Jestli to dobre chapu tak zatim je zaver: Acer zakaznicky servis funguje pomalu, ale zato umozni do 30 dnu od nakupu vratit licenci na nejake pobocce v Brne.
Tohle srchnuti je myslim hodne dulezite pro ctenare, hlavne ta druha veta v souveti. Protoze je evidnenti ze to jde a Acer to zajistuje. Na druhou stranuje o tazka kolik ta sluzba odebrani licence OS stoji, protoze evidentne to zakaznicky servis povazuje za sluzbu, je mozne ze za to bude chtit poplatek.
"U všech našich výrobků však nabízíme možnost v případě, že neodsouhlasíte
licenční podmínky vrátit operační systém do 30 dnů po zakoupení notebooku, kdy
tuto službu provádíme v našem servisním středisku v Brně."
Ja tam teda vidim, ze Acer je ochotny si vzit licenci spatky (za urcitou cenu samozrejme). Coz je take duvod proc sem napsal to schrnuti na ktere autor zapomel.
Špatného? Diskuze s výrobcem trvala neúměrně dlouho. Zákazník odchází nespokojen, firma nemá peníze, obchod se anuloval. Zákazník o tom ještě píše a vrhá to nedobré světlo na firmu jako takovou. Místní "fanatici" - jako já - chápou, že vyhazovat peníze za operační systém (který nepoužívám) je zbytečnost. Hostující "fanatici" tvrdí, že výrobce si může prodávat co se mu zachce a s čím se mu zachce.
Upřímně, doufám, že si toho všimne jiný výrobce a udělá si na tom dobré jméno. "[doplň jméno firmy]: Vycházíme zákazníkům vstříc." Obslouží to "malé procento" až jednotlivce, což budou pravděpodobně na internetu aktivní uživatelé. Ti pak napíšou přesně opačné články, příspěvky do fór, komentáře atd. Firma získá zpětné odkazy a image subjektu, který vnímá potřeby zákazníků kterým rádi vyjdou vstříc. Ne tím, že jim umožní nechtěný OS vrátit a vrátí jim část peněz. Tím, že umožní koupit PC rovnou bez něho.
Pro "hostující fanatiky": Předpokládám dobrovolnost takového kroku onou blíže neurčenou firmou. Šplhl by si u mne i Microsoft, kdyby umožnil refundaci řešit přímo s ním. Nenařizuji striktně oddělený prodej. Jen bych byl rád, aby mi (byť třeba až na vyžádání) byl umožněn.
"...Co je zle na tom, ze ta donutia vratit cely laptop?..."
částečná odpověď zde http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-boj-zacina/nazory/423916/vlakno/
Zbytek odpovědi viz oba články + další díl. Ve zkratce: Ta licence je špatná, neboť mě vystavuje ultimátu, protože říká: "Buď si nainstaluješ na tento počítač Windows, nebo tento počítač mít nebudeš". Vzhledem k tomu, že to říká skoro každý počítač (na pár výjimek), máme velký problém...
Notebook nie je základná životná potreba. Musíme jesť, piť, dýchať vzduch atď ale vlastniť notebook k tomu nepatrí. Okrem toho vždy sa nájde aj iná možnosť vyriešenia tohoto "problému":
- kúpa notebooku bez OS (možno s mierne odlišnými parametrami)
- kúpa niečoho iného, napr. tabletu, čo čiastočne splní požiadavky,
- kúpa notebooku s OS a jeho ponechanie si do zálohy (predsa len šialenstvo s Linuxom raz môže skončiť, stačí ukončiť štúdium a zamestnanť sa, snívanie sa razom skončí a človek sa ocitne rovnými nohami v realite)
Celé je to o ničom. X krát si v cene výrobku kupujem aj niečo, čo nutne nepotrebujem, ale len v prípade OS od Microsoftu sa to rozmazáva. Je to bohvie kým živená nenávisť voči jednej firme.
Root rád čítam, ale ak tu bude viac takýchto článkov, určite prestanem.
ad 3. odrazka: Libi se mi vas nazor, ze linuch je jen na hrani a na poradnou praci je treba mit poradne widle. Dekuji za pobaveni :)
Bude mi brzy 50 a pred 8 roky jsem se prestal nervovat s loterii Windows a zacal vsude pouzivat Linux primarne. Doma mam dualboot windows jen na spusteni nejake hry cca 3x rocne. A nejde o vykopavky - zajima mne 3D virtualni realita. Proste se jednou za cas podivam, kam zase pokrocili. Pouzivani DX11 a Physics vylucuje saskovani s Wine. Po poslednim upgrade na Quad i7 s 16GB RAM jsem zaplakal a koupil W7. Na to spousteni her to staci. Na praci nepouzitelne. Teda ne na moji praci.
Vse ostatni delam pod linuchem s KDE desktopem. Neni to jen klasicky BFU email a web. Muj konicek je napriklad strih a enkodovani nahravek z DVB. A jsem velice spokojen, protoze nemusim resit co zrovna widlows vylosovaly dnes za problem. Nemluve o bidne ergonomii (XP i pak W7), na jedne plose se fakt neda poradne pracovat. Plus desitky jinych ergonomickych vychytavek, ktere linuch ma a windows ne. Neholduju tem Win rozsirenim 3. stran, stabilita dostava na frak. Navic napr. vice ploch je stejne nedotazene, dialog aplikace klidne vyjede vzdy na aktivni plochu misto na plochu, kde aplikace bezi. Protoze to rozsireni je podvod na GDI a nejde to udelat.
V praci pouzivam taky Linucha, (mimo jine) adminuju site a firewally - sitove nastroje rovnou k dispozici. Nemusim nic extra nekde lovit a kupovat. Vice ploch je taky nutnost. Zkuste si nekdy otevrit sadu (2xSSH + 1xweb + 1xspec.aplikace) a to cele na 8x (8 mist po republice). Mam ploch 9 a lokality si nahazim kazdou na svoji plochu a krasne se mezi nimi prepinam. Na jedne plose by se to pomichalo a koleduju si o problem. Proste pod win by to byl desny curbes na jednom smetisti.
Ted konecne zamestnancum nahradili IE6 za novejsi. Coz znamena, ze konecne opravili par IE6-only web aplikaci na intranetu a budu moct zahodit virtualni podnikove widle, drzene jen kvuli tomu. :)
Ja osobne, pokud bych si mel poridit notebook s jiz integrovanym OS jinym nez linux, koupil bych si MacBook (Pro). Kvalita HW je vyborna. OS MasoX stoji par stovek a za tu cenu se vyplati. Je ergonomicky lepsi a stabilnejsi nez W7. Akorat nevim, jestli tam lze udelat dual-boot s Linuxem :)
Jenže ono není podstatné zda se to rozmazává nebo nikoliv. Podstatné je, že podle podmínek kupovaného operačního systému jej zákazník má ze zákona právo vrátit ale výrobci zařízení na to slušně řečenou nejenže kašlou, ale používají poněkud nečisté obchodní praktiky k tomu, aby tomu zamezili.
Navíc si nejsem jist, co máte na mysli pod "šialenstvom s Linuxom" neboť zaprvé nejen mě (a všechny mé kolegy) práce na Linuxu živí a Linux mi práci výrazně usnadňuje a za druhé autor sám popisuje proč chtěl licenci vracet -- protože už jednu licenci Windows má. Co tedy řešíte? Jste si jist, že nejste poněkud zaujatý spíše vy?
Je nutné uměle flames podobně jako tento článek? Myslím, že čas se dá strávit příjemněji než "bojem proti větrným mlýnům". V současnosti má spotřebitel na trhu ta širokou nabídku, že snad není problém vybrat si variantu, která mu vyhovuje stoprocentně. A není nutné pak psát takovéhle články. Tento typ článku patří do časopisu spotřebitelských testů a ne na odborný portál.
Dále, pokud je autor ortodoxní nadšenec linuxových systémů, nechť používá linux a nesype popel na "alternativní" operační systémy. Jsem uživatelem obou (W i L) paralelně a využívám to nejlepší z obou platforem ke spokojenosti.
Slovo redakci: Nějak se na portálu začaly vyskytovat čánky typu "vata". Články typu "bojuji s větrnými mlýny" nebo "postav server ze šuplíku" nepovažuji za kvalitní obsah tohoto odborného portálu. Jejich psaní i četba je ztraceným časem.
Takoveto clanky by nebylo nutne psat, kdyby byla na trhu nabidka, ktera by byhovovala alespon dostatecne (kdyz uz 100% neni realne)
Clanek "jak se domoci svych opravnenych naroku" nepovazuji za vatu, zvlaste jde-li o zalezitost, kde to domozeni se opravnenych naroku neni nikterak snadne.
"...že čas se dá strávit příjemněji než "bojem proti větrným mlýnům". V současnosti má spotřebitel na trhu ta širokou nabídku, že snad není problém vybrat si variantu, která mu vyhovuje stoprocentně..."
Budu pokračovat v boji s větrnými mlýny a odepíši Vám. Zkuste si prosím články přečíst znovu a otevřít si pár e-shopů. Možná pak nebudete mít nutkání psát podobné nepravdy jako "100% vyhovující varianta pro kohokoliv".
Nejsem ortodoxní nadšenec do Linuxu. Sám jsem léta používal Windows. Nikde jsem žádný popel nesypal - nebo snad ano? Když to říkáte, škodíte mi tím, protože mě tím de facto pomlouváte. Proč to děláte? Tipuju, že jste si ty články vlastně ani pořádně nepřečetl. Pokud ano, tak si evidentně nerozumíme - což je v pořádku. Ale nepodsouvejte mi něco, co jsem neřekl, to v pořádku rozhodně není.
- koupe NB bez OS s maximalne mirne odlisnymi parametry neni mozna (cetl jste clanek? Autor presne tohle zkousel)
- koupe neceho jineho, napr. tabletu, co castecne splni pozadavky (pokud potrebuji NB nikoli tablet, tak je nesmyslny pozadavek - ledaze byste nekde nasel nabidku vykonnych tabletu s HW klavesnici a parametry srovnatelnymi s danym NB - pak prosim o link)
- koupe NB a platba za nechteny OS, ktery si necham do zalohy je take nesmysl, nebot tu zalohu vice nez pravdepodobne nevyuziju - studium jsem skoncil davno, vydrz NB (udavanych 5 let jako dobra hodnota) je posdtatne kratsi nez doba, kterou pracuju na Linuxu (a taktez ho pouzivam doma na vse), tedy vase "zaloha pro pripad potreby" znamena, ze pravdepodobne driv odejde NB, nez ona potreba nastane a tudiz "zaloha" bude na nic - tedy prave v te realite, na kterou se odvolavate ja budu platit za neco, co nevyuziju, abych podporil firmu, s jejimiz postupy nesouhlasim a sam z toho nemel sebemensi uzitek.
Co takhle vyresit problem rozumne - podle EULA vratit nepouzitou a nepouzitelnou kopii Windows a dostat zpet odpovidajici penize? Nebo je to na vas prilis jednoduche a logicke reseni?
Nevím o tom, že by zde zákon něco nařizoval. Něco zde upravuje EULA, ale zákon asi (naštěstí zatím) ne.
Jak autor psal, zřejmě to není ani proti EULA - podle EULA prostě jen prvních třicet dní aplikují benevolentnější přístup a pak už ne. Podobně by si mohli hodit urandomem a podle toho se rozhodnout, jak se zachovají :)
Zákon zakazuje smluvní ujednání, jež zavazují spotřebitele k plnění podmínek, s nimiž se neměl možnost seznámit před uzavřením smlouvy. Z toho důvodu nejen že ta lhůta 30 dní nemůže běžet od koupě, ale dokonce tam ani žádná lhůta být nemůže, protože nikdo zákazníka neupozornil na to, aby se v dané lhůtě seznámil s EULA.
Dost mozna by se to dalo docist v nejakem reklamacnim radu, nebo VOP. To ze mu zakaznicke centrum sdelilo ze je to 30 dni neznamena, ze si to neml najit sam. Nicmene merit veci je ten, ze v clanku chybi schrnujici zaver, ve kterem by to autor srozumitelne schrnul: Assus ve svem Brnenskem centru si vezme zpet nepouzitou licenci MS, ale jeno do 30 dnu.
Napriklad s dovedkem: z vyjadreni nezavysleho advokata, je 30 deni lhuta nepripustna.
Pak bude ctenar vedet, ze do 30 dnu s tim neni problem nad tricet dni zacne boj.
Číslování kapitol je zmatečné, stejně jako všechno ostatní. Kde je 2. díl článku? Co vlastně chcete, ten váš požadavek naprosto utápíte ve spoustě nedůležitých keců.
Píše se to:
Věc: odstoupení od smlouvy
Nesouhlasím s podmínkami licence XY dle článku AB, chci vrátit prašulky za předinstalovaný OS TEČKA
těch 30 dnů jsi si pos. sám
další mail - zase se úplně zbytečně s někým hádáš a uměle vytváříš problém, místo toho, aby jsi to vyřešil a zaběhl do servisu. Žádost jsi podal včas. Místo řešení problémů se snažíš diskutovat, na to ti se.re pes
je vidět, že jsi asi hodně hádavý člověk a máš očividně problém s komunikací s lidmi. Tím si zbytečně způsobuješ mnoho problémových situací.
Navíc postupně sklouzáváš k osobním invektivám a drzosti, radím zachovat tvář pokerového hráče.
neodpustím si malou poznámku, škoda, že tu situaci neřešil někdo schopnější, skutečně by mě relevantní přístup zajímal. Takhle se splnilo to co jsem čekal: scénář "prudič X standardní firemní kolečko" na 100%
Jestli toto mela byt kritika na clanek, tak to me teda potes. Cely tento prizpevek v diskuzi je trapny a vyrazy jako
1. "pos. sam, se.re pes"
2. "je vidět, že jsi asi hodně hádavý člověk a máš očividně problém s komunikací s lidmi. Tím si zbytečně způsobuješ mnoho problémových situací."
3. "škoda, že tu situaci neřešil někdo schopnější"
mi pripadaji dost primitivni a plne predsudku. Xjmeno363 uplne sesel z cesty jakehokoliv logickeho argumentovani a pousti se do jakychsi fikci o osobnosti a chovani autora clanku Martina crysmana Zahradnika.
Nebo to mam snad zkusit take? Z tvych zvas.tu plnych predsudku vyplyva, ze jsi asi hodne sam, nemas kamarady ani pritelkyni. Ve skole jsi mel vzdycky problemy. Dale tam vidim, ze jsi permanentne nas.rany a ze ti zbyva pri tomto stresovem vypeti jake mas asi tak 10 let zivota.
Arogantni clovece probud se!
Zdravi Boss (nejsem Martin crysman Zahradnik)
Názor Xjmeno363 je naopak jeden z nejstřízlivějších tady, sic podaný poněkud hrubší formou.
Už po přečtení autorova prvního mailu mě bylo celkem jasné, jak to dopadne a další vývoj mi to jen potvrdil.
Autor se evidentně rád oddává akademickým úvahám o právu a bezpráví v "hlubokém vesmíru" a také se rád poslouchá. To není nic špatného. Bohužel to cpe do formální komunikace která má být věcná. Místo poker face vyložil všechny své karty hned na začátku. Výsledek tomu odpovídá...
"...Už po přečtení autorova prvního mailu mě bylo celkem jasné, jak to dopadne a další vývoj mi to jen potvrdil.
Autor se evidentně rád oddává akademickým úvahám o právu a bezpráví v "hlubokém vesmíru" a také se rád poslouchá. To není nic špatného. Bohužel to cpe do formální komunikace která má být věcná. Místo poker face vyložil všechny své karty hned na začátku..."
Vám to bylo jasné - zřejmě máte lepší schopnosti předvídat budoucnost, než já, OK, může být. Možná dokonce, jako lidé typu Lael Ophir, máte schopnosti vidět do hlavy každého člověka ("všichni") a vědět přesně, co chce... Ale to není podstatné. Podstatné je toto:
Jaké karty hned na začátku? Co po mě chcete? Abych si "šetřil esa" na konec "partičky"? My nehrajeme poker. Já jsem se snažil uplatnit své legitimní právo. Jako zákazník si přece nepotřebuju nic "schovávat napotom" ani vymýšlet válečné strategie.
Co je špatného popsat problém i s podrobnostmi? Chápejte, že mně nešlo primárně o peníze, ale o princip. Chtěl jsem, aby obchodníci měli příležitost se do problému ponořit, pochopit ho, a abychom se něčeho dobrali. Místo toho jsem se setkal s ignorancí a arogancí. Pokud byl na zaměstnance ACERu můj požadavek "příliš dlouhý", mohli to napsat, odpověděl bych výcucem.
Víte, stačilo komunikovat - a ne hrát hru "zkusíme ho nechat vycukat, možná se unaví - takových už bylo..."
Pane buďte realista. Obchodník není placený od toho, aby se zamýšlel nad principy. Dle mého názoru jste měl napsat krátký mail ve smyslu jako "..již vlastním přenositelnou licenci, další je pro mě zbytečná. Jak lze za tuto provést refundaci?" a můj pohled do budoucna by viděl Vaši šanci výrazně vyšší:)
A strategii je potřeba mít, ne že ne. Už to že jste si dal tu práci s vyhledáním podobných případů značí, že jste problémy předpokládal a nějak se na ně připravoval. Btw. i forma Vašeho článku (boj začíná, poznej svého nepřítele) říká, že vedete válku a ta se bez válečné strategie neobejde.
A aby to bylo jasné - nekritizuji Vaše snažení, kritizuji způsob Vašeho snažení. Stále nechápu, jaktože spousta i inteligentních lidí nevidí, že méně (slov) často dokáže mnohem více.
A jestli Vám nešlo o peníze, tak to celé bylo zbytečné. Abych použil zde tak oblíbené přirovnávání - chtít aby obchodníci v práci se mohli do problému ponořit a pochopit ty principy je stejné, jako zkoušet sbalit servírku, když je zrovna knajpa plná lidí. Také Vám bude odpovědí nejspíš jen ignorace..
"...Obchodník není placený od toho, aby se zamýšlel nad principy..."
Tak na tom se neshodneme, podle mě by se obchodník měl zamýšlet. A nejen obchodník, podle mě by se měl zamýšlet každý. Chápu, že někomu to dá víc práce a umí to méně, ale každý to umí, protože má toho schopný mozek.
Dle Vás jsem měl být stručnější, jasně, může být, uznávám. Nejsem žádný právník ani politik, abych uměl hrát hry tohoto typu. Jak jsem psal např. zde (http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-boj-zacina/nazory/423569/), já v detailech smysl vidím, protože ořezat jdou vždycky, naopak to nejde...
Válku si vybrali oni, já chtěl jen uplatnit své právo dle EULA. Mohli mi v rozumné době odpovědět, že blabla, dle našich směrnic o refundaci.. blabla, vraťte nám v souladu s EULA celý systém na adrese blabla, děkujeme a je nám líto že jsme nemohli zcela uspokojit Vaši poptávku. A bylo by po problému. Že zvolili raději strategii "mrtvý brouk" alias "necháme ho vycujat, třeba ho to přejde, stejně jako ty ostatní prudiče", za to já nemůžu. A je mi to líto. Mohli ušetřit mně, sobě, a i Vám teď čas... Lebo já bych mohl dát zrovna podněty k příslušným orgánům...
Dobrý obchodník nemůže ignorovat zákzníka jen proto, že napsal příliš mnoho slov. Mohl mi odepsat něco jako "Víte, to je moc dlouhé, ztrácím se v tom, nemohl byste to prosím zkrátit? mám teď bohužel mnoho práce na jiných projektech. Díky moc, pan xxx"...
Me ten clanek, taky prijde tak, ze zakladni veci jsou utopene v balastu. Nejsem spisovatel, ale mozna, kdyby jsi shrnul základní věci hned na začátku. Tak by se možná čtenář neutopil. Kazdopadne diky za clanek, i kdyz pusobi zmatene. Temi esy asi kluci mysleli, ze si hned vypsal pristup firmy k zakaznikum a dalsi veci. Jinak ten obchodak, nenapsal nic dechberouciho, zrejme zamerne delal blbeho. No a jak si munici vystrilel hned v prvnim mailu, tak pak uz ses jen opakoval a opakoval. Takze to vysumelo.
Prave proto, ze nemam nervy se s nejakym pitomcem dohadovat a poslouchat jeho sr.ckovske "argumenty", nejlepsi je s win$ nic nekupovat, ale jednoduse bez OS.
I kdyby to prinejhorsim melo byt objednano ze zahranici, ale i v CR se se da serioznim (malo)prodejcem dohodnout, i kdyz se musi poradne hledat... ;-)
Máte samozřejmě pravdu... Když to nechci, tak to prostě nekoupím. Nicméně je zde jedno ALE.
Na "trhu" v současnosti není jediný solidní notebook v rozměru 13, resp. 14 palců bez toho, aby v něm nebyly nacpané Windowsy.
Sám sháním a ideální by pro mě bylo např. nové Lenovo z580, ale je velké. A menší model z380 se bez woken neprodává. Takže čekám, jak budou vypadat konfigurace 14 palcové z480.
Slovy Henry Forda - Ford T si můžete koupit v jakékoliv vámi oblíbené barvě, pokud ta oblíbená barva bude černá.
nazdar, ja pracujem v L. a mozem ti povedat ze ak si firemny zakaznik, tak ti notas nakonfiguruju ako si povies, s OS/bez OS, s nalepkami/bez atd. samozrejme sa zohladni aj cena.
no ak si obycajny zakaznik tak na teba z vysoka seru, pretoze predaj tychto "consumer" Lenovo notebookov je cez tretiu stranu.
Humorne (cerny humor) je na tom to, ze firemni zakaznik za ten notebook da bezne 30-50% ceny co vyplazne bezny end-user. Brali jsme kdysi Dell a potom IBM TP-t43 za 35%, vzdy po 100ks. Takze jsme licenci na widle neresili i kdyz nebyla potreba, mame multilicenci. Proste to tam nechali a my to proste premazli svoji volbou.
Opět jste vedle jak ta jedle. Vaše analogie měla znít takto:
Měli bychom Henryho Forda nějak donutit, aby nám do kufru auta nedával pytel hnoje za cca 2000,- Kč, který k ničemu nepotřebujeme a nechceme jej platit.
Pokud toto Ford odmítne (a s ním i další podobně se chovající výrobci automobilů), měli bychom dát podnět k trestnímu stíhání na neznámou firmu Hnůjsoft (která je na pytli podepsaná) pro nekalé praktiky související se zneužitím jejího monopolu.
2000,- za tu licenci rozhodne neplatis. spis tak 300,- max.
ohanet se koncovou cenou pri prodeji 1 ks je totalni ulet.
jako takhle, MS mi nevoni vubec, zivi me open-source, ale delat tragedii z tohodle... mimochodem je to tak trochu deja vu - asi dva roky zpatky to taky nekdo zkousel takhle medializovat.
Záleží na tom, kolik licencí udáte. Od jistého čísla je OEM licence na některé edice MS Windows zdarma, respektive za servisní paušál. Tedy pro výrobce. Předpokládám, že Acer prodává počítačů tolik, že přímá cena OEM licence je nulová. Pak rád zákazníkovi jeho peníze za nevyužití licence MS Windows symbolicky vrátím.
Ulet ses leda ty, v Nemecku existuje na toto tema rozhodnuti soudu a ten konstatoval, ze refundovana castka = castka, ze kterou se prodavaji !!krabicove!! widle (neb OEM si bezne koupit nemuzes a vychazel z na trhu obvykle ceny).
A jelikoz sme v EU, lze dost dobre predpokladat, ze v pripade soudniho sporu by cesky soud mohl toto rozhodnuti aplikovat stejne.
Spor u ceskeho soudu Microsoft urcite financne nevycerpa. Spis bych spolehal na narustajici ztratu soudnosti Ballmera, pozdeji mozna i na senilitu. Kazde nove Widle jsou jeste horsim monstrem, nez predchozi verze, zato se vice podobaji nejake startrekove kokotine. S Vistou to soudruzi skoro prepiskli. Metro by mohla byt dalsi kapka. Je mozne, ze jednou toho budou mit dost i skalni Widlaci, jako Lael Ophir. Az treba budou muset ovladat Widle pomoci telepaticke helmy a kazdou chvili se jim nahodi Internet Exploder se strankou porna, usoudi sefove, ze Widle se do korporatniho prostredi definitivne nehodi.
Zatim vsechno nasvedcuje tomu, ze 8my budou jeste horsi nez Visty - mam instalovanou tu testovaci verzi a neocekavam, ze by se na tom melo do konce roku zmenit neco zasadniho. Mno a jelikoz si firemni zakaznici precijen nemuzou dovolit provozovat nezaplatovanej system, tak je tlacim horem dolem do urychleneho reseni XPcek - at uz urychlenym prechodem na 7dmy (dokud sou), ktery jakz takz pouzitelny sou, nebo prechodem na terminalovy provoz (kde muze na lokale vpohode sidlit tucnak), pripadne postupnou migraci od vseho zavisleho na M$ pryc.
Zatim sem s 8mama ve stavu "jeste mi nedosla trpelivost", ale to, ze se pri kazdym prepnuti na RDPcko znova prihlasuju (neb to okamzite "usne"), me uz zacina srat. O bordelu v metro gui ani nemluve, musel sem si chte nechte pouzivany veci nahazet na plochu a popripinat k taskbaru, jinak by mi z toho jeblo. Fak chci videt nekoho, jak v 1500 ctvereccich a obdelniccsich na 150 strankach hleda to, co zrovna potrebuje. Mi stacej nekteri zoufalci s androidem ... stovky "appek" a kdyz pak potrebujou neco, tak nevedi jakej to ma obrazek ...
Co jsou to, prosím, 8my? Jestliže 8 je osm, pak 8my musejí být osmmy.
Podobně 7dmy jsou pak pravděpodobně sedmdmy.
A s osmmama je diskutér v nějakém stavu. :-)
Jen pro upřesnění pro ty, kdo pomalu přemýšlejí a rychle reagují:
Nemám vůbec nic proti tomu, že je příspěvek psán hovorovým jazykem.
To, nač poukazuji, není ale hovorový jazyk. Podobné zacházení
s čísly a číslovkami je v poslední době relativně častá chyba.
http://www.czc.cz/search?q-fulltext=ASUS+K53BR-SX019
V době psaní komentáře:
Notebook s Windows 7 Home Premium x64.: 10 709 Kč
Ten samý notebook bez OS: 9 113 Kč
Cenový rozdíl: 1 596 Kč
Nejsou to 2000,- ale blíží se jim to více než odhadované 300,-.
Poznámka: Ceny obou se změnily, rozdíl zůstal - viz komentář s příkladem v 1. dílu série článků. http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/422400/
No on vám tam ten konečný nátěr nedává. Přibalí vám kbelík černé barvy, který jeho vyšel na pár centů. Vy mu pak chcete ten kbelík "prodat zpátky" za cenu, za jakou byste si ho na trhu koupil vy, jakožto maloodběratel. Vzhledem k tomu, že on sám platí měsíční paušál dodavateli barvy a tudíž na jeho náklady nemá vliv objem použité barvy, a také s ohledem na nehorázný nepoměr ceny velkoobchodní a maloobchodní, vám pochopitelně nechce dávat peníze ve výši maloobchodní ceny.
Že na obchodním oddělení sedí magor je už věc jiná. Nebylo nic jednoduššího než vzít měsíční náklady na licence, vydělit počtem počítačů prodaných za měsíc a pánovi těch 25 korun poslat.
Karel, skús si článok prečítať ešte raz a tentoraz poriadne.
Tvoje tvrdenie "Vy mu pak chcete ten kbelík "prodat zpátky" za cenu, za jakou byste si ho na trhu koupil vy, jakožto maloodběratel." nie je pravdivé. Pravdu máš len v prvej polovici "Vy mu pak chcete ten kbelík "prodat zpátky" ". Ide o to, že podľa podmienok dodávateľa farby výrobca auta tú cenu farby naozaj vráti - aj keď nikde nie je špecifikované, koľko to bude. A obchodné oddelenie výrobcu najprv súhlasí s vrátením ceny (po niekoľkonásobnej výmene mailov) a potom povie, že musíš vrátiť auto. A pritom firma ešte tvrdí, že svojim zákazníkom sa snaží v maximálnej miere vyhovieť.
Základ problému je sice v tom, že auto (ntb) bez barvy (OS) vám neprodají, to ano. To je jistě špatné. Ale zbytek jednání autora článku je také o ničem, protože bez keců koupí auto s barvou (ntb s OS) a pak začne řešit, jak barvu vrátit. Neměl to udělat obráceně? Nejdřív začít řešit jak koupit nenabarvené auto?
...Že to dělal? Já se v minulém díle dočetl pouze, že mu z CZC napsali, že neumožňují změny konfigurací. (Což je logické, jsou prodejci, ne výrobci) S Acerem začal řešit, až když měl ntb doma...
Je potřeba číst všechno (tedy pokud opravdu máte zájem o problém):
"...používat Linux. Ani Czech Computer, ani Alza (přední prodejci počítačů v ČR) mi však nebyli schopni nabídnout srovnatelný notebook bez OS. Tak jsem kontaktoval přímo vás, Acer, kde jste mi potvrdili, že srovnatelný notebook bez OS skutečně nenabízíte. A co hůře,..."
Tohle přirovnání značně pokulhává. Pokud odhlédneme od toho, že výrobci aut běžně umožňují zákazníkovi vybrat si vlastní barvu, může jistě existovat model, jehož barvu si nezměníte (napadají mě třeba výrobky firmy Ferrari). Pokud je to v pořádku, to jsme na úrovní hardware. Autor článku nekecá výrobci ho hardware, ten si vybral.
V tomto případě se jedná o možnost zvolit si hw bez software, případně s jiným vhodným software. Ten příklad s pytlem hnoje sedí lépe. Zákazník nechce kupovat tento pytel hnoje a hardware na něm není závislý, dobře pojede i s jiným hnojem. Řešilo se to již mnohokrát, v českém právním řádu se to afaik jmenuje vázaný prodej. Prodej jednoho výrobku společně s jiným, který není možné koupit samostatně. AFAIK je tohle zakázané. Bylo by dobré, kdyby se k tomu též vyjádřil právník. Nebo alespoň obchodní inspekce.
Je samozřejmně otázné, jak je to s tou cenou. Podle mého názoru cena instalované licence je zcela minimální a MS vydělává na předinstalovaných trial Officech a programech dalších výrobců. Největší bububu od BSA se týká právě oem software MS.
I když jsem dlouholetý uživatel linuxu, tak mi předinstalovaná licence na windows nevadí. Možná v rozporu s OEM ji provozuju na stejném HW jako virtuální stroj, jelikož je třeba občas spustit MS only app. Nejsem OSS nazi, aby mi to vadilo.
PS: autor by se přece jen mohl krotit, možná že kdyby své kroky s někým konzultoval a vyjadřoval by se diplomatičtěji, dosáhl by lepšího výsledku. I když s vlastní zkušenosti chápu, že někdy je těžké zachovat chladnou hlavu, s některými .... na obchodních postech je to holt těžké.
Pokud se budem drzet barvy, tak vyrobce dodava kybl cerne a zaroven tvrdi (z tohodle pohledu je irelevantni ze widle dodava zprostredkovane), ze pokud se nekomu cerna nelibi, muze ji vratit a dostane zpet cenu toho kyble cerne barvy.
Jelikoz (ze zakona) nesmi byt zakaznik uvaden v omyl, lze z toho dovodit, ze zakaznik ocekava v takovem pripade vraceni ceny takove, za jakou by !!!ON!!! takovy kybl cerne barvy koupil (a presne takto postupoval pri urceni ceny widli soud v Nemecku). Tudiz, pokud je cena za kterou koupim kybl cerne 5 000Kc (neboli cena krabice s widlema), je presne toto castka, kterou ocekavam jako refundaci za odmitnuty SW.
Nikdo M$ nebrani prodavat krabici widli za 300, pak samo bude ocekavana cena 300Kc.
Uplne stejny problem je vyjadreni ve smyslu "to je zdarma" - v takovem pripade plati (a je to naprosto v souladu se zakonem), ze pokud mi prodejce tvrdi, ze je neco zdarma, pak je povinen mi tu vec zdarma taky dodat (samostatne). I proto tyhle pindy uz uvadej jen vylozeny podvodnici, kdokoli trochu soudnej uvede ze je to v cene.
Tudiz, pokud by nekdo tvrdil, ze widle k NTB jsou zdarma, pak OK, odnesu si widle (zdarma) a notes si nechte.
> Pokud odhlédneme od toho, že výrobci aut běžně umožňují zákazníkovi vybrat si vlastní barvu, může jistě existovat model, jehož barvu si nezměníte (napadají mě třeba výrobky firmy Ferrari).
Kupodivu Ferrari existuji i v jinych barvach, nez Ferrari red. Uz jsem videl bledemodre, styl koupelna ze sedmdesatych let a tusim i cerne.
V pripade tehle znacek si zakaznik muze klido vymyslet fialovy tecky na ruzovym podkladu. Bez problemu to dodaj, a klido i v cene. Videl sem peknej dokumentik z vyroby rolse, zakaznik si objednal v cerny a pak si to rozmyslel a chtel sedou, jednoduse auto komplet odstrojili, kastli odbarvili a dali ji lak dle prani zakaznika.
Není potřeba chodit k Ferrari. I u běžných značek nabídnou akční konfigurace, které jsou již sestavené a jsou za akční cenu, které mají pevně danou barvu a výbavu, často i docela slušnou. A pokud si vymyslíte nějaký atyp, třeba že nechcete rádio, tak se to zadá do výroby, takže si počkáte a hlavně a klidně zaplatíte víc než by stál skladový kus se stejnou výbavou + tím rádiem.
:o))) super analogie!! pasuje dobre i na tu hromadu bloatware co Acer cpe na sve noutasy (a ktery mi pak trvalo 100let z toho dostat ven....a takove vytvory jako McAfee antivirus se chovaji spis jako rootkit kteremu se ne a nechce ven z masiny ve ktere se uz jednou usidlil...)Ale s timhle asi Acer jen tak neprestane protoze si dovedu predstavit kolik kasiruje od vyrobcu tohodle hnoje.
Nezbývá než jít teroristickou cestou. Vytvořit nějakou organizaci zaměřenou na kupování a vracení notebooků s windows. Kdyby se podařilo vybrat pár milionů a ty potom točit v různých obchodech, tak by se třeba něco změnilo (i když nejspíš by to asi skončilo trestním stíháním lidí z té organizace :).
"ale i v CR se se da serioznim (malo)prodejcem dohodnout, i kdyz se musi poradne hledat... ;-)"
Nestraš! Tohle budí docela hrůzu. Abych si pak ještě velmi pozorně hlídal, co kde kupuji. Výrobce to nenabízí, velkoobchod to nemá a domluvím se s maloobchodníkem?
Jediná možnost, která mne napadá, je ta, že prodejce strhne nálepku a nalepí ji na něco, co bez Windows koupit jde, což je poněkud proti OEM. Už vidím jak pak někomu vysvětluji, proč mám na Lenovu samolepku popsanou Acerem.
Když už byl zas zmíněn automobil - napadlo mne další přirovnání HW a SW - předvolený operační systém.
Automobil je s autorádiem, na kterém je předladěna stanice, která má s automobilkou smlouvu. Zákazník za toto předladění zaplatí. Může si pak naladit libovolnou jinou stanici, kterou chce poslouchat, ale poplatek za naladění zůstává fakturován. Sehnat autorádia bez naladěné stanice je problém, protože zákazníci předladěnou stanici poslouchají a chtějí. Jsou zvyklí jen cvaknout vypínačem a poslouchat. To, že tuto službu nechcete a nepotřebujete, protože si chcete naladit svou oblíbenou country stanici, nikoho z firmy výrobce nezajímá. Pokud odmítnete EULA na rádiu, tak vám umožní vrátit celé auto. A ještě s tím dělají opičárny.
Komu dělá problém představa celého auta (neb autorádio není nutná výbava vozu a příklad zde kulhá na obě nohy), nechť si představí koupi obyčejného rádia (kde to kulhá už jen na jednu).
Kdo mi bude argumentovat přirovnáním "rádia bez firmware", toho předem odkazuji na fungující bios a potřebná tovární nastavení PC, která jsou produktem výrobce. Naladěná stanice mi přináší užitek (informace či zábavu) - otázkou je, zda nutit "všem" jednu "placenou" stanici, když existují alternativní. Obzvláště, když tato stanice nepatří pod křídla výrobce rádia. Je to samostatný komerční subjekt naladitelný na rádiích dalších konkurenčních výrobců.
S příměry je to vždycky těžké, už ze své podstaty kulhají více či méně všechny, ale ten váš se mi líbí a přijde mi výstižný.
Víte, co je zajímavé? Ještě před cca 20 lety bylo úplně normální koupit PC bez předinstalovaného OS a nikdo se nad tím nepozastavoval. Tady je železo, tady zas balíček disket/CD od (chceš-li) MS. Později přišla akce "nahé PC" a dnes člověk nestačí zírat, když mu různí Laelové vykládají zkazky o autech bez kol a motoru, nebo se rezignovaně krčí rameny, že platit MS se prostě musí, ať člověk chce nebo ne, aby nepřišel kvůli případnému warezu o zisk.
Před 20 lety bylo v ČR normální stavět počítače z dílů, značkové počítače byly prakticky neznámé. OS se samozřejmě pirátil, jako ostatně všechen SW.
V západním světě to bylo jinak. Daleko častěji se dodávaly značkové stroje, a to včetně OS. Dokonce se tam měli i trh se softwarem.
Tak samozřejmě, že před 20 lety byl PC trh v porovnání s dneškem v plenkách, OS se "řešil" všelijak a i tehdy se daly pořídit sestavy, které ho měly předinstalovaný. Tohle já ale nijak nerozporoval.
Já se pouze pozastavoval nad tím, že co byly kdysi dvě různé věci, je dnes vnímano/prosazováno jako nedílný celek (PC+vázaný OS). Škoda, že nemáme stroj času, abychom na vlastní oči mohli vidět, co by běžní zákazníci před 20 lety říkali na ta vaše přirovnání o autě bez motoru či botách bez tkaniček. :)
Bylo běžné počítače stavět z toho, "co trh dal" a pak ladit. S příchodem MS Windows 95 se situace u nás radikálně změnila. Poskládané komponenty 5 různých výrobců prostě nefungovaly, OS byl nestabilní. V dobách DOSu jste akceptoval, že vám polovina SW nejede (prostě jste hrál jiné hry) nebo jste scháněl všelijaké utilitky a verze BIOSu, aby vám to fungovalo. Jenže MS Win 95 už byly moloch samy o sobě a tak vám často ani nenaběhl OS. Přišel boom "sestav" a s nimi i "výrobce PC" tak, jak ho dnes chápeme. V zahraničí už existovali dříve, ale u nás se jména jako Compaq prosadila až právě v polovině devadesátých let.
Proč lidé přešli od "bastlení" k sestávám? Právě proto, že se výrobci sestav snažili dodat PC poskládané tak, aby fungovalo. Vzali komponenty, poskládali to, zkusili tam nainstalovat nějaký OS (MS Windows 95 a IBM OS2 byly velmi populární) a ladit, dokud to nefungovalo. A pak to začali chrlit ve větších sériích. To když jste si koupil komponenty, tak se vám stalo, že si tahle deska s tímhle procesorem a touhle CD ROM rozuměli jen v 16bitovém režimu apod.
V té době MS přišel s jejich "MS Windows do každého počítače" a začal se výrobcům sestav podbízet. Dával jim na licence velké množstevní slevy, nabízel jim podporu při ladění, dával jim extra nástroje na hledání problémů a i jim nabídl možnost upravit si instalaci MS Windows k obrazu svému (přidání jejich vlastních nástrojů, ovladačů atd.) Pořád to bylo drahé, ale byla to cesta jak dodat na trh PC, které "bude fungovat". V době MS Windows 98 už bylo i v mysli lidí zakořeněno "když na tom běží MS Windows, tak to je funkční PC", byť s tím fanoušci Linuxu nesouhlasili (chybějící ovladače apod.) A v neposlední řadě začal cpát Microsoft obrovské peníze do OEM licencí. Rozjel víceméně dumpingový program, kdy největší OEM si platí pouze za podporu a mají balíky licencí (=čísel a nálepek) v ceně. Ve chvíli, kdy náklady na samotnou licenci jsou v řádu několika dolarů, nebo i desítek centů, kdy tyto náklady začínají být řádově nižší než samotný vývoj a testování nových sestav, kdy se jedná o prakticky monopolní OS, takže pro většinu lidí "když na tom fungují MS Windows, tak je to funkční počítač", tak prostě není žádný rozumný důvod tam tenhle OS nedat.
Dell zkoušel (opakovaně, možná to opět zkouší) dodávat počítače bez OS. Měl je odladěné na MS Windows, ale vám licenci neprodal. Jenže zaprvé to pro něj nebylo levnější (neplatí za počet udaných licencí) a zadruhé tam lidé instalovali "obskurní" (rozšířením, nikoliv kvalitou) operační systémy a divili se, že některé kousky HW nefungují, takže ve výsledku je to stálo peníze navíc za dodání alespoň základní podpory pro jejich HW.
Takže cpát všude OEM licence MS Windows má dva hlavní důvody: zaprvé je to nehorázně levné, zadruhé dodáte "funkční kus" = spotřební zboží. Že OEM licence nemá v sobě napsáno nic ve smyslu "dostáváš to zadarmo, ber nebo to prostě smaž" je právní nutnost, musí se budit zdání, že nejde o dumping. Ono o dumping nejde, MS na tom stále na servisních poplatcích vydělává, jen už tam prostě není žádný zjevný přímý náklad na licenci. OEM zaplatí Microsoftu paušál ať už si licenci necháte, nebo ne. Takže kolik že by vám vlastně měl vracet, když tu licenci nechcete?
Dobrý den, můžete uvést prosím zdroj, že OEM licence stojí v řádu "několika dolarů" či "centů". Vzhledem k tomu, že jsem za vrácení své OEM licence obdržel cca 900 Kč (a to po odečtení servisního poplatku) připadá mi Váš údaj poněkud nevěrohodný.
Za odkaz však budu vděčný. Děkuji.
V dobách DOSu a Windows 95 bylo podstatně těžší sestavit počítač než dnes. Respektive nebylo to náročné, ale dnes člověk do sebe zastrčí komponenty a jede to. Neřeší různé jumpery, kompatibility portů a IRQ konflikty, stejně tak jako řadu různých věcí.
Počítačoví odborníci / firmy si z toho udělaly kšeft. A tak často koupení hotové sestavy nebylo cenově odlišné od sestavení na míru, leckdy i levnější. Neviditelná ruka trhu zapracovala.
V době Windows 98 byl Windows fakticky jediná varianta. Sám jsem někdy v té době začínal s Linuxem.
90 % distribucí nechodilo a mělo vážné chyby samo o sobě.
Chtěl jsem se v Linuxu přes modem připojit k internetu. 14 dní jsem studoval příkazy modemu, dále detaily PAP komunikace, dále syntaxi několika konfiguráků. Po 14 dnech co jsem tomu věnoval den co den půl celého dne jsem se konečně připojil. To, že někdo mohl někam napsat jak mají ty konfiguráky vypadat, nedejbože, že by se snad vygenerovaly samy – to bylo proti duychu Linuxu. Ať si každý uživatel čte megabajty anglických howto.
Dál jsem chtěl připojit tiskárnu – stejné martýrium 14 dní.
Atd.
Ne, v době Windows 98 nebyl Linux pro běžného uživatel použitelný, pokud se nestal entuziastickým fanatikem do Linuxu a nevěnoval tomu čas, který je pro práci, rodinu a další.
Fanoušci Linuxu v dobách Windows 98 naráželi hlavně na nedotažený a příliš uživatelsky nepřátelský Linux. Bez přečtení cca 100 MB anglických howto a několika měsíců čistého času prostě na Linuxu nikdo nejel. Alternativně bez nainstalování někým kdo už to martýrium projel. Dostal Linux do stavu, po kterém bylo Windows hned po instalaci byla otázka několika měsíců tvrdé práce pro běžného uživatele.
Předinstalovaná Windows se rozjela v době Windows XP, kdy Linuxu totálně ujel vlak. Sice bylo rychlejší instalovat Linux, ale stále velmi uživatelsky nepříjemné. Jakýkoli pokus dodávat počítače s Linuxem skončil na nepřipravenosti a nepříjemnosti Linuxu, kdykoli se něco stalo. Prodejní neúspěchy linuxových kompů daly zpětnou vazbu, že to skoro nikdo nechce.
Upřímně, raději bych byl, kdyby se prodávaly počítače bez OS. Sám jsem takto koupil několik licencí Windows, které jsem nikdy nepoužil a okamžitě přemazal.
Nicméně pokud by se rozjela nějaká akce typu domluvíme se dvacet tisíc lidí, že budeme co dva měsíce kupovat notebook s Windows od jedné firmy a pak ho vrátíme kvůli nesouhlasu s licencí Windows, asi bych se zúčastnil. Připadá mi nehorázné nikoli to, že si musím koupit Windows, ale že musím ex post po koupi souhlasit s podmínkami, které jsem neznal při koupi. Tudíž firma musí nutně vracet peníze za to, že kupující nesouhlasí s podmínkami, které nemohl předem znát. Je to bezrizikové pro zákazníka, a kdyby se jí ročně vracely milióny kusů za nesouhlas, mělo by to efekt.
...Nicméně pokud by se rozjela nějaká akce typu domluvíme se dvacet tisíc lidí, že budeme co dva měsíce kupovat notebook s Windows od jedné firmy a pak ho vrátíme kvůli nesouhlasu s licencí Windows, asi bych se zúčastnil...
Osobně preferuji spíše cestu domluvy - to jsem zkoušel i u ACERu. Bohužel, ukázalo se, že onen pán na obchodním oddělení se domlouvat nechce. Možná se už teď jejich politika změní... Nepochybuji o tom, že se to k ACERu dostane/dostalo. Bylo by skvělé, kdyby se jejich chování změnilo - neb to je cíl celého mého náročného snažení...
Pokud ale budou výrobci notebooků dál předvádět takovouto ignoraci a aroganci, rád se zapojím do nějaké takovéto radikální akce. Nicméně, slušně - čili nejprve jim napsat, že se to chystáme udělat, co oni na to, zda nechtějí svou politiku přehodnotit (do nějakého rozumného data). Pokud odpověď bude ne (či oblíbená varianta "žádná odpověď"), tak pak s čistým svědomím začít takhle "natruc" protestovat formou, jakou navrhujete. Mým cílem není někoho zničit (ani Microsoft - ať si klidně prosperuje, ani ACER, Lenovo, ani nikoho jiného), jak se tu některé zlé jazyky snaží podsouvat či se tak vyjadřují, cílem je spravedlnost pro všechny (kdo chce M$ má M$, kdo ne, tak ne), osvobodit se z diktátu nadnárodních gigantů...
Prirovnani k autu je hodne zcestne, protoze u auta je vybava velmi specificka a to tak, ze prijdete k dealerovi a reknetemu co chcete v aute mit a co ne a on ten pozadavek odesle do automobilky a presne jak jste si rekli, tak vam to auto udelaji. Popripade kazda automobilka ma na svych strankach konfigurator.
Presne tak, a kdyz sme u tech oblibenych kol - neni problem, si na auto nechat namontovat libovolna kola (v ranci specifikace) a auto bez kol nikdo neproda proto, ze to pak neni provozuschopne auto, coz definuji zakony. Zato auto bez radia neni absolutne zadny problem. Stejne tak neni problem si nechat dat radio dle vlastniho vyberu - akorat to pak nebude pekne zaintegrovano do panelu.
Také mě jedno přirovnání napadlo, dá se říct, že kulhá jen na tři osminy. Jde o koupi pračky.
Jenže všechny pračky se prodávají jen s pracím práškem X. Potíž je, že s ním mám špatné zkušenosti - několikrát jsem použil dvojnásobné až n-násobné množství prášku, ale prádlo zůstalo špinavé. A líbí se mi ten prášek s obrázkem tučňáka na obalu, funguje i ve studenější vodě. Jenže nekoupím pračku bez prášku X a drhnout prádlo na valše nemá smysl (používat místo PC kalkulačku).
Těm, kdo by chtěli prát bez prášku vzkazuji: nechte mi zde svou adresu a já vám pošlu batoh, až se vrátím z výpravy :)
Hezké :-) Vím, že se jedná o příměr a neberte to, prosím, jako útok. Rozdíl vidím v tom, že prášek je spotřební zboží. Holt dovypotřebuji prášek X a mohu si začít kupovat co chci. U Windows se jedná o jednorázovou inverstici, která může přežít i samotný počítač (PC morálně zastará dříve, původní systém z krabicové verze může žít na jiném HW).
Leda by se jednalo o "doživotní" zásobu prášku po dobu životnosti pračky. To by pak bylo OEM OMO :-D
Když bude Intel nabízet většímu prodejci počítačů slevu za to, že nebude prodávat počítače s procesory AMD, tak je to nelegální. AMD za to Intel žalovalo a v mimosoudním vyjednání dostalo odškodnění.
Když to samé dělá Microsoft - nabízí slevu za to, že prodejce počítačů nebude prodávat počítače s Linuxem nebo bez systému, je to rovněž nelegální, ale bohužel se to děje. Bohužel v tomto případě nemá kdo Microsoft žalovat; ten výrobce počítačů ho žalovat nebude, jiný člověk se k podmínkám mezi MS a prodejcem počítačů nedostane a Linux není nějaká firma, která by mohla MS žalovat, navíc u toho je nemožné prokázat ušlý zisk.
Aby tu zas Lael nemlel, jak zákazníci chtějí Windows a proto prodejce počítačů dodává Windows a trh všecko geniálně vyřeší - v tomto případě to není způsobeno poptávkou, je to způsobeno nelegálními Microsoftími podmínkami typu "když budeš prodávat moc počítačů s Linuxem nebo bez systému, zdražíme ti cenu OEM licencí Windows".
Viz zde: http://www.theregister.co.uk/2007/01/09/dell_linux_china/ nebo zde: http://www.wpuniverse.com/vb/archive/index.php/t-5103.html?s=0fe09c3
Popravdě řečeno, toto podporují i sami Linuxoví guru. Sice nepřímo, ale ano.
Před cca dvěma lety jsem (znovu - funguji na vlnách; půl roku jedu na Linuxu, pak se naštvu, rok používám Windows a pak zas dostanu pocit, že bych mohl zkusit ten Linux) si instaloval Ubuntu a prakticky všechny Wiky a nezávislé články tvrdily, že je to dobrý OS pro desktopové účely, protože prakticky příkazovou řádku uživatelé uvidí maximálně tak z rychlíku.
Opak byl pravdou - prakticky většina toho, co jsem chtěl změnit a nastavit (příklad: přidání zdrojů do balíčkovacího nástroje) bylo v návodech na Wiki, ve fórech a vůbec kdekoliv jinde uvedeno ve formě příkazů na příkazové řádce a to i když existoval rozšířený, dobře použitelný a dobře vypadající GUI klikací nástroj. V dobách, kdy jsem byl jasný Linux-positive jsem se pokoušel přesvědčit pár lidí, aby na Linux přešli také. Odradilo je mj. i to, že mě tyto Wiki návody naučily používat poměrně často příkazovou řádku (já si zvykl a na Windows mi často chybí) a prostě předvedení čehokoliv (kromě přehrání videa a používání Firefoxu) se bez ní neobešla nebo to, že se občas objevil fakt podivný problém. Kupříkladu přítelkyni odešly Windows, instalačka samozřejmě nebyla po ruce a nelegální verzi jsem odmítl stahovat a instalovat, tak jsem jí tam dal Ubuntu. Její oblíbené nástroje - Firefox, Thunderbird, Pidgin - jsem velmi snadno a rychlo zprovoznil i s profily, Wine dokonce rozjel její tehdy rozehranou hru, ale nastavení hlasitosti zvuku bylo úplně mimo. Na škále 0-100% byl zvuk do 70% naprosto tichý, na 80% reproduktory měly cca 50% hlasitost a na 90% řvaly na maximum. Slavná komunita s tím nehla (řešení se nenašlo dodnes) a tak si co nejdříve zase nainstalovala Windows, jak to bylo možné.
Já se přiznávám, že když na instalaci vidím klikací návod, hledám právě ty příkazy do terminálu - protože je jen zkopíruji, vložím a odešlu k vykonání. Je to pro mne minimum práce (jen je pročtu, zda tam není příkaz k poslání všeho do dev/null).
Máte pravdu, pro "klikače" je intuitivnější procvakat se okny a dělat to celé v GUI (také jsem takový byl, krátce po přechodu z Win - síla zvyku).
Však také neříkám, že Linux je náhradou Windows. Je to alternativa. Připodobňuji to spíš k motorce a autu. Auto je zastřešené, má volant a pedály. V zácpě stojí, ale v dešti nemoknete. Motorka má dvě kola, v zácpě můžete prokličkovat, v dešti však promoknete. S autem lze použít vozík, ale ne "sajtkáru". S motorkou si vychutnáte sajtkáru, ale na vozík zapomeňte.
No, pokud jde o toto, tak zase já osobně preferuji obojí - GUI i příkazy. Hodně záleží na tom, co chci udělat a jak.
Například pro instalaci a konfiguraci čistého systému je to jednoznačně příkazová řádka - mám několik skriptů, pustím je a mám vše, co jsem chtěl s jediným kliknutím.
Když ale chci vyřešit něco, co je jednorázové a většinou nikdy později nevyužiji, tak je v tom časově velký rozdíl. Když mám GUI, otevřu si prostě okno, projdu nabídku, zvolím vše podle potřeby a čemu nerozumím si najdu na internetu či nápovědě. Většinou není potřeba ani návod a když už, tak si jej často zběžně projedu. Čas je většinou 1-30 minut. Když mám k dispozici ale pouze příkazovou řádku, musím si pročíst návod(y) případně manuálové stránky (30-120 minut) a velmi často mi to stejně nevyřeší problém (kvůli mé neznalosti závislostí na několika dalších programech) a často nakonec řeším problém i několik dní. (Pochopitelně jsou výjimky - když jsem si dělal softwarový AP z USB WiFi dongle (což mi mimochodem na Linuxu trvalo cca 6 dní, ve Windows hodinu), nedávno jsem navíc potřeboval i DHCP a zde jsem to na Linuxu vyřešil do cca 30 minut (jeden návod), kdežto na Windows jsem to nedokázal rozjet tak, aby to fungovalo (cca 2-3 dny) vůbec.)
Nicméně moje pointa spíš spočívala v tom, že v rámci rozšiřování Linuxu dělají dost velké a zbytečné chyby i samotní propagátoři Linuxu. Když by se měl rozšířit pro masy, tak by se jim měl přizpůsobit - což se děje. Nicméně přístup, že na jednu stranu se všude píše "není potřeba příkazové řádky" a na stranu druhou ji využívá většina návodů, je docela... kontraproduktivní.
Jinak prakticky s Vaším příspěvkem souhlasím (tedy pokud moje odpověď zní odmítavě, pak se omlouvám). Ještě bych jej doplnil o to, že - na rozdíl od aut a motorek - oba systémy působí, že je technicky možné sloučit výhody obou a získat tak 2x lepší systém, škoda jen, že to není prakticky reálné :3.
Pridavani zdroju pro balicky neni vec uzivatele, a ten se do toho nema v principu co hrabat, pokud chces do widli doinstalovat neco, co ti nenabizi primo M$, tak taky musis hledat po netu, resit ze kazdej instalator funguje jinak a navic po sobe neumi uklidit.
Navic, delat neco v radce je (vetsinou) radove efektivnejsi.
Jelikoz (mimo jiny) administruju (chte nechte) stroje cely rodine, tak ver, ze na vsech tech strojich bezi tucnak. Proc? Protoze me uz prestalo bavit 3x do mesice reinstalovat widle, protoze si zase nainstalovali nejakou kravinu. Uz par let jim tam bezi tux, vse co chtej jim funguje a ja v nejhorsim pripade smaznu textovy konfigurak, kdyz se mi nechce hledat, kam si premistili menu nebo podobne.
S tím sice souhlasím, ale pořád to nijak nevyvrací problém, který jsem nastínil. Běžní uživatelé (část) jsou od Windows naučení si instalovat programy či ledasco nastavovat a poměrně často se pak dostanou k tomu, že neví, co s tím, najdou si návod a BUM - příkazová řádka. A už slyším "dej mi pryč ten blbej Linux či co, nejsem žádnej programátor!". Navíc přidání zdrojů byl jen příklad.
Já osobně tedy neodmítám příkazovou řádku, ale jak mám propagovat Linux, když drtivá většina návodů běží na příkazové řádce, takže ji používám taky? Jinak, co se týče rychlosti, tak uznávám, že většinou je příkazová řádka rychlejší, za předpokladu, že člověk už má za sebou X hodin studia manuálových stránek toho, co používá. A pro mne tedy platí, že příkazová řádka je pomalá, protože čas, který jsem ušetřil často používanými příkazy (a skripty) jsem několikanásobně spotřeboval studiem kvůli jednorázovým akcím - a nevrátí se mi to, protože když to nepoužívám pravidelně, už si na nic z toho, co jsem si přečetl, nepamatuji.
Nicméně taktéž spravuji stroje celé rodině a Linux mám jen na jednom starém notebooku, na němž Windows XP jely slušně rychle jen s SP1, takže jsem tam dal Debian (Ubuntu bylo neuvěřitelně pomalé). Ten využívají na prohlížení webu, maily, Skype a některé videa (vyšší rozlišení to nezvládne) a fotky. Zbytek musí být Windows, protože fakt, fakt, nemám čas, abych bráchovi ve Wine rozjížděl tu nebo onu hru, zvlášť když jsem doma kvůli škole jen o víkendech a to jen částečně kvůli přítelkyni.
Takže víceméně souhlasím s tím, co píšeš, avšak k tomu, aby mnozí uživatelé využívali Linux stejně/podobně, jako jsou zvyklí u Windows (a když jim řekneš "dělej to jinak", nepřejdou), chtě nechtě potřebují (omezený) přístup k možnosti upravovat systém a zde narazí na příkazovou řádku, což je odradí. Nebo musím všechno dělat já, na což nemám čas. Pokud máš rodinu, které stačí, co Linux poskytuje bez těchto práv (a buď nemáš sourozence, co si neustále kupují a hrají nové hry, nebo jsi je naučil používat Wine), pak samozřejmě tam měj Linux (taky bych to tak chtěl XD).
No to je ten problem, ze jste si vzal Bubuntu, dle jejich chvastani nejvic user-friendly distro. Opak je pravdou. Totalni absence nejakeho GUI centra administrace SYSTEMU cini toto distro nepouzitelne pro domaci self-adminy rekrutovane z rad BFU. Bubuntu se vzdy jen chlubilo cizim perim - desktopem (Gnome, KDE). Ale to je jen pro usery co nejsou admini. Nakonec udelali alespon to Unity, to je konecne jejich prace .. ale pro self-adminy stale nic.
Ja BFU self-adminum davam oSuse, tam si vse naklikaji v Yastu, konzoli nikdy nepotrebuji. Navic je zypper je uz lepsi nez apt. Kombinace priorit a prislusnost k repo z toho dela vcelku nerozbitelne distro (pokud se jednou upravi ty priority).
Asi ano, máte pravdu. Svého času, když jsem si hrál na Linuxu a zkoušel v něm pracovat jsem nakonec skončil u Ubuntu, protože
- jsem neměl čas ani chuť zkoušet úplně všechny distribuce (ale pár jsem jich zkusil)
- OpenSuse jsem odmítal, protože mi jej kdysi (dříve) poskytl jeden spolužák na střední a nevím, co přesně to bylo za verzi, ale na mém notebooku jel cca 10x pomaleji, než tehdejší Windows XP SP1 a instalace trvala cca 5 hodin
- v Debianu jsem musel studovat hodiny kvůli každé prkotině; kupříkladu jsem chtěl využít vypalovačku - nefungovalo to, tak jsem hledal po internetu, žádný návod (Třeba "Debian - how to install DVD burner") a až po čase jsem narazil na to, že si musím přečíst relevantní manuálovou stránku a zde se dovědět, že musím nastavit uživateli příslušnost jisté skupině; další příklad byla instalace VirtalBoxu; Windows a Ubuntu: nainstaluji, funguje; Debian: nainstaluji a pak trávím hodiny hledáním toho, jak nastavit to a ono (včetně přidání nějakého zařízení ve fstab). Chápu, co za typ distra Debian je (a že není vždy výhodou mít defaultně všechno pro všechny přístupné, jak to dělá např. Ubuntu), ale pak bych ocenil jednu stránku, kde mám postup a ne abych pro každý krok hledal nanovo
- Ubuntu umělo automaticky najít a nainstalovat nesvobodné ovladače a moje schopnost Googlení nebyla na dost vysoké úrovni, abych zjistil, jak to udělat jinde (takže jsem v jiných distrech neměl WiFi, tedy internet)
- hodně stránek o výběru distra doporučovalo Ubuntu
Nicméně toto není poprvé, co slyším o OpenSuse v takto pozitivním smyslu, takže dám na vás a až budu mít příště potřebu dělat něco na Linuxu, tak si jej vyzkouším ;).
nezmysel. ja mam "prikazovu riadku" v linuxe rad a napriek tomu linux na desktope nemozem ani citit. ak ma niekto podstupit zmenu, musi z nej mat co najviac vyhod. ake vyhody ma bezny clovek zvyknuty na windows z linuxdesktopu? par ich je, ale nevyhod a problemov je zatial podstatne viac. vyrieste problemy desktoplinuxu a ludia sa nan pohrnu
Mám to štěstí, že mi Linux na desktopu vyhovuje více než Windows. Nicméně souhlasím s tím, že pro "běžného uživatele" (já jsem exot), je potřeba Linux ještě dost přizpůsobit, aby mu to stálo za tu energii zkoušet.
Pro mne (a snad i pro pár dalších) je v této snaze nejdál Ubuntu. Dokáže jej ovládat nemálo laiků z mého okolí (základní, střední i vysokoškolské vzdělání), věk od 40 do 60 (očekával jsem větší rezistenci a lpění na něčem, co znají). Používají ten systém a dělají na něm to samé, co potřebují (a co dělali na Windows).
Tak snad není cesta Linuxu na desktop (doufám i za sebe) vedoucí do pekel :-)
Tenhle problém se týká i lidí co chtějí windows. Kupoval jsem známému notebook a byl tam w7 32 bit přestože notebook má 4 GB RAM. Jinou verzi windows k notebooku nenabízejí a pro přechod na 64bit verzi potřebuju koupit upgrade (nevím jestli je přechod na 64bit upgrade) nebo novou licenci. Kdyby to nabízeli bez OS mohl bych si vybrat.
Resil sem to s M$, dle jejich vyjadreni je to OK.
Mimochodem, jejich oficielni vs realny postup downgrade na XP ...
Ofiko je treba "deaktivovat" (po telefonu) SN na vyssi widle a vyzadat si jine pro XP. Realne (po zavolani do M$) je vysledek "tak si to SN nekde skopirujte, urcite naky XPcka mate, ne?".
Kolegacek byl (opakovane) ne jejich "session" kolem licencovani, a vysledek je ten, ze v M$ neexistuje ani jedinej clovek (celosvetove), kterej by vedel, jak co licencujou. I proto se rika ze ta nejhorsi moznost je spravne. Napr vpodstatne znekolikanasobili cenu ze SQL server, kdyz sme kupovali 2k5, tak stala CPU licence cca 100k (bez omezeni jader, na jeden fyzickej CPU) ted chtej za 2k12 totez za licenci na 2 jadra (vcetne HT).
No a co vy si teda představujete pod Microsoftími pojmy "not create demand for Linux PCs" a "hitting OEMs harder"?
Já si pod tím představuju to, že pokud bude prodejce PC dodávat příliš mnoho počítačů s Linuxem, tak ho Microsoft bude otravovat, nejspíš zvýšením ceny OEM Windows nebo děláním jiných problémů.
Samozřejmě, že se takové věci veřejně neříkají (protože je to nelegální) a podobné nepsané dohody mohou existovat leda tak mezi Microsoftem a několika největšími prodejci počítačů, takže vy jako prostý zaměstnanec Microsoftu o tom vědět nemůžete.
je to neco uplne jinyho, fakt maji pravdu v tom, ze se doma nevyskytuje ...
maximalne krabicova verze, ktera je prenositelna. olp je pouze pro firmy, vydava se pouze na ico a pri prvnim nakupu se musi koupit minimalne pet licenci nejakeho companywide produktu, napr windows pro, office pro. pak se uz da do one licence kdykoliv prikoupit cokoliv v jakymkoliv poctu ...
No , ale mrkni na zastoupeni MS windows na desktopech , a mrkni na zastoupeni linuxu na desktopech , ktere je procento , i kdyz je linux zadarmo a fanaticti evangeliste ho protlacuji jak mohou uz 20 let ... :D
Tak ze bysme zavedli nejake kvoty aby mezi prodavanymi notebooky musel mit linux zastoupeni aspon 25% a z toho 5% ubuntu,10% mint, 5% lubuntu, 5% s lilo atd...
je to smesne...
Směšné jsou spíš vaše plácy.
Já se domnívám, že současné zastoupení na desktopu v řádu jednotek procent je slušný úspěch, uvážíme - li, že za tím nestojí profesionální PR a marketing žádné velké firmy. Připočteme -li navíc pomluvy a FUD Microsoftu, které uživatele nepochybně ovlivňují, je v takové situaci ten úspěch fenomenální.
Činnost "evangelistů" je samozřejmě v podmínkách trhu tvářeného miliardami v reklamě naprosto neúčinná, ba až - uznávám - někdy naivní a komická.
Na lidech vašeho druhu je pozoruhodné, jak si dokážete přiohýbat realitu podle toho, jak se to zrovna hodí.
Pokud bych kritizoval Microsoft za jeho reklamní kampaně, budete pořvávat, jak je to důležité :-) a jak to prodává produkt (což by byla pravda) :-)
Protože ale kritizuji komunitu kolem Linuxu za neprofesionální přístup k propagaci (což je také pravda a jedna z příčin malého povědomí potenciálních uživatelů i podpory firem) - hned je vše jinak a už pořváváte, že dobré se chválí samo.
Prostě typicky vypláchnuté mozky...
"Proc to asi zadna firma nedela?"
Doporučuji si přečíst něco o Open Source. Začněte termíny jako např. Richard Stallman, GNU, copyleft... hyperlinky Vás pak provedou dále.
Odpověď je jednoduchá - lidi kolem open source, myslím, obvykle totiž nemají fašizující tendence a obvykle respektují individualitu a potřeby různých lidí - jsou prostě více "open". Taky často dělají produkt (SW) ne primárně pro peníze, ale proto, že se jejich produkt používá, že z něho mají lidi užitek a nadšeně se o něm mluví. Chápu, že zarytý kapitalista bude možná kroutit hlavou a potutelně se usmívat ve svém nepochopení, ale je to prostě tak.
na Vasem clanku je videt jak moc jste "open" a jak vubec nemate "fasizujici tendence" - Vy se snazite jinym VNUTIT to co TEMER NIKDO NECHCE (pocitac bez OS) i kdyz to pro ne (vyrobce) znamena vyssi naklady a spoustu problemu.
Jinymi slovy - Vy jste presvedceny o tom ze Vase PRAVDA je nejvyssi a proto se MUSI VSICHNI PODRIDIT, jinak je zacnete urazet terminy jako "fasisticky" a "zaryty kapitalista". Tohle je temer definice fasismu. Je mi z Vas spatne.
Dovolte mi, abych do toho vstoupil.
Notebooky lezou z fabriky bez OS. OS se instaluje na hotový celek. Zda se klonuje, či opravdu instaluje armádou zaměstnanců (či to mají nějak automatizováno) nevím. Neřeším. Nicméně, vzít notebook z pásu a poslat jej výměnou nespokojenému zákazníkovi by IMHO zas tolik problémů a změnu výše nákladů nezpůsobilo. Nehledě na pověst značky, která by v tomto ohledu stoupla. Alespoň já bych se s takovým přístupem vůči mé osobě/koncovému zákazníkovi pochlubil. Tu firmu bych doporučoval, její výrobky také.
Je pravda, že autor článku nezvolil zcela neutrální výrazivo (hodnotím komentáře). To nevolí ani druhá strana barikády (opět komentáře). Je to škoda.
Můžeme zkusit diskutovat jako lidi bez osobních útoků?
Zkuste si prosím nejprve přečíst ty dva články znovu. Pak si přečtěte toto shrnutí.
Pokud tam najdete, že se snažím něco někomu vnutit, buďte prosím tak laskav, a ocitujte mě zde. Díky.
Nabízí se např. "...Chápu, že většina lidí chce počítač s předinstalovaným OS… Nechť se tedy prodávají počítače s předinstalovaným OS..." - má snaha vnucovat je nehorázná!
Po tom všem můžete zvážit omluvu za svou unáhlenou reakci - ale to nechám na Vás, to je jen doporučení, nikoli něco co MUSÍTE.
Ten film byl příšerný => Natoč lepší!
Tato logika je podnětná = "Nestěžuj si, něco s tím dělej!" - a autor ji aplikoval v míře investice svého času, ve které toho byl schopen a ochoten. Kritikou a snahou něco udělat ve stránce spotřebitelského přístupu se nejedná o pouhé nic neřešící "hospodské nadávání".
Rovnou zakládat firmu? Přijde mi to jako:
A: Jsou tu problémy s vymáháním práva, soudy trvají dlouho.
B: Tak založ vlastní stát a udělej to lépe. Nebo se bojíš, že by to nefungovalo?
Argumentujete ad absurdum. Jiste sam citite, ze zalozit firmu a zalozit stat ma sva jista specifika, zatimco zalozit firmu je pomerne snadne, zalozit novy stat by bylo krajne obtizne. Nevim, nejsem pravnik :).
Proc rovnou nezalozit vlastni podnik, kdyz je evidentne dira na trhu? Co je tak strasne omezujiciho na tom, ze vyrobci dodava pocitac s predinstalovanym SW?
IMHO jsem jen vaše ad absurdum posunul o úroveň výše. Snažil jsem se použít hyperboly k demonstraci.
Založení firmy a její provoz není to samé, jako zkusit z pozice zákazníka dosáhnout něčeho, nač mám dle EULA právo (byť to může vést k nežádoucímu vrácení SW i HW). Ne každý nespokojený konzument gumového pečiva založí vlastní pekařství. Budete s tímto příměrem zajedno?
Omezující je na tom - dle mého - to, že já osobně takovou firmu nemám ambice provozovat. Autor článku - jak hádám - asi také ne. Tak volil legitimní postup a článek nám dává možnost nahlédnout pod sukni tomuto procesu a udělat si o něm vlastní obrázek a názor. Za mne situace v pořádku není, za vás je možná vše OK. Neshodneme se, ale to přeci není katastrofa :-)
Rozumim. Slo mi spis o to, ze autor je predpokladam profesional v IT, tudiz mohl vedet predem jaka je situace na trhu. Ze se mu ta situace nelibi je evidentni, "bojuje" tedy timto svym zpusobem. Pokud, by se jednalo o klamani spotrebitele, tj. nekoho kdo predem netusi co si vlastne kupuje, nebo pokud by Acer zamlcel, ze v PC jsou predinstalovana Windows, tak by to davalo smysl. Pokud je tedy cilem celeho serialu ukazat, ze lze vratit vyrobek v zakonne lhute, tak mi to pripada celkem o nicem.
Btw, nedavno tu byl clanek o nejake firme/sdruzeni, ktere nabizi virtualni servery, to mi pripadalo mnohem zazivnejsi, panove zrejme take nebyli spokojeni se situaci na trhu virtualnich serveru a zacali "bojovat" podle me mnohem produktivnejsim zpusobem.
Dík za reakci. Nemáme zcela stejný názor, nicméně v hrubých rysech si nejdeme vyloženě po krku. Kdyby vznikla firma nabízející notebooky zcela bez OS, nakupoval bych tam. Problém je, zda velcí dodavatelé budou ochotni takové firmě dodávat své stroje. Tedy zda by se z navrhované firmy nestal "výrobce vlastního HW" (já bych to viděl spíš tak, že by skončil dříve, než by začal, protože trh už je nastartovaný a avizovaná díra v něm není zas tak veliká...). :-)
Jenze moznost vratit SW plati vzdy - a to i rozbaleny - pokud zakaznik nema jinou moznost jak se s licenci (se kterou nemusi souhlasit) seznamit.
V principu by Acer mohl dat EULA na web a nechat ji zakaznika odsouhlasit uz pri objednavce. Ale stale by tim nezmenil nic na tom, ze zakaznik muze chtit onen HW a nechtit k nemu onen SW, neb nesouhlasi s licenci.
Jiste, takze kdyz me nasere autoservis, kde kterym sou dementni mechanici, tak si zalozim vlastni, misto toho abych po nich vymahal kvalitni praci. Kdyz mi prodaj zkazeny mliko, tak si zalozim vlastni mlikarnu, kdyz se mi rozpare bota, tak se stanu sevcem ...
Kdyz Vas nasere autoservis, tak pravdepodobne pujdete do jineho autoservisu. Ovsem v tomto pripade se naznacuje, ze neni jina volba nez koupit NTB s Win, a pokud neexistuje alternativa, mel byste se ji snazit vytvorit. On ani Linux by neexistoval, kdyby si Linus rekl, ze nema cenu psat alternativni OS, vzdyt Unix uz existuje, ale asi ho "nasral" a vytvoril alternativu.
Firem, které prodávají počítače s linuxem je po světě poměrně dost a dost. To, zda něco zafunguje není často ani tak o tom co se prodává, ale jak se to prodává. Počítače s linuxem, licence na enterprise distribuce apod. se prodávají docela dobře. Jistá klobouková firma se chlubí miliardovým ziskem, jistá věštecká firma na "svém" linuxu (clonu kloboukové firmy) provozuje svůj vlajkový produkt apod. Příkladů je dost. A to ani nemluvím o tom, na čemže běží většina enterpise serverů, TOP500 atd. atd.
to nieje o kapitalizme ale o pokroku. ak bude 1000 programatorov pracovat na 100 forkoch, nikdy nebudu vysledne produkty zdaleka take kvalitne ako ked bude tych istych 1000 ludi robit na jednom. toto je principialny problem linuxu a preto pochybujem ze na tom dalsich 20r bude linxu desktop lepsie ako teraz. ja napr by som bol za linux ochotny platit 2 eura mesacne. ak su linuxaci taki strasne stedri, preco sa nerozbehne financovanie? nieje sanca ze par milionov eur mesacne by za par rokov nespravilo pozitivnu zmenu
Na první pohled to tak může vypadat, ale zapomínáte na to, že se jedná o open source forky, přičemž jednotlivé vývojářské týmy od sebe mohou opisovat a jednotlivé softwarové produkty se vzájemně využívat. V OSS se velmi silně využívá knihoven a produktů třetích stran (nikdo nechce psát něco, co už někdo jiný napsal lépe).
Za 20 let desktop (dnešního typu personal computer), nebude existovat. Linux možná nedobil desktop (de facto jako jedinou oblast operačních systémů), ovšem desktop končí. Zde už není o co usilovat. Pracovní stanice zůstanou, desktop (jako počítač na každém stole coby Gatesova vize) už mizí v různých smart zařízeních, buď pevných (HTPC v obýváku), nebo mobilních. Lidé už si místo krabiček na stůl kupují ntb a dnes už rovnou vystačí s plackou.
Jiste, IE je jediny spravny prohlizec, proc by mel nekdo vyvijet jiny, word je jediny spravny editor, proc by mel nekdo delat jiny, explorer je jediny spravny file manager, proc by mel nekdo delat jiny ...
Aha, ono i na widle existuje 1000x totez a desitky tisic vyvojaru delaji kazdy totez jinak ...hmm...
O pokroku je prave a jen to, ze tisice lidi zkouseji delat totez jinym zpusobem, jen tak se da zjistit, co je a co neni dobre, a samozrejme se muze (a bezne se to stava) dospet k nekolika ruznym vysledkum resicim stejny problem. A to je jedine dobre, protoze heterogeni prostredi je daleko odolnejsi proti chybam.
Co myslis, co se stane ve widlowsi siti pokud maj widle diru? nj, v radu vterin bude ta sit dole cela. To uz tady v historii celkem nedavne nekolikrat bylo. Co vic, M$ se z toho !!!vubec nijak!!! nepoucil, takze se widle dodnes (vetne 8cek) patchujou az po prvnim startu, coz samozrejme znamena, ze ti nastartujou deravy => napadnutelny.
Co vic, kolik let M$ slibuje, ze si uzivatel bude moct GUI prizpusobit jak libo? Nj a v 8mach naprosto planovite a umyslne znemoznuje pouziti start a vyhozeni podelanyho metra, ktery je na desktopu uplne nahovno. Tohle si v tucnakovi muzu poresit tisici zpusobu, od volby spravce woken, pres jeho konfiguraci dle libosti. Chces mit zaviraci ikonu vlevo dole? Zadny problem. Na widlich? Nerealny.
ludia maju potreby +- vsetci rovnake. vsetky textove editory robia to iste, vsetky graficke programy robia to iste, vsetky prehliadace robia to iste.. dalo by sa pokracovat donekonecna. nieje ziadny dovod aby kazdy vyvijal vsetko odznova. drobne rozdiely v potrebach samozrejme treba reflektovat, ale tie sa daju krasne riesit pluginmi a podobne. vsetko je to bud len o prachoch(komercny svet), alebo o egu(komercny a otvoreny svet). a to ze sme stale zvieratka ludstvo nesmierne brzdi
Jo, mozna, ze treba textove editory delaji to same: edituji text. Ale kazdy to dela trochu jinak. A rada jich slouzi specielnim ucelum. Tak kery zrusime? Vim, protoze ho vetsina lidi nepouziva? Z tehoz duvodu i Emacs? A co potom? Libreoffice nebo Abiword? Ja nevim, pouzivam oba. Take pouzivam leafpad a mcedit. Z grafickycch programu pouzivam Gimp a Pintu. Ktery zrusime? A co na to uzivatele jinych programu? A co na to Jan Tleskac?
Porad jsem se jeste nerozhod proc tohle vsechno vlastne delate. Mam nekolik moznosti:
1. Jako zakaznika Vas stve ze musite vyhodit litr za licenci nadarmo, ale to mi tedy velmi nestymuje, pac Vas boj Vas musel stat daleko vic casu (potazmo penez) nez byste usetril na vraceni.
2. Jste altruista a domnivate se ze nejakym "precedentnim" rozsudkem zlomite praxi distribuovat nektere modely vyhradne s OS a tim pomuzete ostatnim. To ovsem take nechapu, protoze tech pokusu tu uz bylo nekolik a zadny (pokud jsem dobre informovan) v tomto smeru nevysel.
3. Chcete se zviditelnit v Linuxove komunite tim, ze se chrabre postavite Microsoftim pohunkum (distributorum HW) a tim i potazmo celemu MS a ulpi na Vas oder hrdiny i v pripade ze utrpite porazku. Zde tedy vlastne nemuzete prohrat.
Sam jsem zvedav, jak mi to nakonec vyjde.
"Porad jsem se jeste nerozhod proc tohle vsechno vlastne delate. Mam nekolik moznosti:..."
1. To Vám neštymuje správně, neboť tak to není - viz http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-boj-zacina/nazory/423547/
2. Trefa! To, že něco někomu nevyšlo, neznamená, že se o to nemůžu pokoušet znovu. Nebo chcete, abychom po prohře na Mistrovství světa se už dalších ročníků neúčastnili? (už jsme ty xxx zkoušeli porazit několikrát, ale nevyšlo to)
3. Zviditelnit se nepotřebuju. A prohrát můžu - pokud se někomu podaří vymýt lidem hlavy tak, že uvěří tomu, jak jsem hrozný a špatný, protože jsem se snažil domoci se svého legitimního práva. A to by se mohlo stát snadno - viz "objektivní" televizní zpravodajství, kniha "Ubavit se k smrti" nebo např. Huxley či Orwell.
Snad Vám (a nám všem) to vyjde správně - ať už to znamená cokoliv...
Tuto literaturu mam precitanu, no aj tu z opacnych pohladov. Kedze su nezlucitelne, vybrat si zurivo jednu mi pride len vecou nabozenskej preferencie. Napriklad: myslite, ze keby mal v prirode nejaky iny zivocich (iny ako clovek) moznost monopolneho vyuzitia zdroja, vzda sa ho? Uznam argument, ze clovek ma v hlave viac a preto by mal pristupovat k tymto problemom inak, no evolucia sa zda byt spolahlivym mechanizmom vyberu uz vela rokov, zatial co ludske ideologie (je jedno ci "fasisticky" kapitalizmus alebo OpenSource) su zalezitostou storoci a je dost mozne, ze ludom o 500 rokov obe pridu ako tazky stredovek.
Plus... respektovat cudzi nazor znamena aj respektovat rozhodnutie Aceru neponukat notebooky o ktore nie je (pren relevantny) zaujem ;)
A mozno by viac "open" ludia mohli byt obcas viac open aj k inym ideologiam ;)
"...Plus... respektovat cudzi nazor znamena aj respektovat rozhodnutie Aceru neponukat notebooky o ktore nie je (pren relevantny) zaujem ;)
A mozno by viac "open" ludia mohli byt obcas viac open aj k inym ideologiam ;)"
Ale já to přece akceptoval, neboť mi nic jiného nezbylo. A psal jsem jim to i v e-mailu ("...Vy jste se (Acer) nakonec též rozhodli využít svého práva - viz '...může znamenat omezení vašich práv či nutnost vrátit celý systém, v němž je software instalován...', což akceptuji. Nicméně,...")
Ale nemyslím si, že by to tak mělo být. Nevidím pro to totiž žádný rozumný důvod. "Peníze až na prvním místě" nejsou pro mě správným důvodem.
Moje jednání a návrhy vychází z principu dobrovolnosti a svobody. Těžko tak můžu být "open" k systémům založeným na diktátu, aroganci, omezování...
PS: Ad "ci 'fasisticky' kapitalizmus": Já si samozřejmě obecně nemyslím, že kapitalismus je fašistický. Nerad bych zde sklouzával k debatám nad politicko-sociálními systémy společnosti, neboť to je ještě složitější záležitost, než tdy ACER a Microsoft. Za to slovo jsem se tehdy omluvil, ujely mi po tom všem nervy :(
Dovoliš-li, rýpnu si a přidám se k flameware.
Linuxáků je relativně dost a jsou mezi námi tací, kteří používají Ubuntu, openSUSE, Fedoru, Archlinux a další (omlouvám se těm, jejichž oblíbené distro tu není). A nikomu z nás (alespoň mě ne, za ostatní mluvit nemůžu) nejde o to mít každý notebook k dispozici s předinstalovanou distribucí. Jen nechceme platit za to, co nevyužijeme.
A mimochodem, lilo je co já vím zavaděč OS, ne OS samotný.
Ale souhlasím, postup prodejců je směšný, i kdybychom měli spíše plakat.
Nikdy jsi neslyšel o "Microsoft evangelist"? Googluj. Ať je to jak chce, buď je od MS placený, nebo tráví podstatnou část svého volného času v diskusích na Rootu místo toho aby dělal něco smysluplného. Pokud platí druhá varianta, tak toho člověka nesmírně lituju. To není argumentum ad hominem. To je jen můj osobní postřeh.
Zato u vás vidím tolik argumentů, že bych je mohl přehazovat vidlema...
Zkuste kromě oblíbeného 1%, kompilování kernelu a příkazové řádky také nějakou inovaci - nudíte mě, vy experti :-)
Tihle amatérští evangelisté Microsoftu z diskusí jsou snad ještě horší(a hlavně směšnější) než občas naivní studenti, dělající "PR" Linuxu. Moje zkušenost říká, že u těchto lidí je za nenávistí k Linuxu(ale předmětem nenávisti může být cokoliv jiného, vymykajícího se omezenému světu těchto lidí po výplachu) úplně obyčejný strach z něčeho co možná nezvládnou - klasickým případem bývají "administrátoři" Windows systémů ze státní správy nebo i mnohých firem. Poznámka: uvozovky v předchozí větě jsou velmi důležité.
Vezměte si příklad z Lalela Orphera. To je alespoň profík. Má znalosti a díky tomu je jeho demagogie někdy brilantní. To je aspoň partner...
Lalel Orpher má naprosto podprůměrné znalosti. Pokoušel jsem s ním diskutovat a jeho znalosti jsou velmi špatné, ale zato je píše velmi sebevědomě. Nezřídka píše naprosté pitomosti a kraviny, chápu, že v linuxové komunitě mu to více méně projde.
Programoval jsem, včetně systémových věcí, pro Windows, 20 let, a to co padá z Lelala Orphera, za to by dostal velký výsměhc v jakékoli komunitě Windows, která o Windows něco ví.
Lalel je hlavně sebevědomý velkoústý. Nestydí se toho, co jiní ano – tvrdit naprosté kraviny tak sebevědomě, jako kdyby to měl podložené.
Lalel je spíše baron prášil, než profík.
Je to PR profík, netvrdím, že přímo programátor.
Na to je vybaven velmi dobře. Jeho demagogie pak má hlavu a patu.
Ponkrác je sice asi dobrý programátor, ale tak trochu Brouk Pytlík, pro kterého je na základě zkušenosti s cvičným projektem např. naprosto primitivní napsat operační systém. Ponkrác byl snad i u vzniku Céčka a Unixu a těm dvěma při tom radil...O takových 8 bitových trivialitách jako třeba CP/M ani nemluvě, bez Ponkráce by to Kildall tenkrát nezvládl. Ponkrác snad kdysi navrhoval i ENIAC.
Nějak si nevzpomínám, že bych se tu zmínil o 1%, kompilaci kernelu či příkazové řádce, z čehož mne zde obviňujete.
Pokud jste tím "vy" myslel skupinu nesdílející váš obdiv báječného Linuxu, (zmínky o výplachu mozků, placení Microsoftem, paranoidní představa že kdosi nenávidí linux atd.), tak jste pouze předvedl krásnou ukázku náboženského fanatismu, kdy je svět rozdělen na dva tábory: ten dobrý (moje víra, můj Linux, můj ....) a ten zlý vně, kde jsou nevěřící, kteří nás jenom pomlouvají, nenávidí a kují proti nám pikle.
Podobný problém u stejné společnosti jsem řešil v roce 2010. Má zkušenost není tak hrozná, třebas byla otravná a docela vyčerpávající. Předně po mně chtěli mnohé údaje několikrát a pořád se to zasekávalo na různých drobnostech. Jindy zase zapomněli na to, na čem jsme se domluvili (návratu licence až po mém návratu ze zahraničního pobytu), a musel jsem se s nimi pracně domlouvat znovu. Nakonec bylo třeba jim nesmyslně doručit fyzicky notebook do jejich servisního střediska v Brně, třebas by jistě stačilo deaktivovat příslušné licenční číslo Windows.
Jinak ale musím říci, že lidé ve středisku se zdáli být tehdy spíše nezkušení, než zlomyslní a že většina problémů se zdála vycházet spíše z celofiremní politiky než z lidí.
Malé peníze jsem nakonec za svou licenci obdržel (okolo 900 Kč), peníze však nebyly důvodem pro toto mé jednání, protože bylo již od začátku jasné, že vynaložená námaha rozhodně této finanční kompenzaci odpovídat nebude. Zdali to však může vyvážit dobrý pocit z toho, co člověk vykonal, to si musí každý rozhodnout sám podle svých hodnot.
Díky za příspěvek. Mně samozřejmě také nešlo o peníze. Nejsem neznalý matematiky, abych obětoval desítky hodin a týdny času pro to, abych dostal pár stovek - to opravdu ne.
Jde o to, že nějaké peníze se vrátit musí - aby to bylo účetně zaznamenáno. Neb to je dnes často jediný způsob, jak si věci někdo všimne (když to něco stojí - nezávisle na hodnotě, hlavně, když to má cenu - aby mohly neviditelné i viditelné ruce trhu pracovat).
Souhlasím s Vámi a myslím, že je velmi dobře, že to děláte, třebas Vás potkalo menší štěstí než mě. Každý, kdo se jich bude ptát, kdo bude na problém upozorňovat, pomáhá. A třeba se tak časem dočkáme zavedení tlačítka "nesouhlasím" u EULA licence a možná někdy i jiného tlačítka pro navrácení licenčního kódu a automatického zaslání peněz na účet. Technicky by to problém nebyl, jen chtít.
Pro mě bylo též větší hodnotou snažit se o to, co jsem považoval za správné, než jednat pragmaticky, třebas jsem tím přišel o hodně času a ani instalace linuxu kvůli nekompatibilitě hardwaru nebyla nejsnadnější (čímž děkuji výrobci mé grafické karty). Myslím však, že člověk by měl bojovat za to, abychom měli co nejsvobodnější možnost volby, abychom nebyli svazováni tam, kde je to ze své podstaty zbytečné. Nejsem fanatikem nenávidějícím Windows, je pro mě ale zkrátka důležitá co největší (rozumná) svoboda výběru.
Chápu však, že pro mnohé toto není hodnota. Třebas proto, že se snaží o jiné dobré věci na jiných frontách, které zase opomíjím já, nebo zkrátka jsou spokojeni s tím, jak věci jsou. Neodsuzuji je, ale byl bych rád, aby se zase nedívali zbytečně skrz prsty na ty, kterým na svobodě v této oblasti záleží.
"...myslím, že je velmi dobře, že to děláte, třebas Vás potkalo menší štěstí než mě. Každý, kdo se jich bude ptát, kdo bude na problém upozorňovat, pomáhá. A třeba se tak časem dočkáme zavedení tlačítka "nesouhlasím" u EULA licence a možná někdy i jiného tlačítka pro navrácení licenčního kódu..."
Inu, to by bylo hezké... Nebo klidně i jinak - hlavně ale konec diktátu. Díky za cenný přípěvek.
Ne, to určitě účelem článku nebylo. Já byl se svým předchozím ACERem opravdu spokojen (a psal jsem to někde tady v článku). Jednání obchodního oddělení bylo, nicméně, odstrašující.
Pokud nechcete vracet OS a budete případně mít jen technické závady, můžete být s ACERem, myslím, velmi spokojen.
Přecijen, ACER globálně nemůže tak docela za to, že v nějaké zemičce jako ČR sedí nějaký pan XY na obchodním oddělení, kterýžto ale zastává svou funkci poněkud... no, nechť si každý zhodnotí sám. Globální vedení ACERu to totiž nemusí vědět... A nebo naopak, chudák pan XY musel jednat dle politiky ACERu - i když to mi přijde nepravděpodobné.
Takze, jak je to doopravdy? Zakaznik si sam koupil zbozi v konfiguraci, u ktere az zpetne zjistil, ze ji vlastne nechce a zacal vykrikovat o tom, ze si nemohl hned koupit neco, co prodejce vubec nenabizi. To je v podstate cele.
Navic si koupi notebook "znacky" Acer a jeho nestabilitu mylne pricita operacnimu systemu, kdyz za ni muze "kvalita" hardware teto "znacky".
Co se tyce pristupu servisu Acer - ten je dostatecne znamy - kdyz jsou opravy provadene tak, ze nejaky domaci bastlir zacne pajet soucastky, a odstrani takove nepotrebne zalezitosti jako par odporu enbo tepelnou pojistku. Rekord je snad 17 ruznych reklamaci u jednoho ntb, hardware znacky Acer nemuze nikdo kdo mel nejake zkusenosti s jejich ntb kupovat........
Kupujete svíčkovou a přibalí vám k ní bůček. Zaplatíte obojí. Svíčková bez bůčku se neprodává. Doma zjistíte, že na bůčku je napsáno, že můžete bůček nerozbalit a pokusit se o refundaci. Tak to zkoušíte (v rámci zákona a podmínek EULA bůčku) a řezník to stále nějak okecává. Nakonec řekne, že bůček si vezme zpět, ale jen s tou svíčkovou. Cililink,konec.
Vidím, že minulá diskusia vás nechala nedotknutého. Bôčik + sviečková by sa rovnala nutnosti kúpiť si dve úplne nezávislé veci, napr. PC spolu s mobilom. BTW, aj u mäsa môžete naraziť na to, že budete musieť kúpiť celé zviera, prípadne dokonca "živú váhu". Závisí to len na producentovi, vy zas môžete nekúpiť. Analógia "bôčik a sviečková" sa na toto nevzťahuje, pretože ide o úplne nezávislé produkty, dokonca niekto môže nejesť bravčové a hovädzie áno (u PC s OS platí, že užívateľ OS určite chce nejaké PC, a aj užívateľ PC určite bude potrebovať OS, akurát by občas chcel iný - tá analógia topánok so šnúrkami je fakt lepšie, táto mäsitá analógia nestojí za nič.).
Predávať PC s OS je predaj veci s inou vecou, ktorá k nej má nejaký vzťah, ktorá sa väčšine odberateľov hodí, ktorá pridáva funkcionalitu. Ak sa niekto rozhodne predávať mäso ako polotovar s nejakou zmesou korenia alebo v "trojobale", tak vám vrátenie peňazí, či dodanie toho istého rezňa bez obalu, neponúkne ani teoreticky.
Je to jen příklad pro lepší pochopení situace. Chytáte-li za slova:
Svíčková = http://www.czc.cz/asus-k53br-sx019-hneda/103030/produkt
Bůček = http://www.czc.cz/microsoft-windows-7-home-premium-cz-32bit-x64-legalizacni-verze-oem/74920/produkt
Pro mainstream výhodné balení svíčková + bůček = http://www.czc.cz/asus-k53br-sx019v-hneda/103032/produkt
Je v tom problém? Pro mne ten, že samotná "svíčková" je dnes těžko k sehnání a prodává se velmi často jen s "bůčkem", který já osobně neupotřebím.
Tyto věci jsou na sobě (ze strany PC) úplně nezávislé. Konkrétní notebook můžete provozovat bez tohoto konkrétního OS. Za závislý bych považoval možná OS, protože ten je vám bez PC užitečný leda tak jako podložka pod skříň nebo těžítko.
Zakaznik si sam koupil zbozi v konfiguraci, u ktere az zpetne zjistil, ze ji vlastne nechce...
Jenže to nezjistil u výrobku, jen u dodávané SW části. Má právo EULA onoho SW odmítnout. Jen jsem upřesňoval situaci.
Byl bych rád, kdybyste byl schopen diskutovat bez osobních útoků. Vypadá to pak, že vám dochází argumenty - a přitom mi přišlo, že se v problematice vcelku orientujete a nebudete mít takovou reakci zapotřebí.
Použitím softwaru přijímáte tyto podmínky. Pokud je nepřijímáte,
software nepoužívejte. Místo toho se obraťte na prodejce nebo
instalátora a zjistěte jeho zásady poskytování náhrady. Tyto zásady
musíte dodržet, což může znamenat omezení vašich práv či nutnost vrátit
celý systém, v němž je software instalován..."
Stačí to? Je to víc vět, ale snad to nevadí.
A? Je pravem kupujiciho podminky smlouvy odmitnout, pak ovsem muze dojit k omezeni jeho prav. Takze o cem cely ten clanek vlastne je? Pan si koupil ntb s Windows, pak zjistil, ze se smlouvou nesouhlasi a snazil se vyrobek vratit zpet prodejci. Samozrejme v idealni situaci, by si koupi rozmyslel jeste predtim nez by ji realizoval, to se evidentne nestalo. Pokud zacnete opet argumentovat tim, ze SW a HW jsou oddelitelne, mate pravdu, ale neni povinnosti prodavajiciho nabizet HW bez SW. Prodavajici se rozhodl, ze bude prodavat pouze HW + SW, Vasi volbou je pouze koupit/nekoupit.
Přesně tak!
Jen bych dodal, v čem vidím hlavní omyl autora článku já, cituji:
"Jistě uznáte, že kupovat si počítač s OS, když už OS máte řádně koupený, je
logický a ekonomický nesmysl. Stejně tak v případě, že OS od firmy Microsoft
nechcete vůbec - na což byste v demokratickém světě měli mít plné právo. Při
současné široké nabídce OS není divu, že stále více lidí OS Windows nepotřebuje
či nechce - zrovna jako já."
Ve svobodném světě ("demokratický" o svobodě nic moc neříka, předpokládám proto, že jde ze strany autora tedy jen o záměnu pojmů a ve skutečnosti mluvil o svobodném světě) máte zajisté právo OS od firmy Microsoft nechtít. Nicméně zároveň platí, že nikdo nemá povinnost vám (v tomto případě) notebook bez OS firmy Microsoft nabídnout, nebude-li z libovolného důvodu chtít. Jakmile takovou povinnost pod pohrůžkou násilí (pokuta, zákaz činnosti atp.) mít někdo bude, přestává platit to, že žijeme ve svobodném světě...
Žádné "právo dostat co chci" jednoduše neexistuje.
Prave ze existuje, viz vejs, zakony reguluji vazany prodej a neni mozne podminovat koupi jednoho (NTB) koupi druheho (OS). A kupodivu tyto regulace nepochazeji ze "socialistickeho" ci "komunistickeho" sveta, ale ze sveta cireho kapitalismu. Prave proto, ze takove prakticky byly a v touto pripade stale jsou uplatnovany.
A nějaký racionální důvod, proč tyto zákony existují? Čí (přirozená) práva a jak porušuje ten, kdo prodává své dva statky buď spolu, nebo vůbec? (Že tyto zákony naopak zasahují do jeho práva na majetek je doufám evidentní.) Vy máte nějaké přirozené právo "dostat co chcete" i bez existence těcho zákonů ze "světa čirého kapitalismu", který je asi tak čirý jako naše vláda pravicová a naše země svobodná/kapitalistická?
Mimochodem, i když se smířím s jejich existencí, i tak bylo už několikrát ukázáno, že se o vázaný prodej nejedná. Viz např. zde:
http://www.spotrebitel.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=8589&catid=45&Itemid=65
Odkazovaný zdroj je ze 17. března 2006. Za 6 let se situace na trhu změnila a mohlo se by se tedy i změnit posuzování obchodních praktik.
Doporučení: "Pakliže prodávající nebude ochoten prodat Vám požadovaný model bez operačního systému, bylo by pravděpodobně nejvhodnější obrátit se na jiného prodávajícího." tehdy mohlo vést k cíli. Dnes, obávám se, je tomu jinak.
A k tomu, co je to vázaný prodej:
http://www.dolceta.eu/ceska-republika/Mod1/Co-je-to-vazany-prodej.html
"Je to nákup, který je podmíněn nákupem jiných výrobků nebo služeb, třeba i stejných. Může spočívat v obdržení dvou produktů místo jednoho nebo v získání kupónu, který vám umožní další výrobek nabýt, nebo může přímo vázat obdržení jednoho produktu na koupi jiného bez možnosti odděleného nákupu."
dále:
http://www.dolceta.eu/ceska-republika/Mod1/Jake-jsou-podminky-pro-vazane.html
Zákon sice dnes takové jednání nezakazuje výslovně, stále ale platí, že prodávající nesmí při prodeji výrobků nebo poskytování služeb spotřebitele diskriminovat.
Stalo se mi (před cca 10 lety), že po 4 reklamacích mi byly vráceny peníze za notebook, ale OEM Windows XP Prof. mi zůstaly, protože systém byl přeci v pořádku. Dostal jsem nové CD i s "etiketou na notebook". Měl jsem štěstí, tenkrát jsem si mohl zakoupit vyhovující notebook bez systému a neplatit za OEM Windows 2x. Dnes bych měl asi problém. Ještě vám taková situace svázání dvou produktů bez ohledu na zákazníka přijde zcela v pořádku?
Ano, zcela v pořádku - Váš případ je přece úplně jiný problém (a myslím si, že vyreklamovány měly být obě věci spolu, jako byly prodány, pokud se obě strany nedohodnou jinak). Dostanu odpověd já na svoji otázku?
Aby bylo jasno, já nejsem fanoušek Microsoftu, počítače si kupuju zásadně bez OS (poslední jsem kupoval cca před dvěma lety a výběr mi postačoval).
Můj případ vyžadoval mít možnost z výběru PC bez OS. V dnešní době bych svobodu výběru neměl tak velkou. A to i přesto, že bych chtěl PC nakonec provozovat s Windows. Prostě bych musel zacvakat i licenci, kterou nepotřebuji. Je přece lhostejno, zda chci na PC mít vlastní legální Windows, Linux, BSD, Solaris a nebo zda budu notebook používat jako stylovou zarážku pro dveře, aby se nezavíraly. Microsoftu tímto způsobem zaplatím buď 2x, nebo jednou s tím, že jejich produkt neupotřebím (a dle jejich licence ani nesmím oficiálně přeprodat někomu jinému).
Pokud jste si vybral před dvěma lety, zkuste to dnes. A pokud si vyberete i dnes, jste šťastný člověk. U mne by to byla volba kompromisní. Proto mne toto téma zajímá a byl bych rád za možnost nakoupit holé železo.
Pokusím se i odpovědět. ...kdo prodává své dva statky buď spolu, nebo vůbec?
Zde vidím nedostatek v úvaze. Své dva statky prodává Apple - a jak jsem si v diskuzi všiml, to nikomu z uživatelů Linuxu příliš nevadí. Je to spíše argument oponentů. Stejně jako nákup bot bez tkaniček, auta bez gum/sedaček/barvy...
Výrobce PC dodává prodejci svůj statek (PC) a k tomu přeprodává statek cizí (OS). Když nechcete cizí statek (OS), nemůžete to požadovat refundaci po prodejci, ani po majiteli nežádoucího statku (M$). Musíte to řešit s původním majitelem žádoucího statku - tedy počítače.
Kdybych mohl vrátit jen to, co mi nevyhovuje (přeprodávaný statek, který není bezpodmínečně nutnou součástí pro provoz počítače) právoplatnému majiteli - tedy Microsoftu - a požadovat refundaci po něm. Ale to nejde. On podmiňuje používání svého produktu odsouhlasením EULA a pokud s podmínkami nesouhlasím, elegantně se z celého kolečka vyvlékne. OEM licenci nemohu ani legálně prodat někomu jinému, neb je vázána na tento HW (a díky tomu je u něj zvýhodněná cena).
Pro mainstream je to OK, pro mne a "pár dalších exotů" je to navýšení ceny právě o onu "zvýhodněnou cenu". No, a protože neradi zbytečně vyhazujeme peníze, tak se nám to nelíbí...
OK, děkuji za odpověd.
Nicméně to na věci vůbec nic nemění. Stejně tak má každý samosebou právo vám svůj statek prodat pouze za podmínky, že zároveň koupíte statek jiný, klidně někoho jiného. Opět tím ždáné Vaše přirozené právo nepoškozuje (zatímco zákaz takového jednání jeho práva ano).
Já chápu, že se Vám to nelíbí, já bych měl také raději k dispozici všechny počítače světa k nákupu bez OS. Co se tu však celou dobu snažím říci je, že to ale není možné bez pošlapání práv někoho jiného (pokud by je tedy najednou všichni prodejci nezačali nabízet sami od sebe bez OS:)), což považuji za nepřijatelné. Že jediné správné řešení je na takový obchod nepřistoupit, nebo prodávajícího přesvědčit, aby dobrovolně přijal váš návrh. A to nezávisle na tom, jestli se jedná o HW/SW, kartáček na zuby/pastu, dům/jachtu, cokoliv.
Situace, kdy musím někomu opakovaně platit za nepoužívaný produkt podle mne není v pořádku. Jelikož ten někdo sedí na trhu plošně, nemohu vyhovující PC koupit od jiné firmy/prodejce bez tohoto výpalného.
Ostře řečeno je to v takovém případě obecně tolerovaná daň Microsoftu za nevyužité služby. Defakto platím za to, že mi je nabídnou bez ohledu na to, zda je využiji.
To je zas tak trochu pošlapání mých práv a z mého pohledu bezdůvodné obohacování firmy Microsoft na můj úkor.
Když bude v ulici pekař prodávat gumové či tvrdé pečivo, přejdu ke konkurenci. Pokud se zkazí trh a hnus bude všude, mohu si péci sám. Počítač ale nezvládne člověk zbastlit stejně snadno jako rohlík či chleba.
Asi nemá smysl dále argumentovat, protože v tomto ohledu se neshodneme. Respektuji Váš názor, ale nesouhlasím s ním. Nechci nuceně odebrat ke každé lopatě libovolného výrobce montérky firmy M$. PC je pro mne pracovní nástroj a OS způsob jak jej efektivně využívat.
komentar plati obecne,ale zrovna pod vas jsem si rikal ze ji umistim....
licence neco rika,on s ni ale nesouhlasil, takze je jedno uplne jedno co ona rika,jestli nejake vraceni umoznuje nebo ne.
on z principu,umistit do smlouvy cokoli,co osetruje stav,kdy s smlouvou nesouhlasim,je paradox. nikdy nemuze dojit k jeho aplikaci.
takze mimo jine je taky nesmysl se tou vetou ohanet ze tam je,kdyz jsem nepodepsal:-)
lol, takovyho pravnika bych chtel ...
Ve smlouvach (a EULA neni nic jineho) jsou naprosto bezne ustanoveni, resici situace neplneni toho ci onoho. Prave proto se takove smlouvy uzaviraji. Tudiz bod o moznosti vraceni licence widli se uplatnuje tehdy (a pouze tehdy), pokud nabyvatel nesouhlasi s ostatnimi ujednanimi. Pokud s nimi souhlasi, pak se tento bod (celkem logicky) neuplatni. Existuje totiz jeste jina smlouva - a to smlouva kupni, ke ktere se prave tento bod vaze.
Samozrejme, v ceskem (a vetsine evropskych) pravnim systemu je to trochu jinak. Technicky by tam ten bod vubec nemusel byt, neb kazdy ma pravo odmitnout takovou smlouvu (ze zakona) a tudiz i pravo SW vratit a samozrejme pozadovat vraceni hodnoty toho SW.
jenze on ji neuzavrel,takze v ni muze byt treba upsani dablu,smlouva nenabyla platnost,dotycny neklikl na "souhlasim".
jste pravnik,mate nejaky podklad pro vase tvrzeni? obecne by me to zajimalo,jak je mozne jednostranne resit body v libovolne smlouve,pokud neni oboustranne podepsana
Spíš kobliha s marmeládou, ne? Dožadovat se 8cm koblihy bez marmelády, když jí mají v obchodě jenom plněnou je absurdní. A nic na tom nemění fakt, že se dělají 5cm i 10cm suché koblihy.
Místo aby se pokusil dohodnout se servisem v Brně, tak se chtěl hádat. Nakonec, jak se dožadoval, situaci vyřešili.
Kdyby ten notebook pro něj měl hodnotu, za jakou se prodává, tak by ty Windows mohl prostě smazat. Pokud se mu to zdálo drahé a chtěl ušetřit, tak se mu to nepovedlo. Ale podle všecho chtěl jenom Acer otravovat a moc nepochodil.
To není vůbec absurdní, ale logické. Rozhodli se tak, protože je to pro ně výhodné. Výhodnější než prodávat všechno bez OS a asi i výhodnější než prodávat větší množství verzí. Možná je to množstevní úspora, možná vydělají na lidech, kteří nad tím mávnou rukou, Windows si koupí a nepoužijí. Každopádně to je nabízený produkt.
Když si v Tescu koupíte 3 rohlíky v akci 2+1 zdarma a budete chtít vrátit peníze za jeden rohlík, protože jste chtěl dva, taky nepochodíte. Koneckonců pokud si koupíte balení rohlíku a džemu a budete chtít ten džem vrátit, tak pro to taky není důvod. Je to produkt, který se prodává právě v takové konfiguraci, nic jiného za tím není.
Ano, chápu obchodníka. Potřebuje vydělat. Ale položme si otázku: jak by se vám líbil byt s předinstalovaným nábytkem, který nechcete? Můžete si koupit jiný bez nábytku, ale vy jste chtěl zrovna tenhle. Když se vám nábytek nelíbí, můžete ho před použitím nějakým způsobem po dohodě s prodejcem vrátit. Ale je to martirium. A vy můžete opět skvěle smečovat tím, že nábytek JE součástí kupní smlouvy. A tady, jak vidíte, to již kulhá. Vy chcete byt a nechcete nábytek. Kromě toho, že je to neetické od prodejce směšovat tyto dvě věci dohromady, je to také na rozdíl od widlí dost drahé. Ještě stále se vám to líbí? Ještě stále je to PRODUKT?
Samozřejmě, pokud je v tom bytě už nábytek, nic s tím neudělám. Můžu se pokusit dohodnout slevu, ale dostat jí nemusím. Je spousta bytů k pronájmu s nábytkem, pokud mám vlastní, je to jen otázka dohody.
Naopak se mi zdá jako blbost si koupit byt s nábytkem a až následně se jej snažit vrátit, resp. prodat zpátky.
Kdyby se všechny byty prodávaly s nábytkem, který lidé nechtějí, tak by byty bez nábytku měly jednoduše konkurenční výhodu. Ale co v tom bytě je, záleží čistě na prodejci.
Dobře. Já ten problém vidím asi takhle: pro prodejce NENÍ problém dovybavit byt nábytkem, pokud si to někdo přeje. Chybí mi tu pestrost té nabídky. A to má prodejce HW tři možnosti: s widlemi, s linuxem, bez OS. Ale jinak je to MONOPOL bez možnosti výběru. A to vidím jako špatnost. Máte tu výběr typů od 10" do 17" s různým výkonem a vybavením a jen JEDEN OS, protože je ekonomicky zajímavý. Ale tohle je problém prodejce, ne výrobce HW. Tomu se jedná o prodej kusů HW, ne SW. Výrobce by si asi měl kvůli dobrému jménu značky zajistit bezproblémový prodej řekněme 1% produkce BEZ předinstalovaného OS. Ekonomicky by to bylo únosné i pro prodejce a byl by klid a mír na tomto válečném poli. A spokojený lidi. A 13" NB pro práci na Linuxu. Myslím, že nás ten konzum jednou sežere, i když je důležitej. Ale ani v obchodě nemůže být všechno jen o ceně, jak říká milionář Řehulka :-) Je to také o přidaných hodnotách, v což lze započítat i ochotu podvolit se potřebám zákazníka...
Věc nabídky je založena na výběru toho, kdo nabízí. Regulovat by se to jistě dalo, ale výrobců notebooků je na trhu dost, takže k monopolu nedochází.
Pokud všichni obchodníci/výrobci prodávají svůj produkt s OS, tak je to jejich volba a zřejmě je to založeno na tom, že se to 99% zákazníků líbí. Nevím, co je na tom špatně!
> A to má prodejce HW tři možnosti: s widlemi, s linuxem, bez OS
Jo, a taky OpenSolaris, FreeBSD, OpenBSD a bůhvíco ještě. Pak se ještě přidají rakouské matky se svým TemelínOS a zablokují dálnici, protože mají právo mluvit do strategických staveb na území jiné republiky.
> Výrobce by si asi měl kvůli dobrému jménu značky zajistit bezproblémový prodej řekněme 1% produkce BEZ předinstalovaného OS
:-D to je dobrý joke. Jedno procento všech jejich potenciálních zákazníků povětšinou lowend modelů si u nich bude myslet něco ... něco .. ošklivého! Nakonec si na toho notebooku bez OS/Linux nainstalují VirtualBox a do něj kradený Widle. Tohle už je trochu flame, sorry.
> Ale ani v obchodě nemůže být všechno jen o ceně, jak říká milionář Řehulka :-)
Ano, ale nejdřív je ta cena, pak to ostatní. Neni peniz, neni laska.