Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (9. 3. 2005)

9. 3. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se trochu podíváme na sazbu textů. Taky tu máme tři nástroje pro webdesignery a dva nástroje pro klasické vývojáře. A ještě dvě utilitky pro každého.

Oddělení sazeniček

Každý z nás už alespoň jednou napsal dynamickou stránku, která se kvůli nějaké proceduře, jež se mohla vykonat pouze na serveru, musela celá obnovit. Nejeden z nás si určitě povzdechl: „Kdyby tak šlo obnovit jenom část kódu, jenom vykonat tu proceduru a výsledky vložit do stránky…“. Jednou z mnoha možností je Sajax (0.3). Ten volá vaše vzdálené procedury v PHP skrz JavaScript a vy s nimi můžete ve stránce pracovat stejně jako s ostaními funkcemi JavaScriptu.

Memtee (0.1) je náhrada za klasický tee. Memtee narozdíl od tee bufferuje všechna vstupní data do paměti. Po uzavření roury se forkne do pozadí a data zapíše na disk teprve v případě, že dostane signál KILL. Tohle se vám může hodit, když nemáte připojen žádný filesystém v read/write režimu; například při startu systému.

Shipper (0.9) je nástroj pro vývojáře, kteří často uvolňují nové verze. Shipper za ně může najednou umístnit novou verzi na více lokací včetně ibiblia, vlastních stránek. Dále umí vytvořit RPM balíček a o nové verzi zpravit Freshmeat.net. Mohl by toho umět více, ale začínat se musí s málem.

Když chcete hezky rozvrhnout matematický vzorec, tak asi použijete TeX. Ovšem co když chcete poslat složitý vzorec do newsů nebo po icq, tedy do prostředí bez grafiky, kde jediným výrazovým prostředkem je čistý text? Nezbude vám než to napsat jako jednořádkový výraz, který není zrovna přehledný. Posuďte sami:

A_OPR = x*sqrt(x^2-1)/2 - int(sqrt(t^2-1), t = 1 .. x)

Program aamath (0.2) naproti tomu z takového výrazu vytvoří tohle:

            x
      ______   /
      / 2    |  ______
    x \/ x - 1  |  / 2
A  = ----------- - | \/ t - 1 dt
 OPR    2     |
           |
           /
           1

což je pro normálního smrtelníka jistě mnohem čitelnější.

A když už jsem zmínil ten TeX… Vyšla nová verze preview-latex (0.9), který, jak název napovídá, ukazuje náhled TeX dokumentů, ale navíc vám přímo z tohoto náhledu dovolí editovat fragmenty zdrojového kódu, a přitom to, co zrovna needituje, zůstává hezky vysázené. Určitě se podívejte na stránky projektu. Je tam plno vysvětlujících screenshotů nejenom s matematickým textem, ale i s vícejazyčným textem nebo s notami.

Není tomu tak dávno, kdy se zde objevil program na tvorbu animovaných screenshotů vnc2swf. Dneska se podíváme na podobný produkt. Libflv (0.2) umí vytvářet FLV streamy pro použití v Macromedia Flashi. V současné době umí jenom jediný kodek, a to Screen Video Format, a od poslední verze má i podporu zvuku (mp3 stream).

Program aptsh (0.0.1) je interaktivní pseudo shell pro systémy používající apt (zejména Debian, ale i další). Spojuje v sobě programy apt-get a apt-cache a především umí automatické dokončování (tab completion).

Pokud navrhujete webové stránky, tak určitě řešíte problém: jak vypadá moje stránka v prohlížeči X v rozlišení Y. Málokdo má k dispozici více než dva počítače, a nevyzkouší tak více prohlížečů než tři v maximálně dvou rozlišeních. Někomu to může přijít dostatečné, puntičkáři mohou vyzkoušet Distributed Automatic Browser Screenshots (0.1.0). Jedná se o komunitní síť, kde sami vytvoříte screeshoty cizích stránek ve svém prohlížeči, a naopak ostatní uživatelé (s ruznými prohlížeči a různým rozlišením obrazovky) vytvoří screenshoty vašich stránek, vy se na ně můžete kouknout hezky pohromadě, a hned víte, kde máte problém. Představu si můžete udělat z této ukázky.

Většina vývojařů má na svém počítači instalovánu spoustu knihoven a programů, a pokud je váš program trochu košatější, bývá těžké určit jeho přesné závislosti. V tom by vám měl pomoci program autodepend (0.2), který sleduje soubory použité při kompilaci a vygeneruje vám závislosti pro make.

CS24_early

Program binfind (0.0.2) prohledává binární soubory, z nichž hledá zadanou sekvenci bytů, a na výstupu vytiskne offset pozice, kde došlo ke shodě.

Oddělení sklizně kombajnem

Mauve (1.0) je program pro práci s genomem (porovnávání a zarovnávání). Ze stránek projektu rozumím pouze spojkám a předložkám, takže pokud jste biologové, tak si to přeberte sami.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.