Hlavní navigace

Jak prodávat linuxová a open-source řešení?

12. 6. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ve středu 11. června 2008 se konala konference Linux v českých firmách 2008, která byla určena pro prodejce informačních technologií nebo společnosti, které vyvíjejí software. Jejím úkolem bylo představit aktuální trendy na linuxovém trhu. Hlavním tématem byla linuxová řešení ve firemním prostředí.

Linuxová řešení se stále častěji dostávají na firemní desktopy a servery a ocitají se v širokém povědomí menších i velkých společností. Konference Linux v českých firmách 2008, kterou pořádala OSS Alliance, přivedla k jednomu pomyslnému stolu potenciální prodejce linuxových řešení a velké společnosti, které se zabývají vývojem Linuxu a prodejem služeb.

Produktové portfolio Novell

Martin Řehořek ze společnosti Novell hovořil především o produktech společnosti, jako je SLES či SLED. Vyzdvihl především bezproblémovou podporu migrace z platformy Microsoft Windows. Microsoft má dnes velmi silné postavení a jen těžko ho někdo vytlačí, řekl Řehořek.

Linux v českých firmách 1

Ve své přednášce zmínil také bezproblémovou interoperabilitu linuxových řešení a možnost nasazení ve stávajících sítích. Ve většině případů tak není problém migrovat stávající firemní řešení na Linux. Většina uživatelů si na nové prostředí zvykne velmi rychle. Velká většina zaměstnanců ve společnostech nepotřebuje k výkonu své práce Microsoft Windows a Office, zmínil se Martin Řehořek.

Pan Řehořek zmínil také mnoho známých společností, které už na linuxové řešení přešly. V roce 2007 zvolilo SLES a SLED asi 4700 nových zákazníků, a nejsou to žádné malé firmy, některé z nich mají až desítky tisíc linuxových desktopů, uzavřel.

V přednášce Novellu dále pokračovala Jana Dvořáková, která představila novinky v aktuálních a chystaných produktech. Zmínila především produkt OES2, který je aktuální náhradou za klasický NetWare. Zmíněn byl i důležitý produkt Novell GroupWise, který nabízí firmám ucelené řešení obstarávající e-mail, plánování času, správu dokumentů a podobně.

Linux v českých firmách 4

V poslední části bloku společnosti Novell hovořila Stanislava Birnerová, která představila firemní řešení správy identit a bezpečnosti Novell Identity Manager a Novell Sentinel. To obsahuje komplexní systém identit uživatelů a je důležité především pro větší společnosti, které potřebují jednoduše a bezpečně řešit bezpečnostní politiku pro velké množství uživatelů.

Serverové technologie IBM

Martin Choma ze skupiny IBM System x, která se zabývá x86 servery. Ve své přednášce se zaměřil na firemní hardwarová řešení. Je pěkné, že máme vyladěný a bezpečný software, ale potřebujeme ho provozovat na kvalitním hardware, zahájil svou presentaci Martin Choma.

Linux v českých firmách 3

V prezentaci byla zmíněna historie vývoje serverových řešení, od běžných PC přes servery optimalizované pro rack (nejčastěji 1U a 2U) až k aktuálním škálovatelným systémům a žiletkovým (Blade) serverům. Dále bylo zmíněno kompletní portfolio serverů IBM od nejmenších řešení až po velké 4U servery.

Opět se hovořilo intenzivně o virtualizaci, Martin Choma vyzdvihl především výhody při lepším rozložení zátěže mezi jednotlivými servery, což v závěru vede ke snížení nákladů na síťovou infrastrukturu. Zároveň jsou servery IBM připraveny spolupracovat s ostatními řešeními. Nesnažíme se zákazníkovi nutit heterogennosti, ale naopak využíváme maximálně to, co už má, řekl Martin Choma.

Další důležitá část prezentace se zabývala moderními Blade servery. Zmíněna byla především jejich vysoká škálovatelnost a robustnost. Vše bylo doplněno technickými detaily o zabezpečení hardwarové spolehlivosti, kdy jsou v serverech všechny důležité součásti (sběrnice, napájení, síť) minimálně zdvojené.

Linux v českých firmách 2

Hovořilo se i o podpoře linuxových operačních systémů na serverech IBM. Na těchto strojích jsou certifikovány operační systémy společností Novell a Red Hat.

Nové procesorové technologie a trendy AMD

Po krátké přestávce vystoupil se svou přednáškou Tomáš Bučina ze společnosti AMD, který se zabýval vícejádrovými procesory AMD Opteron a jejich nasazení ve velkých firemních serverech. Mnoho velkých společností nasazuje moderní vícejádrové procesory, ale ne vždy se musí jednat o ideální volbu. Multicore není vždy nejlepší řešení. Může vám samozřejmě zvýšit výrazně výkon, ale dlouhodobé benefity mohou být sporné, řekl Tomáš Bučina.

Přednáška se opět zabývala technickými detaily komunikace více procesorů a dalších periferií. Nové procesory dokáží lépe řídit svůj příkon a dokáží odpojovat jednotlivá jádra a tím šetřit energii. Na spotřebu se hledí čím dál častěji, protože firmy zjišťují, že náklady za nákup hardware jsou jen částí celkových nákladů za servery. Nikdo už si dnes nemůže dovolit systémy, u kterých se nehledí na náklady při provozu, popsal aktuální trend Bučina.

Společnost AMD zatím ještě nepoužívá embedded paměti, především kvůli jejich vyššímu příkonu proti DDR2. Myslíme, si že tato technologie ještě nějakou dobu vydrží a je podle nás nejlepším kompromisem mezi tím, co zaplatíte a co za to dostanete.

Dalším tématem byla opět virtualizace, na kterou klade AMD poměrně velký důraz. V případě virtualizace jsou vícejádrové procesory zásadním stavebním kamenem serverů. U nás v AMD jsme konsolidovali 117 původních serverů na 7 virtuálních. Virtualizace je jedním ze segmentů, kde mají víceprocesorové servery největší efektivitu a reálné zkušenosti ukazují, že v této oblasti mají smysl, uzavřel Bučina.

Linux a IBM

Roman Zajíc z IBM se zabýval přímým vztahem mezi IBM a linuxovými operačními systémy. Rozhovořil se o historii podpory, která sahá až do roku 1999. Chtěli jsme, aby Linux běžel na našich serverech. Proto jsme do jádra začali přidávat vlastní ovladače a založili jsme Linux Technology Center, které funguje dodnes.

IBM se přímo zabývá přípravou workshopů, školení a přednášek, na kterých dokáže se zákazníky řešit problémy při nasazení konkrétních linuxových řešení a nabídnout jim pomocnou ruku při testování. Je možné tak předem otestovat i nestandardní a specifická řešení.

cyber23

Velká část tohoto bloku se zabývala spolupráce hardware IBM s linuxovými operačními systémy a nasazení konkrétních řešení. Padlo několik dotazů na podporu konkrétních distribucí, které nepatří mezi certifikované a oficiálně podporované distribuce IBM. Podle slov zástupců IBM nebývají problémy příliš časté. Ostatní distribuce jako Debian a další lze rozchodit na většině našich serverů. Obvykle to znamená jen stáhnout z webu ovladač, zkompilovat ho a zavést,potvrdil Roman Zajíc.

Závěrem

Akce umožnila setkání potenciálních prodejců a implementátorů linuxových systémů a ukázat, že se jedná o prakticky použitelné a spolehlivé řešení. Podle organizátorů akce je tímto způsobem možné výrazně podpořit prodej Linuxu. Cílem akce bylo představit potenciálním prodejcům IT řešení možnosti open source. Je to první akce podobného zaměření, která se v ČR koná. Na prodejce a poskytovatele řešení se u nás hodně zapomíná a kdo jiný by měl pomoci k dalšímu rozšíření open-source, než právě společnosti, které budou tato řešení nabízet? řekl Filip Molčan z OSS Alliance.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.