Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (12. 1. 2005)

12. 1. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si představíme IDE pro Pascal a UML, budeme pozorovat noční oblohu a překládat HTML. Tak jdeme na to.

Oddělení zničených disků

V diskusi předchozí sklizně jste rozebírali změnu velikostí diskových oddílů, a jelikož opět nikdo nezdůrazňoval potřebu zálohování disků před takovou operací, tak dneska tématicky zařadím program foremost (0.69), který prohledává disk (nebo obraz disku) a hledá ztracené soubory, které pozná podle jejich hlavičky nebo patičky. Nemusí vás zajímat rozdělení dísků, použitý souborový systém…

Oddělení vUML

Pokud používáte UML grafy a dokumentaci, bude se vám asi líbit Visual Paradigm for UML (4.0). Program vám umožní komfortní modelování v UML. Podporuje poslední notace a diagramy dle UML 2.0. Rozhraní pragramu je velmi komfortní, a pokud mohu za tu krátkou chvíli srovnávat, co jsem se na VP UML díval, tak mi oproti Borlandímu Together nic nechybělo. Program je zdarma pouze pro nekomerční použití a celé to běží v Javě. Mimochodem, instalační soubor mi vykouzlil na tváři úsměv, protože 70MiB shellovský skript se jen tak nevidí. Na druhou stranu instalace byla naprosto bezproblémová.


Visual Paradigm for UML

A když už jsme u vývojových prostředí: vyšel Lazarus (0.9.4), což je RAD prostředí pro vývoj objektových aplikací ve FreePascalu. Prostředí není nepodobné klasickým Delphi se všemi z toho plynoucími výhodami a nevýhodami. Nevím jak vy, ale já jsem si na ta samostaná okna z Delphi nikdy pořádně nezvykl. Možná na více monitorech se s tím dá pracovat lépe. Ale stejně si myslím, že jedno z nejlepších IDE pro Pascal bylo klasické prostředí Borland Pascalu resp. jeho open source verze RHIDE.


Lazarus

Oddělení pozorování noční oblohy

Amatérské teleskopy s rozhraním k počítači dnes už koupíte v každém druhém hypermarketu, a pokud jste takový dostali např. pod stromeček, tak můžete zkusit GCX. Program zpracovává obraz z CCD kamer a teleskopů, umožňuje automatickou indentifikaci objektů na obloze, překrývat objekty na obrázku, ovládat teleskopy protokolem LX200 a ještě spoustu dalších věcí…


GCX

Oddělení překládání HTML

Určitě jste už někdy chtěli přeložit vaše webovské stránky do více jazyků (tj. ve většině případů do jiného než českého jazyka). Pokud vaše stránky nemusí být zrovna super profesionální, můžete nechat překlad na vašich návštěvnících a PHP skriptech i18nHTML. Ten umístní za každnou nepřeloženou větu hvězdičku a kliknutím na ni můžete přeložit uvedenou větu do svého jazyka. Přeložené texty jsou ukládány do MySQL.

Oddělení znuděných programátorů

Už se zase nudíte? Tak zkuste tento mix: vezměte jeden díl Tetrisu a jeden díl Pongu (taková ta hra, jak odrážíte kuličku a snažíte se ji udržet v zadaném obdélníku), pořádně to promíchejte a máte Tong (1.0) – podávejte chlazené.

skoleni


Tong

Ovládání je jednoduché: myší ovládáte odrážecí lišty, kurzorem cihličky. Nalevo vidíte, co nastane, když cihlička odrazí kuličku (cihlička se otočí, zmizí jeden čtvereček z cihličky, zmizí celá cihlička, kulička se odrazí), a co se stane, když kulička dopadne na spodní řadu cihliček (vybourá cihličky, ignoruje je, odrazí se od nich). Zpočátku jsem měl plné ruce práce, ale časem jsem se do toho dostal. Jediné, co mě na tom mrzelo, bylo, že se program odmítne spustit, pokud nemá zvukou kartu, takže jsem musel využít windows binárek.

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.