Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (11. 1. 2006)

Miroslav Suchý 11. 1. 2006

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na mapy, budeme zálohovat a synchronizovat data, rozdělovat zátěž a dojde i na tradiční blbinku.

WMS Javascript Library

WMS je zkratka pro Web Map Server a WMS Javascript Library (0.02) je knihovna pro rozšíření vašich mapových aplikací. U klasické mapy na webu musíte zažádat server o novou stránku, kdykoliv chcete mapu posunout, zvětšit, zmenšit. S pomocí této knihovny se ale budou mapy posouvat pomocí JavaScriptu a interakce se serverem nastane pouze v případě, že je třeba si vyžádat nový kousek mapy. Teď, když už je k dispozici taková šikovná knihovna, by tuto funkci mohly konečně implementovat i seznamácké mapy (centrum a atlas už podobnou funkci mají).
Chtěl jsem vám sem vložit interaktivní mapu Blue Marble od NASA, protože je to opravdu hodně jednoduché, ale redakční systém nějak neakceptoval moji značku <script>. Ale koukněte se na stránku projektu, tam je ukázka také.

rdup

Zálohování dat lze rozdělit na dvě podúlohy. Získání seznamu souborů, které se mají zálohovat a faktická záloha těchto souborů. Většina zálohovacích programů provádí obě úlohy dohromady. Autor rdupu (0.1.2) se nechal inspirovat myšlenkou Unixu, totiž mít několik programů, z nichž každý dělá jedinou jednoduchou věc, a vytvořil rdup. Tento program zjistí, které programy se od zadaného data změnily (podle m_time) a ty vypíše na standardní výstup. Jak s těmito soubory dále naložíte, je již na vás.

Snake

Po delší době samých praktických programů zde máme jeden akademičtější. Snake dokonce není ani tak program, jako spíše algoritmus. Algoritmus pro synchronizaci dat v dynamicky se měnící síti, kdy uzly sítě od sebe mohou být libovolně vzdálené, jejich vzdálenost se může dokonce měnit a uzly přitom potřebují být synchronizovány. Jedná se o synchronizaci signálu (pokud jste pomýšleli na distribuovaný FS, tak nic pro vás), kdy je další chování signálu na vzdálených uzlech co nejpřesněji předvídáno na základě předchozího vývoje. K popisu algoritmu je připojen i simulátor.

mod_athena

mod_athena (1.1.2) je modul pro Apache (vyžadován 2.0.43 a vyšší), který slouží jako load balancer. Požadavky může posílát dále interně do mod_proxy (reverzní proxy) nebo externě na jiné počítače. Výhodou tohoto modulu, je že má více algoritmů pro výběr kandidáta ve farmě a umí se rozhodovat nejenom podle jednoho faktoru (zatížení cpu, paměti, disku či sítě), ale i podle jejich váženého součtu. Takže například direktiva dynamic-cpu-mem-1cus-2cus řekne, že se pro každý server ve farmě má vzít součet 1zátěž cpu+2využití paměti a pro zpracování požadavku se vybere server s nejmenší hodnotou.

Blbinka týdne

Terry Burton zjevně miluje PostScript. Poté, co napsal generátor čárových kódů v PostScriptu (psal jsem o něm předloni), se vrhnul na nový projekt v PostSriptu. HTML Renderer in Pure PostScript není nic menšího než tisk, resp. vykreslování HTML prostřednictvím PostScriptu. Není potřeba žádný program na konverzi, využívá se pouze síla jazyku PostScript. Je nutné podotknout, že skript zatím umí jenom pár značek. Ale pokud vývoj půjde tak rychle dopředu jako šel u BarcodeWriteru, kdy se každých pár dní objevila nová verze, tak nemám strach, že by do roku neuměl HTML Renderer kompletní HTML a základy CSS. Pak už to nebude blbinka, ale zajímavý nástroj.

Našli jste v článku chybu?

11. 1. 2006 14:06

Stydet? A za co? Ze projdu cca 700 programu, ktere se na freshmeatu objevi kazdy tyden? BTW rdup jsme neznal a za novacka se zrovna nepovazuji. To ze nektere programy znate vy jeste neznamena, ze je znaji i ostatni ctenari.
Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí