Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (4. 10. 2006)

Tomáš Guzdek 4. 10. 2006

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si prověříme kontrolní součty, podíváme se na dva zajímavé programy pro práci s obrazy CD/DVD disků a ukážeme si rychlý prohlížeč obrázků. V závěru nás pak čekají dva programy, které bychom hledali spíše v řádce, a ukážeme si i jednu hru.

CalcChecksum

Název CalcChecksum vystihuje následující aplikaci zcela přesně, protože slouží k počítání kontrolních součtů jak souboru na disku, tak i zadaných řetězců. Nechybí ani podpora kontroly podle souboru obsahující názvy a kontrolní součty. CalcChecksum si poradí s MD4, MD5, CRC 32, RIPE-MD 16, TIGER 192 a SHA a HAVAL o různých délkách. Jedná se o KDE aplikaci, nejen Qt, šířenou pod GPL.

CalcChecksum

(K)FuseIso

Onehdy prošel sklizní program CDemu, který umožňuje připojit k souborovému systému obrazy disků v různých formátech. FuseIso dělá v podstatě totéž, ale k zpřístupnění nevydává tyto soubory za virtuální zařízení v /dev, ale používá FUSE. Obrazy disků si tak může snadno prohlédnou každý i bez rootovských práv. V současné době si fuseiso poradí s následujícími formáty: .iso, .img, .bin, .mdf a .nrg.

Aby byla práce s KuseIso ještě snadnější, je na stránkách projektů i program KFuseIso, který se postará o integraci do KonqueroruKDE. Obrazy disku lze pak snadno připojovat pomocí kontextového menu. Program je šířen pod GPL.

KFuseIso

ISO Master

ISO Master je další program, který slouží k práci s obrazy disku, ale tentokrát pouze s iso. Menší záběr formátů je vyvážen funkčností, poněvadž umožňuje otevírat iso soubory bez potřeby jejich připojení k souborovému systému, a hlavně je dokáže editovat. Do již hotového obrazu disku vám umožní přidat soubory, nebo je naopak odebrat a samozřejmě nechybí ani možnost extrahování souborů ven.

K dispozici je rovněž i podpora pro editaci bootovacího záznamu. Ten může být extrahován, nebo naopak nahrazen emulací klasických disket o různých kapacitách či podporou bootování bez emulace. ISO Master je napsán s využitím GTK+ 2 pod GPL

ISO Master

Ksquirrel

Pár prohlížečů obrázků se tu již ve sklizni ukázalo. Ksquirrel lze zařadit do jejich podstatně menší podskupiny, ale o to více zajímavé – mezi prohlížeče obrázků využívající OpenGL. OpenGL v prohlížeči se může zdát jako zbytečnost, avšak dokáže ušetřit čas, a to zejména procesorový. Např. při zvětšování/zmen­šování prohlíženého obrázku v GQview byl můj 2 GHz Celeron krátkodobě zatěžován na 100 %. U Ksquirrel si zapracovala grafická karta a zátěž procesoru se držela pod deseti procenty.

Krom základních věcí pro prohlížení obrázků dokáže Ksquirrel měnit formát obrázku, provádět změny rozlišení, měnit jas/kontrast či aplikovat filtry na jednotlivé obrázky. Celkově Ksquirrel působí velmi příjemným dojmem a nejedná se jen o jakési technologické demo OpenGL v prohlížečích obrázků. Ksquirrel svůj akcelerovaný základ balí do KDE kabátku a šířen je pod GPL.

KSquirrel

Nyní přicházejí na řadu dvě velmi jednoduché aplikace, které provádějí úkony hodné spíše příkazové řádky, ale přesto by se mohly někomu hodit.

Gtk-splitter

První z nich je program Gtk-splitter a nedělá nic jiného než klasický příkaz split, tedy dělí soubor na části podle zadané velikosti. U programu mne zaujala možnost dát si vygenerovat DOSovský BAT soubor, který dokáže soubory zase spojit. Pro většinu uživatelů Linuxu samozřejmost, ale ve světě Windows čím dál víc lidí zapomíná, že i tam je příkazová řádka, kde to jde snadno provést. Gtk-splitter je šířen pod GPL.

Gtk-splitter

Set CD-ROM Speed

Druhým malým prográmkem je Set CD-ROM Speed, který, jak název napovídá, snižuje rychlost čtení z CD a tím i otáčky a hlavně hluk. Nepohybuji, že většina by sáhla např. po příkazu eject, ale někdo raději klikne a nováček o  eject ani nemusí vědět. Set CD-ROM Speed je Kommander skript šířený pod GPL.

Set CDROM speed

C-jump

A na závěr zase něco trošku odlehčenějšího. Tentokrát bych tu měl pro vás tip na jednu „počítačovou” hru jménem C-jump. Uvozovky jsou zde zcela na místě, protože tentokráte se nebudu plést do řemesla autorům seriálů o linuxových hrách. Jedná se o stolní hru, která by měla pomoci dětem od jedenácti let s výukou programování v jazycích jako C, C++ či Java. Netvrdím, že to potřebujete, ale když už přijde čas na něco takového, nebylo by to stylovější než třeba Člověče, nezlob se?

Našli jste v článku chybu?

4. 10. 2006 15:00

VIX (neregistrovaný)
Aj ja to vidim po prvykrat, dovcera som pouzival hdparm -E 4 /dev/hda. Dobre vediet, ze to ide aj kratsie :-)

Diky autorovi.

4. 10. 2006 13:54

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Kdyby nekdo mel zajem, tak jsem vytvoril rpm baliky ksquirrelu pro FC5.
http://www.jetpac.org/ksquirrel/
JetPac

Lupa.cz: E-shopy: jen sleva už nestačí

E-shopy: jen sleva už nestačí

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Žloutenka v Brně: Nakaženo bylo 400 lidí

Žloutenka v Brně: Nakaženo bylo 400 lidí

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Platební brány a EET? Stále s otazníkem

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie