FireFTP
Česká verze FireFTP mi házela podivné chyby. Možná byla chyba u mě, ale kdo ví, takže pro jistotu přikládám odkaz na originální web: fireftp.mozdev.org.
Pokud vám chybí slušný a rychle dostupný FTP klient, máte možnost jej přidat s tímto rozšířením přímo do Firefoxu.
V menu Nástroje se vám po instalaci objeví položka FireFTP. Po kliknutí se v novém panelu otevře velmi komplexní FTP klient. V horní části klienta stačí zadat adresu serveru, uživatelské jméno a heslo. Pak kliknete na Connect, objeví se malé okno s logem, ve kterém uvidíte informace o připojení, a v pravé části klienta už vidíte obsah FTP serveru.
V levé části je pak zobrazen lokální disk. Na obou stranách můžete označovat jednotlivé soubory i celé adresáře a snadno je pak klepnutím na šipky uprostřed (nebo enter) okna zkopírovat na FTP server nebo z něj. Krom toho můžete pomocí kontextového menu provádět ostatní běžné akce jako vytváření adresářů, mazání, přejmenování a podobně.
Vše probíhá velmi spolehlivě a rychle. Stále fungují ostatní panely a můžete si bez problémů otevřít i více FireFTP najednou. FireFTP si také standardně pamatuje uživatelská jména a hesla pro zadané servery. Dejte si proto pozor, pokud jej používáte na počítači, za kterým nesedíte sami.
Image Toolbar
Možná jste už viděli malou lištu s ikonkami, kterou zobrazí Internet Explorer po najetí myšítkem nad obrázek. Jsou v ní ty nejdůležitější funkce pro rychlou práci s obrázky. Pokud se vám tato funkce líbí, koukáte po správném rozšíření.
Ze všeho nejdřív musíte v konfiguraci vybrat adresář pro ukládání obrázků, zapnout ikonky, které chcete na liště vidět, prodlevu před jejich zobrazením a pár dalších funkcí. Máte také možnost zvolit, zda chcete mít lištu zobrazenou vždy v levém horním rohu obrázku, nebo na pozici kurzoru.
Pak už stačí jen namířit na libovolný obrázek a počkat zvolený počet milisekund na zobrazení lišty. Jsou zobrazeny ikonky pro: uložení obrázku, kopírování (do schránky), tisk a otevření adresáře s obrázky. Poslední ikonka u mě nedělala nic, buď mám špatný window manager, nebo operační systém :-).
Favicon picker
Většina z vás pravděpodobně používá záložky. Bohužel někdy se u nich objeví ikonka, jindy ne. Některé weby ikonku nemají vůbec nebo používají obrázky duplicitní s jinými. To zhoršuje orientaci mezi takto označenými záložkami. Může se také stát, že vám ikonka prostě nesedí a rádi byste použili jinou.
Velmi pohodlné řešení nabízí toto rozšíření. V dialogu editace každé záložky se po jeho nainstalování objeví navíc možnost editace této ikonky. Stačí mít na disku libovolný obrázek v rozlišení 16×16, což je rozměr standardní favicon. Tento obrázek pak v otevíracím dialogu otevřete a můžete jej jednoduše záložce přidělit.
LiveHTTPheaders
Dostáváme se k našemu oblíbenému vývojářskému koutku. Občas se stane, že server nedělá, co by měl, a začínají se dít podivné věci. Můžeme například použít netcat, připojit se na port 80 a posílat ručně dotazy na soubory. Kdo to ale někdy dělal, dá mi jistě za pravdu, jak je to zdlouhavé a nepříjemné.
Od složitého sledování výpisů a klepání příkazů vám odpomůže právě LiveHTTPheaders. Jednoduše po nainstalování klepnete v menu Nástroje na novou položku Hlavičky HTTP a už můžete v okně sledovat probíhající komunikaci se serverem.
V okně vidíte jak informace z hlaviček odchozích dat, tak i hlavičky, které odesílá server. V konfiguraci můžete mimo jiné zvolit také velmi zajímavou funkci, kterou je zobrazení hlaviček v dalším panelu namísto nového okna.