Hlavní navigace

Firefox 3.5: žádná revoluce, jen příjemná evoluce

17. 3. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Webový prohlížeč Mozilla Firefox myslím netřeba představovat. Dnes nejrozšířenější open-source webový prohlížeč se brzy představí ve verzi 3.5, která přinese novinky jak pro koncové uživatele, tak webové vývojáře. Oproti verzi 3, která přinesla radikálnější změny, je verze 3.5 prezentována spíše jako evoluční.

Tato verze měla původně nést označení 3.1 a být dostupná koncem roku 2008. Nakonec však došlo oproti plánu k přidání několika novinek a vzhledem k jejich množství bylo nedávno rozhodnuto o přejmenování na verzi 3.5. Před pár dny uvolněná třetí betaverze ještě nese označení 3.1, ale plánovaná čtvrtá betaverze a verze finální již ponesou verzi 3.5. Dost ale bylo obecných věcí, pojďme si představit jednotlivé novinky pro koncové uživatele.

Hned na úvod jistě řadu uživatelů Linuxu potěší informace, že Firefox 3.5 by měl být opět méně paměťově náročný než jeho předchůdce. Vše díky optimalizaci práce s písmy a mezipaměti pro obrázky. V některých případech si prý připravovaná verze sebere až o 36 % méně paměti. Zapracovalo se též na výkonu. Kromě často probíraného zvyšování rychlosti JavaScriptu, který pohání i podstatnou část grafického rozhraní Firefoxu, došlo též na zrychlení některých pomalých operací při práci s historií a záložkami.

Změny viditelné na první pohled

Po spuštění Firefoxu 3.5 si lze všimnout hned dvou na první pohled viditelných změn. Tou první je implicitní zobrazení lišty s otevřenými panely, i když je otevřen pouze jeden panel. Důvodem této změny, kterou lze v dialogu Předvolby (resp. Možnosti ve Windows) snadno přepnout zpět, je větší zviditelnění funkce prohlížení v panelech, o které řada méně zkušených uživatelů dosud neví. Napravo od otevřených panelů navíc přibylo tlačítko pro otevření nového panelu.

Firefox 3.5 - 1

Okno Firefoxu 3.5

Druhou viditelnou změnou je výchozí text v adresním řádku, který uživatele informuje o tom, že skrze adresní řádek lze snadno dohledávat v historii a v záložkách. S prohledáváním souvisí i nové nastavení v dialogu Předvolby, kde můžete nastavit, v čem se má text zadaný do adresního řádku vyhledávat. Ve výchozím nastavení se vyhledává v historii navštívených stránek a záložkách. Pomocí předvolby lze vyhledávání omezit pouze na historii, záložky či vypnout našeptávání úplně.

Firefox 3.5 - 2

Dialog předvoleb

Novinky v prohlížení v panelech

Funkce prohlížení v panelech doznala drobných novinek. Patrně pod vlivem Google Chrome se do prohlížeče dostala funkce na otevření panelu v novém okně prohlížeče. Funkce je dostupná pod volbou Otevřít v novém okně v místní nabídce nad hlavičkou panelu či ji použijete přetažením panelu na kraj okna prohlížeče.

Firefox 3.5 - 3

Volba v místní nabídce

V případě nekorektního ukončení prohlížeče Firefox umožňuje obnovit předchozí relaci a uživatel tak může pokračovat tam, kde předtím přestal. Ve Firefoxu 3 a starších verzích je uživatel na obnovu relace dotazován při opětovném spuštění prohlížeče formou dialogu. Počínaje Firefoxem 3.5 je k tomu určena nová stránka about:session­restore, která se při opětovném spuštění prohlížeče zobrazí. Výhodou uvedené stránky je, že se k ní můžete kdykoliv později vrátit a obnovit relaci z předchozího spuštění prohlížeče klidně i po několika hodinách práce.

Firefox 3.5 - 4

Stránka s obnovením relace

V souvislosti s prohlížením v panelech může některé uživatele potěšit nová předvolba browser.tabs.clo­seWindowWithLas­tTab na konfigurační stránce about:config. Nastavením její hodnoty na false zajistíte, že se spolu se zavřením posledního panelu nezavře celé okno prohlížeče.

Bezpečnost

Patrně nejvíce probíranou novinkou, kterou lze zahrnout do oblasti bezpečnosti, je podpora režimu anonymního prohlížení. S uvedenou funkcí se dnes můžete setkat například ve webovém prohlížeči Google Chrome a umožňuje prohlížet web bez zaznamenávání historie navštívených stránek, dat zadaných do webových formulářů či například cookies. Funkce se hodí zejména pro sdílené počítače, kde nechcete, aby kolega po vás viděl, jaké stránky jste navštívili či přečetl heslo, které jste omylem uložili. Pro funkci anonymního prohlížení se též vžil pojem „pornomód"“.

Firefox 3.5 - 5

Okno s informací o anonymním prohlížení

Dialog pro vymazání důvěrných dat byl rozšířen o možnost určení délky historie prohlížení a všech souvisejících dat, která se mají promazat. Nově je tak možno smazat historii poslední hodiny či například posledního dne.

Firefox 3.5 - 6

Dialog pro vymazání důvěrných informací

Součástí Firefoxu 3.5 je rozšířená možnost blokování doplňků či zásuvných modulů, které obsahují známou bezpečnostní chybu či jsou s konkrétní verzí Firefoxu nekompatibilní a způsobují jeho pády či nefunkčnost. Uvedená funkce se do Firefoxu dostala ve verzi 3 a prozatím nebyla příliš využívána. Funguje na principu pravidelně stahovaného XML souboru se seznamem zakázaných doplňků, resp. zásuvných modulů. Od verze 3.5 se nově rozlišují dva módy blokování, kdy jeden pouze upozorní na doplněk/zásuvný modul se známou závažnou bezpečnostní chybou či druhý, který doplněk/zásuvný modul rovnou zakáže.

Firefox 3.5 - 7

Upozornění na nebezpečný doplněk
Poznámka: Tento screenshot byl převzat z Bugzilly projektu.

Počínaje Firefoxem 3 jsou striktně kontrolovány certifikáty, kterými jsou zabezpečeny stránky. V případě, že něco nesouhlasí, zobrazí se chybová stránka o nekorektním certifikátu a je na uživateli, zda si jej odsouhlasí (přidá do výjimek) nebo stránku nenavštíví. Uvedená chybová stránka byla u Firefoxu 3 často kritizována pro svou horší pochopitelnost, takže byla ve Firefoxu 3.5 trochu upravena.

Firefox 3.5 - 8

Stránka s chybným certifikátem

Pro vývojáře

Zajímavou novinkou, která potěší nejednoho vývojáře webových aplikací, je možnost procházení odkazů v zobrazení zdrojového kódu. Jednoduše si zobrazíte zdrojový kód webové stránky v integrovaném prohlížeči, a pokud si chcete zobrazit zdrojový kód odkazované stránky či například soubor s JavaScriptem, jednoduše klepnete na jeho odkaz a zdrojový kód odkazovaného dokumentu se zobrazí.

Firefox 3.5 - 9

Zobrazení zdrojového kódu stránky

Firefox 3.5 přináší samozřejmě řadu novinek i pro samotné webové vývojáře a jejich kompletní přehled naleznete na serveru Mozilla Developer Center. Mezi hlavní novinky patří zejména podpora Geolocation API, Selectors API či byla přidána podpora selektorů z CSS3. Zajímavá je též možnost přehrávání zvuku a videa skrze tagy <audio> a <video> ze specifikace HTML5. Již tradičně obsahuje Firefox 3.5 výrazně rychlejší vykonávání JavaScriptu.

Co se do Firefoxu 3.5 nedostalo

Součástí Firefoxu 3.5 mělo být grafické přepínání panelů spojené se stránkou s náhledy na všechny otevřené panely. Funkce vycházela z rozšíření Ctrl-Tab a mohli jste ji zaregistrovat v několika milnících vývoje. Funkce byla hodně diskutována, ohlasy na ní byly rozporuplné a nakonec byla z Firefoxu 3.5 odstraněna. Jako hlavní důvody byly uvedeny pomalost a nemožnost přehledně zobrazit větší množství otevřených panelů. Funkce však nezmizela z Firefoxu nadobro a měla by se stát po dopracování součástí příští verze Firefoxu, která prozatím nese označení 3.6. Na ukázce níže se můžete podívat, jak měla uvedená funkce ve Firefoxu vypadat.

Firefox 3.5 - 10

Grafické přepínání panelů

skolení ELK

Závěrem

Když se poprvé začalo hovořit o Firefoxu 3.5, hovořilo se o verzi, která má přinést to, co se do Firefoxu 3 nestihlo. Toto přání zjevně trochu nabouralo vydání webového prohlížeče Google Chrome, kvůli kterému se vývoj Firefoxu 3.5 protáhl a byly do něj zapracovány funkce jako anonymní prohlížení, otevření panelu v samostatném okně či byl rozšířen dialog na vymazání soukromých dat. Ani s jednou z těchto funkcí se totiž do té doby v souvislosti s Firefoxem 3.5 nemluvilo.

Oproti Firefoxu 3, který přinesl řadu novinek, nepřináší Firefox 3.5 žádnou revoluci, ale spíše drobná vylepšení. Pokud nebudeme uvažovat novinky pro vývojáře, jedinou velkou novinkou je funkce pro anonymní prohlížení. Přesto lze Firefox 3.5 považovat za zdařilou verzi, která plynule navazuje na Firefox 3. Před vydáním finální verze se ještě v průběhu dubna dočkáme čtvrté betaverze. Finální Firefox 3.5 tak lze očekávat v květnu či červnu.

Autor článku

Pavel Cvrček pracuje jako softwarový vývojář a v rámci projektu Mozilla.cz se podílí na vývoji a propagaci produktů Mozilla.