i přesto postaráno.

Určitě si pamatujete svérázného chlapíka Duke Nukema. A jestlipak víte, že se objevil úplně poprvé ve 2D skákačce? Duke je sekáč první třídy, holky a televizní štáby po něm letí, ale málokdo ví, že má ještě vzdáleného bratrance Dejva, který je přinejmenším stejný tvrďák jako Duke. Jenom se s tím nerad vytahuje.

Duke byla (a je) opravdová 2D klasika a pamatuji se, jak jsme ji s bratrancem Jardou hráli celé noci a dny a odpoledne a dopoledne na 286kách. Vyniká poměrně jednoduchým herním systémem a líbivou grafikou. Na její úspěch se snaží navázat Dave Gnukem, který je napsán pod GNU GPL.

Daveova domovská stránka vám nabízí ke stažení verze pro GNU/Linux (vyžaduje SDL), MSWindows a BeOS. Časem snad přibude i port pro MacOS. Balíček, který je ke stažení, obsahuje zdrojové kódy, data i předkompilované binárky pro všechny zmíněné platformy (celkem 2.5 MB), tedy vše, co je ke hře potřeba. Stačí jej rozbalit do vhodného adresáře a spustit

./davegnukem

Pokud si chcete zahrát ve fullscreenu, stačí přidat parametr -f. Jedinou podmínkou je existence módu 320×200 v konfiguraci vašeho X Window systému. Ve fullscreen módu totiž hra běží právě v něm.

Pak už vidíte klasické meníčko, které vám nabízí spoustu možností, ale vás bude pravděpodobně zajímat nastavení klávesnice. V podstatě se jedná jenom o pár kláves: vlevo, vpravo, skok, výstřel a akce (otevření dveří a podobně). Možná díky jednoduchému ovládání si hra kdysi získala tolik obdivovatelů.

Pak už nezbývá než začít. Dave se pohybuje předem připravenými úrovněmi, kde na něj číhá řada nepříjemných potvor, pastí a jiných překážek. Pro zajímavost jsou to skákající miny, výbušniny, plamenomety, vyskakující bodce, propadla a další. Daveovým úkolem je samozřejmě dojít až k východu, kterým projde do další úrovně. Nebude to ale tak jednoduché. Na cestě jej kromě zmíněných nepříjemností čekají také dveře, od kterých musí najít klíče (jsou barevně označeny).

Ve hře je také spousta užitečných předmětů, které vám mohou vylepšit zbraň, zvýšit skok, přidat životy a podobně. Navíc na každém rohu narazíte na předměty oceňované bodíky, které musíte sbírat, pokud se chcete dostat do žebříčku nejvyššího skóre. Řada důležitých předmětů je ukrytá v bednách, které Dave musí rozstřílet. Občas se v nich ale objeví bomba, které je potřeba uniknout. V takové a dalších situacích vám pomůže jen rychlý postřeh a dobře promazaná klávesnice. Čas mezi zapálením a výbuchem je opravdu krátký.

Celá grafická podoba hry byla kompletně převzata z původní verze, a můžete se tak těšit na zelené potvory lezoucí po zdech, roboty, plamenomety a další dobře známé vychytávky. Některé drobné grafické detaily však bohužel chybí. Osobně mi nejvíc schází všudypřítomné obrazovky, ze kterých se na vás šklebil hrozný, zlý a nechutný záporák.

Zvuky se od původních liší hodně, ale možná je to tím, že znám jen ty, které se ozývaly ze speakeru, kdežto teď je poslouchám ze SoundBlasteru. Jsou samozřejmě lépe udělané, ale jsem prostě zvyklý na původní „pípání.“ Hudba zatím ještě bohužel chybí, ale autor slibuje, že ji v dalších verzích doplní. No, můžete si ke hře pustit něco vlastního, co vám nejlépe vyhovuje.

Cloud23

Jedná se o příjemnou a oddechovou skákačku, kterou se příjemně pobavíte. Velmi příjemný je také vestavěný editor úrovní, díky kterému se můžete dosytosti vyřádit také jako architekti.

Velkou výhodou je malá velikost hry a celková nenáročnost na použitý hardware. Můžete si proto zaskákat i na slabších strojích.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.