Hlavní navigace

Nejzajímavější články na Root.cz v roce 2008

30. 12. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Již desátý rok existence Root.cz je za námi a my už pomalu vyhlížíme do příští pětiletky. Nastal čas se zase ohlédnout zpět za uplynulým rokem a společně zrekapitulovat nejzajímavější články a jejich autory. Kolik jsme toho letos vydali? Které články vás zajímaly nejvíce a kdo je napsal?

Jako obvykle na konci nějakého důležitého období přichází čas bilancování. My se podíváme na to, jaký obsah jsme vám přinesli v roce 2008. Protože články jsou stále pro nás (i pro vás) tím nejdůležitějším obsahem, přijdou na řadu jako první. Zítra se naopak podíváme na nejzajímavější zprávičky a blogy ročníku 2008.

Za letošní rok bude v našem archivu celkem 675 článků (dva vyjdou ještě zítra). To je téměř o deset procent více než v loňském roce. To je samozřejmě způsobeno pravidelným vydáváním nedělních článků určených pro zelenáče, tedy linuxové začátečníky.

Na psaní článku se v letošním roce podílelo celkem 52 autorů, za což jim samozřejmě patří obrovský dík. Doufáme, že s námi budou spolupracovat i příští rok a opět vám nabídnou spoustu zajímavého čtení.

Pokud Roota nečtete úplně pravidelně nebo prostě chcete vědět, co čtenářskou obec zajímalo nejvíce, nabízíme vám malou rekapitulaci desítky nejčtenějších článků za uplynulý rok:

TOP 10 Root.cz za rok 2008

Procesor

Tento delší článek je určen pro ty uživatele počítačů, které zajímá, jak počítače ve skutečnosti pracují, tj. co se uvnitř počítačů děje. Nejdříve si popíšeme von Neumannovu i Harvardskou architekturu, roli aritmeticko-logické jednotky, řadiče, operační paměti i vstupní a výstupní zařízení.

Pavel Tišnovský: Jak pracuje počítač?

Firefox
Je tomu už rok a půl, co byl uvolněn Firefox 2.0, aktuálně stabilní verze tohoto webového prohlížeče. Po tu dobu vývojáři nespali a postupně pro nás připravovali verzi 3.0, která pomalu přichází na řadu. Novinek je pro koncového uživatele opravdu hodně, takže si je pojďme postupně všechny představit.

Pavel Cvrček: Novinky v chystaném Firefoxu 3.0

Vajíčko
Nejen prací živ je člověk a v létě to platí dvojnásob. Připravili jsme pro vás hromádku vtipů z prostředí unixových systémů a programovacích jazyků. Upozornění: Pro jejich pochopení budete potřebovat jisté technické znalosti. Všechny vtipy jsou nové a původní, jejich autorem je Daniel Novotný.

Daniel Novotný: Několik vtipů pro programátory a adminy

Asus Eee

První ze série článků, ve kterém hodlám popsat své zkušenosti s notebookem ASUS Eee. Nejprve o tom, jak jsem se vlastně k Eee dostala, jak a kde jsem ho pořídila a jaké byly první dojmy z jeho rozbalování. To vše z pohledu běžné uživatelky, kterou zajímá především co nejpohodlnější používání notebooku.

Kateřina Kondorová: ASUS Eee: jak se mi dostal do rukou

OOo 3.0

Na třetí verzi kancelářského balíku OpenOffice.org se pracovalo více než půl roku a vývojáři Sunu a Novellu slibují mnoho převratných novinek. Dokonce tvrdí, že už nikdo nepotřebuje MS Office, protože balík OOo je nyní dokáže plně zastoupit. Co přesně je tím převratem? Došlo ke kýženému zrychlení?

Petr Krčmář: OpenOffice.org 3.0: nepotřebujeme MS Office?

Začátečník

Nejeden začátečník si položí otázku: Proč vlastně používat systém, který je minimálně rozšířený. Pohledem do statistik pak zjistí, že MS Windows systémy používá 89 % procent počítačů, kolem 5 % je uživatelů s Mac OS X a na Linuxu běží jen něco kolem 2 % počítačů. Má to vůbec smysl, se zajímat o Linux?

Sváťa Vít: Proč Linux, když jej nikdo nepoužívá?

ČT 24

Online archiv České televize je plný zajímavého obsahu, který je ale často pro uživatele linuxových operačních systémů nedostupný. Existuje snadný způsob, jak jej zpřístupnit? Přišli jsme na něj za vás a nyní vám nabízíme podrobný návod, díky kterému se i vy můžete podívat na záznamy pořadů v archivu.

Petr Krčmář: Archiv pořadů ČT a Linux

Vim

Pri sledovaní niektorých používateľov pri práci s editorom Vim mám niekedy pokušenie upadnúť do mdlôb. Na druhej strane mi je jasné, že veľa ľudí má chybné návyky, pretože im nemal kto ukázať efektívnejšiu cestu. Nakoľko tento editor využívam už viac ako 12 rokov, myslím, že sa môžem podeliť o niekoľko rád.

Pavel Ťavoda: Editor Vim efektívnejšie

Ubuntu 3D

V minulém článku jsme se podívali, jak si Ubuntu 8.04 LTS padlo do oka se zánovním notebookem a výsledek byl docela příjemný. Nyní nás čeká neméně důležitá část, kterou je softwarová výbava, její funkčnost a celkový dojem distribuce, který dělá zejména množství detailů vznikajících v distribuční kuchyni.

Tomáš Guzdek: Ubuntu 8.04: V ostrém provozu

CS24_early

Acid3

Není tomu dlouho, co se webové prohlížeče potýkaly s testem Acid2 a snažily se vyloudit úsměv na žluté tvářičce. Další z testů přišel na řadu a s ním nová výzva. Projít stobodovým testem, bezchybně zobrazit stránku a vyhnout se přitom všem nástrahám včetně koček. Který z prohlížečů jej absolvuje jako první?

Martin Hassman: Acid3: bitva prohlížečů vrcholí právě dnes

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.