Hlavní navigace

DOC, XLS a jiná osidla Microsoftu...

Michal Krause 9. 3. 1999

Každý už jistě zažil situaci, že obdržel dokument ve formátu, který nebyl schopen přečíst. Mohlo jít o ceník, kalkulaci nebo třeba jenom obyčejný dopis. A netýká se to zdaleka jenom uživatelů ne-microsoftích operačních systémů, ale i těch, kdo se "provinili" tím, že třeba zrovna nemají poslední verzi M$ Office. Situace, která momentálně existuje není dobrá pro nikoho z nás (pochopitelně vyjma Microsoft). Jak z toho ven?

Nedávno jsem slyšel, že programům jako je Word nebo Excel se říká killer applications – zabijácké aplikace. Je to velice výstižný název. Killer applications jsou totiž tím, co nutí uživatele zůstat u microsoftích platforem. Není to jejich kvalita, výkon či přívětivost. Jde totiž hlavně o to, aby se Vaše dokumenty staly kompatibilními s tím, co používá DAV. A paradoxně to není Microsoft, který momentálně tohle pevné pouto udržuje. Jsme to my sami. Microsoft totiž jenom nahodil udičku a má nás v tuto chvíli, jak se říká, na háku a to bez jakéhokoliv úsilí.

Abych nebyl špatně pochopen: považuji standard pro výměnu dokumentů za nesmírně důležitou a užitečnou věc. To, co mě trápí je ovšem situace, kdy takový standard není otevřený, je vlastněn nebo patentován komerčním subjektem a navíc je vázán na jedinou platformu. Tím se totiž tak nějak ztrácí svoboda volby. Používám Linux a vyhovuje mi po všech stránkách. Jenže třeba poptávky nám chodí často ve formátu M$ Word. Abych mohl na takovou poptávku reflektovat, musím si ji nejdříve přečíst. Jsem tedy nucen mít kvůli tomu nainstalované i Windows a M$ Office. Obdobně jsou třeba ceníky běžně ke stažení pouze pro Excel a to nejlépe poslední verzi. Kdekdo nadává na to, že musí každý rok nebo i častěji upgradovat kancelářský software, protože je třeba držet krok s dobou, ale lidi, probuďte se, děláte si to sami!

Microsoft nám nalinkoval cestu a my sami jsme s velikou chutí spojili její začátek a konec a dali vzniknout kruhu. Jak z toho ale ven?
Podle mě je bezpodmínečně nutné, aby se některá organizace, jako je třeba ISO, začala zaobírat standardem pro elektronickou výměnu dokumentů. Takhle to funguje například u komprese a formátu obrazových dat (JPEG a JFIF), videa (MPEG) a v poslední době i zvuku (MP3). Všechny uvedené standardy jsou dokumentované, otevřené a za jejich implementaci vývojáři nikomu neplatí. Pokud by k vzniku takového formátu (nebo asi spíš souboru formátů, protože by musely postihnout více typů dat – textové dokumenty, prezentace, výpočetní tabulky atd.) došlo, znamenalo by podle mě to naprostou revoluci a ulehčilo by to život všem. Zároveň by to ale také odlehčilo Billově peněžence, takže je otázka, zda by se podobný počin opravdu ujal. Přece jenom je vliv Microsoftu na celý obor příliš veliký. To by už ovšem záleželo na jiných aspektech – například pokud by byl takový standard podpořen ve státní zprávě, školství, vládních organizacích atd.

A jak by asi měl takový formát vypadat? V mých představách jde o nějaký otevřený a nekomerční kompromis mezi RTF (Rich Text Format) a SGML, ale domnívám se, že nějaká skupina odborníků vytvořená při organizaci pro vývoj standardů by si s návrhem poradila lépe :)

Doufám, že se v krátké budoucnosti začne na poli výměny elektronických dokumentů něco dít, ale zatím nám nezbývá, než se poprat s přítomností. Proto se již brzy v některém z příštích článků zaměříme na linuxové nástroje a pomůcky pro prohlížení a konverzi mezi různými formáty.

Našli jste v článku chybu?

12. 10. 2005 10:17

Pokud vsem pisete at Vam poslou .HTML dokument misto .DOC, tak tim automaticky snizujete zajem u zakazniku, protoze ne kazdy vi, co to vlastne to HTML je.
Navic pokud se nejedna o dokumenty .doc s activX prvky apod. (stejne to malokdo umi pouzivat), doporucuji openoffice.org;)
MS si vhodnou marketingovou i technologickou strategii vydobyl predni misto v kancelarskem prostredi a lide jeho produkty zacli pouzivat, protoze proste jine reseni neznali.
Zde myslim neni chyba v lidech, ale v potenciona…


28. 4. 1999 0:07

Martin (neregistrovaný)

V podstate souhlasim s prispevkem a vicemene i s xChaosem - hadejte, ktery format je nejrozsirenejsi? Napoveda - na i-netu je prakticky povinny... A pro ty uplne natvrdle - zkuste HyperTextMarkupLanguage.
Na druhou stranu musim priznat, ze za prve je ponekud neusporny (snad nejaky CHTML - jako Compressed...) a za druhe jakykoliv standard prestava byt standardem v okamziku, kdy se jej chopi BillsGirls a standard se postupne zmeni v dalsi firemni paformat M$. Mimochodem - znate nekdo neco co by Ma…

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vitalia.cz: Žloutenka v Brně: Nakaženo bylo 400 lidí

Žloutenka v Brně: Nakaženo bylo 400 lidí

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka