Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (1. 2. 2006)

Tomáš Guzdek

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si uděláme animovaný „snímek” obrazovky, podíváme se na dva povedené hexa editory a na jeden download manažer. Když už budeme mít staženo, tak si data připravíme k vypáleni a nezapomeneme ani na ty, co mají zrovna zkouškové období.

Byzanz

Říká se, že jeden obrázek vydá za tisíc slov. Pokud však potřebujete obeznámit s určitým postupem uživatele, který počítač považuje spíše za nutné zlo, záhy zjistíte, že i těch „tisíc slov” může být málo. V takovém případě by mohla pomoci malinká utilita Byzanz pro prostředí Gnome, která zachycuje videosekvenci z vybrané části obrazovky. Byzanz má na panelu Gnome umístěno tlačítko, na které stačí kliknout a zvolit oblast, která je pak zachytávána, dokud není znovu stisknuto tlačítko na panelu. Výsledná videosekvence je ukládána jako animovaný GIF a tak je snadno přehratelná většinou webových prohlížečů, ale i leckterým emailovým klientem. Jak taková výsledná videosekvence vypadá, se můžete podívat v následující ukázce.

Bless a HED

Jestli potřebujete hexa editor, měl bych tu pro vás dva kandidáty. Tím prvním je Bless. Bless používá záložky, takže není problém mít otevřeno i větší množství souborů zároveň. Velkých, řádově gigabajtových souborů se také nezalekne. V souborech lze kromě běžné editace i vyhledávat a nahrazovat požadované pasáže. K dispozici je i přehledná konverzní tabulka. Bless je velmi povedenou aplikací, ale někteří ho asi zavrhnou kvůli tomu, v čem byl napsán. Na první pohled běžná GTK2 aplikace, ale je to GTK# a tedy ke svému provozu bude chtít i Mono neboli *nixovou variantu .Net od Microsoftu.

Bless

Pokud vás Mono odradilo a hexa editor potřebujete, můžete to zkusit s HEDem. Svému účelu rovněž dobře poslouží a na rozdíl od Blessu se od grafického GUI oprostil zcela. Jedná se o konzolovou aplikaci.

Urlgfe

Grafických download manažerů je celá řada a Urlgfe je jeden z nich. Těžko říct, jestli je lepší nebo horší. Soubory stáhne stejně jako ostatní a má docela příjemné ovládání. Pokud vyžadujete segmentové stahování nebo omezování rychlosti, tak zde neuspějete. Naopak by mohla potěšit možnost extrahování odkazů z uložené HTML stránky v podobném duchu, jak to má v sobě integrováno Kazehakase. Soubory čekající na stažení lze přehledně třídit do jednotlivých kategorií, které si uživatel vytváří dle potřeby.

Urlgfe

KIso

Pokud jste četli nějaké starší howto o pálení v Linuxu, tak jste se jistě dopracovali i k tomu, že ISO otisk disku se vytváří pomocí mkisofs a nahlédnout lze do něj po mountnutí přes loop. Tohle samozřejmě platí stále, ale pokud preferujete GUI, můžete zkusit KIso. Jak již název napovídá, KIso zapadne zejména do prostředí KDE a pomůže vám s manipulaci s ISO otisky. v KIso je možné vytvořit nový ISO obraz, ale stejně tak otevřít již hotový, provést změny a dát ho znovu uložit. Nezalekne se ani konverze z celé řády dalších formátu pro uložení otisku. Osobně jsem zkoušel otevřít .NRG programu Nero a konverze proběhla bez zaváhání. Když už máte nějaké to ISO otevřené, může se jej dát hned i vypálit.

KIso

KAlgebra

Zkouškové období je v plném proudu a pokud vás ještě čeká nějaká ta algebra, můžete to během přípravy zkusit s programem KAlgebra. KAlgebra je grafická kalkulačka pro prostředí KDE založena na značkovacím jazyku MathML. Krom jednoduchých aritmetických a logických operací si poradí i s 2D a 3D grafy. Grafy se zadávají velmi snadno, a tak mohou pomoci např. při vyšetřování průběhu funkce, ale rozhodně se nedočkáte výsledku hned v úvodu. Jak se můžete přesvědčit na obrázku, není těžké jej „nachytat na švestkách”. Je to opravdu jen pomocník, který naznačí, co asi hledáte.

KAlgebra

Shimafuji SEMC5701A

Shimafuji SEMC5701A není klasickou blbinkou, ale spíše zajímavou ukázkou nasazení GNU/Linuxu. Tentokrát běží na počítači s procesorem NEC VR5701CPU taktovaným na 333 MHz. K dispozici má 16 MB flash paměti a až 128 MB RAM. Pro komunikaci s okolím slouží D-Sub jako video výstup, stereofonní zvukový adaptér i s mikrofonním vstupem, 10/100 MBit ethernet, USB 2.0, RS 232 a Compact flash rozhraní. Zdá se vám to nezajímavé? Tak si to představte v krabičce o rozměrech 52×52×45 mm.

Našli jste v článku chybu?

1. 2. 2006 11:51

MikeP (neregistrovaný)
Samozřejmě neni. :-) poněkud tam přebývá jedna zelená svislá čára :-) (prostě si neporadí s limitou)
Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

DigiZone.cz: TV Philips a Android verze 6.0

TV Philips a Android verze 6.0

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák