Hlavní navigace

Nakrmte si pandu (24. 6. 2005)

Petr Krčmář

Další příděl krmiva pro vaši pandu červenou (Firefox). Tentokrát se jedná o FireFTP, Image Toolbar, Favicon picker a LiveHTTPheaders. Když to nefunguje, najděte si lepší kladi...rozšíření!

FireFTP

Česká verze FireFTP mi házela podivné chyby. Možná byla chyba u mě, ale kdo ví, takže pro jistotu přikládám odkaz na originální web: fireftp.mozdev­.org.

Pokud vám chybí slušný a rychle dostupný FTP klient, máte možnost jej přidat s tímto rozšířením přímo do Firefoxu.

V menu Nástroje se vám po instalaci objeví položka FireFTP. Po kliknutí se v novém panelu otevře velmi komplexní FTP klient. V horní části klienta stačí zadat adresu serveru, uživatelské jméno a heslo. Pak kliknete na Connect, objeví se malé okno s logem, ve kterém uvidíte informace o připojení, a v pravé části klienta už vidíte obsah FTP serveru.

FireFTP

V levé části je pak zobrazen lokální disk. Na obou stranách můžete označovat jednotlivé soubory i celé adresáře a snadno je pak klepnutím na šipky uprostřed (nebo enter) okna zkopírovat na FTP server nebo z něj. Krom toho můžete pomocí kontextového menu provádět ostatní běžné akce jako vytváření adresářů, mazání, přejmenování a podobně.

Vše probíhá velmi spolehlivě a rychle. Stále fungují ostatní panely a můžete si bez problémů otevřít i více FireFTP najednou. FireFTP si také standardně pamatuje uživatelská jména a hesla pro zadané servery. Dejte si proto pozor, pokud jej používáte na počítači, za kterým nesedíte sami.

Image Toolbar

Možná jste už viděli malou lištu s ikonkami, kterou zobrazí Internet Explorer po najetí myšítkem nad obrázek. Jsou v ní ty nejdůležitější funkce pro rychlou práci s obrázky. Pokud se vám tato funkce líbí, koukáte po správném rozšíření.

Ze všeho nejdřív musíte v konfiguraci vybrat adresář pro ukládání obrázků, zapnout ikonky, které chcete na liště vidět, prodlevu před jejich zobrazením a pár dalších funkcí. Máte také možnost zvolit, zda chcete mít lištu zobrazenou vždy v levém horním rohu obrázku, nebo na pozici kurzoru.

Image toolbar

Pak už stačí jen namířit na libovolný obrázek a počkat zvolený počet milisekund na zobrazení lišty. Jsou zobrazeny ikonky pro: uložení obrázku, kopírování (do schránky), tisk a otevření adresáře s obrázky. Poslední ikonka u mě nedělala nic, buď mám špatný window manager, nebo operační systém :-).

Favicon picker

Většina z vás pravděpodobně používá záložky. Bohužel někdy se u nich objeví ikonka, jindy ne. Některé weby ikonku nemají vůbec nebo používají obrázky duplicitní s jinými. To zhoršuje orientaci mezi takto označenými záložkami. Může se také stát, že vám ikonka prostě nesedí a rádi byste použili jinou.

Favicon

Velmi pohodlné řešení nabízí toto rozšíření. V dialogu editace každé záložky se po jeho nainstalování objeví navíc možnost editace této ikonky. Stačí mít na disku libovolný obrázek v rozlišení 16×16, což je rozměr standardní favicon. Tento obrázek pak v otevíracím dialogu otevřete a můžete jej jednoduše záložce přidělit.

LiveHTTPheaders

Dostáváme se k našemu oblíbenému vývojářskému koutku. Občas se stane, že server nedělá, co by měl, a začínají se dít podivné věci. Můžeme například použít netcat, připojit se na port 80 a posílat ručně dotazy na soubory. Kdo to ale někdy dělal, dá mi jistě za pravdu, jak je to zdlouhavé a nepříjemné.

LiveHTTP

Od složitého sledování výpisů a klepání příkazů vám odpomůže právě LiveHTTPheaders. Jednoduše po nainstalování klepnete v menu Nástroje na novou položku Hlavičky HTTP a už můžete v okně sledovat probíhající komunikaci se serverem.

V okně vidíte jak informace z hlaviček odchozích dat, tak i hlavičky, které odesílá server. V konfiguraci můžete mimo jiné zvolit také velmi zajímavou funkci, kterou je zobrazení hlaviček v dalším panelu namísto nového okna.

Našli jste v článku chybu?
24. 6. 2005 10:25
Nemůže být na vině spíš omezení souborového systému, který neumí soubory větší než právě 2 GB? FAT právě takové omezení má. V tom případě není chyba na straně FireFTP.
7. 8. 2005 17:20
Proste "Firefox" anglicky panda cervena neni a to ze je na logu liska s tim nema nic spolecneho. Anglicky se totiz panda cervena rekne "Red Panda". Pomerne logicky.Nekteri lide ovsem nemuzou snest, ze firefox jako skutecne zvire neexistuje (narozdil od treba thunderbirda ... moment, ten taky neexistuje ... nebo mozilly/godzilly ... moment, ta taky ne ...) a vytrvale razi myslenku, ze nejjednodussi cesta jak prekladat z cestiny do anglictiny je pres cinstinu.