Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (11. 10. 2006)

11. 10. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dneska se podíváme na tak trochu jiný cron, svobodný korpus mluvené řeči a utilitku top určenou pro iptables. Našel by se tu i zvláštní GRUB pro DOS a jeden velmi podivný, ale zato velmi užitečný tunel. Tunelem vpřed!

Incron

Incron (0.2.0) je takový jiný cron. Na rozdíl od klasického cronu není řízen časem, ale změnou stavu souborů na disku. Jméno programu je složenina „inotify cron“. Inotify je poměrně nová věc v jádře (proto je vyžadováno jádro minimálně 2.6.13), které umožnuje sledovat a upozorňovat na změny souborů. Práce s incronem je velmi jednoduchá. Vytvoříte si „incrontab“, kde uvedete, jaká cesta se má sledovat, jaký typ změny se má sledovat a jaký program se má spustit. A o zbytek se postará incron. Proklatě jednoduché. Proklatě šikovné.

VoxForge

VoxForge (0.0.1) se snaží o vytvoření volně dostupného (pod licencí GPL) mluveného korpusu. V současné době není problém vytvořit si akustický model vytvořený podle vaší vlastní nahrávky. Jenže už je problém vytvořit si nezávislý akustický model, který bude rozumět všem lidem. A pokud takové modely existují, pak je není možné volně šířit a používat v jiných programech. Tak vzniklo VoxForge, které chce vytvořit volně dostupný korpus, ze kterého bude možné vytvořit nezávislý akustický model. Nejprve se chce soustředit na angličtinu, ale další jazyky by měly následovat. A k čemu že je to vlastě dobré? Pokud máte velký korpus (stovky hodin mluveného slova), můžete tím lehce nakrmit Julius, který umí zaznamenávat mluvený diktát (nyní bohužel pouze v japonštině). Nebo takový korpus můžete použít v nějakém IVR systému.

IP Tables State

IP Tables State (2.0) je program, který zobrazuje informace o stavech spojení v IP Tables v podobném stylu, jak zobrazuje top o procesech. Kromě toho, že si určíte, podle jakého sloupce se mají třídít data, si můžete filtrovat jen některé údaje. Výsledky jsou obarveny podle typu spojení, a pokud je výpis příliš dlouhý, můžete i skrolovat.

iptablesstate

IP Tables State

GRUB for DOS

Nejdřív jsem si říkal, co asi tak může umět GRUB for DOS (0.4.2pre10) navíc oproti klasickému GRUBu, který už umí skoro vše? Překvapivě je toho docela dost. Jednak je to klasický EXE, takže si ho můžete spustit z dosovského AUTOEXECU a odtud pak bootovat ostatní OS. GRUB.EXE můžete také volat z BOOT.INI systému Windows NT/2000/XP. Což asi ocení lidé, kteří s někým sdílí počítač s Windows, na které není možné z různých důvodů ani sáhnout. Ale nejzajímavější vlastností je emulace disku a schopnost nabootovat do OS, který je uložen v obrazu disku nebo floppy. A samozřejmě umí vše, co klasický GNU GRUB.

grub for dos

GRUB for DOS

CS24_early

VSTT

Very Strange Tunneling Tool (0.5.0) mě zaujal hned svým názvem. A název opravdu nezklamal. Program umí zpracovat libovolný TCP stream. Kromě klasického tunelu přes jiný TCP proud (to je nuda) umí tunelovat i skrz protokol POP3 a dokonce přes ICMP. A to už je opravdu zajímavé. Bohužel v tunelování SSH skrze POP3 je momentálně nějaká chyba, takže největší legrácku si zatím nemůžete vyzkoušet.

Blbinka

man sudo

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.