Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (2. 2. 2005)

Adam Šindelář

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme audio ripper, obal na GTK knihovnu, chytrou kalkulačku, očesané unixové utility, jednoduchý střihač MPEGů a analyzátor bezpečnostních děr.

Asunder je příjemný grafický GTK ripper, který sice vznikl nedávno, ale už teď se mi s ním pracuje lépe než KAudioCreator, který potřebuje k fungování Kio_slave (KDE mám sice rád, ale Kio je neustálým zdrojem problémů a mimo jiné poměrně často způsobuje, že KAudioCreator zamrzá klidně i na několik minut). Umí pracovat s CDDB, vytvářet m3u playlisty naripovaných souborů a umí i různé pokročilé hrátky s formáty a meta tagy, takže se o něm rozhodně nedá říct, že by mu chyběla funkcionalita. Určitě doporučuji vyzkoušet, jako každý projekt v začátcích svého vývoje potřebuje Asunder pořádně otestovat.

Gins slouží> jako jednoduchý obal GTK knihovny. Stačí ho spustit a na stdin mu posílat příkazy, které Gins překládá do volání GTK příkazů, a poskytuje tak možnost pracovat s grafickým frontendem i z programovacích jazyků, které GTK normálně nepodporují. Funguje poměrně rozumně rychle, a i když na něm určitě nenapíšete správce souborů, na jednoduché programy to stačí. Vývoj Ginse začal teprve nedávno a zatím od něj tedy nemůžete čekat zázraky, ale časem nám snad vyroste v užitečný nástroj.

Qalculate je grafický kalkulátor. Není to však obyčejná kalkulačka, jakou najdete v příslušenství každého grafického prostředí, ale skutečně komplexní a vysoce kvalitní nástroj schopný kreslit grafy, zjednodušovat výrazy o více proměnných, pracovat s jednotkami, které si uživatel může sám definovat, a tak podobně. Abstraktní práce s předměty je samozřejmostí, je hračkou sčítat jablka a hrušky (2 „jablka“ + 5 „hrusek“), stejně tak integrály a derivace. Ať už jste matfyzák, nebo normální uživatel, spokojenost zaručena. Pro použití potřebujete knihovnu GTK, která je k dostání u každého správného uživatele.

Embutils je balík starých známých unixových utilit, jako jsou uname, chmod nebo ls, přepsaných tak, aby zabíraly co nejméně místa. Tyto ořezané prográmky se dají linkovat s diet libc a perfektně se hodí do embedded systémů nebo na záchrannou disketu (pokud ještě někdo něco takového používáte; diskety patří do sběru, ne na stůl člověka digitálního věku :)). Projekt je už poměrně starý, ale nedávno, když už vypadal totálně mrtvě, vyšla nová verze mimo jiné obsahující vytoužený mount; dnes už z podstatných příkazů chybí snad jenom ifconfig. Programy jsou napsány tak, aby šly zkompilovat na jakékoliv platformě, nejen na i386, což je dalším argumentem pro jejich nasazení v embedded systémech oproti rychlým, ale nepřenositelným assemblerovým implementacím těchto utilit.

Gobdit je jednoduchý grafický QT editor sloužící ke stříhání MPEG souborů, které umí rozdělovat a spojovat. Neumí nic víc, ani si nedokáže poradit s jinými formáty než MPEG1 a MPEG2, ale je jednoduchý na ovládání, rychlý a na vystříhání reklam z videa nebo na jednoduché poskládání záběrů za sebe stačí.

C Code Analyzer je analytický nástroj sloužící k hledání potenciálních bezpečnostních děr v céčkovém kódu. Snaží se vyhledávat jenom skutečné bezpečnostní hrozby, nemá tedy například databázi podezřelých funkcí, které by hlásil, jakmile je spatří, čímž se výrazně snižuje objem informací vyplivnutých na programátora. Pracuje dobře s kódem napsaným pro GCC nebo MSVC. V současné době umí mimo jiné rozpoznávat případný memory leak, volání neexistujících prvků pole, možná přetečení bufferu a další. K programu existuje i frontend pro Eclipse. Autor už CCA otestoval na Mplayeru, kde s jeho pomocí našel několik chyb, takže asi vážně funguje. V době, kdy čtete tento článek, je pravděpodobně k dispozici jenom binární demo verze programu, ale zdrojový kód by měl být vydán v dohledné době.

Anketa

Dnešní sklizen mě

Našli jste v článku chybu?

2. 2. 2005 10:13

uživatel si přál zůstat v anonymitě
To je fakt, zavislosti jsou vypecene, ale na druhou stranu, od te doby co nejedu ciste na Linuxu s KDE jsem si na vlastni kuzi overil neuveritelnou neprenositelnost KDE aplikaci na jakoukoliv jinou platformu... ono vsechno ma neco do sebe, taky mam radeji KDE, ale kdyz aplikace vyzaduje ke svemu behu 600MB knihoven a je zavisla na dalsich 300MB souboru, radeji pouziju alternativu :)

2. 2. 2005 12:56

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Nefunguji mi virtualni konzole, tedy kdyz zmacknu ctrl+alt+fx tak se nic nestane.

getty 38400 tty9 mam v inittab, ale ani to nejde. Mozna jsem spatne prelozil busybox, protoze po nem chci podporu pro /dev

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?