Když jsem psal v poslední Sklizni o programu Gnome-o-phone, docela mě zaujal a tak jsem se rozhodl podívat se na něj trochu detailněji. A musím říct, že po pokusech z různými podobnými aplikacemi jsem byl i přes chudou výbavu mile překvapen.
Gnome-o-phone je program s velice jednoduchých grafickým rozhraním, které bylo vytvořeno s pomocí Gtk+. Autor se nezatěžoval s vymýšlením komunikačního protokolu (za což ho lze jenom pochválit) a použil existující protokol RTP/RTCP. Důsledkem je první zajímavá vlastnost programu – gphone je schopen komunikovat s velice populárním programem pro hlasovou komunikaci Speak Freely. Podmínkou pro tuto komunikaci je samozřejmě použití stejné komprese. Gphone podporuje jenom jednu, a to GSM. Ta je dostatečně účinná (jde samozřejmě o ztrátovou kompresi), takže není problém komunikovat i přes nízkokapacitní linky – osobně jsem otestovat provoz na běžné lince 33,6 kbps a dá se říct, že vše běhalo hladce. Nelze ovšem příliš počítat s tím, že byste si s někým povídali a přitom třeba jen tak mimochodem browsili po webu. Rovněž je třeba počítat s tím, že dokud je spojení aktivní, budou stále po lince proudit data ať už mluvíte nebo ne. Zřejmě jde o nějaké šumy, autor slibuje do příštích verzí zlepšení tohoto stavu.
Co se týká hardwaru, nepotřebujete nic speciálního, stačí obyčejná zvuková karta. Pro větší pohodlí je vhodné použít kartu s full duplexem (a také s ovladačem, který jej podporuje). My jsme gphone testovali se Sound Blasterem 64PCI a ALSA driverem a celkem bez větších problémů jsme mohli mluvit oba najednou. U half duplex karty bude asi nutné program používat podobně jako vysílačku, tedy mluví vždy jenom jedna strana.
Jak jsem se již zmínil, program mě mile překvapil – fungoval totiž úplně napoprvé, stačilo jej zkompilovat, spustit ho na obou koncích linky a už jsme mohli povídat. To je například oproti Speak Freely úplný zázrak. Nevím, jestli mám smůlu, ale již několikrát jsem se pokoušel SF rozběhat a vždy s nulovým výsledkem – obvykle jsem jej nebyl schopen přesvědčit, že moje karta i ovladač skutečně podporují full duplex. Je ale pravda, že SF je daleko složitější program s mnohem širším spektrem funkcí.
Pokud bych měl dojmy z použití gphone nějak shrnout, řekl bych, že jde zatím o nejelegantnější a nejpohodlnější řešení hlasové komunikace pod Linuxem, pokud se ovšem obejdete bez vymožeností jako je například šifrování přenosu.
Gphone není zdaleka na konci cesty, jde o poměrně nový program, takže se v něm dají najít i některá slabší místa. Asi největším omezením stávající verze je, že nepodporuje iniciování hovoru z grafického prostředí. Nelze tak mít spuštěný program čekající na hovor a v případě potřeby jej sám zahájit. Kvůli tomu je třeba spustit druhou kopii programu s patřičnými parametry. Autor plánuje toto napravit v následujících verzích.