Hlavní navigace

Jak je to s údajným bankrotem SGI?

12. 5. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Mnoha zpravodajskými servery světa proběhla nepřesná zpráva o tom, že společnost SGI vyhlásila bankrot. Jak je to doopravdy, proč k něčemu podobnému došlo a co bude následovat?

O SGI obecně

SGI logo

Firma SGI, známá též jako Silicon Graphics, Inc., byla založena v roce 1982 a jejími zakladateli byli Jim Clark a Abbey Silverstone. Původně se společnost zaměřila na software a hardware určený pro akceleraci trojrozměrného zobrazení.

Nyní se prosazuje zejména v oblastech nejnáročnějších výpočtů, jako je například zpracování obrazu při mozkové chirurgii, účinné vyhledávání naftových pramenů, studium globálního klimatu, poskytování technologií pro bezpečnost a obranu, přechod od analogového k digitálnímu vysílání a zpracování velkých objemů dat. Ústředí SGI sídlí v Mountain View v Kalifornii, společnost má pobočky po celém světě včetně České republiky.

Se společností jsou spojeny produkty jako OpenGL, MIPS RISC mikroprocesory, operační systém IRIX, souborový systém XFS a podobně. SGI se velmi angažuje ve vývoji Linuxu a podporuje například projekt Samba.

Jde o bankrot?

Celým světem proběhla informace o bankrotu SGI, která pochopitelně všechny zaskočila. Ve skutečnosti ovšem o žádný bankrot nejde, jak ukázaly pozdější střízlivější informace. Pravda je, že se firma dostala do velmi nelichotivé finanční situace a její dluhy překročily únosnou mez. Vedení se proto rozhodlo jednat a začít s reorganizací.

Reorganizace dle Kapitoly 11

V pondělí 8. května 2006 proto firma oznámila plánovanou reorganizaci, která by měla především pomoci řešit nastalé finanční problémy. Reorganizace byla předem dohodnuta s předními bankovními věřiteli a s držiteli významných objemů přednostních zajištěných pohledávek. V návaznosti na tuto dohodu a již dříve oznámený plán reorganizace podaly společnost SGI a její dceřiné společnosti v USA dobrovolně návrh na zahájení řízení v souladu s Kapitolou 11 konkurzního zákona USA.

Toto řízení mohou v USA navrhnout jak věřitelé, tak i dobrovolně samotná firma. V tomto případě došlo k dohodě a SGI začala s reorganizací sama. K podobnému kroku se společnost obvykle uchyluje v případě náhlé platební neschopnosti, kdy si vedení uvědomí, že se vývoj vymyká kontrole a je potřeba požádat o ochranu před věřiteli. Jedná se tedy o poměrně běžnou věc ukotvenou v zákonech USA.

Následující postup je pak podobný postupu v případě bankrotu, ale vedení společnosti pokračuje ve své práci a společně se zřízenými výbory věřitelů připravuje reorganizační plán. Jakmile je plán schválen, neexistují jiné závazky než ty, které jsou v něm uvedeny. Následně podnik pokračuje v běžném provozu a postupně splácí jednotlivé pohledávky. Jakmile vše proběhne a reorganizace je dokončena, ukončí se ochrana ve smyslu Kapitoly 11, podnik je zachráněn a může dále fungovat.

Jak je to s SGI

V případě SGI je cílem reorganizace snížit dluhy o 250 milionů dolarů. Celý proces dle Kapitoly 11 se týká jen společnosti v USA a její pobočky včetně evropských, kanadských, mexických, jihoamerických a asijských nebudou nijak americkými zákony dotčeny. Pokud bude probíhat vše podle plánu, neměly by být reorganizací jinak ovlivněny.

Jelikož bylo vše předem dohodnuto a připraveno, měla by být příprava reorganizačního plánu už jen formální záležitostí a společnost očekává zrušení ochrany do šesti měsíců. V rámci změn už proběhla výměna vedení společnosti.

„Očekáváme rychlý průběh reorganizace a chceme vyjít z tohoto procesu s podstatně zlepšenou finanční rozvahou a mnohem větší provozní flexibilitou. Pevně věřím v budoucnost SGI,” řekl Dennis P. McKenna, nedávno jmenovaný předseda a CEO SGI.

Dohoda mezi společností a jejími věřiteli také předpokládá, že věřitelé za své dluhopisy získají nové podíly v SGI a navíc budou moci další podíly v celkové hodnotě 50 milionů dolarů odkoupit. To pravděpodobně také celý proces výrazně urychlí.

„Velmi litujeme výsledného dopadu, který budou mít tyto kroky na akcionáře SGI a ostatní nezajištěné věřitele. SGI hraje rozhodující roli ve světové infrastruktuře a toto je třeba ochránit, ” shrnul nakonec McKenna.

Co to znamená pro nás

Pro linuxovou komunitu je to docela dobrá zpráva, protože nepřijde o jednu z velmi „prolinuxových” firem, která navíc vlastní řadu patentů, které by ve špatných rukou mohly napáchat výrazné škody. Můžeme jen doufat, že se vše podaří dle plánu.

skolení ELK

Ani povedená reorganizace ovšem není zárukou dalšího bezproblémového chodu společnosti. Podle statistik se přibližně třetina firem, které prošly tímto procesem, během dvou let opět dostane do problémů.

Zdroje: Wikipedia a web SGI

Bude mít SGI nadále problémy?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.