Hlavní navigace

Linuxový desktop - co desktop obsahuje

Stanislav Brabec

Linuxoví začátečníci, kteří přecházejí k Linuxu z jiných operačních systémů, si často myslí, že linuxový desktop je jednolité prostředí – takové, jaké znají z jiných systémů. Ale není to pravda. Linuxový desktop se skládá z mnoha menších komponent, které teprve dohromady dají kompletní systém. Dnes si tyto části projdeme.

Jádro systému

Nejzákladnější systém je složen z negrafických komponent. V první řadě je to jádro – tedy vlastní Linux a jeho moduly. Jádro se stará o správu základního hardwaru – o obsluhu disků a práci se systémem souborů, správu paměti, nastavení sběrnic, zobrazování na konzolích, čtení z klávesnice a další. Při startu počítače jádro inicializuje hardware a pak předá řízení operačnímu systému.

Operační systém

Zatímco jádro spravuje hardware, operační systém se stará o software. Jednoduše řečeno, jádro se postará o to, aby bylo možné zobrazovat na konzoli a psát na klávesnici, a operační systém zajistí, že po stisknutí klávesy počítač zareaguje. Základní operační systém tvoří většinou nástroje z projektu GNU. Proto se také linuxové systémy často nazývají GNU-Linux.

Grafický systém

Protože chceme psát o linuxovém desktopu (stolním pracovním prostředí s grafickým rozhraním), bude nás zajímat především grafická část systému. I ta se v Linuxu skládá z mnoha vrstev. V našem seriálu si je postupně přiblížíme. Představa oddělených vrstev je poněkud idealizovaná – mnoho programů zastane funkci několika vrstev současně, jiné pro funkce jediné vrstvy používají více oddělených programů.

Základní grafický systém / X Window System

X Window System (někdy také jen X nebo X-WindowS) je jakýmsi jádrem grafického systému. Skládá se z X serveru a knihoven pro práci s ním.

X server je většinou jediná část grafického systému, které je povolen přímý přístup ke grafické kartě, a také jediná část systému, která potřebuje informace o konkrétní grafické kartě (tedy ovladač – pokud nepoužívá ovladač z jádra – framebuffer).

V linuxovém prostředí se nejčastějí používají X servery z projektu XFree86.

X server se stará o vykreslování obrazu, překrývání oken, odchytávání stisknutých kláves a mapování klávesnice, sledování pohybu myši i pohyb ukazatele, obsluhu tabletů atd.

Je síťově transparentní – to znamená, že komunikace s X serverem může probíhat nejen lokálně na jediném počítači, ale i vzdáleně přes síť. Programy tedy mohou běžet na jednom počítači, ale zobrazování probíhá na jiném.

Ve své pozici základního grafického systém má X téměř výsadní postavení. Alternativní systémy se buď snaží nabídnout odlehčené rozhraní kompatibilní s X (ať už na úrovní binární, nebo na úrovni zdrojového kódu), nebo jednoduché rozhraní pro běh jediné aplikace (svgalib). Pokud se snaží o rozšíření, většinou umožňují i běh X aplikací (např. Berlin nebo 3DWM).

Zvukový démon

Protože X server se nijak nestará o zvuk, objevuje se ještě další server, tentokrát zvukový. Vlastní obsluha zvukové karty je sice záležitostí jádra, ale zvukový démon má přesto svůj význam – zvukovou kartu může sdílet více programů najednou, komunikace se zvukovým démonem je nezávislá nejen na použité zvukové kartě, ale dokonce i na operačním systému, v neposlední řadě zvukový démon dokáže zajistit síťovou transparentnost i pro zvuk.

Jestliže u grafických serverů panuje jednota, u zvukových démonů tomu tak rozhodně není – existuje esound, aRts, Network Audio System a další. Některé programy démon obcházejí a komunikují se zvukovou kartou přímo (čímž mohou blokovat jiné programy).

Správce pracoviště a přihlašovací dialog

Samotný grafický systém nám neukáže nic zajímavého. Proto je zde správce pracoviště (desktop manager) a jeho pomocník – program pro přihlašovací dialog (greeter). Je to první program, se kterým se při práci setkáme, když uvidíme uvítací okno. Program pro přihlašovací dialog vykreslí uvítací obrazovku a dialog pro přihlášení. O ostatní se stará správce pracoviště (pokud jsou programy od sebe odděleny).

Poté, co se přihlásíme, správce pracoviště nastaví naše práva, nastaví se do našeho domovského adresáře a spustí relaci (sezení).

Mechanismus správce pracoviště umožňuje, aby jediný počítač používalo více lidí, každý s vlastním nastavením grafického prostředí a s vlastními daty. Správce pracoviště často umožňuje i vzdálené grafické přihlášení (tedy z jiného počítače).

Správce relace (sezení)

Po přihlášení očekáváme, že naběhnou programy, které běžně používáme. K tomu slouží správce relace. Programy, které s ním umí komunikovat, mu sdělují, že jsou spuštěny a jakým způsobem je lze při příštím přihlášení obnovit.

Správce relace však při startu také spouští určité programy, na jejichž funkci závisí správný běh vybraného prostředí (např. programy pro nastavení myši a klávesnice, panel, správce oken apod.).

Správce oken

Správce oken je zvláštní grafická aplikace, jejímž hlavním úkolem je spravovat okna – vykreslovat dekorace oken (rámečky, menu a nápovědy v těchto rámečcích) a většinou na základě akce uživatele pak žádat o změnu geometrie oken (polohy a velikosti), Správce oken má poslední slovo při rozhodování o umístění nově vzniklých oken.

Existuje obrovská škála správců oken, od spartánských až po komplikované systémy s dokonalou grafikou nebo s umělou inteligencí, snažící se předvídat, kam bychom okno nejraději umístili.

Grafická nadstavba

Programování interaktivních aplikací pro X je značně nepohodlné. Proto již od jejich počátků existují grafické nadstavby – knihovny nástrojů pro vytváření uživatelských rozhraní. V těchto knihovnách najdeme funkce pro obsluhu menu, tlačítek, přepínačů, posuvníky a další grafické prvky. Součástí X je jedna z těchto nadstaveb – Athena. Dnes velmi rozšířené jsou GTK+ a GTK2, QT a standard Motif reprezentovaný otevřenými projekty Open Motif a Lesstif. Rozšířené jsou též skriptovací nadstavby (tedy takové, kde popis okna dostává nadstavba v lidsky čitelné podobě) – zvláště Tcl/Tk.

Existuje mnohem více nadstaveb s různými zajímavými vlastnostmi (již zmíněná skriptová podoba, přenositelnost mezi platformami apod.) a programátoři si grafickou nadstavbu pro svůj program vybírají dle vlastního uvážení.

Desktopové prostředí

Pokud kolem nějaké grafické nadstavby vznikne dostatečně rozsáhlý a kompaktní soubor aplikací, hovoříme o desktopovém prostředí. Aplikace v takovém prostředí vypadají podobně, podobně se chovají a jejich vzájemná spolupráce je lepší.

Dnešní doba se nese ve znamení souboje dvou velkých desktopových prostředí – GNOME a KDE.

Ani malá prostředí rozhodně neztrácejí svůj okruh zájemců a nacházejí příznivce především díky své rychlosti a nenáročnost.

V příštím dílu se začneme seznamovat s jednotlivými součástmi grafického prostředí.

Našli jste v článku chybu?

25. 2. 2003 18:31

hibernatus (neregistrovaný)

sorry, kecam. linux nie je OS, linux je jadro OS. OS su rozne distribucie (RedHat, SuSE, ...), ale to uz zase nie su _iba_ OS.

25. 2. 2003 17:16

hibernatus (neregistrovaný)

obavam sa, ze ak by bola definicia taka neurcita, ako tvrdite, pripadne ak by platila ta, ktoru citujete, tak by v tom bol pekny chaos. je pravda, ze pojem 'OS' nie je zo vsetkych stran jednoznacne ohraniceny, ale ak niekto uvedie pojmy 'Linux', 'BSD', 'DOS', dokonca aj 'Windows' - je jasne ze ide o OS.

odporucam pozriet sa na webopedia.com, citujem aspon cast:
"The most important program that runs on a computer.";
"Operating systems provide a software platform on top of which other progra…Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech