Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (15. 2. 2006)

15. 2. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme na jeden staronový a jeden nový souborový manažer a jeden netradiční terminál. Ukážeme si i jednoho šikovného torrent klienta a v závěru si pak uděláme pořádek v účtech vzdálených počítačů.

Gnome Commander

Docela dost lidí si stěžuje, že jim v Linuxu chybí grafický souborový manažer. Ne, že by tu nebyly, ale každý od těchto programů očekává něco jiného. Pokud patříte mezi ty, co zatím stále jen čekají, mám tu pro vás dobrou zprávu. Začátek roku vypadá nadějně a do startovního pole souborových manažerů přibyly další dva.

Tím prvním je Gnome Commander. Pokud se vám zdá, že jeho jméno jste už někde slyšeli, tak se nemýlíte. Gnome Commander není žádným nováčkem a svojí premiéru si ve sklizni odbyl již před třemi lety. Bohužel rok na to se jeho vývoj zastavil a v aktuálních distribucích jej již byl pomalu problém přeložit. Naštěstí nezemřel úplně a před pár dny se tento klasicky dvoupanelový manažer dočkal nové verze. Krom opravy několika chyb mu přibyla možnost prohlížení souborů v interním prohlížeči, hromadné přejmenovávání a kopírování souborů přes schránku. Docela příjemné vlastnosti, ale hlavní je, že je projekt opět aktivní.

Gnome Commander

PCMan File Manager

V úvodu jsem vám slíbil dva souborové manažery a tím druhým je PCMan File Manager. Tentokrát se jedná o zcela nový projekt a místo dvoupanelové koncepce dal přednost způsobu ovládání ve stylu Průzkumníka z Windows. Program na první pohled vypadá jako NautilusGnome, ale na rozdíl od Nautila se bez Gnome docela dobře obejde a používá z něj pouze ikony. Ovládání je přesně v duchu tohoto typu programů a asi nikoho nepřekvapí.

Velmi příjemná je možnost použití panelů, takže můžete být současně na více místech v adresářové struktuře. Krom klasického kopírování přes schránku je zde i funkční drag and drop napříč panely. Příjemnou funkcí je rovněž možnost nadefinování záložek, takže na libovolné místo v adresářové struktuře se můžete dostat velmi snadno.

PCMan File Manager požívám přes dva týdny a zatím jediný problém jsem zpozoroval při přesouvání souborů mezi dvěma fyzickými disky. V takovém případě nedojde k přesunu, ale vytvoření kopie. Přesuny v rámci jednoho disku jsou v naprostém pořádku.

PCManFM

YaKuake

Pokud při práci se soubory nedáte dopustit na poctivou příkazovou řádku, můžete zkusit alespoň netradiční terminál jménem YaKuake. Nejedná se o typické okno, terminál je „mimo obrazovku”. Když potřebujete terminál, jednoduše stisknete navolenou klávesou zkratku a okno se vysune. Když už ho nepotřebujete, okno se zase stejným způsobem zasune. Na běžící aplikace to samozřejmě nemá vliv a fungují i skryté. Program není vidět v seznamu spuštěných aplikací ani jako tray ikona, ale nemusíte mít obavy, že jej budete hledat, protože se vysouvá nezávisle na aktuálně použité pracovní ploše.

V aplikaci můžete mít otevřených více terminálů, které se přepínají pomocí panelu. Rozměry vysouvaného okna lze nastavit, stejně jako barvy, a to včetně transparentnosti. YaKuake je určen pro prostředí KDE, ale funguje i jinde.

YaKuake

Ktorrent

O torrent klienty celkem není nouze a tak je možno vybírat i podle použitého prostředí nebo přídavných funkcí. Pokud používáte KDE, můžete zkusit Ktorrent. Jedná se o komplexní a uživatelsky přívětivou aplikaci. Stačí vědět, co přesně chcete a vestavěný vyhledávač vám už pomůže s nalezením vhodného zdroje.

Když se rozhodnete pro stahování, klient vás bude důkladně informovat o aktuálním dění. Krom zobrazení aktuální rychlosti stahování a odesílání dat vám i graficky ukáže, které části souboru jíž máte doma a které jsou aktuálně k dispozici na síti. Aplikace působí velmi příjemně, jenom někdy poněkud překvapí překlad. Například u rychlosti datových přenosů mohlo raději zůstat původní „up” a „down” místo „nahoru” a „dolů”, ale to je jen detail.

cyber23

Ktorrent

Gnome-RDP

Máte na starost tolik počítačů, že si je už všechny ani nemůžete zapamatovat a neustálé vypisování přihlašovacích údajů už vám taky leze na nervy? V tom případě by mohl pomoci nenápadný prográmek jménem Gnome-RDP. Gnome-RDP není nic jiného než jakýsi správce vzdálených účtů. Jednotlivé účty se dají přehledně ukládat do definovatelné stromové struktury a jsou pěkně nastavitelné pro potřeby SSH, VNC a RDP protokolu. Po nakonfigurování už jen stačí vybrat ten správný účet, kliknout na připojit a jste tam. Pokud se rozhodnete aplikaci vyzkoušet, budete potřebovat Mono.

Gnome-RDP

XCruise

Různých variací na téma 3D vizualizace souborového systému existuje celá řada a většinou z toho nakonec kouká jen pořádná ptákovina a XCruise není výjimkou, i když patří spíše mezi ty povedenější. Zkuste si svůj souborový systém představit jako vesmír a vydejte se do jeho útrob.

XCruise

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku