Tak to mě fakt zajímá co na to Acer :-D Vsázím na to, že jediné o čem se chtěli bavit, že máš vrátit NTB zpět prodejci. Ten však bude odmítat vrátit peníze nebo nabídnout alternativu + doplatek, protože pro něj nebude dostatečný důvod nesouhlas s licencí. :-D I přesto, že by jsi to chtěl reklamovat do 14-dnů od koupi.
normálně bych řekl další prudič, co má spoustu času....
ale popravdě přiznám, že se těším na další díl...
jenom mě trochu znevrozňuje volba HW - Aušusy/nAcery/ždimaxy a podobný firmy mají "vyhlášené" servisy, které to v nejlepším případě nechají 30 dnů vyhnít.
Škoda, že průměrný linuxář je chudá veš. Komunikace např. s dellem by byla o poznání zajímavější, už jenom proto, že jejich právní oddělení zabírá víc než jednu garáž jako nAseru.
Tak s tim services ACER-u mam nahodou hodne dobre zkusenosti. Na me 1810 dva krat odesel display (zobrazoval jenom nejake cary, pripadne svitil bile, podle nalady, externi monitor fungoval bez problemu), v ramci zaruky jsem poslal kuryrem do Brna (platil Acer), asi za tyden jsem ho mel zpet opraveny, bez nejake snahy se z toho vykroutit, ted uz asi rok funguje bez problemu. Kvalita HW sice odpovida cenove relaci, ale servis me mile prekvapil.
S Dellom sa kedysi dalo dohodnut na pocitaci s linuxom, aj ked neviem ako je to teraz.
Napriklad HP stale ponuka svoje notebooky s OpenSuse. Ja rozmyslam nad Hp Probook 6465b. Serie ma ale pomer 16:9. To nechapem co je za retardaciu na notebook, ktory je na pracu dat take rozlisenie. Treba 16:10 alebo 4:3 ako za starych casov.
A este dolezita vec. Ma to Broadcom wifi. To je grc. S broadcom mam len najhorsie skusenosti, ale niekde este ponukali stary dobry Atheros.
http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/sm/WF04a/321957-321957-64295-3929941-3955552.html?dnr=1 To je len ako priklad.
Pre mna je to strasne nepohodlne - kratky stlpec a siroky riadok. Aj ked odstranim siroky riadok pouzitim 2 okien vedla seba, stlpec je stale kratky.
V praci som pouzival 2 monitory 4:3. Potom nam zacali drbat sracky 16:9 ale pri kvantach textu, tore sme museli citat/pisat si to drviva vacsina ludi otocila na vysku co je asi najvacsia vyhra. S notebookom toto bohuzial nedosiahnem :-(
Koupil jsem si HP 4720s se SuSE a s broadcomem nemam nejmensi problem. Pouzivam jejich ovladace a s Arch Linuxem mi to funguje naprosto v pohode. Celkove me potesila kompatibilita tohodle NB s linuxem - vlastne mi v Archu vsechno krome clickpadu fungovalo samo hned od zacatku.
Zdravim,
jen k tomu servisu, bohuzel musim nesouhlasit tedy aspon co mam zkusenosti se servisem ASUS. Asus si vytvroril specialni stranku, ke ktere najit cestu neni uplne trivialni a na ni popisuje jak postupovat pri reklamaci, v podstate jde jen o to jak cely vyrobek zabalit a co vsechno k nemu pribalit.
Nicmene sem byl s postupem reklamace velmi spokojen a to opravdu nejen jednou.
Zase "odporník" co všechno ví a zná, že? Já nedám dopustit na Asusy, předchozí můj Asus měl trochu problém s modulem sluchátek, a při obou reklamacích mi po týdnu poslali SMS s tím, že ho ho mohu vyzvednout v prodejně opravený. Podobně netbook Acer, nechal jsem reklamovat baterku, ani jsem nevěřil, že to uznají. Ale jo, po týdnu jsem měl NTB zpátky i s novou baterií. Takže držte klapačku, když vůbec nevíte, jaká bije.
Tady je nějaké info o tom jaká je situace u různých výrobců... http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_refund
Jen bych chtel pridat svoji troskou do mlyna. Zajimava je skutecnost existence dvou vztahu. Prvni mezi zakaznikem a prodejcem notebooku (CZC), coz je na zaklade kupni smlouvy k HW, a druhy tvori EULA, ktera je mezi zakaznikem a vyrobcem PC (poskytnuti licence). V tomto pripade Acerem.
Podle me neni vynutitelne aby se zakaznik obracel na prodejce. V pripade nesouhlasu s licenci ma komunikovat pouze s instalatorem, se kterym uzavrel smlouvu EULA.
Tady je jeden úspěšný pokus o vrácení peněz - tedy nesouhlasu s používáním windows vista...
http://www.cez-okno.net/clanok/vraceni-licence-windows-u-lenovo-cr
Jen chci reagovat na onu "nezdravost trhu" a "monopolizující snahy": Jsem si zcela jist, že nabídka notebooků bez OS Windows zcela odpovídá poptávce. A každá firma by dle svých možností měla mít snahu monopolizovat svou část trhu. Linux na desktopu jednoduše většina lidí nechce ani zadarmo. To je prostě fakt. Pro 98 procent uživatelů představuje přítomnost OS Windows na jejich počítači přidanou hodnotu. A pro ten zbytek se obchodníkům nevyplatí držet skladem větší množství modelů, ikdyby je výrobci nakrásně nabízeli. A ti nemají důvod, protože z každých prodaných Windows mají jistě svůj drobný podíl.
Chápu, že jádro článku je o něčem jiném, přesto si myslím, že po noteboocích bez OS Windows prostě poptávka není. Zda by se to změnilo, pokud by ke každému notebooku na trhu existovala i jeho "bez OS" alternativa se asi hned tak nedozvíme, ale myslím že výrazně ne.
Když firma kupuje notebooky, může si s výrobcem dojednat dodání s libovolným OS, případně bez OS. Můžete to udělat i vy, pokud bude vaše objednávka dostatečně velká (cca 20 ks a více).
Jedním z důvodů prodeje OEM licencí je SW pirátství. U nových strojů to asi není potřeba popisovat, situace je jasná (koupě HW bez OS a následná nelegální instalace Windows). Dalším problémem je trh použitých počítačů. Když má uživatel licenci OS na své jméno, při prodeji použitého HW neprodává licenci. Na levném použitém stroji pak automaticky končí nelegální instalace Windows. Svázáním licence s HW je tenhle problém vyřešen. Když notebook nahrazujete, prostě ho prodáte komplet, včetně OS.
Aha, takže jsem při koupi notebooku implicitně považován za piráta a pro mé dobro je mně vnucena platba něčeho co nepotřebuji...pěkné.
Mně by váš chlebodárce měl líbat zadek. Když namátkou sáhnu do paměti, 4x nebo 5x jsem s laptopem zakoupil jeho OS, který ihned po rozbalení letěl pryč a nikdy - opakuji nikdy - jsem jej nepotřeboval a ani na takto zakoupeném hardwaru nespustil.
Čas ani nervy na boj s tou hydrou, jako má zřejmě autor článku, prostě nemám.
Jsem vlastně něco jako váš sponzor. Měl byste si mě považovat.
Koukám že to tu už má 450 názorů
neodpustím si malé rýpnutí. Kolik by měl asi názorů v diskuzi článek:
Jak jsem se pokoušel vrátit Linuxu
třeba na živě nebo pctuningu? - třeba 14? možná 27?
furt je to o tom dokazování si velikosti ptáka... (zvláště ti s malým mívají tuto potřebu velmi vysokou :)
Zatímco Linux je už skoro dvacet let ke stažení zdarma, CDčka s distry léta padaly z časopisů, pánové z IBM sprejovali Love, Peace, Linux po chodnících... A nestalo se nic. Tedy až na občasné články o hokejovém grafu na rootu :). Samozřejmě místo sebereflexe komunita viní zaostalé uživatele, spiknuté obchodníky, a kdo ví koho ještě. Produkt je prostě dokonalý, akorát ho nikdo nechce ani zdarma.
http://www.root.cz/zpravicky/linux-je-nejrychleji-rostouci-os-na-svete/
No, já vám nevím.
My ho nechceme jzdarma, my za něj RedHatu pro některé stroje platíme. Jako bonus toho všeho ho máme třeba na pracovních stanicích v podobě OpenSUSE zdarma. Tak nějak jsme spokojeni.
Pravda, můj default soused Franta Lebeda neví, že existuje a počítač je pro něj "ten Vindous". Jeho problém, váš marketingový úspěch....
Ale to nemůžete myslet vážně Laeli. V mé rodině používá Linux nejméně 5 lidí a v okolí jsou další, kterým jsem ukázal výhody toho vámi proklínaného Linuxu a následně jej začali s nadšením používat. Ani se jim o ten linux moc nestarám, jede sám, bez problémů. Už nejsou problémy se stabilitou atd. Dneska máte vše na webu a nějakými předpotopními ne-online aplikacemi se už nezabývám. ;) Ještě tak na grafiku používám kvalitní GIMP a vektorový Inkscape (ano, už vidím, jak se smějete, ale mě to pro práci stačí, nevím, proč bych měl kupovat zbytečný a velký balík od Adobe, stačí, že jej má kolega a tomu PS občas mrví výstup, pak mi závidí, jakých s Gimpem dosahuju výsledků, podotýkám že ve webové grafice). No, uvedl jsem 5 lidí, ale už nepočítám lidi, co začali používat Androida, což je též linux. A tam už nejde o setiny procent, Androida má u nás skoro každý a v okolí se také velmi rozmáhá (narozdíl od šaškoidních Applů či ... Windows Phone - ty v mém okolí nemá nikdo a lidé se tomu bastlu smějí). Já mám Android ve verzi 4 a jsem velmi spokojen. Také jsem koukal na Windows 8 (a snažil se jej používat) a bylo mi líto MS, jak brzy skončí. Ten systém se více méně hodí možná jen na tablet, na běžný PC jistě ne... Dříve jsem Microsoftu fandil, byl jeho fanoušek, znechutila mě ale jeho licenční politika a především to, že od Windows XP se vše spíše horší. Počítače jsou výkonnější, ale Windows pomalejší. Pro srovnání - kamarád má Vistu na silném počítači, já mám o něco slabší notebook s Ubuntu a hádejte, kdo má rychlejší stroj? Já. :-) A to rozhodně nemám málo aplikací, kdežto on má jen základ a proklíná výrobce, co mu tam nandali za balast. MS by se vážně měl zabývat tím, co mu tam výrobci cpou, z použitelného OS se stává líný šnek. Nadupaný a pomalý počítač. Já tohle už neřeším a pracuji efektivně a především rychle a plynule. To mi Windows nenabízí. Jinak dodám, že na svém notebooku mám také Windows 7. Tam jsem byl rád, že je rychlejší (ač na ovládání je to horor jako Visty, naprosto neintuivní ovládací panely), ale Win8 mi dokázaly, že MS to s jeho setrváním na trhu opravdu nemyslí vážně. Asi tak.
A to jste jeste nezminil fakt, ze LO nejspis je aktivnim uzivatelem Linuxu, protoze nejspis doma ma router s firmware na nem postavenem. Routery s embeded Widlema byly za poslednich 100 let vyrobeny asi tak ve trech modelech, a od kazdeho se v globalnim meritku podarilo prodat okolo 150 kusu. Dnes uz je akorat na burzach vyhledavaji zberatele kuriozit.
Okolo každého propagátora Linuxu se vytvoří skupinka lidí, kteří používají Linux. Když propagátor zmizí, tak většinou zmizí i Linux u těchto lidí.
Jestli máte všechno na webu, jste šťastný člověk. Já bych postrádal většinu aplikací. Ani webový office není ve stádiu, kdy by byl vhodný pro profi používání. Ale faktem je, že na vývoj webu nejsou potřeba žádné složité nástroje, stačí v extrému i Notepad.
Android má z Linuxu jen jádro. Nad ním je ukradené Java od Sunu/Oraclu, a zařízení se dodává zamčené, aby v něm uživatel nemohl provádět změny. Zrovna tímhle to Linux moc nepřipomíná. K Windows Phone řeknu jen že se jedná o mimořádně kvalitní produkt. Majitelé telefonů s Androidem si pravidleně stěžují na mrznutí, zpomalování a další radosti. Nakonec o tom svědčí i to, že u některých modelů telefonů s Androidiem zákazníci vracejí až 40%. Ve WP takové problémy nejsou. A zákazníci jsou spokojení, což se dá objektivně změřit.
http://techcrunch.com/2011/07/26/androids-dirty-secret-shipping-numbers-are-strong-but-returns-are-30-40/
http://www.neowin.net/news/windows-phone-tops-in-user-satisfaction
Osoboně jsem na svém notebooku měl předinstalovaný jen nepoužitelný Norton Antivirus, který jsem odstranil. Faktem je, že používám profesionální notebooky, kde je předinstalací méně. Ale pokud má váš kamarád problém s předinstalovanými aplikacemi, může je prostě odinstalovat.
Pokud se vaše práce omezuje na nějaký webový vývoj, tak zřejmě najdete na Linuxu všechno potřebné. Já potřebuji víc nástrojů (a ano, když mám čas, někdy si zapařím i hru). Všechny moje stroje pochopitelně fungují rychle a spolehlivě, vždyť jedou na Windows ;). S Linuxem mám dost hrozné zkušenosti ohledně podpory HW, dostupnosti a kvality aplikací, ergonomie prostředí atd. Nakonec na rootu můžete už 15 let číst pochvalné články o tom, jak je to které distro skvělé, a jak ideálně nahradí Windows na desktopu. Jenže situace je pořád skoro stejná. Pravda, ty recenze dister v poslední době neobsahují perličky typu "instalace proběhla bez problému, jen to spadlo na command line, ale stačilo udělat to, zeditovat tamto, a bylo to zase OK" :)
Windows 8 bych s dovolením soudil až po jejich vydání.
"Všechny moje stroje pochopitelně fungují rychle a spolehlivě, vždyť jedou na Windows ;)." Tomu se právě divím :-D
Teď vážně. Ano, Linux na desktopu opravdu Windows bez problémů nahradí. Obzvláště v domácnosti, kde nejsou nároky na specifický software. Pokud člověk potřebuje sem tam napsat nějaký textík či tabulku, kouknout na mail, sem tam si zasocializovat na FB, juknout na Youtube - a pak si pustit film, kouknout na fotky z dovolené a poslat je do fotolabu - není s tím žádný problém. Tiskárna jede, scanner také, navíc odpadá problém s placenými licencemi za office, OS a antivir.
Problém domácností je, že Windows znají a Linux ne. Bojí se změny, že to nebude fungovat. Když si s těmi lidmi na chvíli sednu, nechám je to osahat, tak mi kolikrát řeknou, že je to vlastně stejné - kolikrát jim to připadá hezčí - a že nechápou, proč se toho tak báli.
Spravovat jim to mohu na dálku (mamku takto obsluhuji na 100 km bez problémů) a funguje to k plné spokojenosti.
Windows jsou skvělý operační systém a v některých odvětvích jsou nezastupitelné - protože pro jiné operační systémy nejsou SW alternativy. Umí toho hodně a W7 se povedly. Jen prostě nejsou nezbytné pro každé použití. :-)
No, ale přiznejme si, že instalace neproběhla jako ve Woknech: Vložím CD, kliknu na "instal" a pak už jenom na "play" co? Přece nemůžete chtít po průměrném pařanovy aby musel někde nastavovat něco navíc :o) ! No, ještě že hry moc nehraju (no, teda hraju, ale retro a na původním železe), tak je mi jedno jaký OS mám v komplu (ono totiž každý má něco do sebe a u každého jsem si mockrát pěkně zanadával). Jó to byly časy když rozjet hru v DOSu bylo někdy stejně zábavné jako hra sama (buď nejela zvukovka, nebo CDrom, nebo bylo málo "spodní" paměti).
Pro Windows máte k dispozici informace o podporovaných verzích OS k dispozici u každého HW. Navíc existuje Windows Upgrade Advisor, který vám řekne, které drivery a aplikace mohou mít problém s kompatibilitou.
Aha, takže na Linuxu to není problém, s drobnou výjimkou toho nejdůležitějšího zařízení, kterým je grafická karta. To je celkem LOL.
informace o podporovanych verzich OS ? aplikace pro zobrazeni moznych problemu s kompatibilitou ? co to je ? koukam, ze jsi uz pekne zmasirovany Microsoftem ;)
na linuxu pokud neco jede, tak to jede porad. neni treba seznam podporovanych OS.
podle tebe pred kazdym upgadem win budu prochazet suplata s HW a kontrolovat, jestli mi to nahodou pobezi ? LOL u AMD jsem myslel uzavrene Catalyst. ty open jedou v poho. jsou i pod win7 ? navic jak koukam, tak pro tu jednu grafiku, na kterou narazim, nejsou ani drivery pod win7 ;) zvlastni, AMD nepodporuje win7 pro sve starsi produkty ... asi jsem si zapomnel pustit pred koupi win7 Upgrade Advisor :DD
Samozřejmě pro těch pár kusů HW se drivery dají udržovat i dále do minulosti. Bohužel jde většinou o generické drivery, napsané podle dokumentace chipsetu, které nebyly nikdy zkoušené na reálném HW. A podruhé bohužel je toho podporovaného HW málo.
Před každým upgradem OS je samozřejmě dobré zjistit, jestli pro ten HW existují drivery pro nový OS. On HW po čase morálně umře, takže například dnes nemá smysl přikládat k OS drivery pro skener vyráběný před patnácti lety.
Ano, asi jste si zapoměl pustit Upgrade Advisor. Jinak byste o nekompatibilitě věděl předem.
ale to ze vam nefunguje tiskarna s novou verzi Windows neni problem Windows, ale VAS. usetril jste na nespravnem miste a koupil WIN-Tiskarnu, ktera sama "neumi tisknout". vse dela CPU z PC a ona to jen "vyplivne". takze kdyz si koupite skutecnou tiskarnu, tak vam bude tisknout ve Win i Linuxu. kdyz levnou, tak ani v Linuxu. podobny problem byl kdysi s Win-modemy a jednu dobu s grafarnama.
ne, ja tenhle problem nemam. nekupuju win-only HW ani win-only SW. muj HW funguje porad, protoze jedu na linuxu a SW mam multiplatformni. uvadel jsem to jako priklad, kdyz si lidi koupi HW funkcni jen pod danym win a vyrobce se na ne s drivery potom **** vy vite co ;) win-modemy byl taky prusvih, tenkrat i na win98 na P200 to neslo skoro rozbehat, protoze CPU load. zlaty US Robotics HW modemy nebo externi Welly na RS232 ;)
Linux samozřejmě nahradí Windows na desktopu. Tedy pokud vystačíte s brouzdáním webu a přehráváním porna :). Skener možná bude fungovat, i když může skenovat perovky zubatě, v některých rozlišeních obrázky kostičkovat, nepůjde gamma correction takže budou fotky tmavé a barvy ujeté, ale třeba bude fakt fungovat. Podobně s tiskárnou. Když jí nainstalujete vy, asi bude fungovat. Sice možná bude problém s barvami (on Linux nemá slušný color management na systémové úrovni), takže asi budou lidi vypadat jako když mají žloutenku, ale třeba to nějak pojede. Tedy trochu problém bude s přehráváním BLuRay disků, na hry můžete zapomenout, a domácí účetnictví nebo program pro vedení chovné stanice psů můžete také zapomenout, ale brouzdání webu a prohlížení porna dál pojede.
Zajímalo by mne, kolik uživatelů doma řeší colormanagement, když jsou schopni posílat "ILoveYou" - případně vytunit FB stránky přátel skriptovým "virem"/zapomenout heslo/používat nenativní rozlišení na LCD, aby měli větší text. Mluvím o obyčejných uživatelích, kteří neřeší při tisku kalibraci. Mimochodem, zrovna tiskárny mi nedělají problémy. Připojím kabel a tisknu - asi mám štěstí na HW. BluRay nepoužívám - neznám/nepotřebuji. Hry - existuje virtualizace, Wine, blíží se Steam. A spousta lidí má na hraní konzoli. Mimochodem, já si u těch několika her z HumbleBundle docela odpočinu. Než propařit odpoledne, raději si přečtu knížku. Na účetnictví - co FlexiBee? Opravdu se ptám, zda je to to, co by mohlo vyhovovat. A program pro chovnou stanici psů - neznám tuto potřebu, patrně to spadá do té sorty SW, na kterou holt asi potřebujete Widle :-).
Jo, porno na Linuxu můžete sledovat - doufám, že na Windows vám to jde také. Je fajn občas přetlak z hlavy vypustit. A jak vidím vaše odpovědi, měl byste to občas zkusit.
Právě proto ten color management potřebují. Prostě mají profil tiskárny, který se nainstaloval s driverem, a ten se automaticky používá.
Virtualizace existuje, ale sebere vám dost výkonu, a virtualizovaný stroj nemá k dispozici všechny funkce grafické karty. Steam se možná blíží, ale Steam je jen eshop. Problémem bude dostupnost her.
FlexiBee možná vyhoví, nevím, ekonomické agendy už delší dobu nedělám. Každopádně nabídka SW v této oblasti je pro Linux nesrovnatelně menší, než pro Windows.
Osobně jsem spíš na artové filmy než na přírodovědné dokumenty :), a přetlak z hlavy(?) je lepší vypustit s partnerkou. Ale s přehráváním videa ve Windows není problém.
Barevné profily tiskáren Linux samozřejmě taky umí a používá, pokud je výrobce dodává. Vzhledem k tomu, že Linux používá CUPS, tak stačí, když ta tiskárna má oficiální podporu Macu.
Virtualizace zase tak moc výkonu nesebere, pokud virtualizovaný systém spolupracuje. Bohužel Windows nespolupracují a proto to tak vypadá.
Win 7 jsou první z Windows, které umí nahrát gamma matici z icc profilu bez pomoci externí aplikace. Na Mac OS X standard několik let, na linuxu je externí aplikace filozofie (ale v aktuálním Gnome je ovládací panel, který ten Argyll CMS volá).
O dodávaných profilech na CD s ovladači bych radši pomlčel, každý kus hardware je jiný a ten profil je k ničemu (reálně, zkuste si s ním vytisknout černobílou fotku na barevné tiskárně). Profily dělám komerčně, takže jsem jich pár už viděl (na všech platformách) a měřil.
Windows profily na systémové úrovni neumí (stejně jako všichni ostatní..), plocha ani IE je totiž nepoužívají. Jediné co je podporováno - aplikace se dozví, který profil si má laskavě sama načíst a použít. A to funguje i v linuxu (protože ve freedesktop dohodnutá konfigurace). Jediný www prohlížeč schopný aplikovat profil na zobrazovaná data je překvapivě FF (nezávisle na platformě).
Linux taky neznamená čistě nekomerční software, například takový Bibble Pro, Vuescan nebo Turboprint jsou placená a kvalitní řešení (nejen) pro linux.
Software, který jen funguje jako primitivní databáze (chovná stanice psů?) nebo jednoúčelová kalkulačka (třeba mmane na antény) jede obvykle bez jakýchkoliv potíží s pomocí wine (které opravdu není emulátor, jen dynamický linker a reimplementace knihoven).
U her je situace diskutabilní, tam je to opravdu různé. Nicméně existují nativní hry (moderní!) i podpora ve wine.
A co se hardware týče, u nás není obvyklé upgradovat doma hw každé dva nebo tři roky, takže s novými Windows nastává celkem zásadní problém.. ovladače prostě nejsou, protože výrobce nedodal nebo už neexistuje (zrovna třeba webkamery, tiskárny a scannery, a to ani nejsou tak staré).
Tak teď jste mě rozesmál. Je vidět, že o Linuxu vůbec nic nevíte. Používal jste jej před lety. Nezlobte se, ale citované problémy jsem prakticky nepocitoval ani před 6 lety. :D Teď už jen netrollujete, ale už záměrně lžete. Diskuse s vámi je tedy zcestna a já už vím, že ať napíšete, co napíšete, již vám nemohu věřit, dřív jsem myslel, že mluvíte k věci, zklamal jste mne. Upřímně, co za hw mám, to mi jede a ve stejné kvalitě jako na Windows, neplkejte tu lži! Už ani MS nemá na kvalitní PR?
To že to jede Vám, znamená že máte štěstí. Posledně jsem měl chuť přestavět si své HTPC (s emulátory starých platforem na old-school hry) z Win XP na Linux (čili podpora multimédií, graf. karty, emulátory, přeprogramování výstupu VGA > SCART atd.), ale mohu Vám říct, že mě to cca po dvou dnech rázem přešlo. A ty plky o PR Microsoftu jsou už
a) obehrané
b) trapne
To bude tím, že VGA přes SCART používá nestandardní frekvence a mělo by používat i nestandardní rozlišení. V Linuxu sice většinou jdou tyhle věci nastavit přes modelines (možná by se i nějaká klikačka našla), ale jestli máte ATI, tak akorát můžete poděkovat firmě ATI za její (pro Laela: komerční) ovladače. Anebo koupit aktivní převodník.
Díky za rady, ale já to chtěl uvést pouze jako jeden z mnoha případů, proč jsem se na to vykašlal a nechal to na Windows. Pro tyhle mnou tak oblíbené hrátky se ve Windows cítím svobodněji. Je větší šance že tohle někdo naprogramoval pro majoritní systém. I když bych si za to před pár lety polámal jazyk, tak dnes tvrdím že "monopolizaci" OS v podobě Windows vnímám pozitivně (vzpomínaje na doby kdy se každý program ovládal jinak atd.) To se týká i zmíněných emulátorů ZX Specter, Amigy, C64, Atari, PS One. Prostě to, že na první pohled pro koncept v podstatě "embeded krabičky" se bude víc hodit Linux, se mi osobně nepotvrdilo. I kdyby se mi to nakonec povedlo, nezískám, kromě ztraceného času, v podstatě nic.
Zrovna tyhle kutilské věci bývají mnohem lépe podporované na Linuxu (včetně toho zbastleného VGA -> SCART), protože ve Windows se to většinou řeší koupením hotového řešení.
S emulátory Amigy, Commodore a Play Station na Linuxu (Debian) problém není, stačí nainstalovat z balíčků, ty ostatní jsem nezkoušel, neb pro ně nemám aplikace.
Pro Windows je nesčetněkrát více aplikací, čili daleko větší šance, že si vyberete tu, která funguje podle vašich představ. Je to prostě otázka pravděpodobnosti. Spustit emulátor je jedna věc, ale aby pořádně fungoval, podporoval Joysticky, V-Sync apod. to už věc jiná. Vím o čem mluvím, prošel jsem jich za posledních pár měsíců hodně. Navíc nějaké pěkné prostředí alias XBMC pro emulátory her jako je GameEx pro Windows jsem nenašel. A věta "není problém" se ukázala vždy pravdivá do té doby, než jsem se to toho pustil a chtěl po tom něco víc. Každý má možnost volby, já zkusil obě, a vybral si.
...
Linux samozřejmě nahradí Windows na desktopu. Tedy pokud vystačíte s brouzdáním webu a přehráváním porna :). Skener možná bude fungovat, i když může skenovat perovky zubatě, v některých rozlišeních obrázky kostičkovat, nepůjde gamma correction takže budou fotky tmavé a barvy ujeté, ale třeba bude fakt fungovat. Podobně s tiskárnou. Když jí nainstalujete vy, asi bude fungovat. Sice možná bude problém s barvami (on Linux nemá slušný color management na systémové úrovni), takže asi budou lidi vypadat jako když mají žloutenku, ale třeba to nějak pojede. Tedy trochu problém bude s přehráváním BLuRay disků, na hry můžete zapomenout, a domácí účetnictví nebo program pro vedení chovné stanice psů můžete také zapomenout, ale brouzdání webu a prohlížení porna dál pojede.
...
tak tohle se mi dnes líbilo asi nejvíc
+1
:) Já mám, stejně jako vy, profesinalní notebook, stejně jako vy. Stejně tak ho má kamarád. Nezdá se mi, že předinstalací by tam bylo méně. Pravdou ale je, že na mých Win7 toho moc nebylo. Pokud MS nechce, abych jim jejich win8 nesoudil, tam proč vydávají nefunkční preview? To není dobrá vizitka. Co se týče her, ještě před rokem bych s vámi souhlasil, dnes už je to jinak. V Humble bumble si kupuji sady her, které jsou kromě windows i pro Linux a někdy pro Android. Nezlobte se, ale můj Android telefon mi ještě nezamrzl, maximálně kdysi G1 a dnes je vývoj jinde. Java ukradená nebyla, kouknete se na vývoj soudu. Ale vy si to jistě zas obrátíte. :)
Co se týče linuxu u "mé" komunity, jak jsem psal, mají jej už několik let a skoro se jim o to nestaram a u rodičů také dávno nebydlím.
Mimochodem tento příspěvek píši že své Xperie Pro a nezaznamenal jsem sebemenší problém. To, že znáte pár stastlivců se stabilním WP, mě dost překvapuje. :)
The Humble Indie Bundle je sada her té kvality, které se běžně vydávají jako freeware. Áčkové tituly na Linuxu uvidíte typicky ve Wine, několik let po jejich vydání, s no-cd crackem a po pár hodinách dalšího laborování.
Soud ohledně Javy ještě není u konce, Oracle se prý bude odvolávat.
Pokud vám Android nemrzne, jste šťastný člověk. Těch až 40% return rate u telefonů s Androidem myslím něco vypovídá.
Preview Windows 8 mi přijde funkční, ale jak říkám, s hodnocením počkám.
K tomuto treba dodat ze je pravda ze vacsina sekcie o mobilnej bezpecnosti v pondelkovom prehlade sa tyka Androidu. Kedze sa nieco motam okolo PC mal som moznost niekolkym ludom rozbehavat Win na novom PC. Musim uznat ze vacsinou mi trvalo asi 1 - 2 hod. odinstalovat zbytocnosti.
Na druhej strane, ked som si kupoval moj laptop (DELL XPS 15z) mal som moznost dohodnut sa s dodavacou firmou.HDD ma 750GB a na 200GB mi dali Win 7, zvysok nechali prazdny. Vacsinou aj tak pouzivam Arch linux, ktore instalacia trva skusenemu uzivatelovy asi tolko, co mu trva odinstalovat predinstalovany software.
Samotny Win 7 mam na tieto veci: 1. pripojenie PC k TV (este som sa nedostal k tomu pozriet sa na X11) 2. hry, ktore bezia pod Win a maju pripojenie na internet - napr. LoL a ine MMORPG. Musim uznat ze s udrzbou Win funguje dobre. Lenze HEJ, ktory BFU udrziava PC ???
BEztak, ak Win nezavedie system repozitarov, stroskota. Dnes maju uzivatelia daleko blizsie k tomu ako predtym a to je buducnost. Kedysi to vysvetlit neslo. Dnes staci povedat, ze hej, to je app store, ale vsetko je zdarma (teda v linuxe)
a) Javu ukradl Mrkvosoft, zprznil ji a prodává ji jako C#.
b) "Kvalitní" produkt WP narozdíl od "nekvalitního" Androida nikdo nechce (viz statistiky). Čím to asi bude?
c) Já pracuji hlavně s nástroji pro vývoj mimo web a mám jich na Linuxu mnohem více než na Widlích. I na Widlích jsem ale musel VS se zmrveným překladačem a linkováním knihoven nahradit mnohem spolehlivějším a přenositelnějším MINGW a gcc.
d) Vaše hrozné zkušenosti s Linuxem z Vašeho dětství ve Vás zřejmě zanechaly nesmazatelnou fóbii. Možná včasná návštěva pediatra mohla kdysi pomoci...
ad b)
http://smartworld.cz/android/windows-phone-slavi-uspechy-v-zapadni-evrope-2946
zřejmě máte na mysli něco takového, že?
a) C# je jazyk se syntaxí Cčka, a to je tak asi jediné, co má s Javou společné. .NET Framework opět nemá s Javou společného nic víc, než že se jedná o běhové prostředí. Nakonec Sun ani Oracle nikdy nenamítali nic proti .NETu a C#. Naopak o Androidu Oracle (podle mě oprávněně) tvrdí, že je to ukradená Java.
b) Windows Phone jdou na zaplněný trh, a to chce čas. Navíc v západní Evropě se WP dostaly na 4,1%, což je procento, o kterém si třeba Linux na desktopu může po dvaceti letech nechat leda zdát.
c) VS je jedno z nejlepších existujících vývojových prostředí. Nakonec většina SW aplikací je napsána právě ve VS. Samozřejmě chápu, že vám něco takového stačit rozhodně nemůže, a musíte ve Windows používat port unixového prostředí :)
d) Ještě v devadesátých letech jsem byl příznivcem unixů. Pak jsem zjistil, že není důvod platit za předražený unixový HW, když můžu mít daleko uživatelsky příjemnější a architektonicky lepší systém za desetinu ceny. Linux mě neoslovil, protože je to dost nekvalitní opis komerčních unixů.
K .NET vs Java vs Dalvik: Pokud se nedívám na standardní knihovnu (tam je to jasný), tak vlastní logikou bytecode má .NET k Javě blíž. Už tím, že obojí je stack oriented, zatímco Dalvik je register-oriented. Když jsem se díval na seznam instrukcí, tak šlo vesměs o jiné názvy pro ekvivalenty JVM. Inspirace tu asi bude nemalá. Hlavní rozdíl tu bude v genericitě, kterou má JVM (a i DVM) řešenou přes type erasure.
Těžko se hodnotí zabalení množiny tříd. Dalvik používá dex pro množinu tříd (nevím, jak to řeší u classloaderů), Java obvykle používá class soubory balené do JAR (ale má i formát pack200 nebo jak se jmenuje) a u .NETu si nejsem jistý, ale AFAIK nějak balí množinu tříd do DLLka.
to sice urobit moze, ale ta obzaloba nema pravnu ani logicku relevanciu takze je ovela vacsia sanca na opatovnu vyhru nez prehru. Proste Oracle sa opat prepocital. Inak chcel by som byt jeho pravnou kancelariou a este by som ho presviedcal nech sa odvolavaju dalej lebo urcite maju sancu na vyhru ;)
Souhlasím s Lael Ophir - dokud rozsudek nenabude právní moci, není to rozhodnuté. Pokud by odvolání projednával jiný soudce, může dospět k jiným závěrům. I ten samý s doplňky k důkazům může změnit názor. O relevanci žaloby z hlediska práva a logiky bych v USA na výsledek nesázel :-) (viz odškodnění za sušení domácích zvířat v mikrovlnce).
Mé tiché sympatie má Google - neb co jsem o tom případu zvěděl, to mi nepřišlo proti srsti. Možná se pletu - což je mé svrchované právo omylné lidské bytosti. Doufám však, že Oracle v tomto případě ostrouhá.
Lael Ophir - Nahodil kauzu, kterou v prvnim fazi Oracle prohral. Ale on z toho nevyvozuje ze Oracle pravdu nema, nicmene ze ji ma. To ze vas narknu ze jste Carodejnice, neznamena ze ji ste do chvili nez se prokaze u soudu opak, ale prave naopak dokud ja neprokazu pravdu, jste nevinny. Google je uz z principu presunce nevinny nevinny + uz ma i jeden rozsudek v jeho prospech. Pouzivat v argumentech pravy opak je demagogie.
b) Pletete tu jablka s hruškami - trh s mobilními zařízeními a trh s desktopy. 4.1 % je oproti konkurenci v tomto segmentu docela ostuda na to, kolik má MS naškudleno. ;) Pozitivní výsledek by pro mě byl 30 %. Kvalitativně WP nikdy nemůže dostihnout Android, to se na mě nezlobte. Když jsem viděl preview Windows 8, kde nic nefungovalo a ani to nebylo eye candy, tak jsem si to jen a pouze ověřil. Jen svobodný základ může fungovat. :-)
Co se týče linuxu - tak ho nepoužívejte, když ho tak nenávidíte. Zde je portál o OSS, který vy nenávidíte. Proč nejdete žhavě diskutovat na Živě.cz, kde vás lidi budou nazývat bohem? ;) Je tam spoustu Winfatiků (můj novotvar, jedná se o fanatiky prosazující Windows i kdyby to nic neumělo, že). Všem ostatním Linux vyhovuje, ač o tom třeba neví. Já ho mám doma asi na 8 osmi zařízeních, kde funguje zcela spolehlivě (routery, set top box, mobily, počítače atd.). Nevím, co je na tom tak špatného, když mi všude bezproblémově funguje. A podotknu, že používám i grafiku od ATI s proprietárními ovladači a funguje to naprosto krásně. ;) Tady se někdo snaží o bezcenné PR. Mě nepřesvědčíte, už se s tím smiřte. ;)
b) 1% po 20 letech není ostuda, kdežto 4.1% po roce a půl je propadák?
Proč by WP nemohly ohledně kvality dostihnout Android? Podle mě jsou dávno před ním. Intuitivní a neskutečně plynulý interface, čistá grafika, velmi vysoká rychlost...
Proč si myslíte, že nenávidím Linux nebo open source? Fakt myslíte, že bych měl problém s používáním kvalitního SW jen proto, že k němu můžu dostat zdrojáky a stáhnout si ho zdarma? :) Problém je v kvalitě toho SW. Přijde mi uhozené na desktopu používat opis unixů ze sedmdesátých let, s ošklivě naroubovaným GUI, které je psané neergonomicky, bez ohledu na uživatele. Přijde mi špatný nápad používat OS, pro který je akutní nedostatek zajímavých aplikací (ne každého zajímají jen command line utility a podřadný freeware). Jako vývojář fakt netoužím po platformě, která je funkčně chudá, a k tomu ještě fragmentovaná.
Vůbec netvrdím, že je špatné, že používáte Linux. Jestli vám to vyhovuje, dobře vám tak :)
Pokud nekdo srovava GUI windowsu a toho co je na Linuxu (nejcasteji asi Gnome, KDE, nebo Xfce) a prohlasi ze je to mene ergonomicke tak je evidentni ze to videl jenom z rychliku. Ani tak nejde o to ze v unixu je nasobne vice moznosti nez OS X nebo Windwos, ale hlavne o to ze napr. KDE se da na 100% nastavit stejne jako GUI Windows od verze 95 az po Visty a i velmi dobre podobnosti s OS X se da dosahnout. A Gnome na tom neni o moc hur.
Navic co je ergonimickeho na obrovskem ramovni oken, nutnosti trefovat se do zahlavi, kdyz chcete okno presunout a nebo trefovat okraje oken kdyz chcete zmenit geometrii okna. O absenci virtualnich ploch ani nemluve.
Pletete si ergonomii s možností nastavování.
Zkušený uživatel Windows ví, že okno může přesunout například i stiskem kláves Alt+Mezera, M (jako Move). Navíc mi opravdu není jasné, proč by právě přesun okna tažením za window title měl být nějak složitým manévrem. Virtuální plochy jsou z hlediska ergonomie neštěstí, ale pokud je chcete, implementací pro Windows je dlouhá řada.
ja som si na virtualne plochy docela rychle zvykol, nemam okna rozhadzane cez seba, ale po virtualnych plochach, v zalezitosti, aco na tych plochach robim...
mas pravdu, virtualne plochy sa daju dodat aj do MS Windows, ale to su aplikacie od tretich stran a mozu si vziat a aj si beru dalsie systemove prostriedky (RAM, CPU, HDD), ktore by mohli chybat aplikaciam
Osobně mi virtuální plochy nepřirostly k srdci. Je to v podstatě víceúrovňový taskbar. Navíc se to trochu komplikuje, pokud máte víc monitorů.
Ano, každá aplikace si bere systémové prostředky. Ale zrovna u virtuálního desktopu by jich mělo být minimum. Vždyť jde v principu o triviální nastavení viditelnosti okna podle toho, na kterém desktopu se zrovna nacházíte.
Virutalni plochy tak jak jsou nektrymi aplikacemi implementovany ve Windows se nedaji moc srovnavat s tim co je linuxu. Prave protoze ve Windows se to resi Hide / Unhide je to pomale protoze je potreba kazde okno zadat o znovuvykresleni, narozdil od linuxu, kde se tohle pri prepinani ploch nedeje. To je taky obrovskav vyhoda virtualnich ploch oproti jedne plose kde se prehazujete mezi okny, je to proste znatelne rychlejsi.
Otázka: jak je technicky řešené přepínání mezi virtuálními plochami na Linuxu?
Proč by mělo být hide/unhide pomalé? Windows mají (na rozdíl od Linuxu) rychlé GUI, a navíc obsah oken cachují.
Některé problémy virtuálních deskopů: co když máte více monitorů? Co když aplikace potřebuje zobrazit upozornění (dialog, blikání tasku na taskbaru, bublina v systrayi) - jak to postřehne uživatel, pokud je právě na jiném desktopu?
Ale cache vypusti prave ve chvili kdyz se s nimi pouzije hide. Ja mam virutalni desktopy a pritom mam dva monitory porad. Problem s dvemi monitory sem zaznamenal jenom na Apple. Zobrazeni bublin v systemtrai, blikani taksbaru atd. opet nachpu jaky je v tom problem? Preci vubec neni nutne mit na taksbaru jenom aplikace pro aktualni plochu, klidne tam budete mit vsechny (a default je tam mit vsechny). Stejne jako upozorneni z aplikaci mi vyskakuje na aktualni plochu.
Ja osobne mam dva taskbary jeden se system try, hodinami, prepinacem ploch a vsemi aplikacemi a pak druhy, ktery je automaticky pod aplikacemi (po najeti k horni hrane okna) a tam pak na mne vyskoci obrovsky task bar kde si muzu vybrat mezi aplikacemi. Pouzivam ho ale jenom vyjmecne (vetsinou se mezi aplikacemi prepinam pomoci prepinani mezi plochami Win + kurzorova sipka, nebo Alt + cislo).
P.S.: Jak sem psal vyse je evidnetni, ze ste to videl jenom z rychliku.
Jo, to bude skvělé v testech usability. Kliknu na aplikaci na taskbaru, a nestane se nic, protože je na jiné ploše. Objeví se mi notifikace na aktivní ploše, odklepnu ji, a nevím odkud přišla, takže jdu hledat aplikaci. Samozřejmě lze zvolit opačný přístup, a přepnout po notifikaci automaticky na desktop, na kterém aplikace běží. Pokud mě ta notifikace nezajímá, bude to pak o to zajímavější. Sorry, virtual desktopy jsou z hlediska ergonomie past na uživatele.
Ano, virtual desktopy jsem viděl z rychlíku. Implementace pro Windows mě nezajímaly (proč ztrácet čas s něčím, co bych musel na jiném počítači instalovat nebo konfigurovat), na unixech toho CDE moc neumělo (byť se občas hodilo poskládat všechny konzole na druhý desktop), a na Linuxu jsem nikdy nepracoval tak dlouho, abych jim přišel na chuť.
Zkuste si ty virtuální plochy někdy použít, třeba zjistíte, jak to vůbec funguje a že to není tak zlé, jak se v Redmondu dohodli ;-)
Kliknu na aplikaci v taskbaru nebo na notifikaci a automaticky mě to přepne na tu virtuální plochu, kde je ta aplikace. Notifikace samozřejmě můžu zavřít bez přepnutí na danou aplikaci, proto v Linuxu mají křížek (a pokud si dobře pamatuju, tak ho mají i ve Windows). A pokud jde o velkou notifikaci, třeba připomínku z kalendáře, tak ty se typicky zobrazí na všech plochách najednou, takže mě to nikam nepřepíná.
Já to používám docela běžně, na první ploše prohlížeče (internetu a souborů), na druhé vývojová studia (KDevelop a Eclipse), na třetí poštu (Kontact) a na čtvrté IM a emulátory (a jako jako pátou plochu by šlo vzít Yakuake). Výhodou je, že se dá velmi rychle přepnout přímo do těch aplikací, které zrovna chci použít, aniž bych musel jezdit kilometry myší (ať již přes taskbar nebo Exposé) nebo se uklikal s Alt+Tab.
Ono není problém, aby se *bary a notifikace zobrazovaly na všech plochách. Často to bývá vyřešeno předem (snad u všech funkčních celků), akorát pokud si člověk skládá desktop z různých součástí (jako WM mám rád Openbox, k tomu jsem vzal kousky Unity 2D a notifikace z XFCE), je to potřeba v některých případech (Openbox s Unity 2D) nastavit.
Více monitorů - situaci neznám, stačí mi ten na 17.3" notebooku, ale principiálně nevidím problém.
Rychlost GUI - na problémy nepamatuju, snad jen X11 forwarding z VPS.
Přepínání mezi virtuálními plochami na Linuxu je řešené tak, že aplikace kreslí do bufferu a ten se posouvá po obrazovce pomocí OpenGL. Ano, stejně to řeší i Windows, ale na rozdíl od Windows mohou tyto buffery být umístěné mimo obrazovku, čímž se simuluje ta virtuální plocha.
Když máte víc monitorů, máte virtuální desktopy na obou/všech, přepínají se najednou. Když aplikace potřebuje zobrazit upozornění, tak u dialogu vedle „Zobrazit nad ostatními okny“ nastaví i „Viditelné na všech plochách“. Taskbar i systray jsou pro všechny plochy společné.
Ne, Windows to řeší trochu jinak. Okno aplikace je strom objektů, které jsou rendrované pomocí GPU (buď shadery, nebo kopií z offscreen bitmapy). A samozřejmě je možné umístit okno mimo obrazovku. Způsobů přepínání virtuálních ploch bych vymyslel z hlavy několik, ale zkoušet jejich výkon kvůli vám nebudu. Nechám to na autorech virtual desktopů pro Windows.
Taskbar společný pro všechny plochy? Takhle jsem to nastavené nikdy neměl. Když kliknu na taskbaru na aplikaci běžící na jiné ploše, co se pak stane?
GUI s virtual desktopy podle mě nemůže dopadnout dobře při usability testech. MS si zřejmě myslí totéž.
Ano, taskbar je vetsinou defaultne spolecny pro vsechny plochy. Kdyz kliknes na systemtray tak se ti otevre onen program na plose, kde zrovna si. Vyridis co potrebujes (odpovis na zpravu, prepnes pisnicku,...) a shodis aplikaci zpatky. Pokud kliknes na taskbar, nebo jsi aplikaci v systemtray nezavrel, tak te hodi na plochu, kde ono okno zrovna je.
Co bys kde mel hledat? Vetsinou je nastaveno, ze mas na taskbaru vsechna okna ze vsech ploch. Takze jen kliknes a jses tam, kde potrebujes. Samo u vice oken je vhodnejsi to zmenit a mit na taskbaru jen okna aktualni plochy, holt v takovem pripade musis mit trochu prehled.
Jednoduche, proste, nemuze delat problem ani podprumerne inteligentnim lidem. Dokonce i ja to zvladam. Neco jineho si zvyknout a zacit to pouzivat efektivne, ale pohadky o hledani oken v zaplave virtualnich ploch si nech pro deti (nvm, jaka byla situace pred 10 lety, ale o tom se tady snad uz bavit nebudeme).
Je pravda ze mne moznost Alt+Mezera, M nenapadla. Nicmene se to moznostem Alt+Tahnuti mysi ani nebylzi. Okno se pohne az pote co najedenet na zahlavi. Obdobne jako Alt+Mezera, S zmeni velikost okna az po najeti na border.
Ergonomie neresi "slozitost manevru", ale jejich rychle a efektivni pouziti a tam jsou WM pro linux daleko pred WM co je ve windows.
A pak: virutalni plochy nemusi nikdo pouzivat, pokud je pouzivat chce. Ale pokud je chce tak implementace pro Window nemaji ani desetinu funkci a navic jsou pomale, protoze pri prepnuti plochy je potreba vsechno okna pozadat o prekresleni coz na linuxu neni potreba.
Hm, tak po Alt+Mezera, M nebo S zkuste použít šipkovou klávesu. A poté případně znovu myš.
O kvalitě návrhu GUI na Linuxu jsem psal tady:
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/421783/
"Problém je v kvalitě toho SW." - Právě proto jsem utekl od Windows, co to šlo.
"Přijde mi uhozené na desktopu používat opis unixů ze sedmdesátých let, s ošklivě naroubovaným GUI, které je psané neergonomicky, bez ohledu na uživatele." - GUI se mi líbí více než z Vist a W7 - subjektivní a tudíž zcestné. Bez ohledu na uživatele mi přijde naopak Windows, změní dost věcí, které jsem uměl po paměti nastavit. Teď aby to člověk hledal. V Linuxu si mohu vybrat distribuci, okenní manažer. Dá to trochu práce, ale je to pro mne příjemnější, než se učit něco COOL od M$, co bylo na 2 kliknutí a nyní je to neintuitivně na 5.
"Přijde mi špatný nápad používat OS, pro který je akutní nedostatek zajímavých aplikací (ne každého zajímají jen command line utility a podřadný freeware). " - Kvalitního SW je dost, váš problém, že neumíte hledat. Podřadný SW, to už se vážně chcete nechat vysmát? Definujte to, prosím. Nebo jste podřadný diskutující.
"Jako vývojář fakt netoužím po platformě, která je funkčně chudá, a k tomu ještě fragmentovaná." - Tak si jako vývojář pořiďte, co vám vyhovuje. Jiným zas vyhovuje instalace z repozitářů, stabilita, absence nutnosti starat se o antivir a v neposlední řadě cena. Každému soudruhu dle jeho preferencí.
"Vůbec netvrdím, že je špatné, že používáte Linux. Jestli vám to vyhovuje, dobře vám tak :)" - Vůbec netvrdím, že je špatné, že používáte Windows. Jestli vám to vyhovuje, dobře vám tak :-)
Preference jsou individuální, to tom žádná. Nicméně existují nějaké zásady ergonomického návrhu GUI. A těch se na Linuxu autoři většinu nedrží. GUI splácají tak, jak jim to přijde vhodné. Jestli je to vhodné i pro uživatele, to nikdo neřeší. Nakonec i na rootu vyšla zprávička o usability testu rozhraní Unity. Výsledek? Už test na 12 uživatelích ukázal, že je to katastrofa. MS navrhuje GUI tak, že udělá v pracovní skupině koncepty v souladu se zásadami ergonomie, ty se pak posuzují, vybrané kusy se prototypují, a na těch se pak provádí usability testing, včetně eye trackingu. Výsledky se pak používají pro rozhodování mezi různými koncepty, a design se provádí iterativně. Psát GUI tak, jak to dělá většina autorů GUI na Linuxu, je těžké amatérství. Výsledek tomu bohužel plně odpovídá. Kde uživatelé neplatí, nejsou holt zdroje na kvalitní vývoj.
http://www.mail-archive.com/ubuntu-desktop@lists.ubuntu.com/msg02912.html
Ano, GUI Windows se jednou za pár let trochu změní. Ovšem KDE, Gnome i další prostředí se také mění, často rychleji. Ve Windows si samozřejmě také můžete vybrat alternativní shell. Většina je jich ale na úrovni těch GUI na Linuxu - tedy různé amatérské splácaniny.
Kvalitního SW pro Linux je dost? Na to brouzdání webu a přehrávání porna možná ano :). Když chcete dělat profi DTP, skončíte u příšerného Gimpu, primitivního Inkscape a Scribusu (který mi při posledním testu před pár lety padal, přeblikával a měl problémy i se změnou velikostí objektů - typický open source). Velmi podobně to vypadá ve většině oborů. SW buď neexistuje, nebo jsou to hračky na úrovni freewaru. Samozřejmě technicky je možné napsat pro Linux lecos. Jenže při jeho malém rozšíření, fragmentaci, mizerné dokumentaci a slabých vývojových nástrojích se do toho nikdo nežene. Celkem pěkně to popsal Paul Betlem, podle kterého v Adobe museli kvůli psaní hloupého pluginu pro browser ohýbat i cgg.
http://www.root.cz/clanky/proc-trva-vyvoj-flash-9-pro-linux-tak-dlouho/
Výsledkem sofistikovaného vývoje MS je pro mne SM tortura :-) Ano, přeháním a beru to s humorem. Leč Ribbony mi k srdci nepřirostly, nemožnost přehodit si používané věci k sobě a neustále je hledat mne frustrovala asi týden. Na to moje psaní Open/LibreOffice bohatě stačily - a hlavně jsem je uměl používat bez pocitu frustrace. Tak jsem firemní Office nechal firemními a používal svoje. S možností typografických automatických úprav, které mi velmi sedly. MS Office je velmi kvalitní produkt, ale pro mne místy nepříjemně použitelný. Přitom by mi tenkrát stačil fallback do starého rozhraní. (píšu o minulosti, nyní jsem do Excelu jen psal nějaká makra - a zde vyzdvihuji, jak krásně to fungovalo).
Nastavění síťového rozhraní Vista/7 se ukrylo někde v hloubi obrazovek. Jednou zadaná wi-fi se odmítala připojit, protože se změnilo nastavení ale ne jméno. V nabídce nebyla vidět a člověk aby mučil králíčka Azurita, aby to našel :-) Nakonec našel, ale to už jsem z toho ani moc neměl radost.
Věřím tomu, že se v MS snaží. Že chtějí udělat kvalitní produkty a chvála bohu se jim to dost často daří. Jen jsem se s nimi nesešel na stejné cestě. Má chyba? Snad, ale jako chybu ji nevnímám. Protože jsem naštěstí spokojen s alternativou, která mi vyhovuje.
Rád bych se zeptal, kdo onen test Unity dělal? Unity nyní používám, ale zcela spokojen s nimi nejsem. Gnome3 je zvláštní a nepřišel jsem mu na chuť. KDE je hezké, ale také to pro mne není ono. Ale Gnome Classic mi sedlo a mám jej na netbooku. Funguje, vyznám se v něm, umím jej ovládat - ergo mi to vyhovuje. Unity zkoumám a přicházím mu na chuť velmi pozvolně :-)
Kvalitního SW je opravdu dost - otázkou už je, jaké máte nároky a kde se láme kvalita/amatérské zpracování. Vaše jsou evidentně jinde. Budiž vám přáno, že jste našel něco, co vyhovuje vám.
P.S.: Co máte stále s tím pornem? Skoro bych hádal, že vám to doma někdo zakazuje. Zkuste se podívat spolu, třeba to projde. A pokud se obáváte virů - můžete použít nějakou Live distribuci Linuxu a kondom ;-D
Nastavenie sieťového rozhrania vo Vista? Right-click na ikonku v taskbare a potom vybrať "centrum sietí".
Kvalitný softvér? Používam napr. Quantum GIS, ale jednotlivé operácie sú 10 až 100 krát pomalšie než v ArcGISe a dosť často končia chybovou hláškou. A ovládanie je dosť hrozné. Aj tak ho používam, pretože moja inštitúcia šetrí a povie mi, že veď máme GISákov. Ja radšej čakám hodinu na výsledok, než si budem pol dňa vybavovať audienciu...
Určite pre Linux existuje aj kvalitný softvér, ale nie je ho zas až toľko a nie je až tak kvalitný :-)
Chápu že ovládání vi nebo Gimpu je OK, ale ribbon, to je fakt tortura :). Kdybyste mu věnoval trochu času, tak zjistíte, že jso ty položky logicky tříděné na karty. Zjistil byste, že mezi kartami se dá přepínat točítkem myši (po najetí na ribbon). A možná byste si po stisku klávesy Alt všiml klávesových zkratek a zaznamenal možnost dát si na horní část ribbonu libovolné příkazy.
Jak už někdo psal, síťová nastavení najdete v kontextovém menu na systrayi. A protože má Vista/7 fulltextové vyhledávání, můžete také po stisku klávesy Windows a napsat "net"; ve výsledcích uvidíte Network and Sharing Center (v české verzi to bude jinak). Je to tak složité ve srovnání se syntaxí ifconfigu? ;)
Ten test usability rozhraní Unity dělal Matthew Paul Thomas ze společnosti Canonical. Zkuste si ten link přečíst, je to opravdu hrůzostrašné.
Ano, moje nároky na SW jsou úplně jinde. Chci použitelný SW, který mi ulehčuje práci. Ne hračky, které někdo napsal ve volném čase, který zřejmě jinak tráví na ketaminu. Třeba autoři Gimpu by za to GUI zasloužili nakopat, je to neuvěřitelně příšerné. Ovšem nekončí to u GUI. Výkon horší než mizerný, podpora pro retuš fotek mizerná. Je to samozřejmě super hračka pro amatéry, se kterou mohou spáchat "úpravy", které ukazoval pan Krčmář. Uff :/
http://www.root.cz/clanky/snizeni-hloubky-ostrosti-v-gimpu/
http://www.root.cz/clanky/oprava-cervenych-oci-v-gimpu/
Co s tím pornem máte vy? Vždyť Linux je primárně doménou studentů technických škol. Co myslíte, že na Linuxu dělají? Editují konfiguráky (u čehož objevují taje vi), brouzdají po webu a stahují porno (které se pak válí různě po kolejnetu). Uživatelé Windows se liší snad jen tím, že vyjma porna tahají i warez.
Ribbon je strašná tortura, zrovna nedávno jsem tam hledal, jak se přepne na takový ten makro editor, až jsem zjistil, že na to v ribbonu vůbec není žádné tlačítko a lze to udělat jen klávesovou zkratku. O tom, že se podle velikosti okna (!) mění, které ikony v ribbonu jsou, snad raději ani mluvit nebudu. Prostě ergonomická perla. Zobrazení zkratek po stisku klávesy Alt dělaly snad už Windows 3.1 a možnost nastavování toolbarů má KDE přinejmenším deset let.
Zdá se, že v tomhle Windows konečně dohnaly KDE a GNOME. ifconfig se používá snad už jenom na serverech :-)
Uživatelé Windows se liší hlavně tím, že spolu s pornem tahají i viry a následně rozesílají spam a čísla kreditních karet ;-)
Ano, fakt to v Ribbonu není. Je to potřeba zapnout v nastavení aplikace, pak se objeví další karta.
Co byste dělal s obsahem ribbonu, když se mění velikost obrazovky? Není dobrá myšlenka prostě zmenšit výběr stylů a dalších zbytných prvků, které se dají najít po rozklepnutí sekce na kartě?
Ano, zobrazení zkratek po stisku Alt dělaly už Windows 3.1 (a podle mě i starší), a nastavování toolbarů obšlehli v KDE také celkem rychle :), i když poněkud nedbale. Problém je v tom, že unixoví ajťáci často neznají ani MS Office, neumí ovládat GUI z klávesnice atd.
Oni mají studenti kreditní karty? To za mých mladých let nebylo :)
Unixoví ajťáci často znají MS Office a ovládání Windows lépe než windowsí admini (moje zkušenost), ale když se to ovládání často mění k horšímu (= zaměřuje se na idioty a ne na lidi, co to používají na práci), tak je to fakt na palici. V KDE si alespoň můžete ty zkratky a toolbary přenastavit nebo se přinejmenším podívat, které tam jsou, v Excelu to znamená procházet několik desítek kategorií, protože kompletní seznam neexistuje.
Btw. odkud to KDE obšlehly? Ve Windows pokud vím toolbary nastavovat jdou jen výjimečně (MS Office a nově i Internet Explorer), většinou je můžete tak maximálně zobrazit nebo skrýt. To je prostě takové nedodělané a nedomyšlené.
Ovládání Gimpu je OK, protože mi vyhovuje. Ribbon mi nevyhovuje. Ergo, používám to, co mi vyhovuje a času s "burizony" ribbony jsem ztrácel více než dost.
Je fajn, že jsou logicky seřazené. Já používám to co potřebuji když to potřebuji a ve frekvenci, v jaké to potřebuji. Logické řazení je hezké, ale není to řazení vhodné pro věci, které jsem používal často. Něco jako když si na stůl nachystám věci VS vše je na svém místě v logicky tříděných šuplících. A po použití to musím do těch šuplat vrátit. To pro mne nebylo efektivní. Ano, jsem exot, chci aby se sw přizpůsobil mé potřebě.
Nastavení sítě se oproti XP chovalo tak výrazně jinak a na více kliknutí, že se mi to opět špatně používalo. Nemám problém s tím, že se to dá najít. Nebylo to pro mne intuitivní, proto obtížně použitelné.
ifconfig používám jako ipconfig pro rychlý přehled - pán bůh za ně zaplať. Nastavení sítě v Linuxu je pro mne sranda. GUI mi to umožňuje efektivně a bez problémů.
Test dělal sám Canonical? No, tak to je fajn, že testují, ne? Že si kontrolují návrhy a upravují je dle výsledků. To nevypadá na vývoj na zelené louce bez přizpůsobení potřebám uživatelů.
Autoři Gipmu by zasloužili uznání za to, co uměli vytvořit. Co jsem nepochopil v nové verzi je Uložit a Export. Nehodnotím nástroj jen dle nástroje samotného, ale i dle možností, které mi umožňuje. Viděl jsem zrůdnosti v Photoshopu a pěkné věci v Gimpu. Ten vám evidentně nesedl - alespoň jste měl možnost si jej vyzkoušet v plné verzi po libovolnou dobu bezplatně. Možná vám to stačilo týden jako já nepotřeboval ztrácet čas s objevováním skrytých kouzel Ribbon řešení.
A nechme porno u ledu, není nás to hodno :-)
Podle mého názoru uživatelé Linuxu dobře vědí, že třeba Gimp je slabý produkt, rozhodně neudává směr vývoje, naopak se dluho (a marně) snaží dohánět features lepších SW, a kvalita jeho UI je přinejmenším diskutabilní. Jenže jaká je na Linuxu alternativa k podobným hračkám? Žádná. Takže kdo používá Linux, musí tvrdit "tohle je OK, mě se to líbí". Říká se tomu z nouze ctnost.
Autoři Gimpu nemají marnit čas vývojem SW, který za 17 let nebyli schopni dostat do slušného stavu, a kterému se profíci obloukem vyhýbají (dokonce raději zaplatí desítky tisíc Kč za Photoshop, než by používali Gimp). Měli ten univerzitní projekt včas rozpustit. Takhle je z něj parádní kousek do GUI Hall of Shame.
Ribbon jste zkoušel jen týden? Aha, to hodně vysvětluje.
Je klidně možné, že právě pro vás je Gimp ideálním interfacem. Podle mě je to spíš kombinace dlouhodobé deformace a z-nouze-ctnosti, ale budiž. Problém je v tom, že tam venku je spousta lidí, kteří chtějí kvalitní nástroj pro práci s bitmapovou grafikou, a ti mají úplně jiný názor (dost blízký tomu mému, obávám se). Komunita kolem Linuxu by se měla zamyslet. Chce psát SW pro sebe sama, pro to 1% uživatelů? Ten SW, který většině ostatních lidí přijde jako špatný vtip? A pak zneuznale říkat, že uživatelé jsou blbí, když jejich geniální myšlenky neberou, a že za neúspěchem konceptu open source je monopol tady, konspirace tam atd.? Nebo je lepší začít konečně psát takový SW, který opravdu zajímá těch 99% lidí mimo komunitu?
Tvůj názor respektuji, byť s ním nesouhlasím. Gimp mi vyhovuje na to, nač jej používám. Jeho UI mi vyhovuje - vyhovovalo i na Windows a v Linuxu díky virtuálním plochám mi sedí ještě víc. Ke štěstí mi stačí méně než vám, což beru jako svou kliku. Na tom, co by měli dělat autoři Gimpu se evidentně neshodneme :-)
Občas si něco zkusím v editoru Krita či Paint.NET. Ano, Photoshop to není :-) Ale člověk se tam může vyblbnout. Photoshop je velmi kvalitní nástroj, leč jeho potenciál nevyužívám. Proto jsem rád, že existuje alternativa, která mi vyhovuje a pokrývá mé potřeby.
Ribbon jsem musel intenzivně používat cca týden. Na chuť jsem mu nepřišel, nevyhovoval mi, stresoval mne, efektivita mé práce byla menší. Proto jsem se mu raději vyhnul. Je to má osobní zkušenost. Pro mne byl Ribbon nepříjemné rozhraní, neb se nedal přizpůsobit mému stylu práce.
V MSO 2010 je už situace jiná, tam lze nabídku přizpůsobit - jenže já už MSO obecně nepotřebuji. Byly by to pro mne vyhozené peníze za luxus, který neocením/nevyužiju.
Co se týká SW, já raději jedu na Linuxu a mám legálně systém i software v kvalitě a rozhraní, které mi stačí a vyhovuje. I cena je fajn :-) ale není to pro mne kritérium. Když jsem měl Windows jako hlavní systém, také jsem používal OpenSource aplikace - neb mi vyhovovaly a nechtěl jsem krást SW. Postupem času jsem zjistil, že ani Windows nepotřebuji ke štěstí.
Máte rozhodně pravdu v tom, že SW by mohl být kvalitnější, intuitivnější atd. Já nikomu Linux ani OpenSource aplikace nenutím. V případě zájmu ukážu, nabídnu pomoc - a varuji před riziky. Pouze mi nevyhovuje fakt, že mi spousta obchodů nutí s železem i něco, co nepotřebuji, nechci a co se dá v případě potřeby koupit samostatně.
Pro mne je zkrátka finální PC produkt železo se svobodou volby operačního systému. Apple vynechávám, neb to je velmi specifický případ a nabízí něco, co nelze sehnat odděleně. Prodejci/výrobci to - bohužel pro mne - nabízejí v drtivé většině jinak.
Paint.NET je pěkná hračka, dobrá náhrada za MS Paint. Samozřejmě autoři Gimpu by se od Ricka Brewstera mohli učit psát GUI.
Osobně mám na strojích i pár open source aplikací. Většina jich ale po vyzkoušení musela pryč, protože jejich kvalita byla tragická. Jeden příklad: open source unpacker, tuším že to byl 7Zip. U delších souborů byl o řád pomalejší než WinRAR. Když název souboru končil středníkem a číslem, tato finální část jména souboru se ignorovala. Pokud tak vznikla kolize jmen souborů ("abc;1" a "abc;2" oboje vyjde jako "abc"), výsledné soubory prostě bez výzvy přepisoval. A nakonec jsem objevil bug, kdy aplikace padala po otevření dialogu výběru adresáře. Za mě je to typická zkušenost s open source aplikací.
Pro vás je finálním PC produktem polotovar bez OS. Pro většinu zákazníků je to jinak.
Já problém se středníkem nemám, a nemá ho ani NTFS. Problém měl ten program (7Zip?).
Ano, s dvojtečkou je problém částečně podobný. Je to reserver character, a unpacker by měl ověřovat, jestli jména souborů lze použít na cílové platformě. Lze předpokládat, že s velikostí písmen má 7Zip také problém (abc vs abC).
Buďte rád, že jste našel řešení, které vám sedí. Já mám raději 7-Zip, protože jsem s ním na problémy nenarazil.
Jen pro zajímavost něco k tématu zálohování:
http://latrine.dgx.cz/jak-na-zalohovani
http://latrine.dgx.cz/jak-na-zalohovani-jeste-jednou
Jak vidno, WinRAR i 7-Zip mají něco do sebe. Je na každém ať zvolí svého oblíbence dle vlastních preferencí.
Vy nechapete ze lidi potrebujou pracovat a ne donekonecna opravovat nejaky bugy?
Kdyz muzete mit k dispozici funkcni reseni hned tak proc investovat cas a penize do neceho "mozna" -> najmout nekoho kdo to opravi. Ve finale to bude stat vic penez ale hlavne vic casu.
Ten 7z ma priserny UI. Neumi ani udelat view na soubor v archivu.
Ja fakt nevim proc jsou ti opensource autori co se tyce UI tak neuveritelne natvrdli. Oni snad nikdy nepouzivali nejaky GUI program aby se podivali jak vypada a udelali to podobne?
Určitě si pořiďte to, co vám vyhovuje. Když najdete chybu, snad se s vámi zhotovitel placeného SW bude bavit. Se mnou se nikdo z M$ ohledně nefungující Wifi nebavil. Na opravu jsem čekal půl roku a ano - byla to SW závada. Protože teď už to funguje bez návštěvy servisu. S Linuxem ten samý stroj s Wifi fungoval již předtím.
Autoři OpenSource dělají program zprvu kolikrát jen pro svou potřebu. A dají jej k dispozici ostatním. Když je to baví, rozvíjí jej, opravují chyby, učí se tak a jsou užiteční ostatním. Těm ostatním, kteří jsou ochotni na tuto hru přistoupit. Pokud se vám výsledky jejich práce nelíbí/nevyhovují nebo dokonce nefungují, tak je proboha nepoužívejte! Nikdo vás k tomu nenutí :-).
Na tomhle se shodne masa uživatelů. Výsledky práce autorů open source SW většinou nevyhovují a nelíbí se, takže je lidé nepoužívají. Mám radu na oplátku. Lidé používající open source by si měli uvědomit, že tenhle SW má většinou vztah ke komerčnímu SW asi jako doma vyrobené auto k tomu vyrobenému v továrně VW. Může mít i nějaké zajímavé vlastnosti, ale potřebám většiny lidí prostě nevyhovuje. Pokud se má open source a Linux šířit mezi lidi, není řešením měnit ty lidi. Bylo to potřeba změnit ten SW, a to výrazně.
Hurá, s tím mohu souhlasit. Sebereflexe tvůrců a snaha o lepší výsledný produkt je jistě potřeba napříč platformami. Nikdy nic není dost dobré (možná až na LaTeX - co se týká kvality výstupu :-). Jak v placeném tak v SW zdarma. Jinak by se vývoj zařízl a poslední verze byla označena nálepkou Dokonalé! :-)
Měnit SW a ne lidi - to mi mluvíte z duše. Jsem do té míry exot, že mi okrajové řešení sedlo více než mainstream. Laeli, poklona, takto formulovaná kritická myšlenka je za mne OK bez debat! Co někdy zajít na pivo?
Prosím negeneralizovat. Stejně jako nejsou všichni uživatelé Linuxu uhrovatí poďobaní pidloocí křivozubí exoti, nejsou ani všichni uživatelé notoričtí stěžovači, zloději a gauneři. Najdou se takoví jedinci na obou stranách barikády.
Je pravda, že ukrást software pro Linux je těžší, neb valná mi známá většina je dostupná zdarma. Ale i pro Linux je placený SW a věřím, že i zde se snaží část uživatelů získat jej zdarma ne zcela korektními cestami, stejně jako jiná část uživatelů za něj bez problémů zaplatí.
Jsem rád, že jsme dospěli ke kultivované diskuzi a chci vám za to poděkovat.
7zip používám bez problémů, ale nejsem v tomto ohledu PowerUser jako vy. Mne zas rozladily věci, které fungovaly ve starší verzi Windows a v nové jsem si ani neškrtl (zmiňované problémy s Wifi, FTP, změny v ovládání u kterých jsem nechápal proč k nim došlo) - přičemž jsem za to platil.
PC bez OS beru jako finální produkt výrobce HW. Bundle s OS beru jako velmi užitečnou službu, kterou nemám často zájem využít.
Nejhorší změnu, co jsem v nových Windows zaznamenal, bylo, že na rozdíl od staré implementace WebDAVu, která po určité době jenom přestala aktualizovat a bylo potřeba ji restartovat, nová implementace WebDAVu pro jistotu shodí rovnou celý systém. Lepší podporu cloudových služeb má snad už i DOS.
Ja napr. GIMP používam, ale neznášam reči o jeho dobrom GUI. GIMP je príšerne neintuitívny a naučiť sa v ňom robiť mi trvalo pomerne dlho. Na Photoshop som za celý život siahol tri razy a nemal som problém spraviť, čo som potreboval. Či je GIMP efektívny, to neviem posúdiť, pretože nie som grafik, málokedy musím niečo urobiť rýchlo alebo viacnásobne. Paint.NET som vyskúšal iba nedávno a mám pocit, že už je plnhodnotnou konkurenciou pre GIMP, jeho jedinou slabinou je neprehľadný systém pluginov. Ak ich niekto roztriedi a tie najlepšie zaradí do základnej inštalácie, GIMP u väčšiny užívateľov skončí.
Momentálne som naštvaný na GIMP verziu 2.8, ktorá, na to ako málo nových funkcií ponúka a na to dlhé čakanie, priniesla strašne veľa chýb. Napr. (vo verzii pre Windows) začala zmena veľkosti výberu fungovať pomaly a trhane. Na fóre som sa už dočítal, že treba zmazať staré pluginy a inštalovať ešte raz, zatiaľ som sa k tomu nedostal. Jednookenný režim je absolútny nedorobok, napr. po kliknutí na zavretie okna GIMPu a potvrdení dialógu o uložení súboru sa aplikácia napodiv nezavrie, zavrie sa len "podokno" s obrázkom a pre zavretie GIMPu musím kliknúť na za zatvorenie okna ešte raz...
Photoshop jsem ve firmě používal několik let. Nemá pro mne (pro osobní účely) takovou hodnotu, abych zaplatil jeho cenu. A "na černo" jej mít nechci. I proto používám Gimp. Kdyby byl Photoshop za pro mne rozumné peníze, nebudu mít problém jej koupit.
Pokud vám Gimp v něčem nevyhovuje, máte spoustu možností. Napadá mne:
1) forknout Gimp a udělat jej podle svého (časově náročné, ale budete mít vše dle sebe)
2) zapojit se do vývoje a ovlivnit jej (platíte svým časem za možnost něco změnit)
3) přispět jinak - překlady/testování atd. (a tak opět iniciovat změnu)
4) přispět penězi a snažit se jej ovlivnit (asi nejmenší "ztráta času", otázkou je s jakým efektem)
5) stěžovat si na patřičných fórech/vývojářských kecroomech a hlásit bugy (brečení na správném hrobě)
6) stěžovat si, jak je to hrozné a pracovat s tím kdekoliv jinde (což teď děláte a nikam to nepovede - maximálně vás politujeme, že je to pravda fakt hrozné...)
7) nedělat nic (nic neřeší, ale je to také možnost)
8) najít si jiný program, který bude vyhovovat kvalitou i cenou (asi nejlepší možnost pro vás, otázkou je, zda naleznete něco lepšího).
9) ....určitě na něco přijdete.
Já bych volil cestu hlášení bugů.
Můžete nahlásit bug "GUI je celé dojebané a potřebuje předělat", ale to k ničemu nepovede. Vývojáři Gimpu pokud vím vedli léta dlouhé a neplodné diskuse o podobně GUI. Hodně se povídalo, málo skicovalo, prototypovalo a testovalo. On totiž povídání nestojí moc práce, kdežto design GUI je naopak tvrdá práce.
Můžete jistě najít i jiný program. Bohužel pokud mluvíme o Linuxu, těch alternativ moc není. Já napřílad na Windows používám XN2 Capture, a jsem spokojený. Gimp jsem nedávno zkusil, a zase jsem z něj rostl. File dialogy jak z CDE před 15 lety, první start trvá několik minut, a vyhodí u toho hlášku o chybějícím exportu nějaké knihovny. Další starty jsou opět pomalé, ale přežil jsem. Stažené pluginy nejdou použít, protože jsou 32-bitové. 64-bitový plugin nejde, a je potřeba googlit, ohýbat a patchovat. GUI je slovy příšerné, a k tomu děsně pomalé, u výběrů by jeden usnul. A požadovaná akce - resynthetize - má ve srovnání s content aware resize z Photoshopu mimořádně ubohý výsledek. Tohle že je výsledek 17 let práce? Proč to už dávno neodpískali?
"Další starty jsou opět pomalé, ale přežil jsem."
Naměřil jsem necelé tři sekundy. Na jiného uživatele jsem zkusil start do čistého profilu, naměřil jsem něco přes 5s, což má do několika minut daleko. (Použil jsem time gimp a hned po startu jsem jej ukončil.)
Na file dialogu mi vadí akorát recently used.
Problémy s pluginy a resynthetize - nepotvrzuji a nevyvracím.
U mě první start po instalaci nějaké ty minuty, start po rebootu cca 12 sekund, opětovný start po zavření aplikace cca 6 sekund.
Tohle je podle vás vhodný file dialog pro aplikaci portovanou na Windows?
http://0.tqn.com/d/create/1/0/N/I/C/-/export.png
Tak časy máme prostě jiné. (Uznávám, že jsem měřil teplý start, ale i tak.)
Dialog, no, na Windows vypadá divně a asi ani moc nerespektuje fakt, že v nich neexistuje /. Může to na Windows působit asi podobným dojmem jako aplikace pod Wine. Na Ubuntu to IMHO vypadá OK: http://ukaz.at/2m6
Tohle že je výsledek 17 let práce? Proč to už dávno neodpískali?
To je prosté. Nejste cílovka, nevyhovuje vám to a zaplať pánbůh za to to nejste nucen používat. Ano, tento SW a mnohé další nejsou pro vás, váš styl práce, osobnost a tak dále vhodné.
A proč to neodpískali? Jiným lidem to, co vám vadí, vyhovuje. Pomáhají s vývojem něčeho, co jde podle vás do pekla. Však je to jejich čas a energie. Možná toho nechají, já doufám, že budou vyvíjet dále. Tak proč by vás to mělo štvát? Konec konců, mohou vlastně jen příjemně překvapit, když je to za vás už odepsané. 87)
Cílovkou jsou uživatelé, kteří nic lepšího nemají k dispozici. Jinými slovy to 1% uživatelů Linuxu. Profesionálové do Gimpu nejdou ani náhodou, není se čemu divit.
Vyvíjet mizerný SW jako open source můžete brát a) jako vývoj open source, což je skvělé a super, nebo b) jako vývoj mizerného SW, což je ztracený čas. Já to vidím jako B. Mizerný SW je mizerný, ať má licenci jakou chce.
Profesionálové v jakém směru? Neříkám, že Gimp je dokonalý a univerzální. Přesto jej s úspěchem používám tam, kde postačí/vyhovuje.
Mimochodem, stále promítáte své osobní pocity do hodnocení, které stavíte jako objektivní (alespoň to tak na mne působí.):
Vyvíjet mizerný SW jako open source můžete brát a) jako vývoj open source, což je skvělé a super, nebo b) jako vývoj mizerného SW, což je ztracený čas. Já to vidím jako B. Mizerný SW je mizerný, ať má licenci jakou chce.
Já to vidím jinak:
Vyvíjet SW jako open source můžete brát
a) jako vývoj opensource, což je skvělé a super - neb mi sedí a dělá co chci
b) jako vývoj programu, který mi nesedí a proto ho nebudu používat
Co je ztracený čas bych mohl říkat rybářům, kteří nic nechytí, či fanouškům fotbalu, kteří jsou domů za stavu 0:0. Právem by mi řekli, co je mi do toho, jak tráví svůj volný čas. Není i čas v této diskuzi svým způsobem ztracený? Vývojáři Gimpu za chvíli mohli opravit nějakou chybu a být užiteční.
Rozhodně souhlasím s tím, že: "Mizerný SW je mizerný, ať má licenci jakou chce." Jen si nedovolím říct o Gimpu, že je mizerný. Soudím o něm maximálně to, že vám (a spoustě dalších lidí) nevyhovuje, a jiné spoustě lidí ulehčuje život.
Rohlík s připínáčky je mizerný. Gimp je mizerný. Nemám rád politickou korektnost, která lidi nutí tvrdit, že rohlík s připínáčky "některým lidem, zvířatům a rostlinám možná až tak zcela úplně nevyhovuje".
Kvalita SW není čistě subjektivní záležitost. UI se zkoumat a hodnotit, je možné hodnotit funkcionalitu, rychlost atd. Gimp propadá ve všech kategoriích. Ale zdarma člověk nemůže čekat kvalitu, že.
Rychlost je možná otázka OS, pod kterým to provozujete. Ano, asi je to nevhodná portace pro Windows (nebudu zaměňovat kvantifikátory a tvrdit, že vše bude pod Windows pomalé), ale řekl bych, že na Linuxu je rychlý. Nebo na něm možná dělám jiné věci, kde se ta pomalost neprojevuje. Nebo...
Funkcionalita může být "good enough" a naopak nadbytečná funkcionalita může zavazet.
Na rychlost výběrů ve verzi 2.8 jsou stížnosti i na Linuxu. Na Windows je jich víc, zřejmě je to ještě horší. Když ale píšu multiplatformní SW, musím ho testovat a optimalizovat na více platformách.
Autoři SW si normálně rozmyslí, jestli chtějí dělat jednoduchý nebo složitý nástroj. Jednoduchý fotoeditor musí být maximálně intuitivní, aby ho mohla používat i vaše babička. Uživatelé čekají velmi jednoduché otevírání souborů (nejlépe výběrem někde v okně aplikace), aby si poradili se stovkami fotek. Chtějí automatické vylepšení fotky, úpravu barevnosti, ořez a další jednoduché nástroje. Gimp ale rozhodně není z téhle kategorie.
Naopak profi nástroj typu Photoshopu musí být rychlý, měl by toho umět co nejvíc, a jeho interface musí profíkovi sednout jako rukavice. To se zjevně u Gimpu nestalo, navíc s absencí HDR a CMYKu se to ani stát nemůže.
Takže co je nakonec výsledkem? Nafouklý MS Paint, které se tváří jako Photoshop ze smetiště. Samozřejmě některým uživatelům to může vyhovovat. Třeba kolega Krčmář tu rozjel seriál o úpravách fotek v Gimpu, ze kterého všem soudným lidem vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Už jsem to linkoval. Koukněte - stojí to za přečtení :). Roztomilé jsou i ty fotky, na kterých demonstruje. Bohužel se obávám, že zkušenost s grafikou je u všech lidí v týmu autorů Gimpu na velmi podobné úrovni :/
http://www.root.cz/clanky/oprava-cervenych-oci-v-gimpu/
http://www.root.cz/clanky/snizeni-hloubky-ostrosti-v-gimpu/
Gimp pro mne není rohlík s připínáčky. Je to pro mne chutný rohlík. To není politická korektnost, to je osobní dojem. Vy z rohlíku chcete dělat poctivé chlebíčky a proto potřebujete veku. Rohlík je pro tento účel nevhodný a také bych nadával. Proto máte veku a rohlík vám připadá nadbytečný. Já chci rohlík s máslem, veka by mi ztvrdla - je moc velká a nemám pro ni využití.
Kvalita SW je velmi subjektivní. Neříkám kvalita programování, mluvím o tom, co vidím a používám. Funguje to, dělá to co chci. Možná to jde napsat lépe - ale pokud mi vyhovuje rohlík normální, nemusím ochutnávat celozrnný a ještě u toho nadávat, že to nevypadá jako houska. :-) Mimochodem - jak může být "zprasen" i draze zaplacený program po stránce zdrojového kódu netřeba komentovat. Může. Stejně jako OpenSource.
"Ale zdarma člověk nemůže čekat kvalitu, že." - kolikrát vetší, než za mizernou cenu. Viz kniha - Jak drahé je zdarma http://www.root.cz/clanky/jak-drahe-je-zdarma-aneb-predvidatelna-iracionalita/
Samozřejmě draze zaplacený program může být zprasený, sám jsem takových viděl víc než dost. Ovšem korelace mezi cenou a kvalitou jasně existuje.
Arielyho mám rád, jenom mi připadá zbytečné jeho knížky mršit překladem. Společenský závazek samozřejmě platí, ale platí primárně pro osoby blízké (rodina, přátelé, v menší míře kolegové). Navíc na přátelskou prosbu lidé odpoví spíš pokud jde o maličkost. Jak lidé na tu samou prosbu odpoví, když po nich budete chtít práci na osm hodin, a poptáte je dvacetkrát do měsíce? Jenže přesně tohle potřebujeme od autorů SW (designerů aut, architektů, zedníků, kuchařů...). Velkou spoustu práce, aby ten výsledek za něco stál.
BTW Ariely má několik dobrých videí na TEDu:
http://www.ted.com/talks/dan_ariely_on_our_buggy_moral_code.html
Díky za odkaz, kouknu na to.
Já jsem rád i za ten překlad - nejsem na tom s angličtinou tak dobře, abych plynule chápal text tohoto typu.
S časovou náročností vývoje SW souhlasím. I s tím, že placený by měl být někde jinde než zdarma (už jen proto, že je na vývoj více proplaceného času). Proto jsem rád za akce Google Summer Code a jim podobné. Sám jsem na řadu OpenSource projektů, které jsou pro mne užitečné/zajímavé či jen sympatické, přispěl nejen překladem či hlášením bugu, ale i nějakou tou korunou.
Přeji hezký večer a hodně úspěchů v životě ;-)
a) C# ma ovela viac blizsie k jave nez k Ccku. Co si pamatam tak prve verzie C# dokonca pri niektorych balikoch kopirovali mena classov z javy. Co sa tyka .NET platformy tak ta je filozoficky rovnaka ako java ale po rokoch uprav sa jej uz samozrejme iba podoba. Co sa tyka "ukradnutia" javi, tak Oracle zazaloval google koli tomu a prebehol sud. Zistilo sa, ze kedysi davno android obsahoval niekolko riadkov kodu z javy ale to bolo odstranene este pred jeho masovym vyuzitim (dokonca neviem ci to nebolo este pred kupov firmy co android vyvyjala googlom). Oracle ich zaloval za uplne trivialne riadky kodu a sud prehral.
b) neviem odkial mate vase statistiky o pouzivani WP ale keby teda aj boli take vysoke tak si porovnajte linux na http://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp. Ak to tam vidim dobre tak linux ma cca 5% a to dokonca celosvetovo. Inak ma zaujima odkial ludia beru to 1%. To mal linux tak pred vyse 10timi rokmi a odvtedy to iba kopiruju.
c) nechapem pojem vacsina aplikacii, to myslite ako globalne? Ak ano tak to vas prenecham miestnym "supom" nech sa na vas pochutnaju :). Inak co sa tyka prostredia, tak mozem suhlasit, ze vcelku kvalitne ale tiez ma svoje muchy.
d) nechapem pojem "predrazeny unixovy HW". Ved na vyse nez 60% serverov sa pouziva linux, ktoreho hlavnou vyhodou je prave to, ze bezi prakticky na vsetkom (od 8bit jednocipakoch po superpocitace). Podla mna si to mylite so solarisom. Ten vyvijal Sun ale zaroven aj s specialnym hw. Uznavam ze to bolo a asi aj je predrazene ale to sa tu bavime uz o inej lige vo vykonoch, kde Microsoft nema ziadny produkt. Ak mate na mysli este nieco ine, tak to uz urcite dlhe roky neexistuje.
a) Ano, C# a Java mají podobné konstrukce, protože vycházejí ve syntaxe jazyka C. A .NET má samozřejmě jistou podobnost s Javou, protože jde o virtual machine. A pochopitelně jsou tam i rozdíly. .NET má lepší správu paměti, instrukce CIL jsou human readable, CIL byl na rozdíl od Javy od začátku psán pro JIT kompilaci atd.
Oracle soud neprohrál, což jsem vám už psal jinde.
b) S tou statistikou z W3Schools si děláte srandu? Jde o přístupy na jednu site se zaměřením na web design. Příště můžete argumentovat statistikou webu root.cz :)
Zdroj k tržnímu podílu Windows Phone:
http://www.reuters.com/article/2012/05/15/cellphones-survey-idUSL5E8GEILV20120515
FYI celosvětově je to samozřejmě slabší, protože WP na řadě trhů ještě vůbec nebyl uveden.
d) Mluvil jsem o devadesátých létech. Ano, typicky Sun měl vlastní konektory pro monitory, vlastní klávesnice a vlastní myši, které jezdily jen po podložkách od Sunu (ranná verze optických myší). Předražený HW ale prodávala většina unixových firem - IBM, DEC, HP. Za krabici s výkonem Windows Serveru jste zaplatil desetinásobek, a jako bonus jste dostal buď zelený terminál, nebo grafický terminál, na kterém jste mohl zabít větší část výkonu serveru spuštěním xclocku (vivat X11!). Ale zase to mělo výhody: mohl jste si k tomu unixu koupit například opravdu nechutně zabugovaný file server, který sám o sobě stál víc, než komplet licence Windows Serveru :)
Ehm, kterých 60% serverů používá Linux? To platí leda na internetu. Ve firmách je Linuxu minimum. Na inetu je jediným důvodem pro použití Linuxu jeho nulová pořizovací cena. Nízkým nákladům se totiž podřizuje všechno. Nakonec návod na stavbu typického linuxového serveru najdete i na rootu. Snad vám z toho čtení nevypadají vlasy, zuby a nehty.
http://www.root.cz/clanky/stavime-domaci-server-ze-supliku/
".NET má lepší správu paměti"
Nějaký link k podrobnostem?
"instrukce CIL jsou human readable"
Java má human readable podobu instrukcí Jasmine a binární podobu v souborech class (popř. pack200). .NET má AFAIK taky obě podoby. CIL odpovídá spíš Jasmine a DLLky nejspíš budou odpovídat pack200. (Neznám přesně, jak je to s binární podobou u .NETu.)
"CIL byl na rozdíl od Javy od začátku psán pro JIT kompilaci"
Projevilo se to někde v návrhu? Myslím, že bytecode je ve všech třech případech dost high level na to, aby se dal dobře použít pro JIT. (Například není možné jen tak přepisovat existující bytecode.) Nevím o tom, že by se v historii JVM, DVK či .NET VM řešilo přizpůsobení formátu bytecode JIT kompilátoru. Akorát se řešily takové věci jako stackmaps (JVM) a přechod na register oriented VM (Dalvik), což je důležité spíš při interpretaci (cold run performance) než při JITování.
Java od Sunu umí alokovat heap pouze v jednom souvislém bloku. To je poněkud nešťastné na 32-bitových systémech, kde se v adresním prostoru aplikace nacházejí knihovny. A ještě více nešťastné proto, že Sunu trvalo tak dlouho uvést 64-bitovou verzi Javy. .NET tenhle problém samozřejmě nemá.
Java bohužel nemá human readable podobu instrukcí. Jasmin je dodatečná dodělávka třetí strany.
Zajímavá prezentace:
3nfconsulting.com/students/tpl/papers/MSILvsJava.pdf
Netvrdím, že JIT kompilace Java bytecode je nezbytně poznamenaná designem, který s JIT kompilací nepočítal. Nicméně psát od začátku pro JIT kompilaci je rozdíl, tak jsem ho zmínil.
Ale pane kolego, to jsou výrazy hodné dlaždiče, a i ten se snad v diskusi dovede vyjadřovat lépe. Jako zdroj můžete brát třeba root.cz. Tam by o Googlu jistě nenapsali nic ošklivého, kdyby to nebyla pravda ;)
http://www.root.cz/clanky/kterak-google-vypekl-sun-a-sebral-mu-javu/
"Na levném použitém stroji pak automaticky končí nelegální instalace Windows." Tak si nafackujte za generalizaci. Často tomu tak bude, ale automaticky = ve smyslu 100 % případů?
"Svázáním licence s HW je tenhle problém vyřešen." - tím se řeší dostupnost legálních Windows, nikoliv dostupnost legálního operačního systému obecně. Protože operační systém ≠ Windows only. OS = { Windows, GNU/Linux, Solaris, ...}. To, že je něco více rozšířené, nás sice "opravňuje" pro zjednodušení občas menšinu zanedbat, leč v základních premisách nelze menšinu ignorovat!
Menšinu nelze ignorovat ve věci práv (i když praxe ukazuje často něco jiného - viz třeba zatraceně dlouhé období kriminalizace homosexuality). Nicméně menšina nemá žádné právo na vnucování své preference jiným. Nemáte žádné právo na růžové auto, notebook bez procesoru, nebo počítač bez OS. Taková práva neexistují.
Mícháte doslova jablka s hruškami :-D Lidská práva jsou něco jiného, tak to tu nikomu nepodsouvejte.
Mám právo koupit si počítač bez OS. Nebo to snad zakazuje nějaký zákon? Já o něm nevím. Mimochodem jsem to udělal před lety - po reklamaci notebooku mi zbyla licence Windows, na které se vrácení nevztahovalo, protože závada byla v HW a ne v SW. Koupil jsem si tedy notebook jiné firmy a bez OS. A nainstaloval jsem si tam LEGÁLNÍ Windows. Vydržely tam cca 5 let - poté jsem tam dal Linux, protože jsem potřeboval pracovat a ne zkoumat, co se kde kdy v registrech a kdesi cosi XPčkám stalo.
To, že je nabídka PC bez OS omezena je pro mne smutný fakt. Přesto, nebudu plakat, budu hlasovat peněženkou. Prostě si nechci kupovat maso a k tomu povinně bůček, který bych nakonec vyhodil. Tento "komunismus" snad zmizí. Dnes jsem shodou okolností dával do provozu notebook se slavnými předinstalovanými Win7. Krásný systém - ale toho balastu, co tam je (cenzura sprostého slova). Raději bych byl za prázdný disk a placku k tomu. Tohle byl fakt porod (čistit "nový chlív" po výrobci/prodejci je fakt zbytečná lahůdka).
Celkem souhlas, akorát větu "Mám právo koupit si počítač bez OS." by si mohl někdo vykládat až příliš extenzivně. Spíš bych to řekl takto: mám svobodu si koupit co chci*, pokud mi to někdo nabídne a budu souhlasit s jeho podmínkami (zejm. cenou). Třeba i počítač bez OS.
*) Zavřeme teď oči nad nějakými regulacemi například zbraní, teď to není podstatné.
Práva jsou definovaná negativně. Například nikoliv právo na život, ale právo nebýt usmrcen. Podobně nemáte právo koupit si počítač bez OS, ale máte právo nebýt omezován ve výběru toho co si koupíte. Ovšem nikdo vám nezaručí, že bude na výběr zrovna to, co byste si představoval.
Správně, hlasujte peněženkou. Pokud vás takových bude dost, výrobci na to uslyší. Nakonec už tu padlo, že zatím co Linux na desktopu je pro výrobce díky mizivé poptávce prakticky mrtvá záležitost, na serverech je poptávka větší, a proto ho nabízejí. Podobně rádi nabídnou cokoliv jiného, po čem bude dostatečná poptávka.
"Když notebook nahrazujete, prostě ho prodáte komplet, včetně OS"
Neviem či sa to zmenilo, ale licencia OEM v minulosti (windows xp oem) nebola so strojom predajná. Užívateľ ktorý si kúpil použitý stroj používal windows nelegálne. Netvrdím že to MS postihoval, ale to bol právny stav veci....
Pravni stav veci je takovy, ze OEM = ujednani mezi dodavatelem SW a dodavatelem HW. Koncovy zakaznik stim nema nic spolecneho, on si ty (legalne koupene) widle, muze nainstalovat klido na neco uplne jineho (pokud chce). Stejne tak je muze prodat (i samostatne), samozrejme se tim vzdava moznosti takovy SW uzivat a prevadi tim veskera prava na kupujiciho. Podotykam, ze ve stejnem rezimu funguje prakticky jakykoli SW. Pripadny prevod jinych smluv (support ..) je samo uz neco jinyho.
Jedna z nevýhod Windows (a i jiného komerčního softwaru) je složitost licencí. Na to aby si člověk platil právníka na plný úvazek. Praxe je taková, že řada uživatelů, co si takový software zaplatila, jej ve skutečnosti používá nelegálně, protože porušila nějakou ptákovinu z licence. Výrobci to ale neřeší (protože to by jim asi opravdu všichni zákazníci utekli) a využijí to maximálně v nějakých soudních tahanicích.
Tohle pouze psala licence. Že to není kompatiblní s evropským právem jaksi nevadilo ani BSA, aby to používala ve svém FUDu.
Pravda je taková:
Je to samotná položka na faktuře? Můžete prodat samostatně nebo použít někde jinde (a taky to můžete do 14 dnů vrátit bez udání důvodu).
Je to na faktuře součást počítače? Je to součást počítače, i když to prodáte dál, a na nového vlastníka přechází licence.
Nevím o tom, že by OEM licence nebyla prodejná se strojem.
Q. Can I sell secondhand computer systems with the original Microsoft software, or will a new license be required before selling?
A. Generally speaking, in the case of OEM or OEM System Builder software, the license may not be transferred to a new or different PC. However, the entire used PC, including the software media, manuals, and Certificate of Authenticity, may be transferred to another end user along with the software license rights.
http://www.microsoft.com/oem/en/licensing/sblicensing/pages/licensing_faq.aspx#faq3
Leal nehnevaj sa na mna ale ja mam po rokoch citania tvojich prispevkov pocit ze prave toto je tvoje zamestnanie. Osobne by mi bolo dost zle keby som sa mal takto zivit a preto radsej napr. programujem pre konkretnych zakaznikov aby som nieco tvoril - potom sa citim o trosku lepsie.
A k teme - pises ze "situace je jasná (koupě HW bez OS a následná nelegální instalace Windows)" takze vsetci co nechceme Windows sme podla teba zlodeji. Nesuhlasim s tebou a ani s nikym kto uznava kolektivnu vinu. Namiesto toho aby ste isli po tych co vam kradnu nam radsej obmedzujete osobnu slobodu a kradnete nase zdroje hoci vase vyrobky nechceme. No pekne dakujem. Hawk.
poznam vela ludi s pocitacmi. nepoznam medzi nimi nikoho s nelegalnym windows. a z tych vsetkych co maju legalny, nepoznam nikoho co by mal krabicovu verziu. opat pripad popisany niekym vyssie. takto to chce 99% trhu, nieje dovod to v mainstreamovych shopoch robit inak. zaloz si obchod s bez OS pocitacmi, mozno budeme prekvapeni
To je nesprávny predpoklad. Dopyt je. Aj pre firmu používajúcu Windows je úplná katastrofa, ak je k notebooku dodávaná iná verzia OS Win, akú používa firma. Typický príklad: firma používa OS WIN (XP/Vista/7) professional, na ktorú už má zakúpenú licenciu, ale predajca HW predáva len Home/Basic edition. Takýmto spôsobom firmy preplácajú OS, ktorý nakoniec nevyužijú, pretože k danému HW neexistuje iná alternatíva ako OEM OS zaplatiť a nainštalovať iný.
Pár rokov dozadu som pre firmu nakupoval notebooky a bol naozaj veľký problém kúpiť železo bez OEM Widlí a dosť ma vtedy obmedzovala aj nemožnosť vymeniť OEM OS za rovnaký ale vo verzii Professional. Naštastie, dnes už rozumné železo predávajú s "professional" verziami OS.
Ďalšia zhovadilosť, ktorá mi vadí, je nanútená inštalácia OS zo servisnej partície. Notebook s OEM tak zbytočne ukrajuje drahocenný priestor na SSD disku. Ďalšie zlo je balast, ktorý výrobcovia pribalujú k inštalačke OS. Kopec SW ktorý je nepoužiteľný, rôzne lišty, antivíry "zdarma", organizéry všetého možného... škoda reči. Kde sú tie zlaté časy, ked k HW bolo len médium s OS a ovádače.
Úplný súhlas. tiež som riešil rovnaký problém - potreboval som notebook s Win 7 Pro. A výber bol fakt obmedzený, professional dávajú len na vyššie rady a výkonné stroje. Riešiť upgrade z home premium na profesional som nechcel, nakoniec som niečo vybral, ale musle som mierne navýšiť rozpočet. No a nakoniec samozrejme odinštalovať tie 30-dňové tiral balasty.
Ty 30-denní trial hnusy jsou tam proto, abyste si nemusel připlatit ještě víc. Výrobci notebooků dostávají za tyhle předinstalace zaplaceno.
MS původně výrobcům zakazoval předinstalaci aplikací na OEM stroje. Jenže svět volal po ikoně Firefoxu na deskopu, pánové z AOL chtěli na desktopu ikonu na svůj web, atd. Nakonec MS ustoupil, a místo předinstalace užitečného SW dostáváme od výrobců hromadu crippleware. Co s tím? Za mě je nejrychlejší cestou reinstalovat čisté Windows ze záložního média. Případně si vybrat business notebook, na kterém je toho cripplewaru pomálu.
Já k notebookům placky vždy dostával, i když jsem si je musel vybrat při objednávce. Někteří výrobci mají také instalačky Windows na separátní hidden partition, a lze je spustit z BIOS Setup screen.
Samozřejmě se dá notebook používat i ve stavu po předinstalaci. Ty SW lze odinstalovat. A lze provést i reinstalaci stroje z půjčeného média.
> A lze provést i reinstalaci stroje z půjčeného média.
A kde je nejaka pujcovna medii? Pokud vim, tak pouzitim media od tedy Bety se take dopoustite poruseni OEM licence, protoze teta nema stejny model nebo dokonce stejnou znacku notebooku, pouze stejnou verzi Widli. Pokud by mela, nejspis by medium nemela take, protoze kdyz ho nedostabne jeden, nedostane ho ani druhy, neb vyrobce je sulin a takto se rozhodl. Krome toho k notebookum casto byva dodano spis jakesi restore medium, ktere neni tak uplne instalackou a z nej obnovene Widle nejspis budou obsahovat podobnou sbirku shitware, jakou uz mate, plus drivery na HW notebooku, od ktereho to medium pochazi a ktere nepotrebujete.
Pokud jsem si všimnul, tak distra Linuxu jsou plná balastu. Tisíce praktických utilit, které musel napsat někdo, kdo je buď nikdy nepoužíval, nebo chtěl potrápit uživatele vtipem, nebo trpěl mentální retardací. Balíčky bez popisu (popis=jméno balíčku), a další libůstky. A když si koupíte Linux předinstalovaný, pochopitelně tam bude řada věcí, které ve standardním distru nejsou.
Kdepak, pokud mas na (libovolny) SW "licenci" (jsi opravnenym uzivatelem) je naprosto nepodstatny jestli si jeh instalujes z orig placky nebo z ISO sosnutyho na TPB. M$ (napr) v pripade OLP licenci uz placku nedodavat ani na zadost, proste si to musis sosnout z webu a vypalit.
Co vic, ty muze ten SW dokonce modifikovat a je to zcela legalni (napr muzes pouzivat cracklou verzi, aby to po tobe nechtelo placku v mechanice).
Jinak presne jak pises, pokud uz placky sou, tak v dobre 80% pripadu nejde o instalacku cistyho OS, ale o instalacku vcetne tech sragor.
Tak já to třeba řeším tak, že OS od výrobce smažu, vytáhnu origo médium, které se mi válí v práci a NB nainstaluju s OEM číslem na šťítku. Pak nainstaluju ovladače atd... Pak už jen stačí vytvořit bitovou kopii windows pomocí integrovaného nástroje a je to. Na konci mám Jedno CD (spouštěcí), a kolem 2 DVD (se zálohou systému). Když se cokoliv na systému pokazí, tak se to dá takhle snadno opravit. A samozřejmě recovery partition vykopnu.
Mám teorii, že zisk z předinstalovaného balastu nejen že zcela pokrývá náklady na OEM licenci Windows, ale dokonce ještě pár pěněz zbyde. Proto výrobci preferují počítače s předinstalovanými Windows − OS slouží jako platforma, díky které mohou na počítač nahrát nikým nechtěný balast a inkasovat za něj. Ve výsledku je nákladová cena počítače s Windows nižší, než stejného HW bez Windows.
A jinak s těmi firemními customizacemi to taky není tak slavné, skoro každá firma, se kterou jsem se setkal, měla vlastní multilicenci (např. MS Select), a přesto počítače chodí s OEM licenčním štítkem. Taky se obvykle kupují po několika málo kusech, podle aktuální potřeby. Jen málo která firma obměňuje HW skokově, aby koupila naráz desítky nebo dokonce stovky počítačů.
Hm, tak to máte tři možnosti. 1. Použít jiné instalační médium. 2. Udělat si kopii instalačního média bez toho cripplewaru. 3. Ten crippleware odstranit.
Mimochodem máte skvělý slovník. Předpokládám, že váš automechanik hovoří o všem vozu jako o kriplkáře, a vám to nepřijde nijak zvláštní.
Co se týče slovníku, nevidím nic nekorektního. Nanejvýše použití dementware je pochybné, protože... neexistuje. Jsem si toho plně vědom, avšak jeho použití vyjadřuje mé pocity z tohoto sw navíc. Myslím si, že bylo třeba jej využít. Jsem rád, že jste jeho použití zachytil.
1. Nemám čas stahovat obrazy, mám své práce dost. Vyžaduji, abych měl volbu, ne abych musel někde na netu shánět obrazy ISO. Na to mám čas jen u Linuxu. :-)
2. Hm, a když nemám instalační médium, pouze obnovu počítače "tak jak byl"? Hm, nekomfortní.
3. To nemyslíte vážně - systém je už "znečištěn" a v registrech po takovém balastu vždy něco zůstává.
Vaše reakce jsou úsměvné a moc vážně je neberu. ;)
Heh, registry je neco jako databaze , cim vice zaznamu tim pomalejsi hledani dat pro vsechny aplikace i OS ,
zatim co konfigurace v *.cfg/conf file se nacita jen se startem dane aplikace jednoduchym config parserem (ini,xml,json,...) takze neni potreba prohledovavat nejakou bastl DB. Navic 100000 *.conf souboru v ~/ mi nijak neovlivni rychlost spousteni/prace ostatnich aplikaci
Zaverem:
Windows registry == hnus
Navic 100000 *.conf souboru v ~/ mi nijak neovlivni rychlost spousteni/prace ostatnich aplikaci
Opravdu? Filesystém je taky jen databáze. Každé sáhnutí do adresáře se 100000 dalšími soubory bude mnohem pomalejší než sáhnutí do do adresáře s několika soubory. Proto také programy jako squid ve svých cache adresářích vytvářejí další podadresáře podle hashe souboru, aby se počet souborů v každém adresáři omezil na únosnou mez.
Abych dlouze neopakoval co psali jiní, vezmu to krátce. Registry je indexovaná databáze, a vyhledání hodnoty je daleko rychlejší, než v textovém souboru. Důvodem je to, že textový soubor nemá index.
100k souborů ve /etc nebo ~/ samozřejmě rychlost ovlivní, i když ne dramaticky. Nicméně například OOo startuje pomalu mimo jiné díky textové konfiguraci.
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Performance/Configuration
Mě vždycky zajímalo, proč když jsou registry indexová databáze, proč se jako indexová databáze nepoužívají? Tj. pro změnu mnoha nastavení (vzpomínám si na jméno počítače, čas v UTC, velikost filesystem cache) je často potřeba restartovat celý počítač! Tuhle blbost nedělá ani Linux, kde se konfiguráky parsují. To to skvělé Windowsí API pro služby neumí reload?