Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (16. 3. 2005)

16. 3. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vítejte u každotýdenní sklizně, tentokrát převážně ve znamení Gnome aplikací. Dnešní sklizeň pro vás naformátoval a do HTML převedl textový formátovač Texy!

Texy! je automatický převaděč textových souborů do xHTML pocházející z české kotliny. Hlavním cílem tohoto PHP projektu je umožnit jednoduché a intuitivní formátování textu bez znalosti HTML, čistě za použití plain textu. Texy! umí v textu hledat odkazy, tvořit nadpisy, oddělovat odstavce, ale i vkládat CSS nebo automaticky zvýrazňovat syntax. Až na základní vlastnosti jsou všechny tyto funkce dostupné pomocí modulů pracujících přes objektové rozhraní. Implementace systému do existující PHP aplikace už snad ani nemůže být jednodušší, stačí includovat jeden soubor a vytvořit jeden objekt, Texy! se postará o zbytek. Ačkoliv na stable release si ještě nejspíš několik týdnů počkáme, už teď ho začlenilo několik desítek projektů, a to včetně komerčních subjektů. Celý program je dostupný pod GPL licencí a funguje jak na PHP4, tak i na PHP5.

Canzoniere je utilitka spravující vaši databázi MP3 souborů. Umožňuje jednotlivé skladby hodnotit podle kvality, nálady či jiných kritérií a potom v nich hledat. Vytvořené playlisty nebo výsledky vyhledávání potom předá XMMS, které je přehraje. Jelikož se jedná o první vydanou verzi programu, na stránce projektu toho moc nenajdete. Chcete-li screenshoty, podívejte se raději na stránku Canzoniere na GnomeFiles.org. Utilitka vyžaduje GTK a pravděpodobně i další části GNOME.

Čerstvý přírůstek do rodiny správců vaší sbírky fotek je F-Spot, tentokrát pro GNOME. Nabízí jednoduchý interface, funkční Import&Export a třídění fotografií, upload fotografií na webové stránky je samozřejmostí. Oproti jiným prohlížečům obrázků by F-Stot měl lépe pracovat s rozsáhlými sbírkami a soubory o vysokém rozlišení. Nakolik je to pravda, se ovšem v současné, rané fázi vývoje špatně posuzuje. Aplikace ke svému běhu vyžaduje MONO, GTK#, gphoto2 a GTK+.

cyber23

Winki The Ripper je uživatelsky příjemný grafický frontend pro kompresi, ripování a kódování video a audio souborů. Umí pracovat s DVD, VideoCD i s prostými multimediálními soubory nejrůznějších formátů. Jako backend používá převážně mencoder, který si dovede poradit s většinou nejrůznějších kodeků, na které narazíte. Winki je napsaný v Pythonu a v dnešní verzi už je dostatečně stabilní a bezchybný pro běžné použití.

Máme tu další file manager pro GNOME, jmenuje se Filer a oproti konkurenci je nadprůměrně rychlý, což se ovšem může změnit s dalšími, více funkčními verzemi, je napsaný v PERLu, což se asi už nezmění, a má nadprůměrně vzhledné stránky, což je dobře :). Umí procházet disk v několika módech včetně populárního dvou-sloupcového módu ve stylu Midnight Commanderu nebo, na Windows tolik populárního, Total Commanderu. Už dnes zvládá procházení archivů, vyhledávání, záložky a několik dalších užitečných funkcí, které z něj dělají použitelnou alternativu ke starším a robustnějším projektům.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku