Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (14. 6. 2006)

14. 6. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme na Google Earth pro Linux, online tabulkový kalkulátor (nikoliv od Google), přehraváč mp3 napsaný v GTK+, boosplash, který nepotřebuje patchování a nakonec program pro bootování bezdiskových stanic.

Google Earth

Po té co Google „portoval“ na Linux svůj program Picasa objevil se další program z dílny Google: Google Earth. Program je na rozdíl od Picasy zkompilován přímo pro Linux. K dispozici jsou dvě verze: stabilní trojka a nová beta verze číslo čtyři. Taky jsem zjistil, že přibyly nové mapy a Brno už například není rozpůlené. V nové betaverzi Google nepodporuje XFree86, ale pouze X.org. Podrobný pohled na Google Earth přinášíme ve druhém dnešním článku.

Earth

Google Earth

Simple Spreadsheet

Minulý týden se objevila nová služba Google. Je jím online tabulkový kalkulátor. Určitě se bude během následujících dnů střídavě vyzdvihovat a zatracovat, ale vám to může být jedno. Vy si totiž můžete vytvořit takový kalkulátor sami a dokonce lepší. Pomocí Simple Spreadsheet (0.1). Program je vytvořen pomocí mixu HTML, CSS, JavaScriptu a PHP a narozdíl od Google umí dokonce vytvářet grafy. Na stránkách programu je k vyzkoušení i příjemné demo. Jediné co tomu chybí je nahrávání uložených dat, uložení program umí.

Spreedsheet

Simple Spreadsheet

Exaile

Pokud jste odpůrci KDE a Qt a máte raději GTK, ale zároveň byste rádi Amarok (opravdu výborný přehrávač!), tak můžete zkusit Exaile (0.2). Exaile je celý v GTK+, ale jinak vypadá a chová se jako Amarok. Mezi vlastnosti Exaile tak patří správa velkého souboru písniček, automatické stahování obalů alb, textů písní a informací o interpretovi z Wikipedie. Dále spolupracuje s iPodem a s last.fm.

Exaile

Exaile

Splashy

Existuje spousta bootsplashů (zobrazování obrázku během bootování a grafického ukazatele průběhu bootování), ale všechny, které znám, vyžadují patchování jádra a pro běžného uživatele jsou tím pádem nedostupné. Nyní jsem objevil Splashy (0.1.8), který nevyžaduje žádné patchování jádra. Jediné, co potřebuje, je podpora framebufferu v jádře. Splashy je vytvořeno primárně pro Debian a jeho deriváty (Ubuntu). Jak by se mu dařilo v jiných distribucích nevím. Malé HOWTO a několik témat ke stažení.

DRBL a Clonezilla

DRBL (1.6.6) neboli Diskless Remote Boot in Linux umožní bezdiskové nebo bezsystémové bootování klientských počítačů. Jakmile nainstalujete DRBL na centrální server, máte široké možnosti pro bootování klientských stanic. Od bootování přes PXE/etherboot, aniž by byl použit lokální pevný disk (vše je exportováno přes NFS nebo NIS), až po klonování stanic pomocí Clonezilly. Clonezilla umí dokonce obrazy disků posílat na klienty pomocí multicastingu, takže synchonizaci počítačů lze provést za zlomek času ve srovnání s tím, kdyby se synchronizovaly postupně.

DRBL

DRBL

CS24_early

Ve zkrace …

Unixovým guru snadno a rychle.

Chybami se člověk učí. Přehled chyb v programech, které zničily majetek, životy nebo jenom nedovolily policii vybrat pokuty.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.