Hlavní navigace

ScummVM: zahrajte si klasiky

Petr Krčmář

Dnes bude herní článek trochu nezvyklý. Nebudeme si povídat o jedné hře, ale o způsobu, jak na svém oblíbeném systému spustit rovnou celou hromadu klasických her z devadesátých let.

Wo co jako gou?

Pokud vašim prvním počítačem nebylo Pentium III (ano, i takoví uživatelé existují), ale začali jste už někdy na začátku devadesátých let, určitě si pamatujete pecky jako Simon the Sorcerer, Broken Sword, Goblins, The Secret of Monkey Island, The Legend of Kyrandia a třeba Indiana Jones and the Fate of Atlantis. Tyto hry mají mnoho společného. Jednak jsou to všechno adventury, ale především v nich tepe srdce s názvem SCUMM.

SCUMM je zkratka pro Script Creation Utility for Maniac Mansion, což je také jedna z adventur, která se původně objevila na Commodore 64. SCUMM nabízí autorům her silný skriptovací jazyk, který je speciálně navržen právě pro tvorbu adventur. Do dnešního dne existuje téměř 10 variant tohoto jazyka, který navrhla společnost LucasArts. Ta jej samozřejmě také nejvíc používala.

Indiana Jones

Indiana Jones and the Last Crusade

Postupně byl SCUMM portován na mnoho architektur své doby. Hry v něm napsané tedy můžete najít na systémech 3DO, Amiga, Apple II, Atari ST, CDTV, Commodore 64, Fujitsu Towns & Marty, Apple Macintosh, NES, MS-DOS/PC-DOS, Microsoft Windows, Sega Mega CD a TurboGrafx-16/PC Engine.

Protože na dobré věci se obvykle nezapomíná, vznikl časem open-source projekt s názvem ScummVM, který stejný engine implementuje na mnoha platformách, pro které originální SCUMM nikdy nevznikl. Nejedná se tedy o žádný emulátor, ale o nativní prostředí pro provoz her. Později byla do projektu přidána i podpora pro několik ne-SCUMM her. Tím se záběr ještě rozšířil.

Monkey Island

The Secret of Monkey Island

ScummVM existuje pro mnoho moderních platforem jako: aktuální MS Windows, Mac OS X, GNU/Linux, BeOS, Solaris, AmigaOS, MorphOS, Symbian, OS/2, Sega Dreamcast, Xbox, Playstation 2, Playstation Portable, Nintendo DS a dokonce i kapesní počítače s PalmOS a PocketPC. Seznam je prostě dloooooouhý a na všech těchto platformách si zahrajete.

A jak na to?

Prvním krokem je pochopitelně instalace samotného ScummVM. Balíčky stáhnete ze stránek projektu. K dispozici je jak zdrojový kód, tak i binární balíky pro mnoho systémů a linuxových distribucí. Z velkých knihoven je potřeba jenom SDL.

Gobliiins

Gobliiins

Pokud vše proběhlo dle plánu, máte v systému motor, ale chybí vám samozřejmě to hlavní – samotné hry. Budete totiž potřebovat originální datové soubory her, které si chcete zahrát. Jelikož se jedná o patnáct let staré kousky, patří už do prostoru mezi muzeem a abandonware, což je software, který už autory nezajímá (protože se neprodává). Obvykle proto stačí navštívit stránky, které se abandonware zabývají nebo jednoduše do Google zadat třeba „Gobliiins download” a už se někam doklikáte.

Jakmile se vám podaří hru stáhnout, stačí ji někam rozbalit a zavolat scummvm. V okně 640×400 se vám objeví jednoduchá nabídka her, které máte k dispozici. Na začátku je pochopitelně prázdná. Stačí proto klepnout na „Add Game …” a ukázat na správný adresář. Pokud je v něm podporovaná hra, program hned zareaguje a oznámí: „Našel jsem hru …” a nechá ji přidat do seznamu.

Sam a Max Hit the Road

Sam & Max Hit the Road

Můžete ještě změnit nějaké to nastavení týkající se zvuku nebo grafiky (tady hlavně celoobrazovkový režim) a pak stačí klepnout na populární tlačítko „Start”. Od této chvíle si už můžete užívat originální hry. Žádné problémy jsem se ScummVM nikdy nepozoroval, všechno probíhá naprosto hladce.

Hry se obvykle ovládají pomocí myši, takže si připravte hbitý prst a paži. Pokud vás zajímá, co všechno si můžete zahrát, mrkněte se na stránku Compatibility, kde se dozvíte všechny podrobnosti.

Náročnost je velmi nízká a dnešní stroje se při hraní doslova flákají. Výhodou je, že si můžete místo originálních midíků pustit třeba své oblíbené CD. Příjemnou zábavu!

Anketa

Zažili jste tu dobu?

Našli jste v článku chybu?

18. 8. 2012 12:03

mark155 (neregistrovaný)

Dokonce podporuje i Dračí Historii což je přiznejme si hodně malý outsider mezi adventurami :-)

18. 8. 2012 11:58

mark51651 (neregistrovaný)

tajemstvi osliho NE, ale agent mlicnak ANO ... najdi si seznam kompatibilnich her na strance http://www.scummvm.org/compatibility/

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Cena stejného léku se liší i o tisíce

Cena stejného léku se liší i o tisíce

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum