Hlavní navigace

Ken Steen: Pravděpodobně bych neprogramoval bez open source

25. 7. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Když jsem sbíral materiál pro článek o Vifm, zeptal jsem se Kena Steena, který tohoto správce souborů vyvinul, na pár krátkých otázek. Nakonec z toho vznikl pěkný rozhovor, kde Ken rozebírá svoje začátky v programování, jak mu uživatelé pomáhají s vývojem, jak se dostal k Linuxu a co si myslí o celém open source.

(You can switch to english version.)

Úvod

Ken Steen je 52letý programátor, který se ve volném čase zajímá o open source. Je to vývojář správce souborů Vifm, o kterém jsme psali před čtrnácti dny.

Rozhovor

Ken Steen

Kolik vám je let?

Je mi 52. První počítač, který jsem používal, byl umístěn na univerzitě. Tenkrát se programovalo pomocí děrných štítků určených pro sálový počítač. Neměl jsem programování rád. Udělal sis díry do své karty, pak jsi ji předal operátorovi a čekal, až se to bude moci spustit. Pak sis vyzvedl výpis chyb a vrátil ses zpět ke stroji na dělání děr, opravit chyby. Od té doby jsem počítače dlouho nepoužíval, dokud se osobní počítače nestaly běžně dostupné.

Odkud pocházíte?

Tucson, Arizona, USA.

Proč jste začal s vývojem Vifm?

Začal jsem s Vifm, když jsem hledal zdrojové kódy pro správce souborů emelFM. Právě jsem se zúčastnil kurzu v programování v C a pak prostudoval hodně dalšího open source kódu, abych se naučil, jak všechno spojit dohromady v jeden program. Nakonec jsem přišel na to, že bych mohl změnit pár řádků kódu emelFM a vytvořit tak „jkhl“ pohybové klávesy z Vi. Odeslal jsem patch do emelFM a dále si hrál s jeho zdrojovým kódem, abych jej ještě více přiblížil Vi. Nakonec jsem změnil celý program tak, že jsem uvolnil vlastní fork jménem Vide. To byl správce souborů založený na GTK+. Lidé mi začali psát a ptát se mě, proč jsem program napsal v GTK+, když by dávalo mnohem větší smysl, kdyby byl pro konzoly. Souhlasil jsem, že by to v příkazovém řádku fungovalo lépe, a tak jsem se rozhodl program přepsat od základů tak, aby používal ncurses, a přejmenoval jsem ho na Vifm.

Používáte Vifm často?

Používám ho každý den. Je přesně ten způsob práce s počítačem, na který jsem zvyklý. Nastavil jsem si Vifm s příkazy pro Mutt pro moje e-maily, cplay pro hudbu, Vim pro editaci, Vim skripty pro kalendář a pinfo pro přístup k manuálovým stránkám. Všechny používají ovládání založené na Vi.

Jak se díváte na mc, krusader a jim podobné?

Je tu hodně dobrých správců souborů. Většina z nich je napsaná lépe a mají víc vlastností než Vifm. Jediný, který teď používám kromě Vifm, je Thunar. Je to pro mne vyvážení jednoduchosti s rychlostí. Myslím si, že Vifm je dobrý příklad programu typu „udělej si to podle sebe“. Vytvořil jsem ho, protože jsem chtěl správce souborů, který by mi dovolil pohybovat se v souborovém systému, stejně jako ve Vi edituji soubory. Ostatní lidé jej mohou také považovat za užitečný, ale vždycky to bude jeden z mnoha správců souborů. Někdo bude používat Vifm, protože má rád editování souborů ve Vi, ale pro ostatní tu jsou jiní správci souborů, které pro ně budou mnohem vhodnější.

Vyvíjíte Vifm sám nebo je vás víc?

Pár lidí poslalo patche pro Vifm. Obvykle to je oprava chyby, která jim opravdu vadila. Nebo to bývá nová vlastnost odvozená od Vi, která jim ve Vifm chybí.

Máte nějakou odezvu od uživatelů?

Dostal jsem nějaké e-maily od uživatelů. Nejvíce to jsou žádosti o nové vlastnosti a nahlášení různých chyb. Každý uživatel Vifm používá odlišně, a proto občas najdou chyby, na které já nikdy nenarazím. Chvíli to trvá, než si najdu čas, abych chybu opravil a vypustil nové vydání, ale udržuji si seznam věcí, které je nutné opravit nebo přidat. Moje práce nemá nic společného s počítači, takže programování je jenom koníček, proto občas chvíli trvá, než najdu způsob, jak implementovat novou vlastnost. Pokud to je navíc něco, co mi opravdu nepřijde zábavné, jako psaní dokumentace, tak to trvá ještě trochu déle.

Co používáte pro vývoj aplikací?

Pro programování používám Vifm a Vim. Zkoušel jsem různá IDE a i další editory, ale vždycky jsem se vrátil k Vifm a Vim. Teď, když má Vim správce souborů, tak bych pravděpodobně mohl používat pouze Vim, ale jsem zvyklý na Vifm pro práci se soubory a hledání manuálových stránek.

A proč?

Když programuji, jsem zvyklý mít otevřeno několik terminálů. Jeden s editorem kódu, jeden pro manuálovou stránku, jeden pro příklady jiných kódů a poslední pro ostatní účely. Můžu mezi nimi jednoduše přepínat klávesovými zkratkami, a když všechny aplikace, které používám, mají stejné ovládání, moje ruce nikdy nemusí opustit klávesnici. Tento způsob práce mi sedí nejlépe.

Jak často pracujete na Vifm?

Jak jsem řekl, programování je pro mě pouze koníček, takže pracuji na Vifm, jen když mám čas. Pokud pracuji na nějaké zajímavé vlastnosti, věnuji tomu i několik hodin denně, dokud to není hotové.

Kolik času jste už s Vifm strávil?

Na to je těžké najít odpověď. Občas se stává, že na něm nic neudělám hodně dlouho. Pokud najdu něco zajímavějšího na práci, dám tomu přednost a budu se tomu věnovat spíše než Vifm.

Co si myslíte o open source?

Pravděpodobně bych nikdy neprogramoval nebýt open source software. Všechen ten vynikající kód je přesně to, co používám, abych se naučil nové věci. Open source má hodně výhod. Množství informací, které mám díky tomu k dispozici, oceňuji nejvíce. Od vašeho článku o Vifm dokonce dorazil jeden patch, který opravil chybu kolem přetečení zásobníku. Předpokládám, že to byl jeden z vašich čtenářů, byl to někdo z „Chekoslovokia“. I tak malý projekt, jako je Vifm, může těžit z toho, že je otevřený.

Proč jste si vybral pro svůj počítač právě Linux?

Protože mi dovoluje pracovat s počítačem přesně tak, jak chci. Zkoušel jsem i jiné otevřené operační systémy jako FreeBSD, OpenSolaris a OpenBSD. Sice mohou být nastaveny tak, že se ovládají stejně jako Linux, ale vždycky jsem se vrátil zpátky k Linuxu. Hlavně proto, že Linux je místo, kde se odehrává nejvíce vývoje, a to je přesně to co je mi blízké. Zkompiloval jsem si Linux from Scratch, když byla poprvé uvolněna dokumentace, a opravdu jsem si užíval tuhle zkušenost, ale teď používám Xubuntu, protože je jednoduché ho nastavit a používat.

Jak dlouho používáte Linux?

Začal jsem používal Linux s příchodem Red Hat 5.0. Nevím, co to bylo přesně za rok, ale pamatuji si, že bylo opravdu bolestivé instalovat ho poprvé.

Vytvořil jste někdy něco pro linuxové jádro?

Nikdy, nejsem dost dobrý programátor, abych naprogramoval něco pro jádro.

… nebo něco pro jiné open-source aplikace?

Odeslal jsem několik patchů do různých projektů, ale nikdy jsem se neangažoval v žádném open source projektu nějak více. Většina z programů, do kterých jsem poslal svůj patch, už se ani nevyvíjí.

Vytvořil jste jiné aplikace pro Linux?

Nikdy jsem nepsal nic většího, kromě Vifm a několika pár skriptů pro moje potřeby.

… a aplikace pro jiné operační systémy?

cyber23

Také ne, ale teď pracuji na portování Vifm na Windows. Díky knihovně PDCurses je to docela jednoduché. Největší problém je, že jsem nikdy neprogramoval v prostředí Windows, takže jsem už strávil spousty času hledáním jak něco udělat, místo toho abych opravdu něco udělal.

Díky za rozhovor

Uvítali byste rozhovory s dalšími vývojáři?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.