Hlavní navigace

Galcon: rychlá a dynamická akce

Filip Vrlík 29. 12. 2006

Vesmír, to tajemné místo vysoko a daleko alias far far away, už není zdaleka tak klidný a pokojný, jako býval. Schyluje se k finální bitvě mezi dvěma velmocemi o konečnou nadvládu. Odhodlání z nich přímo čiší, ale pouze jeden může uspět. Druhý skončí zapomenut v propadlišti dějin. Pojďme se na konflikt podívat blíže.

Galcon je realtime strategie stvořená v hlavě autora Phila Hasseye. Jedná se o vcelku dynamickou akci, která si žádá rychlá a správná rozhodnutí. Bohužel na zdlouhavé příběhy tvůrci už čas nezbyl. Pouze si domýšlíme okolnosti, které vyústily v krvavý střet. Jaká je jejich historie, kultura, lidé? To se nikdo nedozví. Odpadlíci budou zhanobeni a vítězové si vytvoří minulost dle libosti. Jeden ze světů samozřejmě řídíte vy.

Galcon 1

Než přistoupíme k popisu pravidel a samotné hry, letmo se podíváme na zajímavé možnosti v hlavní nabídce. Kromě Net ranks, kde se dozvíte, kolik lidí je vysoko nad vámi ve světě, je Register pro získání plné verze asi jedinou použitelnou Options. Zde si nastavíte hlasitost, rozlišení, a pak již hurá na Missions. Zvolte si jednu z šesti obtížností, rozšíření proti základním čtyřem. Jsou jimi beginner, easy, medium, hard, crazy a maniac. Také jsou zde volby practise a tough. V neregistrované verzi máte k dispozici pouze základní mód classic. Jeho pravidla jsou jasná, zřejmá a přinese vám hodně zábavy. Tak tedy pojďme na to.

Galcon 2

Objevíte se na herní ploše plné planet rozličných velikosti, vlastností, kterých byste si měli všímat. Pouze dvě planety mají svého majitele. Modrá patří vám a rudá je oponentova. Jakmile se hra odstartuje, je vaším jediným cílem obsadit planety protivníka. Neutrální vám nijak neubližují, ale mohou pomoci ve výrobě dalších stíhaček. Každý objekt je označen číslem. Určuje, kolik stíhaček musí být na danou planetu posláno k jejímu obsazení. Když na ni zajedete kurzorem, objeví se v horní části řada informací. Název planety, víceméně nedůležité. Production a Ships. Číslo ships je ono množství potřebné k obsazení. Doporučuji si však všímat také čísla produkce. Znamená, jakou rychlostí daná planeta vyrábí nové lodě. Nač by vám třeba byla planeta, jež nic neprodukuje, že? Souboj o planety je rychlý a po chvíli se bijete již se soupeřem o každý kousek vesmíru. Vhodná je třeba strategie vyčkávat, až partner oslabí nějakou planetu a vy útok dokončíte.

Ovládání se provádí skrze myš. Označíte libovolnou planetu a přetáhnete na místo, kam chcete lodě poslat. Takto můžete buď dobývat nové nebo podporovat stávající kolonie. Jak mnoho lodí se vyšle? To právě ukazuje číslo v pravém rohu obrazovky. Vidíte tam procentuální vyjádření. Změnit jej můžete klávesnicí stisknutím číslovky. Nelze volit jiná než desítková procenta. Na rozdíl od Galcon 2006 se nevyskytuje třetí číselná hodnota. Byla jí morálka. Stávalo se tak, že lodě přestaly věřit ve vítězství a vracely se na mateřskou planetu. Škoda, byl to dobrý aspekt hry. V momentě, kdy soupeř nevlastní žádnou loď, se hra zastaví a můžete začít slavit své vítězství.

Galcon 3

Co se týče zpracování – myslím, že se nadmíru povedlo. Oku líbivé prostředí i detaily. Zvuková stránka by sice mohla být o stupínek lehčí, ale vyloženě špatná rozhodně není. Tento pěkný háv pasuje ke hře, jež disponuje kvalitním nápadem. Luxusní hratelnost, která chytne a jen tak nepustí, přestože kolo dohrajete v rámci pár minut. Nemáte dost a nutí vás to hrát stále znovu a znovu. Je velká škoda, že se hra nedá užít ve více lidech na jednom PC. Přímo k tomu vybízí. Připomíná mi staré hry. Rovněž bývaly prosté a zároveň geniální nápadem, hrály se hodiny a trvalo, než omrzely.

Galcon 4

Alespoň vyzkoušet si Galcon doporučuji. Nejspíše se vám nebude chtít utrácet za plnou verzi, ale i demo skýtá mnoho chvil zábavy, myšlení, vítězství a porážek. Tak tedy směle do toho. Nepřítel je již vyzbrojen a připraven zaútočit. Jste také? Souboj o nadvládu začíná.

Galcon 5

Pro instalaci hry si ze stránek Galconu stáhněte archiv určený pro Linux, označený jako Linux (32 bit). Archiv stačí rozbalit a hru spustit pomocí binárky ./galcon. Jeví se, že si hra sebou tahá knihovny potřebné pro běh – pygame knihovny apod, překvapila-li vás nějaká závislost, tak se podělte v diskuzi.

Našli jste v článku chybu?

10. 1. 2007 1:04

no zda se ze to je spis nejaky bug ;-)
me totiz hra taky nesla odstartovat, nicmene pak sem ji spustil jen v prikzaovem radku a pak sla hra odstartovat, asi tam ma holt nejake ty nedodelky..
takze se klidne pripojde na server, mel by byt pusteny skoro porad ;-)
lagfree_europe_CZ_brno
enjoy8. 1. 2007 7:59

Wooff (neregistrovaný)
no určitě ... bohužel nevím jak.
Většinou to souvisí s GCC nebo čímsi podobně důležitým (glibc).

Takže můžeš zkusit prohledat SuSe podporu ohledně přechodu na nové GCC.
Víc ti neporadim. Zdar a sílu.
W
Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte