Hlavní navigace

Jabber - díl první

Karel Beneš

Instant messaging je mezi počítačově gramotnými oblíbenou formou komunikace. Na poli open source nám vyrostl jeden hezký instant messaging systém. Zkusím vám vysvětlit, proč se mi líbí. Třeba se bude líbit i vám, nebo alespoň zjistíte, že svět není tak jednobarevný, jak by se zdálo.

Úvod

Instant messaging (IM) systémů je hodně. V našich krajích je rozhodně nejpopulárnější ICQ, avšak není to jediná možná volba. Z dalších třeba: AIM, Yahoo! Massanger či Odigo.

Obecně lze na IM systém klást dva základní a přirozené požadavky:

  • dostatečná funkcionalita. IM systém, který neumožní dostatečně (pohodlně) komunikovat, je k ničemu. Běžné funkce jsou: poslání zprávy, chat, groupchat a informace o dostupnosti uživatele.
  • velikost komunity. Systém, který mi umožní posílání zpráv pouze s domorodci z papuanských ostrovů, používat také nebudu. Troufám si tvrdit, že okrajové IM systémy jsou na tom podobně.

Říkáte si – fajn, tohle všechno moje ICQ zvládá? Máte pravdu, ale jabber to zvládá také a navíc nabízí jednu podstatnou výhodu – skrz naskrz je to open source. Nudným teoretickým úvodem jste se prokousali, k čemuž vám gratuluji. Teď už bude lépe.

V čem je jabber jiný?

V následujícím odstavci se zaměřím na ty vlastnosti jabberu, které jej odlišují od ostatních IM systémů.

K dispozici je několik implementací jabberského serveru. Ano – jabber nemá žádný centrální server, ale síť rovnocených serverů. Jako uživatelé si tedy můžeme vybrat server, který se nám líbí a kterému důvěřujeme. Jako administrátoři můžeme mít ve vlastní síti vlastní server poskytující IM služby. Protokol jabberu využívá technologii XML a je dobře zdokumentován. Jabberských klientů je i pro Linux požehnaně. Jabber je bezpečný – pokud to serverová i klientská strana podporuje, komunikace může být SSL-šifrovaná. Uživatelé jabberu mohou komunikovat se zbytkem světa, přičemž zbytek světa nemusí mít o existenci jabberu ani ponětí a může nadále používat svoje ICQ. Tuto vlastnost zajišťují tzv. transporty na jabberském serveru. Transport nemusí být pouze bránou do jiného IM systému. Existují například SMTP či IRC transporty.

Jabberský účet

Pro identifikaci jednotlivých uživatelů v síti jabber slouží Jabber ID (zkráceně JID). Formát JID jako by z oka vypadl e-mailové adrese. Obecné schéma je:

uživatel@doména[/zdroj]

Retězec uživatel si zvolíme tak, aby byl jedinečný v rámci domény. Doména je dána výběrem serveru, kterému náš účet svěříme. Nepovinná část zdroj umožňuje rozlišit konkrétního klienta. Například moje JID je kaaia@jabber.cz. Říkal jsem vám, že od e-mailové adresy se rozeznává těžko… :-).

Veškeré informace týkající se uživatelského účtu jsou uloženy na serveru a stahují se při každém připojení. Zejména se jedná o seznam přátel – contact list, kterému se v jabberské terminologii říka roster. Pokud tedy chcete, můžete jabber používat ve škole, v zaměstnání i doma, a to vždy s jiným klientem a třeba i na jiné platformě :-).

Chci jabber, jak na to?

Pokud jsem vás dostatečně navnadil, budete možná chtít jabber na svém počítači. Není to nic obtížného. V seznamu klientů si jednoho vyberete. Mezi nejoblíbenější patří asi Gabber, PSI nebo Gaim. Mně se líbí Tkabber, ale tím se nenechte mást. Patrně nejjednodušší je vybrat některý z vaší oblíbené distribuce. Během instalace můžete přemýšlet, kterému serveru svěříte svůj účet. V republice máme nejméně dva veřejné: jabber.cz a njs.netlab.cz. Nejste-li patrioti, můžete vybírat z celosvětové nabídky serverů. Další postup se může v různých klientech mírně lišit, proto uvedu pouze obecné zásady. Nový účet vytvoříte prostě tak, že v přihlašovacím formuláři svého klienta vyplníte jméno a heslo dle svých představ a odešlete je serveru. Ten se vás zeptá, zda skutečně chcete vytvořit nový účet. Po kladné odpovědi a chvilce čekání uvidíte svůj doposud prázdný roster. Pravděpodoně vám také okamžitě přijde uvítací zpráva. Přidat jabberského uživatele do svého rosteru můžete hned. Patřičnou volbu „add contact“ určitě vylovíte někde v menu. Před přidáním uživatele ICQ si zaregistrujte „ICQ transport“ (budete potřebovat účet pro ICQ). Potom už je postup analogický.

Příště uvedu přehled běžných klientů a jejich srovnání. Máte-li představu, čemu by mohly být věnovány další díly, dejte mi vědět v diskusi či jakkoliv jinak. Nabízí se zprovoznění vlastního serveru, dostupné transporty, nebo třeba exkurze do hlubin jabberského protokolu.

Užitečné odkazy:
http://www.jab­ber.cz/
http://njs.ne­tlab.cz/
http://www.jab­ber.org/

Našli jste v článku chybu?

27. 9. 2004 9:03

GeBu (neregistrovaný)

Problémy s češtinou se u mě vyskytují jen u pár uživatelů icq - myslím, že oba dva jedou na GNU/Linuxu. S dalšími (včetně linuxových) problém nemám. Mám trochu pocit, jestli to nesouvisí s jejich klientem popř. jeho nastavením.

27. 9. 2004 8:56

GeBu (neregistrovaný)

Já jsem měl problémy s výpadkem icq transportu velmi sporadické.

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru